علمی و پزشکی

یک روان‌گردان طبیعی برای مبتلایان به افسردگی

محققان می گویند نتایج بر اساس اسکن مغز 60 نفر نشان می دهد که این دارو می تواند افسردگی را به روشی منحصر به فرد درمان کند.

داروهای روانگردان برای درمان تعدادی از اختلالات سلامت روان در حال مطالعه هستند.

به بیماران مبتلا به افسردگی هشدار داده می شود که سیلوسیبین را به تنهایی مصرف نکنند.

در آزمایشات علمی، این شکل مصنوعی دارو در شرایط پزشکی بسیار جدی استفاده شده است. علاوه بر این، بیماران در طول مطالعه از مشاوره روانشناسان بهره مند شدند.

پروفسور دیوید نات، نویسنده اصلی این مطالعه و رئیس مرکز تحقیقات روانگردان در دانشگاه کالج لندن، گفت که یافته های جدید در مورد سیلوزیبین “مهیج” و “مهم” است.

او می گوید که افسردگی می تواند باعث شود مغز افکار خاصی را «گرفتار» کند تا نتواند از چارچوب منفی فرار کند.

با این حال، او گفت که با استفاده از سیلوزیبین، بیماران پس از سه هفته باز شدن “انعطاف پذیرتر و سیال تر” را در مغز خود تجربه کردند.

این امر در اسکن مغز به عنوان افزایش ارتباط بین نواحی مختلف مغز مشاهده شد. این بیماران ماه‌ها بعد به احتمال بیشتری خلق و خوی بهتری داشتند.

هیچ تغییر مشابهی در مغز افرادی که با داروهای ضد افسردگی معمولی درمان شده بودند مشاهده نشد.

پروفسور نات گفت: “این پیش آگهی اولیه ما را تایید می کند و تایید می کند که سیلوزیب ممکن است جایگزین واقعی برای درمان افسردگی باشد.”

فعالیت نورون های مغز

فعالیت مغز

روانگردان گروهی از مواد توهم زا هستند که بر تمام حواس اثر می گذارند. آنها ظاهر، حس زمان و احساسات خود را تغییر می دهند.

اگرچه داروهای ضد افسردگی معمولی باید روزانه مصرف شوند، اما مصرف سیلوزیبین یک یا دو بار برای رسیدن به همان اثر کافی است. البته تایید این امر مستلزم تحقیقات بیشتر روی بیماران بیشتر در مدت زمان طولانی تر است.

نتایج این مطالعه که در مجله Nature Medicine منتشر شده است، از دو مطالعه جداگانه اقتباس شده است. در مطالعه اول، همه شرکت‌کنندگان از یک سیلو استفاده کردند. در مطالعه دوم، در حالی که برخی آن را مصرف می کردند، برای برخی دیگر نوع دیگری از داروهای ضد افسردگی تجویز شد.

همه شرکت کنندگان در این مطالعه از مشاوره حرفه ای بهره مند شدند. اسکن مغز در سه مورد – قبل، یک روز بعد و سه هفته بعد – انجام شد.

نویسنده اصلی این مطالعه، پروفسور رابین کارهارت هریس، گفت: “ما هنوز نمی دانیم که تغییرات در فعالیت مغز پس از قرار گرفتن در معرض سیلوزیب چقدر طول می کشد، و برای درک آن باید تحقیقات بیشتری انجام دهیم.”

ما می دانیم که این بیماری در برخی موارد عود می کند و این می تواند بازگشت فعالیت مغز به الگوهای خشکی باشد که در افسردگی می بینیم.

46