بین الملل

مولداوی آماده پیوستن به ناتو نیست

وزیر دفاع مولداوی امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، کشورش به دلیل وضعیت ضعیف تجهیزات ارتش ملی به این زودی‌ها آماده نیست تا به ناتو ملحق شود.

به گزارش ایران تودی، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اخیراً مایا ساندو، رئیس جمهوری مولداوی در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که کشورش باید بی طرفی خود را کنار گذاشته تا به ائتلاف نظامی ملحق شود.

ساندو اما دقیقا نگفته بود که این ائتلاف نظامی، همان ناتو است یا خیر با این حال، بارها گفته که بند بی طرفی در قانون اساسی مولداوی را می‌توان تغییر داد اگر که این کشور تصمیم بگیرد به ناتو ملحق شود.

اما حالا “آناتولی نوساتی”، وزیر دفاع مولداوی گفته است: نخست اینکه رئیس جمهوری درباره ناتو در گفت‌وگویش با پولیتیکو حرفی نزده و دیگر ائتلاف‌ها از جمله در سطح منطقه‌ای مدنظر بوده است.

وی افزود: تنها تمایل و خواسته برای پیوستن به ناتو کافی نیست. این ائتلاف، یک سازمان سیاسی-نظامی قدرتمند است و کسی که می‌خواهد به این ائتلاف ملحق شود باید یکسری اصلاحات انجام دهد، ارتش را مدرن کند، استانداردهای قطعی و جدی را محقق کرده و بودجه دفاعی خود را با بودجه مدنظر ناتو هماهنگ کند.

وزیر دفاع مولداوی ادامه داد: بیایید صادق باشیم؛ ما برای اینکه عضوی از ناتو شویم، هنوز آمادگی لازم را نداریم چون ارتش ملی ما یکسری مقدمات لازم را برای عضویت در این ائتلاف نظامی ندارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: مولداوی به تسلیحات جدید نیاز دارد چون تغییر اوضاع در کشور همسایه، اوکراین نیازمند بررسی نیازهای دفاعی ماست.

این مقام ارشد دفاع مولداوی در ادامه صحبت‌هایش گفت: تغییرات مربوط به رویدادهای نظامی در اوکراین ما را بر بررسی اوضاع کنونی ساختار نظامی و دفاعی مولداوی متمرکز کرده است. متاسفانه، ما نمی‌توانیم با تمامی چالش‌های کنونی روبرو شویم و موضع بی طرفی ما باعث شده تا ما با مشکلاتمان تنها بمانیم.

وی همچنین با درخواست از مقام‌های مولداوی برای آنکه راه حل مناسبی را در ارتباط با وضعیت بی طرفی کشور بیابند، افزود: من تصمیمی برای تغییر وضعیت بی طرفی نمی‌گیرم، چون نماینده قوه مجریه هستم. تصمیم مربوطه باید توسط سیاستمداران و با در نظر گرفتن نظر شهروندان اتخاذ شود. اما افزایش بودجه دفاعی، باید بدون توجه به تمایل به پیوستن به هر ائتلافی انجام شود. مولداوی باید یک ارتش قوی برای دفاع داشته باشد.

در دسامبر ۲۰۲۲، مقام های دولتی مولداوی گفتند که بودجه دفاعی در سال ۲۰۲۳ با ۵۰ درصد افزایش در سال ۲۰۲۲ به تقریبا ۱.۷ میلیارد لی (۹۰ میلیون دلار) خواهد رسید. دولت مولداوی بارها اعلام کرده که مایل است توان دفاعی این کشور را تقویت کند و تسلیحات لازم برای این کار را به دست آورد.

بر اساس قانون اساسی مولداوی، این جمهوری یک وضعیت بی طرفی دارد اما با این حال از ۱۹۹۴ و در چارچوب یک طرح همکاری فردی، با ناتو همکاری می‌کند.

انتهای پیام