بین الملل

چین، نگران بازنگری معاهده دفاعی آمریکا و فیلیپین

به گفته وزیر دفاع فیلیپین ، چین با تلاش برای بازنگری قرارداد دفاعی 70 ساله با آمریکا مخالف است و می ترسد که این تغییر تلاشی برای مهار رشد چین باشد.

به گزارش رویترز ، فیلیپین می خواهد پیمان دفاع متقابل (MDT) را مرور کند تا مشخص شود که در صورت حمله به فیلیپین چقدر از متحد خود ایالات متحده محافظت می کند و از آن دفاع می کند.

دلفین لورنزانا ، وزیر دفاع فیلیپین در مراسمی به مناسبت هفتادمین سالگرد CIS گفت که می خواهد دیپلمات سابق چینی استعفا دهد. “در حالی که ایالات متحده از ایده تجدید نظر در توافق استقبال می کند ، جهان خارج برعکس است.

لورنزانا افزود: “در سال 2018 ، سفیر سابق چین به من آمد و گفت: لطفاً با MDT برخورد نکنید و آن را همانطور که هست بگذارید. وقتی می پرسم چرا ، هرگونه تلاش دولت چین برای بازنگری در متن توافق گامی در جهت مهار رشد چین.

وقتی از وزیر دفاع درباره این درخواست پرسیده شد ، او گفت: “من فقط به او نگاه کردم و لبخند زدم.”

تلاش های واشنگتن برای روشن شدن تعهد خود در حالی صورت می گیرد که دارایی های دریایی چین در مناطق مورد مناقشه در دریای جنوبی چین ، نزدیک جزایر مصنوعی چین ، جایی که فیلیپین توسط شبه نظامیان صید می شود ، در حال افزایش است.

فیلیپین یک سری اعتراضات دیپلماتیک علیه شبه نظامیان برپا کرده و گفته است که روز پنجشنبه اعتراض دیگری را برگزار خواهد کرد.

در طول اتحاد 70 ساله ، نیروهای آمریکایی در فیلیپین چرخیدند و تمرینات مشترکی را انجام دادند و دستگاه های تبادل اطلاعات را منتقل کردند.

لورنزانا با بیان اینکه تقویت توافقنامه به نفع چین نیست ، گفت: چینی ها با اتکا به جزایر مصنوعی عجله ای برای حل این مشکل ندارند. آنها می دانند که در صورت نقض حقوق آنها ، این توافق نامه به اجرا در می آید.

انتهای پیام