عمومیکسب و کار ایرانیان

بررسی کاربرد انواع سنگ ساختمانی بر اساس جنس و نوع آنها

معرفی انواع سنگ‌ ساختمانی و کاربرد آن‌ها

انواع سنگ ساختمانی بر اساس جنس و نوع آنها به نوعی در ساخت و تزیین دیوار، کف پوش و نمای ساختمان نقش دارند. کاربرد انواع سنگ ساختمان در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل تنوع و زیبایی را در کنار هم ایجاد کرده است. انواع سنگ ساختمانی مثل مرمر، تراوتن و همین طور سنگ‌ گرانیت از گذشته تا به امروز نقش اساسی را دکوراسیون قسمت‌های مختلف ساختمان به خود اختصاص داده‌اند. امروزه کاتالوگ سنگ‌های ساختمانی برای مشاهده نمونه عکس سنگ ساختمانی و تطابق آن با طرح داخلی منزل تهیه و مورد استفاده طراحی شده است.

متناسب با محل قرارگیری سنگ و همین طور سبک درخواستی افراد انواع سنگ‌های ساختمانی زینتی تولید و به کار گرفته می‌شوند. شناخت انواع سنگ ساختمانی و قابلیت‌های ویژه آنها در بخشیدن زیبایی به دکوراسیون منزل از اهمیت بالایی برخوردار است. معرفی انواع سنگ‌های ساختمانی از انواع سنگ‌های ساختمانی و تزیینی گرفته تا انواع سنگ پلاک ساختمانی در این مطلب مورد ارزیابی و تحقیق قرار گرفته است. معرفی اسم انواع سنگ نما‌ برای ساختمان‌ها، قیمت انواع سنگ ساختمانی با عکس و همین طور نحوه خرید و فروش اینترنتی سنگ ساختمانی با مشاهده کاتالوگ سنگ‌های ساختمانی قابل انجام است.

انواع سنگ ساختمانی برای دکوراسیون و نما

انواع سنگ ساختمانی در طراحی و دکوراسیون قسمت‌های مختلف منزل مخصوصا ساخت نمای ساختمان کاربرد دارند. کاربرد سنگ ساختمان وابسته و نوع شکل آنها در طراحی داخل و دکوراسیون قسمت‌های مختلف منزل در شکل‌های متنوع و گوناگون وجود دارد. امروزه طراحان داخلی و معماران از روش‌های خلاقانه برای به کارگیری انواع سنگ ساختمانی در قسمت‌های خاص منزل و ایجاد یک دکوراسیون مدرن بهره می‌برند. نقش تاثیر گذار کاربرد انواع سنگ ساختمان و تلفیق آن با سبک‌های جدید طراحی منزل یک خروجی بسیار جذاب را به دنبال دارد. همین امر تمایل افراد را به شناخت و کسب اطلاعات دقیق درباره انواع سنگ ساختمانی بیشتر از قبل کرده است. در این قسمت با معرفی انواع سنگ ساختمانی با شما همراه خواهیم بود.

کاربرد انواع سنگ های ساختمانی

سنگ‌های ساختمانی وابسته به رنگ، طرح و نوع فراوری در قسمت‌های مختلف بنا کاربرد دارند. امروزه انواع سنگ ساختمانی برای کف پوش، دیوار پوش، دکوراسیون اتاق‌های مختلف، پذیرایی، سرویس بهداشتی و حمام برای دکوراسیون داخلی طراحی و تولید شده است. در این بخش با معرفی انواع سنگ های ساختمانی برای مصارف داخلی و نمای بیرونی بناهای مختلف با شما همراه خواهیم بود.

سنگ گرانیت برای دکوراسیون آشپزخانه

سنگ گرانیت از گونه سنگ‌های آذرین با تنوع رنگ‌های جذاب قرمز، سیاه، قهوه‌ای، سبز و آبی می‌باشد. سنگ گرانیت را از متداولترین سنگ‌های ساختمانی بر شمرده‌اند. این ویژگی تحت تاثیر کاربرد این سبک سنگ ساختمانی از گذشته تا به امروز در دکوراسیون قسمت‌های مختلف منزل مثل آشپزخانه می‌باشد. هارمونی رنگ سنگ گرانیت در کنار دوام بالای این سنگ ساختمانی توجه هر سلیقه‌ای را به خود جلب کرده است.این نمونه از انواع سنگ ساختمانی به دلیل نفوذ ناپذیری بالا در برابر رطوبت و مقاومت بالا قابلیت استفاده در کنار فولاد، شیشه و چوب را در طراحی ساختمان دارد.

این ویژگی نامبرده سنگ گرانیت را به یک سنگ ساختمانی مناسب برای دکوراسیون آشپزخانه، سینک، روشویی، کانتر و کف پوش تبدیل کرده است. علاوه بر این مقاومت این سنگ در مقابل ساییدگی در انتخاب آن برای راه پله ساختمان تاثیر دارد. قیمت مناسب خرید و نگهداری سنگ گرانیت در مقابل دیگر انواع سنگ ساختمانی باعث کاربرد بیشتر آن در انواع ساختمان‌ها شده است.

سنگ تراورتن یک سنگ نمای ساختمان

کاربرد سنگ ساختمان را با معرفی سنگ تراورتن ادامه می‌دهیم. این نوع سنگ ساختمانی از سری سنگ‌های رسوبی ساخته شده از کلیست کریستال است. رنگ‌های خاص کرم، خاکستری و سفید این سنگ را برای دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان مناسب کرده است. از مهمترین موارد کاربردی سنگ تراورتن می‌توان به نماهای مدرن ساختمان‌های خاص و کلاسیک اشاره داشت. بافت متخلخل، رنگ‌های متنوع و نواری شکل این نوع سنگ ساختمانی منجر به جذابیت آن در نمای ساختمان شده است. سنگ تراورتن به دلیل خاصیت صیقل پذیری و برشکاری بالایی و درخشندگی که دارد معمولا برای نماهای حجمی مثل نماهای رومی ساختمان‌ها کاربرد دارد. مقاومت این سنگ ساختمانی در مقابل سرما و گرما و همین طور خاصیت تخلخل آن برای استفاده از کف پوش ساختمان برای جلوگیری از سر خوردن کاربردی کرده است. قیمت سنگ تراورتن از سنگ گرانیت مناسب تر می‌باشد.

سنگ کوارتزیت مناسب برای مرمت دیوار

در معرفی انواع سنگ ساختمانی می‌توان از سنگ کوارتزیت بعنوان یک سنگ دگرگونی ساخته شده از ماسه سنگ تحت فشار بالا یاد کرد. این سنگ جنسی زبر و سخت داشته و سطح آن را بلور‌های به رنگ قرمز، خاکستری و قهوه‌ای پوشانده است. سنگ کوارتزیت با ظاهری مشابه سنگ مرمریت ولی با مقاومت بالا تر بوده و نسبت به دیگر انواع سنگ ساختمانی از قیمت پایین تری برای خرید برخوردار است. کاربرد سنگ ساختمان کوارتزیت به دلیل مقاومت در برابر هوازدگی بیشتر برای پوشش دیوارها، نماکاری ساختمان، مرمت دیوارها، کفپوش‌ها بوده اما در کنار این موارد از سنگ کوارتزیت برای آشپزخانه، پذیرایی و سرویس بهداشتی نیز می‌توان استفاده کرد.

سنگ مرمر و دکوراسیون ساختمان

در ادامه معرفی انواع سنگ ساختمانی و کاربرد سنگ ساختمان می‌توان به سنگ مرمر و محورهای کاربردی آن در دکوراسیون و طراحی ساختمان اشاره داشت. سنگ مرمر یک نوع سنگ آهکی است که تحت فشار و حرارت هنگام دگرگونی مجدد سنگ آهکی تولید شده است. سنگ مرمر با ظاهری یک دست و رگه‌های رنگ‌های متنوع دیده می‌شود.این سبک رنگ سنگ مرمر را از دیگر انواع سنگ‌ ساختمانی و طبیعی متمایز کرده است.

رنگ‌های خاصی مثل ارغوانی، سبز، قرمز، زرد ،سفید و خاکستری از جمله‌ هارمونی رنگ این نوع سنگ ساختمانی است.سطح صاف و آینه‌ای سنگ مرمر و همین طور قابلیت صیقل پذیری بالای آن در کنار جلای رنگ‌های زیبا کاربرد این سنگ را برای دکوراسیون داخلی، کف پوش‌ها، ستون‌ها، پله‌ها و تزیینات جانبی ساختمان رونق بخشیده است.

مفید از سراسر وب: میلگرد چیست؟

سنگ مرمر برای دکوراسیون اتاق

سطح تمیز و درخشان سنگ مرمر یک انتخاب مناسب برای طراحی داخلی آشپزخانه است. قیمت سنگ مرمر در مقابل دیگر انواع سنگ ‌های ساختمانی برای کاربرد در دکوراسیون منزل بالاست.

سنگ مرمریت یا ماربل برای کف پوش ساختمان

در هنگام تحقیق در خصوص کاربرد انواع سنگ در ساختمان با سنگ مرمریت یا ماربل که به اشتباه با سنگ مرمر یکی در نظر گرفته می‌شود، مواجه شدیم. سنگ مرمریت از سری انواع سنگ ‌های ساختمانی است که جنس آن آهکی- رسوبی می‌باشد. این نوع سنگ به سه گروه سنگ چینی، سنگ کریستال و سنگ ابری دسته بندی می‌شود.

 • سنگ مرمریت چینی: بافتی ریزدانه و بلورین داشته و سه نوع چینی سفید، چینی کریستال و چینی خاکستری تقسیم می‌شود.
 • سنگ مرمریت کریستال: دارای بافتی انه درشت و بلورین در سطح خود می‌باشد.
 • سنگ مرمریت ابری: از نوارهای غیر موازی و پراکنده روشن و تیره در سطح سنگ برخوردار است.

سنگ مرمریت نسبت به دیگر انواع سنگ ساختمانی سبک تر ولی پایدارند. این نوع سنگ ساختمانی آب را جذب نکرده و اما در برابر هوازدگی و باران‌های اسیدی مقاومت کمتری دارند. همین امر کاربرد سنگ ساختمان مرمریت را به استفاده در کف پوش و دویوار پوش و همین طور دیوار پارکینگ و راه پله‌ها محدود کرده است.

ماسه سنگ برای انواع ساختمان‌ها

از انواع سنگ ساختمانی می‌توان به ماسه سنگ که حاصل ته نشینی ماسه در جویبار و رودخانه است اشاره داشت. این نوع سنگ ساختمانی از خانواده‌ی سنگ‌های رسوبی ولی پیوند خورده با دانه‌های سیلیسی است. تنوع رنگ ماسه سنگ در رنگ‌های سفید، خاکستری، قهوه‌ای مایل به قرمز، زرد، قرمز و قهوه‌ای خلاصه شده است. ویژگی تطبیق پذیری بالای ماسه سنگ آن را به یکی از انواع سنگ ‌های ساختمانی به کارگرفته شده در داخل و خارج ساختمان تبدیل کرده است. این امر به گونه‌ای است که از ماسه سنگ در کف‌پوش، دیوار پوش، پوشش سقف، بالکن‌ها، استخرها و پاسیوها در ساختمان استفاده می‌شود.

سنگ آنتیک برای تزیین دیوار ساختمان

از نمونه سنگ‌های ساختمانی جذاب و زیبا می‌توان سنگ آنیتک را بعنوان یک سنگ زینتی زیبا معرفی کرد. سنگ آنتیک از تجمع خرده سنگ‌های تراورتن با مورد چسبنده تهیه می‌شود. معماران و طراحان داخلی از ضایعات سنگ تراورتن معروف به سنگ آنتیک که در هنگام استخراج از معدن و در اثر فشار ممکن است خرد شوند برای زیباسازی نمای داخلی و خارجی ساختمان بهره می‌برند. کاربرد سنگ ساختمان آنتیک در کفپوش‌ها، محوطه سازی اماکن تفریحی و همین طور تزیین نمای ویلا و باغ‌ها در خاص شدن طراحی و نمای ساختمان‌ها تاثیر دارد. سنگ‌های آنتیک در تزیین دیوار و ایجاد یک فضای خاص در قسمت‌های مختلف دیوار منزل و همین طور فضای خارجی شومینه‌ها نیز کاربرد دارند. سنگ آنتیک بعنوان یکی از انواع سنگ ساختمانی است که نسبت به تغییرات محیطی، یخ زدگی، رطوبت، فشار، خراش،ساییدگی و آتش مقاوم هستند.

سنگ اسلب طبیعی و دکوراسیون منزل

از انواع سنگ ساختمانی می‌توان به یک محصول طبیعی از سنگ‌ها بنام اسلب طبیعی اشاره داشت. این نوع سنگ از ترکیب مواد معدنی تشکیل شده و به دلیل نداشتن هیچ گونه آلاینده‌ی مضر برای سلامتی مناسب برای تزیین و طراحی داخلی آشپزخانه می‌باشد. رنگ‌های مختلف این نوع سنگ ساختمانی طراحان و معماران با یک طیف رنگ مناسب با هر نوع و فضای مواجه می‌کند. کاربرد سنگ ساختمان اسلب طبیعی در تزیین دیوارها و همین طور کفپوش ساختمان نیز وجود دارد.

کاتالوگ انواع سنگ ‌های ساختمانی

کاتالوگ انواع سنگ ساختمانی بر اساس نوع و جنس آنها و همین طور محورهای کاربرد سنگ ساختمان تهیه و قابل استفاده برای افراد در هنگام خرید و فروش سنگ ساختمان بصورت اینترنتی و حضوری می‌باشد. کاتالوگ سنگ ساختمانی برای انتخاب طرح و رنگ انواع سنگ های ساختمانی متناسب با محیط درونی و بیرونی ارائه می‌شود. با در نظر داشتن دیگر موارد دکوراسیون و طراحی داخلی صورت گرفته در منزل با دریافت ایده ار عکس‌های منتشر شده در کاتالوگ سنگ ساختمانی می‌توانید بهترین و متناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

قیمت انواع سنگ ساختمانی با عکس

قیمت انواع سنگ ساختمانی متناسب با نوع کاربرد و همین طور جنس سنگ متناسب با موارد بیان شده در مطلب انواع سنگ ساختمانی متغیر می‎باشد.

فروش اینترنتی سنگ ساختمانی

علاوه بر انواع سنگ ساختمانی معرفی شده در این مطلب سنگ‌های ساختمانی متنوع دیگری وجود دارد. در هنگام تعیین نمای سنگ برای ساختمان و همین طور کاربرد سنگ ساختمان برای طراحی دکوراسیون داخلی قسمت‌های مختلف منزل می‌توانید با مشاهده عکس سنگ ساختمانی متناسب با سلیقه خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

انواع سنگ های ساختمانی و کاربرد آنها

همان‌طور که میدانید سنگ یکی از پرکاربردترین و رایج‌ترین مصالح ساختمانی است که از گذشته تا امروز بخش جدایی‌ناپذیر زندگی و ساخت‌وسازها به‌حساب می‌آید. درگذشته مردم از سنگ برای احداث خانه استفاده می‌کردند و اهمیت سنگ را نسبت به فلز بالاتر می‌دانستند. در عصر حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی استخراج سنگ آسان‌تر شده و کاربرد آن در صنعت ساختمان‌سازی به‌طور چشمگیر افزایش‌یافته است.

سنگ‌ها دارای قابلیت‌های منحصربه‌فردی هستند که قابل‌مقایسه با سایر مصالح ساختمانی نمی‌باشند، شاید مهم‌ترین ویژگی‌های آن را بتوان در دوام و مقاومت بسیار بالا، جلا پذیری مطلوب، مقاومت سایشی و ضربه‌ای بالا، قابلیت برش و صیقل خوردن، قابلیت شستشو، ثبات رنگ، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، مقاومت کششی و خمشی مناسب، غیرقابل نفوذ بودن، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی، سختی و مقاومت فشاری بالا، پایداری در برابر مواد اسیدی و قلیایی و بسیاری از موارد دیگر دانست.

به‌طورکلی کاربرد و استفاده از سنگ‌ها نیز در جهت پوشش دیوار داخلی ساختمان، نماکاری، زیرسازی جاده‌ها، کف خیابان و پیاده‌رو و تزئینات مختلف می‌باشد. حال با توجه به این مقدمه از شما درخواست داریم با کالا ساخت همراه شده تا با انواع سنگ‌های ساختمانی و کاربردهای وسیع آن بیشتر آشنا شوید. این مقاله راهنمایی جامع بر انواع سنگ ساختمانی و کاربردهای آن است.

ویژگی‌های یک سنگ ساختمانی مناسب

·         بافت سنگ

سنگ بايد ساختمانی سالم داشته باشد، به‌طوری‌که شيار، ترك و رگه‌های سست نداشته باشد و بدون پوسیدگی و يكدست و يكنواخت باشد.

·         جذب آب

سنگ ساختمانی نبايد قابلیت جذب آب زياد را داشته باشد، بنابراين نباید در آب متلاشی و حل شود.

·         پاكيزگی

سنگ ساختمانی نبايد آلوده به مواد طبيعی و مصنوعی باشد، درواقع باید کاملاً تمیز در دسترس باشد.

·         پايداری سنگ در برابر عوامل محيطی

سنگ طبيعی بايد شرايط فيزيكی و شيميايی محيط را تحمل نمايد لذا بايد در برابر باد، يخبندان، تغييرات دما و در صورت وجود جريان آب و همه عوامل فرسايش مقاومت كند.

·         پايداری مكانيكی

تاب فشاری برای قطعات باربر نبايد كمتر از 150 كيلوگرم بر سانتی‌متر مربع باشد.

انواع سنگ ساختمانی

به‌طورکلی سنگ‌ها ازنظر طرح، رنگ، جنس و کیفیت به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که شرح چند مورد از کاربردی‌ترین‌های آن شامل:

۱. سنگ مرمر

سنگ مرمر نوعی سنگ دگرگونی آهکی به رنگ سفید و شفاف است که در برابر شرایط جوی تا حد خوبی مقاوم‌ است، ولی به دلیل امکان هوازدگی در برابر شرایط آب و هوایی و احتمال کدر شدن تحت تابش نور عمدتاً در داخل ساختمان به کار می‌رود. به‌طورمعمول برش این سنگ در جهت موازی و عمود بر لایه‌ها می‌باشد که زیبایی چشم‌نوازی را ایجاد می‌کند. همچنین تنوع رنگ، قابلیت سابش و صیقل فوق‌العاده از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این سنگ است که آن را جزء سنگ‌های گران‌قیمت دسته‌بندی کرده است.

۲. سنگ گرانیت

گرانیت جزء سنگ‌های آذرین با منشأ آتش‌فشانی است که از سختی و استحکام قابل‌ملاحظه‌ای برخوردار است. جالب است بدانید که از این سنگ به‌عنوان یکی از بهترین پوشش‌های کف برای ساختمان‌ها نام برده می‌شود که درعین‌حال می‌توان از اندر نمای بیرونی ساختمان‌ها بخصوص در مناطق بسیار سرد به‌عنوان یک سنگ بادوام با درصد نفوذ کم آب و میزان انبساط و انقباض کم استفاده نمود. از طرف دیگر با توجه به قیمت بسیار مناسب این سنگ و دوام آن و ثباتی که در رنگ خود دارد می‌توان آن را به‌عنوان یک سنگ نمای بسیار ایده آل در نظر گرفت.

۳. سنگ تراورتن

سنگ تراورتن ازجمله سنگ‌هایی است که به‌عنوان یکی از بهترین نمونه‌های مورداستفاده چه در نمای بیرونی ساختمان و چه در دکوراسیون داخلی ساختمان شناخته می‌شود. کاربرد سنگ تراورتن به‌طورمعمول در نمای ساختمان، کف‌پوش، پله، سرویس‌های بهداشتی و سایر موارد دیگر می‌باشد. ازجمله معروف‌ترین سنگ‌های تراورتن، سنگ تراورتن حاجی‌آباد است که در کل دنیا شناخته‌شده است.

این سنگ دارای طرح ابر و بادی و موجدار است و از قابلیت برشکاری فوق‌العاده‌ای برخوردار می‌باشد. سنگ حاجی‌آباد برای استفاده در نماکاری ساختمان و لابی هتل‌ها گزینه‌ای بسیار ایده آلی می‌باشد. درباره‌ی ویژگی‌های این محصول نیز می‌توان مطرح کرد که با توجه به تخلخل بالایی که این نوع سنگ دارد از آن می‌توان به‌عنوان یک عایق طبیعی نیز استفاده کرد. سنگ تراورتن در مقایسه با سنگ گرانیت قیمت مناسب‌تری دارد ازاین‌رو استفاده از آن نیز رایج‌تر است.

دلایل مقبولیت تراورتن

 • مقاومت بالا
 • زیبایی و قیمت مناسب
 • برش و صیقل پذیری ایده آل
 • وجود تخلخل جهت چسبیدن به ملات

۵. سنگ کوارتز

سنگ کوارتز نوعی سنگ دگرگونی بسیار سخت است که در اثر فشار و گرمای بسیار زیادی که به ماسه‌سنگ در لایه‌های زمین واردشده به وجود آمده است. این سنگ سطحی زبر و سخت و درعین‌حال بلوری دارد و می‌توان آن را در رنگ‌های قرمز، خاکستری و قهوه‌ای دید. از طرفی کوارتز سنگی با ظاهری شبیه مرمریت اما با مقاومت بیشتر و از طرف دیگر مشابه گرانیت ولی سخت‌تر از آن است. لازم به ذکر است که قیمت سنگ کوارتز نسبت به سایر سنگ‌ها پایین‌تر است.

۶. سنگ مرمریت

برخلاف آنچه ممکن است در اولین لحظه که نام این سنگ را می‌شنوید به ذهنتان برسد باید اذعان کنیم که سنگ مرمریت هیچ شباهتی به سنگ مرمر ندارد. جالب است بدانید که این نوع سنگ آب را جذب نمی‌کند اما در برابر هوازدگی و باران‌های اسیدی مقاومت کمی دارد که همین مقاومت کم باعث شده که این سنگ تنها در داخل ساختمان به‌کاربرده شود. همچنین لازم به ذکر است که سنگ‌های مرمریت خود به سه دسته سنگ چینی، سنگ کریستال و سنگ ابری دسته‌بندی می‌شوند. دراین‌بین سنگ مرمریت کریستال بافتی دانه درشت و بلورین دارد و سنگ مرمریت ابری نیز از نوارهای غیر موازی حاصل از تجمع کانی‌های روشن و تیره تشکیل می‌شود.

۷. ماسه‌سنگ

شاید تعجب کنید اگر متوجه شوید که ماسه‌سنگ حاصل تجمع ماسه‌ها در کف جویبارها می‌باشد و به همین دلیل است که این سنگ جزء سنگ‌های رسوبی در نظر گرفته می‌شود. به‌طورکلی می‌توان ماسه‌سنگ را به رنگ‌های سفید، خاکستری، قهوه‌ای مایل به قرمز، زرد، قرمز و قهوه‌ای در بازار مشاهده کرد و همین تنوع رنگ عاملی برای تطبیق‌پذیری بالای این نوع سنگ در صنعت ساخت‌وساز می‌باشد. از ماسه‌سنگ می‌توان در کف‌پوش، دیوار پوش، پوشش سقف، بالکن‌ها و استخرها استفاده کرد.

۸. سنگ گابرو

این سنگ نوعی سنگ آذرین درونی است که دارای رنگ تیره و بافتی درشت می‌باشد. رنگ گابرو سبز، سیاه و خاکستری مایل به سبز است که با صیقل‌کاری جلوه‌ای بی‌نظیر پیدا می‌کند. سنگ گابرو ازجمله سنگ‌هایی است که در ساخت کانتر کابینت، کاشی کف و سنگ نما ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد. مقاومت سنگ گابرو در برابر هوازدگی بالا است، به همین دلیل از آن برای نماکاری ساختمان و کف‌پوش استفاده می‌کنند.

۹. سنگ آنتیک

سنگ آنتیک در دسته سنگ‌های دکوراتیو قرار دارد که از قرار دادن خرده‌سنگ‌های تراورتن در کنار یکدیگر ساخته می‌شود. جالب است بدانید که کاربرد این نوع سنگ در استفاده به‌عنوان سنگ تزئینی در نمای داخلی و بیرونی ساختمان و محوطه‌سازی باغ‌ها است.

۱۰. سنگ کریستال یا چینی

سنگ کریستال یا چینی یکی دیگر از گونه‌های سنگ‌های آهکی دگرگونی است که بلورهای ریز آن در سطح سنگ قابل‌رؤیت می‌باشد. این سنگ به دلیل دارا بودن کوارتز بیشتر از خاصیت سختی بالاتری نیز برخوردار است. همچنین جالب است بدانید که وجود ناخالصی در این نوع سنگ موجب ایجاد رگه‌های خاکستری یا مشکی، سبز، صورتی یا قرمز، زرد در بافت آن شده است. لازم به ذکر است که تخلخل این سنگ پایین و جذب آب آن کم است، بنابراین این سنگ در محیط‌های مرطوب به‌خوبی قابلیت استفاده دارد.

۱۱. سنگ ازاره

سنگ ازاره که بانام سنگ تیشه نیز شناخته می‌شود نوعی سنگ کاربردی در ساختمان‌سازی به‌منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوارها است که عموماً از این سنگ در پایین‌دیواره‌ها استفاده می‌شود.

۱۲. سنگ مصنوعی

سنگ‌های مصنوعی (اونیکس) نوعی متریال تزئینی و دکوراتیو می‌باشد که از ترکیب سنگ‌های طبیعی با مواد افزودنی دیگر به دست می‌آید. این نوع از افزودنی‌های خاص قابلیت اعمال وزن کم به ترکیب سنگ طبیعی را داشته و درنتیجه نصب سنگ‌های اونیکس با سهولت انجام می‌پذیرد.

ویژگی‌های سنگ مصنوعی

 • مقاومت فیزیکی و حرارتی بالا
 • نفوذ رطوبت پائین، فرسایش کمتر و وزن پایین
 • تنوع در رنگ باقابلیت اجرای طرح‌های مختلف
 • قابلیت چسبندگی بیشتر به دیوار یا کف
 • مقاومت به یخ بستن تا پنجاه درجه سانتی‌گراد زیر صفر
 • مقاومت بالا در برابر عوامل جوی و نیز مقاومت رنگ در مقابل تشعشعات خورشید

به‌طورکلی کاربردهای سنگ‌های مصنوعی شامل استفاده در حمام و آشپزخانه، استفاده برای ستون‌های منزل در کنار استفاده در کف و نماهای داخلی و خارجی ساختمان می‌باشد.

۱۳. سنگ گنیس

گنیس نوع دیگری از سنگ‌های دگرگونی است که طی فرآیند دگردیسی گرانیت به وجود می‌آید. گنیس ازجمله سنگ‌های مقاوم و بادوام است به‌طوری‌که وزن مخصوص آن ۲.۶۹ و مقاومت بالایی در برابر خردشدگی دارد. همچنین ازجمله کاربردهای این نوع سنگ می‌توان در روسازی و استفاده به‌عنوان سنگفرش نام برد.

۱۴. سنگ دیوریت

یکی دیگر از سنگ‌هایی که برای نماکاری ساختمان، کف و پله‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد سنگ دیوریت است. سنگ دیوریت نوعی سنگ آذرین دانه‌درشت است که بافت دانه‌های آن به‌صورت شکل دار، هم‌اندازه یا بدون شکل است. این سنگ دارای رنگ‌بندی خاکستری، خاکستری تیره و خاکستری مایل به سبز است.

۱۵. سنگ توف

این نوع از سنگ ازجمله انواع سنگ‌های خاكسترآتشفشان بوده كه به علت چسبندگی كم ذرات آن در اثر هوازدگی پوسته‌پوسته می‌شود و به‌صورت دانه‌های ريز از آن جدا می‌شود. اين سنگ را به علت سبزی چشم‌نوازی كه دارد در کار ديوار سازی، پارك سازی و ديوارهای حائل استفاده می‌گردد.

کاربردهای وسیع انواع سنگ

همان‌طور که در این مقاله نیز اشاره کردیم سنگ‌ها به دلیل مقاومت و پایداری در برابر عوامل مختلف در ساختمان‌سازی به‌وفور مورداستفاده قرار می‌گیرند. در عصر حاضر به دلیل آسان شدن عملیات استخراج سنگ، استفاده از آن در حال گسترش است و در مکان‌های مختلف ساختمان از آن استفاده می‌شود. ازجمله موارد کاربرد سنگ‌ها در صنعت ساختمان‌سازی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱. پوشش دیواره‌های داخلی ساختمان

جالب است بدانید که استفاده از سنگ برای دیوار داخلی ساختمان ظاهری بسیار باشکوه و خنک به آن می‌بخشد. اصولاً در این راستا از سنگ‌هایی با ظاهر خاص و زیبا استفاده می‌شود، علاوه بر آن تخلخل آن کم باشد تا در اثر شستشو با مواد شوینده آسیب نبیند و مقاومت آن کم نشود. درواقع مصارف سنگ در پوشش داخلی شامل پوشش دیوار حمام و سرویس بهداشتی، ساختمان‌های اداری، فروشگاه‌ها، سالن‌های غذاخوری و هر مکان در دیدی می‌باشد.

۲. نماکاری ساختمان‌ها

یکی دیگر از موارد استفاده از سنگ، نماکاری ساختمان است. همان‌طور که میدانید در راستای پیاده‌سازی نمای ساختمان از سنگ‌های بادوام و مقاوم استفاده می‌شود تا در برابر عوامل مختلف محیطی دچار آسیب نشوند. شرایط متغیر جوی، تابش نور خورشید، یخبندان، گردوغبار، باران‌های اسیدی، آلودگی هوا و بسیاری عوامل دیگر ازجمله مواردی است که بر مقاومت سنگ اثر می‌گذارند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم تا قبل از سنگ‌کاری نما و خرید سنگ به بررسی کانی‌های آن بپردازید چراکه سنگ‌هایی که دارای کانی آهن هستند مقاومت بالایی در برابر فرسودگی ندارند و در برابر آب‌وهوا اکسید می‌شوند.

علاوه بر آن اگر ناخالصی در قسمتی از سنگ دیده شود می‌تواند منجر به تخریب آن گردد. لازم به ذکر است که سنگ نما را بر اساس منطقه و شرایط آب و هوایی که ساختمان در آن بناشده انتخاب می‌کنند. برای مثال سنگ‌هایی که تخلخل کمی دارند برای مناطق سردسیر مناسب هستند زیرا یخبندان و یا وزش باد منجر به تخریب آن‌ها نخواهد شد. در کل سنگ نما به دلیل قرار گرفتن در هوای آزاد و شرایط متغیر جوی باید از پایداری لازم برخوردار باشد تا انتخاب مناسبی برای نما به‌حساب بیاید.

۳. سنگ‌های کف‌سازی

سنگی که برای راه‌پله و کف سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد در معرض سایش و ضربه خواهد بود، بنابراین باید بسیار سخت باشد و از مقاومت سایشی و ضربه‌ای بالایی برخوردار باشد. علاوه بر آن سنگ کف و پلکان به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی باید تخلخل کمی داشته باشند تا در اثر شستشو با مواد شوینده و ریختن مواد اسیدی یا بازی روی آن نفوذناپذیر بوده و آسیب نبیند. همچنین لازم به ذکر است که ازجمله سنگ‌هایی که برای کف و پله‌ها مناسب است شامل سنگ‌های کوارتز و گنیس می‌شود.

۴. سنگ‌های پوشش دیواره‌ها

سنگ‌هایی که برای دیوارها و شالوده به کار می‌روند به‌صورت نامنظم و بدون شکل خاص چیده می‌شوند و به‌طورکلی برای صرفه‌جویی در هزینه ساخت‌وساز از سنگ‌هایی که در منطقه دیده می‌شوند استفاده می‌گردد. همچنین در راستای پر کردن فاصله بین سنگ‌ها نیز از تکه‌های ریزتر سنگ استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که سنگ‌های متخلخل و سنگ‌هایی که دارای لایه‌بندی بوده و قابلیت انحلال آن‌ها بالاست، برای دیوار و شالوده مناسب نیستند؛ اما سنگ‌های سخت با مقاومت فشاری بالا و وزن مشخص مناسب این کار می‌باشند. به‌طورکلی نیز ماسه‌سنگ و سنگ آهکی ازجمله گزینه‌های مناسب برای دیوار و شالوده به شمار می‌آیند.

۵. سنگ‌های دکوراتور و مناسب برای زیباسازی فضا

به‌طورکلی سنگ‌هایی که از رنگ و ظاهر مناسبی برخوردار هستند و علاوه بر دوام بالا مقاومت خمشی و کششی خوبی نیز دارند در تزئینات داخلی ساختمان کاربرد دارند. این سنگ‌ها برای تزئین دیوار شومینه، ستون‌ها، قاب درب و پنجره و بسیاری از مکان‌هایی بااهمیت در بحث زیبایی به کار می‌روند.

نکات مهم در هنگام خرید سنگ

 1. به یاد داشته باشید که هر سنگ با توجه به ویژگی فیزیکی و شیمیایی که دارد برای مکان خاصی مناسب است؛ بنابراین در هنگام خرید سنگ حتماً باید به محلی که سنگ را برای آن تهیه می‌کنیم توجه بیشتری داشته باشیم. به‌عنوان‌مثال تراورتن برای نمای خارجی، مرمر برای تزئین نمای مجلل داخلی، مرمریت برای کف فرش و نمای داخلی، گرانیت برای کف‌پوش و پله بسیار مناسب است و متناسب با شرایط محیطی هر محیط انتخاب می‌شود؛ بنابراین توجه به این نکته ازجمله مسائل ضروری است
 2. دقت کنید که ظاهر سنگ مورد خریداری باید بدون ترک، درز، خلل و فرج، پوسیدگی و رگه‌های سست باشد. لازم به ذکر است که با ضربه زدن روی سنگ با استفاده از جسمی فلزی می‌توان تا حدودی به وجود ترک و شیار آن پی برد. درواقع شنیدن صدای شیشه مانند، حاکی از عدم وجود ترک در بافت سنگ می‌باشد.
 3. در هنگام خرید سنگ، بارگیری و حمل حتماً نظارت کافی را داشته باشید، چراکه در بسیاری از موارد، سنگ در یکی از این مراحل ممکن است آسیب ببیند.

قیمت انواع سنگ

قیمت انواع سنگ‌های ساختمان با توجه به کیفیت و نوع آن تعیین می‌شود. درواقع در بررسی قیمت سنگ، ارزان و گران بودن آن مفهوم زیادی نداشته و تفاوت قیمت به دلیل تفاوت در کیفیت و نوع سنگ است. برای مثال سنگ نما تراورتن قیمتی متفاوت از سنگ گرانیت دارد. همچنین و به‌طورکلی محل استخراج سنگ، تنوع در ساختار و کیفیت سنگ نیز در تعیین قیمت آن مؤثر است.

کلام پایانی

همان‌طور که در طی مقاله پیش رو مطالعه کردید سنگ‌ها دسته‌بندی بسیار متمایزی دارند. سنگ مرمر، مرمریت، گرانیت، ماسه‌سنگ و ده‌ها نمونه خاص دیگر برای مصارف ساختمان‌سازی راهی بازار شده است. همچنین همان‌طور که دیدید برخی از این محصولات قابلیت استفاده داخلی و برخی دیگر را برای نمای بیرونی را دارند. تمام این مطالب در راستای افزایش اطلاعات شما جمع‌آوری و تحقیق‌شده که در پایان امید است مطالب پیش رو پیرامون معرفی انواع سنگ‌ها موردتوجه شما عزیزان قرارگرفته باشد و با استفاده از مطالبی جامع همچون راهنمای پیش رو حرفه‌ای انتخاب و خرید کنید.

محتوای خبر مخفی کن