علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

فواید طب سوزنی برای اعصاب و روان

درمان افسردگی با طب سوزنی

آیا از عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی و اضطراب خسته شده‌اید؟ آیا به دنبال روش‌های جایگزین برای بهبودی هستید؟ پیشنهاد قطعی ما به شما استفاده از طب سنتی برای درمان این مشکل است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید درمان افسردگی بدون دارو نیز ممکن است

به نقل از سایت دکتر گویا اضطراب و افسردگی دو مورد از شایع‌ترین اختلالات خلقی هستند. تقریباً یک سوم بیماران به داروهای شیمیایی پاسخ نمی‌دهند. در نتیجه‌ بسیاری از افراد در جستجوی روش‌های جایگزین برای درمان اختلالات خلقی خود هستند. از جمله این روش‌ها، افزایش آرامش اعصاب با طب سوزنی است. در این مطلب درباره درمان افسردگی و اضطراب شدید با طب سوزنی صحبت خواهیم کرد.

افسردگی و اضطراب چیست؟

افسردگی یک بیماری ذهنی است که ممکن است بصورت ژنتیکی، بیولوژیکی، محیطی یا روانی در شخص ایجاد شده باشد. این بیماری رنج سنی خاصی ندارد و هرشخصی ممکن است با آن درگیر شود اما بیشترین میزان ابتلا به افسردگی در خانم ها و جوانان دیده میشود. با اینکه افسردگی یک بیماری جدی است اما ابتلا به آن در کوتاه مدت نگران کننده نیست. نرخ افسردگی در ایران 15 درصد است و این بیماری بشدت در حال گسترش است. چون اختلالات افسردگی و اضطراب معمولا با هم دیده می شود، درصورت عدم کنترل پیشرفت افسردگی خطر ابتلا به خودکشی می تواند به طور قابل توجهی افزایش یابد.

برای کنترل افسردگی بهتر است در مراحل اولیه بیماری به بهترین پزشک طب سوزنی در تهران مراجعه نمایید تا با مصرف دارو مانع از پیشرفت بیماری شوید.

نشانه ها و علائم افسردگی و اضطراب

علائم افسردگی با توجه به میزان و دلیل بوجود آمدنش، متفاوت است. از نشانه های بسیار شایع افسردگی میتوان به ناتوانی، پر خوری یا کم خوری، احساس غم و اندوه یا پوچی، از دست دادن بیش از حد علاقه، کم خوابی یا خوابیدن بیش از حد، احساس خستگی، ناامیدی، گناه، درد، گرفتگی یا مشکلات گوارشی و همچنین تصور مرگ یا خودکشی اشاره کرد. البته هرکدام از موارد ذکر شده قابل کنترل و درمان است. به نقل از مجموعه تخصصی الو پزشک چون این بیماری بیشتر جنبه ذهنی دارد، قبل از هر چیز بیمار باید ذهن خود را کنترل و مداوا کند.

دلایل ایجاد افسردگی و اضطراب

بروز و ایجاد افسردگی بستگی به شرایط زندگی و شخصیتی هر فرد دارد. شاید دلیل ابتلا به افسردگی در یک شخص، برای فرد دیگری کاملا بی معنی و بدون تاثیر باشد. اما بطور کلی میتوان دلایل ایجاد افسردگی را موارد زیر بیان کرد:

 • تجربه های منفی، غم های بزرگ و عزاداری
 • مشکلات کاری
 • ازدواج و مشکلات خانوادگی
 • افسردگی پس از زایمان
 • ژنتیکی
 • مصرف بیش از حد الکل یا مواد مخدر
 • مبتلا بودن به برخی از بیماری های سخت مثل سرطان، MS، صرع، AIDS و..
 • یائسگی
 • تغییرات فصلی

طب سوزنی برای آرامش اعصاب

پس از بررسی علل و علائم افسردگی، وقت آن رسیده است که به سراغ شیوه های درمانی آن برویم. بسیاری از افراد برای درمان و کنترل افسردگی از داروهای شیمیایی استفاده میکنند. اما همانطور که قبلا گفتیم، مصرف داروهای شیمیایی علاوه بر عوارض زیادی که دارند، ممکن است حتی روی بدن برخی افراد جواب نداده یا پس از گذشت چندی تاثیر خود را از دست بدهند. پس بهترین راه درمان افسردگی و اضطراب چیست؟؟ طب سوزنی یکی از طبیغی ترین و بهترین راه های درمان افسردگی و اضطراب است.

در اعتقاد پزشکان طب سنتی چین باستان، علائمی مانند افسردگی و اضطراب زنگ‌های هشدار دهنده هستند. شاخص‌هایی که اخطار می‌دهند اتفاق بزرگ‌تری در بدن درحال جریان است. منابع انرژی زندگی (که در طب سنتی چین به آن “چی” می‌گویند) تعادل ندارند و در نتیجه عدم تعادل انرژی منجر به بیماری می‌شود. این بیماری می‌تواند در قالب افسردگی و اضطراب ظاهر شود.  اگرچه طب سوزنی درمان کاملی نیست‌، اما می‌توان از آن به عنوان مکملی در کنار درمان‌های دیگر استفاده کرد. این کار به کاهش علائم افسردگی و اضطراب کمک می‌کند. در ادامه اطلاعات جامعی در زمینه طب سوزنی مطالعه خواهیم کرد.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یک عمل درمانی شرقی باستان است. این روش درمانی حدود 3000 سال قدمت دارد. در طب سوزنی، پزشک سوزن‌های نخ مانند را به نقاط خاص عصبی سراسر بدن وارد می‌کند. در طب سنتی چینی (TCM) ، این اعصاب “نصف‌النهار” نامیده می‌شوند و به عنوان نقاط مهمی در مسیرهای ارتباطی بدن در نظر گرفته می‌شوند.

نصف‌النهارهای خاصی می‌توانند برای درمان افسردگی و اضطراب هدف قرار گیرند. با انجام فرایند طب سوزنی تعادل به سیستم عصبی و ایمنی بدن بازمی‌گردد. در صورتی که درباره طب سوزنی به  اطلاعات بیش‌تری نیاز دارید، مقاله را مطالعه کنید. اما سوال اصلی این است که طب سوزنی چگونه به کمک ما می‌آید؟

طب سوزنی برای درمان افسردگی تحریک اعصاب حسی بدن استفاده می کند. هر سوزن یک عصب حسی را تحریک می‌کند که ارتباط آن با مغز باعث ایجاد پاسخی از سیستم ایمنی بدن می‌شود. این عمل باعث ترشح اندورفین (مسکن طبیعی بدن) و بهبود بیمار می‌شود. اما شما به عنوان یک فرد افسرده چرا باید طب سوزنی را انتخاب کنید؟

چرا برای درمان افسردگی باید از طب سوزنی استفاده کنیم؟

مسلما شما هم از خود پرسیده‌اید که این روش درمانی چه برتری بر دیگر روش‌ها دارد و چرا باید از طب سوزنی برای درمان اختلالات عصبی استفاده کنیم؟ در ادامه 5 مورد از فواید طب سوزنی برای درمان افسردگی با طب سوزنی را شرح می دهیم.

تاثیر مثبت طب سنتی در درمان افسردگی

تحقیقات مختلفی در زمینه طب سوزنی و افسردگی انجام شده است. نتیجه تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی می‌تواند به طور قابل توجهی از شدت افسردگی بکاهد. در یک مطالعه محققان دریافتند که الکترو طب سوزنی (نوعی طب سوزنی که از انتقال جریان الکتریکی ملایم از طریق سوزن استفاده می‌کند) به اندازه مصرف فلوکستین (داروی ضد افسردگی) در کاهش علائم افسردگی موثر است.

عوارض خیلی کمتر نسبت به دارو

می‌توان گفت در طب سوزنی تقریباً هیچ عارضه جانبی منفی وجود ندارد. عوارض این روش درمانی بسیار کم است. در صورتی که قصد دارید درباره عوارض این روش اطلاعات کسب کنید، مقاله را مطالعه کنید. با این حساب طب سوزنی می‌تواند درمان طبیعی برای افسردگی و اضطراب باشد. البته در صورتی که بعنوان مکمل در کنار داروهای شیمیایی استفاده نشود.

طب سوزنی به ترشح اندورفین کمک می کند

احساس عالی که بعد از ورزش دارید توسط اندورفین ایجاد می‌شود. اندورفین هورمونی است که به عنوان یک مسکن طبیعی در بدن عمل می‌کند. با ورود سوزن‌ها به اعصاب حسی بدن، سیستم ایمنی بدن تحریک می‌شود. پاسخ سیستم ایمنی بدن به این تحریکات، باعث افزایش گردش خون در آن قسمت از بدن و ترشح اندورفین می‌شود.

فواید طب سوزنی چیست ؟

طب سوزنی یک روش سنتی و ثابت‌شده است که به دلیل فواید مختلف خود، نه تنها در میان شهروندان شرقی، بلکه در میان پزشکان و بیماران غربی نیز طرفداران زیادی دارد.

در ادامه با چندتا از مهم‌ترین فواید طب سوزنی آشنا می‌شویم.

 • غیر تهاجمی
 • هزینه‌های درمانی بسیار کم‌تر
 • بدون درد، خونریزی یا کبودی
 • بدون عوارض جانبی خاص
 • بهبود مشکلات جانبی بیمار مانند تمایل به سیگار، اختلال خواب و استرس

طب سوزنی چه خطراتی دارد ؟

به‌طور کل می‌توان گفت خطرات طب سوزنی و عوارض جانبی آن، بسیارکم است. البته این جمله در صورتی درست است که برای انجام طب سوزنی، از یک پزشک طب سوزنی خبره و ماهر کمک بگیرید و مراکز تخصصی و معتبر مانند سوزنیران را برای درمان طب سوزنی خود، انتخاب کنید.

مرکز تخصصی طب سوزنی سوزنیران به مدیریت دکتر سید جعفر محقق، یکی از پیشرفته‌ترین و مجهزترین مراکز تخصصی طب سوزنی در ایران است. دکتر محقق، مدرس رسمی امبدینگ انجمن طب سوزنی ایران است و بیش از یک دهه فعالیت در زمینه طب سوزنی دارد. در یک نگاه کلی، عوارض جانبی شایع طب سوزنی فقط عبارتند از درد و خونریزی جزئی یا کبودی در محل واردشدن سوزنها. همچنین در کلینیک‌های معتبر و تخصصی، سوزن‌های مورد استفاده یکبار مصرف و مناسب طب سوزنی هستند، بنابراین خطر عفونت در این دسته از مراکز، بسیار کم است.

درمان بیماری با طب سوزنی

مهم‌ترین سؤال در مواجهه با درمان طب سوزنی آن است که «طب سوزنی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟» بیماری‌ها و کسالت‌های بی‌شماری وجود دارد که گفته می‌شود امبدینگ و طب سوزنی می‌تواند به آن‌ها کمک کند. در اینجا فقط برخی از آن‌ها را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

 • آلرژی و حساسیت‌های فصلی
 • اضطراب و افسردگی
 • آرتروز
 • سردرد و دردهای مزمن در ناحیه گردن، کمر و زانو
 • فشار خون
 • دردهای قاعدگی
 • آکنه
 • بی‌خوابی
 • اعتیاد به الکل و سیگار
 • دیابت
 • افزایش قد
 • رفع چین و چروک

برخی از مطالعات حتی نشان می‌دهند طب سوزنی می‌تواند در درمان و پیشگیری از سرطان نیز مؤثر باشد.

همچنین یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین فواید آن، درمان چاقی با طب سوزنی است. شما می‌توانید در وبلاگ معتبر سوزنیران به آدرس  درباره نحوه کاهش وزن و لاغری با طب سوزنی بیشتر مطالعه کنید و از مطالب ارزشمند آن بهره مند شوید.

طول دوره و هزینه طب سوزنی

طب سوزنی را می‌توان یکی از کم‌هزینه‌ترین روش‌های درمانی در بهبود بیماری‌های مختلف به‌شمار آورد. معمولاً دوره‌های درمانی طب سوزنی، با توجه به نوع مشکل بیمار تعیین می‌شوند و از 10 جلسه به بالا هستند. هر جلسه زمانی حدود 60 الی 90 دقیقه خواهد بود که این مورد نیز با توجه به نوع بیماری و تشخیص پزشک متخصص شما، مشخص خواهد شد.

درمان انواع بیماری‌ها به کمک طب سوزنی

این روش درمانی سنتی، قدمتی 2000 ساله دارد. متخصصان در این رشته، از سوزن‌های باریکی استفاده کرده و آنها را در نقاط مشخصی از بدن، فرو می‌کنند. پیدا کردن این نقاط و تشخیص آنها، تنها از عهده متخصصان حوزه طب سوزنی برمی‌آید. منطق این روش درمانی، این است که با باز کردن کانال‌های عبور انرژی در بدن، جریان آن را متعادل ساخته و به درمان بیماری‌ها کمک می‌کنند. کدام بیماری‌ها به کمک این روش قابل درمان هستند؟ در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

درمان انواع بیماری‌های گوارشی و مشکلات ناشی از آن

این روزها، کمتر کسی را می‌بینید که به درد بیماری‌های گوارشی دچار نباشد. افراد زیادی با انواع مشکلات گوارشی درگیر بوده و بسیاری از آنها، روش‌های درمانی متنوعی را در پیش گرفته‌اند، اما بسیاری هم نتوانستند به خوبی خود را درمان کنند. یکی از روش‌های درمانی که می‌تواند برای حل مشکلات گوارشی مناسب باشد، طب سوزنی است. از جمله مشکلاتی که به کمک طب سوزنی قابل درمان هستند، عبارتند از:

مشکل زخم معده

یکی از مشکلات دستگاه گوارش بدن، زخم معده است که بین افراد زیادی، رواج دارد. برای درمان این بیماری، می‌توان از طب سوزنی کمک گرفت. از آنجا که طب سوزنی به کمک متعادل ساختن جریان‌های انرژی، بیماری را درمان می‌کند، در این روش نیز، مسیرهای حرکت انرژی از طریق طحال به معده و روده تنظیم می‌شوند.

درمان سندروم روده تحریک پذیر به کمک طب سوزنی

خوب است بدانید برای درمان بیماری سندروم روده تحریک‌پذیر، روش قطعی وجود ندارد. برای حل این مشکل، یکی از راه‌هایی که می‌تواند مؤثر و مفید باشد، استفاده از روش طب سوزنی است. اما باید دقت داشته باشد، مراجعه به بهترین پزشک طب سوزنی، می‌تواند به درمان و بهبود بیماری‌های شما کمک کند. در غیر این صورت، اعتماد به افرادی که در حرفه خود متخصص نیستند، می‌تواند برای شما بسیار خطرناک باشد.

لاغری و کاهش وزن

از دیگر مشکلات بسیار رایج در بین افراد، چاقی و اضافه وزن است. مشکلی که بسیاری از افراد، برای درمان آن، به دنبال روش‌های مختلف و بعضاً بسیار خطرناک هستند. برای مثال، دست به رژیم‌های غیر اصولی زده یا ریسک عمل‌های جراحی خطرناک را به جان می‌خرند. یکی از روش‌های خوب برای لاغری موضعی و کاهش وزن، استفاده از خدمات طب سوزنی و است.

درمان بسیاری از بیماری‌های زنانه و ناباروری

یکی دیگر از کاربردهای طب سوزنی، درمان برخی بیماری‌های زنانه و مشکلات ناباروری است. از ویژگی‌های خوب این روش درمانی، می‌توان به این اشاره کرد که از داروهای شیمیایی متنوع برای بهبودی افراد استفاده نمی‌کند. از جمله بیماری‌هایی که طب سوزنی آنها را درمان می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود درد دوران قاعدگی

بسیاری از متخصصان بر این باورند که به دلیل کمبود انرژی در بدن، که به آن رکود می‌گویند، دردهای قاعدگی بروز داده می‌شوند. برای اینکه این دردها بهبود پیدا کرده و انقباض ماهیچه‌ها رفع شود، می‌توان از طب سوزنی کمک گرفت.

کاهش علائم یائسگی به کمک طب سوزنی

زنان زیادی از عوارض دوران یائسگی رنج برده و به دنبال رفع آنها هستند. بسیاری از افراد متخصص با توجه به نتیجه آزمایش‌ها، به این نتیجه رسیده‌اند که روی افراد زیادی، طب سوزنی برای رفع علائم یائسگی، اثربخش بوده‌است. برای همین استفاده از آن را به دیگران توصیه می‌کنند. همچنین بسیاری از خانم‌ها طرفدار بزرگ کردن سینه با طب سوزنی هستند.

از دیگر بیماری‌های زنان به کمک این روش درمان می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویار بارداری
 • اختلالات جنسی
 • تخمدان پلی کیستیک
 • اندومتریوز

درمان و بهبود مشکلات روانپزشکی با استفاده از طب سوزنی

مشکلات روانی یکی از پیچیده‌ترین معضلات افراد است. چرا که درمان آنها به کمک داروهای شیمیایی، وابستگی و عوارضی را بجا می‌گذارد که بسیاری از افراد، ترجیح می‌دهند که از آنها استفاده نکنند. برای همین یکی از روش‌های مؤثر برای درمان آنها، استفاده از روش طب سوزنی است.

درمان افسردگی و اضطراب

در روش درمانی طب سوزنی، متخصصان با مشخص کردن نقاط خاص بدن، سوزن‌های خود را فرو کرده و اعصاب حسی را تحریک می‌کنند. با تحریک شدن این اعصاب، مسکن طبیعی بدن که اندورفین نام دارد، در بدن ترشح شده و باعث بهبودی بیماران می‌شود.

درمان سردرد و میگرن

روش‌های درمانی و داروهای زیادی برای درمان میگرن وجود دارد. اما اگر بیماری از این روش‌ها نتیجه نگرفت، میتواند از طب سوزنی برای سردرد استفاده نماید. در بین افرادی که از این روش درمانی استفاده کرده‌اند، نتایج خوبی دیده شده‌است.

دیگر بیماری‌هایی که به کمک طب سوزنی قابل بهبود و درمان هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اختلال در خواب
 • اعتیاد
 • سندروم خستگی مزمن
 • بیش فعالی
 • شب ادراری
 • پرخاشگری
 • اختلالات دو قطبی

به طور کلی، به کمک طب سوزنی می‌توان بیماری‌های زیر را درمان کرد:

 • آلرژی
 • سینوزیت
 • آسم
 • سرفه‌های مزمن
 • وز وز گوش
 • سندروم پای بی قرار
 • ام اس
 • سرگیجه
 • کمردرد
 • گردن درد

نکته مهم در طب سوزنی زیبایی این است که ابتدا پوست سلامت خود را پیدا می‌کند و شاداب‌تر و جوان‌تر می‌گردد و با هدف تعادل بخشیدن به انرژی بدن و ایجاد حس سلامتی انجام می‌شودو. با این روش، بهترین حس تعادل هم در ظاهر شما و هم در درون شما باز خواهد گشت.

طب سوزنی زیبایی، چین و چروک‌ها را پر می‌کند و تولید کلاژن را در مناطقی که به آن نیاز دارند (مانند خطوط اخم، خطوط خنده و خطوط فرد سیگاری در اطراف دهان)، افزایش می‌دهد. علاوه بر این، رنگ و بافت پوست را روشن و صاف کرده و به طور طبیعی، موجب لیفت پوست شل شده می‌شود.

طب سوزنی زیبایی صورت به راحتی با افزایش جریان خون صورت و عضلات، رطوبت پوست را افزایش داده، چربی پوست را متعادل کرده و باعث حجم دهی به بافت صورت می‌شود:

اصلیترین مزایای قابل مشاهده زیبایی عبارتند از:

 • جوانسازی و شادابی و بهبود بافت و رطوبت پوست
 • شفاف و روشن شدن رنگ چهره
 • رفع خطوط خنده و اخم
 • درخشان شدن چشم‌ها
 • کاهش ورم و پف صورت
 • رفع خطوط بالای پیشانی
 • رفع خطوط بالا و پایین چانه
 • رفع خطوط دور و کنار چشم
 • رفع افتادگی ابروها و پلک‌ها
 • رفع افتادگی چانه و گونه‌ها
 • رفع اکنه روزاسه
 • رفع اکنه ولگاریس
 • درمان پسوریازیس
 • رفع خطوط ریز و کاهش عمق چروک‌های عمیق صورت و گردن
 • کاهش، سفت کردن و یا از بین بردن غبغب
 • درمان انواع اسکار
 • چاق و لاغرتر شدن صورت
 • درمان ریزش مو (آلوپسیا) و کمک به رشد مجدد مو
 • لک صورت و ملاسما
 • کاهش پف، تیرگی و گودی چشم
 • بهبود تولید کلاژن، کشسانی عضلات و رنگ صورت
 • لیف صورت، لب و برجستگی گونه و لب

اثرات ضمنی طب سوزنی:

 • کاهش استرس
 • خواب بهتر
 • کاهش وزن
 • برطرف شدن یا کاهش افسردگی
 • کاهش علائم یائسگی و علائم سندروم قبل از قاعدگی (PMS)
 • رهایی از سردرد و / یا دندان درد
 • افزایش انرژی و جوان‌سازی کلی

کاربرد طب سوزنی در درد و مشکلات ارتوپدی

گیرنده‌های درد در بدن ما بوسیله تغییرات شیمیایی، پاسخ‌های التهابی و عوامل ساختاری تحریک می‌شوند. سیگنال‌های درد از این گیرنده‌ها به مغز فرستاده می‌شوند. مغز دقیقا جایی است که درد را حس می‌کند. طب سوزنی یکی از ایمن‌ترین و موثرترین راه‌های تسکین درد از طریق برقراری ارتباط بین مغز و بدن است و بسیاری از بیماران کاهش درد حتی پس از یک جلسه درمان را در بدن خون تشخیص می‌دهند.

اندوفین‌های تسکین‌دهنده درد که طی انجام طب سوزنی آزاد می‌شوند قابل رقابت با قوی‌ترین داروهای مسکن بوده و هیچ عوارض جانبی نیز ندارند. پس از انجام طب سوزنی، مواد شیمیایی طبیعی از بدن آزاد شده و گیرنده‌های درد را مسدود می‌کنند و این مکان برای مغز فراهم می‌شود که درد بسیار کمتری را حس کند.

طب سوزنی در کنترل دردهای گردن، کمر، زانو شانه و بازو و دردهای با منشاء تنشی مانند سردردهای میگرنی بسیار موثر است و این گونه دردها را تسکین می‌دهد. طب سوزنی یک روش درمانی مکمل است که به موازات درمان‌هایی مانند ارتوپدی استفاده می‌شود، اما برخی پزشکان از طب سوزنی به عنوان درمان اصلی دردهای میگرنی و دردهای آرتروزی استفاده می‌کنند.

محتوای خبر مخفی کن