ورزشی

نصیرشلال: بپذیریم درجه دوم هستیم/ منافع برخی‌ها در دروغ گفتن بود

سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری گفت:باید بپذیریم که تیم ما درجه دو است و نیاز به زمان، جایگزین کردن افراد و حوصله دارد.

نواب نصیرشلال در گفت‌وگو با ایران تودی درباره‌ی عملکرد تیم‌ملی وزنه‌برداری ایران در قهرمانی جهان که حاصل آن ۲ مدال طلا و یک برنز بود و برخلاف انتظار در چهار وزن موفق به گرفتن مدال نشد، بیان کرد: سطح  مسابقات جهانی قبل از المپیک همیشه بالا است و همه ورزشکاران در بالاترین سطح و کیفیت شرکت می‌کنند. باید بپذیریم، یک مقدار کیفیت تیم ما پایین است و نیاز به زمان دارد. تیم ویرانه‌ای را تحویل گرفتیم و پذیرش آن سخت بود اما کادرفنی آن را پذیرفت و هدف هم کمک کردن است. طلای مجموع که گرفته شد، وزنه‌بردار را از یک وزن پایین‌تر به وزن بالاتر(از ۸۱ به ۸۹ کیلوگرم) آوردیم و وزنه‌بردار در این مدت در شرایطی قرار گرفت که بهتر شود. ما در دو وزن مدال گرفتیم و اگر قراربود در چهار وزن دیگر هم مدال بگیریم، یک مقدار از واقعیت دور بود.

نصیرشلال: بپذیریم درجه دوم هستیم/ منافع برخی‌ها در دروغ گفتن بود

نیاز به زمان وجایگزین کردن افراد داریم

نصیرشلال در مورد اینکه کار سختی برای ساختن یک تیم آماده دارد؟ تاکید کرد: موضوعی که وجود دارد این است، شاید با برخی از این افراد نتوانیم به نتیجه دلخواه برسیم و نیاز داریم به افراد مستعد با انگیزه بالا فرصت دهیم. تیم نیاز به جوان شدن داشت که این اتفاق در حال رخ دادن است. از طرفی عنوان‌داران خود مانند علی هاشمی، سهراب مرادی، رسول معتمدی و ایوب موسوی و کسانی که در سال‌های گذشته مدال می‌گرفتند را هم به طرق مختلف از دست دادیم. مجبوریم روی بچه‌های جوان‌تر و مستعد سرمایه‌گذاری کنیم تا جای این قهرمانان را پر کنند. نیاز به زمان داریم که این اتفاق رخ دهد و وزنه‌برداری رشته‌ای نیست که در چند ماه بتوان همه این کارها را انجام داد. باید بپذیریم که تیم ما درجه دو است و تیمی درجه یک است که در مسابقات از ۱۰ وزن، شانس گرفتن هفت مدال دارد. ما اصلا در آن شرایط نیستیم و نیاز به زمان، جایگزین کردن افراد و حوصله داریم.

*گرفتن سهمیه المپیک ۸۹ کیلوگرم حیثیتی نبود

نصیرشلال: بپذیریم درجه دوم هستیم/ منافع برخی‌ها در دروغ گفتن بود

نصیرشلال در پاسخ به این پرسش که مصطفی جوادی تا چه اندازه در دسته ۸۹ کیلوگرم جا افتاده است؟ گفت: جوادی تازه دارد در وزن ۸۹ کیلوگرم جا می‌افتد.  هنوز ۲۰ تا ۳۰ درصد از کاری که شروع کرده، مانده است و نیاز دارد که در ماه‌های آینده تثبیت شود.

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه پیش از این عنوان شده بود سهمیه ایران در دسته ۸۹ کیلوگرم سوخته است و گرفتن این سهمیه چقدر برای او و مصطفی جوادی حیثیتی بود؟ تصریح کرد: برخی افراد انتقاد یا مسائلی را مطرح می‌کنند که می‌دانند دروغ است اما منافع آنها در این است که مسائل را این گونه مطرح کنند و دروغگو باشند. کیانوش رستمی اشتباهاتی داشت و از اردو کنار گذاشته شد. نفر بعدی، از یک وزن پایین‌تر به ۸۹ کیلوگرم آمد و تلاشش را کرد و اصلا مسئله حیثیتی نبوده است. اگر هم جوادی در این مسابقه سهمیه المپیک نمی‌گرفت باز هم اتفاق خاصی نمی‌افتاد چون ما مسابقات گزینشی المپیک دیگری پیش رو داریم و در آن مسابقات سهمیه به دست می‌آمد.

توانایی علی داودی بیشتر از این است

نصیرشلال: بپذیریم درجه دوم هستیم/ منافع برخی‌ها در دروغ گفتن بود

سرمربی تیم ملی در مورد علی داودی که مدال برنز گرفت اما وزنه با ارزش ۲۵۵ کیلوگرم را هم از دست داد، تاکید کرد: علی داودی توانایی بیشتر از این دارد. درست است سرعت رشد او مقداری کُند است اما روز به روز بهتر می‌شود. امیدواریم همین روند را ادامه دهد و من فکر می‌کنم تا المپیک به شرایطی می‌رسد که می تواند مدال‌آوری کند.

در چهار وزن حریفان یک سر وگردن بالاتر از ما بودند

نصیرشلال درباره‌ی اینکه ایران برخلاف انتظار در چهار وزن ۸۱، ۹۶، ۱۰۲ و ۱۰۹ کیلوگرم مدالی به دست نیاورد و ملی پوشان وزنه‌های حساسی که آنها را به مدال می‌رساند، از دست دادند، تصریح کرد: در وزن‌های ۸۱، ۹۶، ۱۰۲ و ۱۰۹ کیلوگرم با حریفانی روبرو بودیم که یک سر و گردن از ما بالاتر بودند. ما باید ایده‌آل‌ترین حالت خود را نشان می‌دادیم و رقیبان در بدترین شرایط خود قرار می‌گرفتند تا می‌توانستیم مدال بگیریم و این اتفاق نیفتاد. ما معمولی بودیم و رقیبان ما خوب و آماده بودند و چیزی که حقشان بود را گرفتند. در دو وزن مدال گرفتیم.

او مورد اینکه وزنه‌برداران تا چه اندازه مطابق عملکردشان در تمرینات کار کردند؟ بیان کرد: حسین سلطانی و آیت شریفی به خاطر آسیب دیدگی که داشتند یک مقدار بد بودند اما بقیه وزنه‌برداران تقریبا خوب کار کردند. با وزنه های سنگینی شروع کردیم. اکثر وزنه برداران به جز سلطانی و شریفی نسبت به تمرینات، خوب بودند. البته شرایط تمرین با مسابقه فرق دارد و به نظرم اکثرا خوب بودند. برای بازیهای آسیایی نیز فرصت را در اختیار هفت نفر قرار می‌دهیم و بعد در مورد کسانی که عملکرد ضعیف داشتند، تصمیم گیری می‌کنیم.

دهدار نیاز به کار بیشتر دارد

سرمربی تیم ملی در پاسخ به این پرسش که در دسته ۱۰۲ کیلوگرم، رضا دهدار برای قطعی کردن سهمیه المپیک به رکورد بالاتری نیاز دارد و چقدر جای نگرانی برای سهمیه دسته ۱۰۲ وجود دارد؟ گفت: دهدار خیلی نیاز به کار دارد. اگر نتواند با تیم خوب جلو برود، خبری از سهمیه المپیک هم نیست.

نصیرشلال: بپذیریم درجه دوم هستیم/ منافع برخی‌ها در دروغ گفتن بود

انتهای پیام

بخش مقالات ورزشی

دارای یک علاقه‌ی عمیق به ورزش و تجربه‌ی بیش از 10 سال در صنعت رسانه‌های ورزشی. با ارائه‌ی تحلیل‌های دقیق و اخبار روزمره، هدفمندی مخاطبان را در جهت افزایش دانش و آگاهی ورزشی تقویت می‌کنم. همراه با من باشید تا به دنیای هیجان انگیز ورزشی نگاهی داشته باشیم.