علمی و پزشکی

این خودرو زرهی غول‌پیکر مهمان تازه ارتش بریتانیا است!/ عکس

در آخرین روزهای سال ۲۰۲۲، زمانبندی تازه‌ای برای پروژه دچار مشکل شده خودرو زرهی بریتانیایی Ajax تعیین شد که قرار است ۵۸۹ دستگاه از آن تحویل نیروی زمینی ارتش بریتانیا شود، پروژه‌ای که از ژانویه ۲۰۲۳ آغاز شده و تا سه ماه اول سال ۲۰۲۵ به پایان خواهد رسید. خودرو زرهی آژاکس محصولی از کمپانی General Dynamics از پیمانکاران نظامی عمده ارتش بریتانیاست که قرار بود بر اساس یک قرارداد ۵.۵۶ میلیارد دلاری، شش نسخه متفاوت از آن را در قالب ۵۸۹ دستگاه تا سپتامبر ۲۰۱۴ تحویل ارتش بریتانیا دهد، اما برای سال‌ها بایگانی شده بود و اکنون دوباره از نو در اولویت قرار گرفته است.

Ajax یک خودرو زرهی جنگی تمام دیجیتال چند منظوره جدید برای ارتش بریتانیاست که چابکی بالایی داشته و دارای شش نسخه متفاوت است که علاوه بر آژاکس، شامل Ares, Athena, Atlas, Apollo و Argus هستند، خودروهایی زرهی که برای اهداف مختلف از حمل سرباز تا بازگرداندن نیروها و فرماندهی و کنترل متفاوت است.

Ajax

Ajax چندین نقش خواهد داشت که پشتیبانی از بریگاد تهاجمی جدید ارتش بریتانیا یکی از آن هاست. قرارداد خرید ۵۸۹ خودرو زرهی Ajax بزرگ‌ترین قرارداد نظامی بریتانیا برای خودروهای زرهی در ۲۰ سال اخیر است که با ایجاد ۴۱۰۰ شغل مستقیم همراه بوده و ساخت قطعات آن توسط ۲۳۰ کمپانی بریتانیایی انجام می‌شود در حالی که این قطعات در ولز به هم متصل شده و خودرو زرهی نهایی آماده خواهد شد.

Ajax دارای طول ۶.۶ متر و سرعت حداکثری ۷۰ کیلومتر بر ساعت بوده، ارتفاع آن ۲.۷ متر و دارای سه خدمه می‌باشد. عرض این خودرو زرهی نیز ۳.۵ متر و وزن آن حدود ۳۴ تن اعلام شده است که در حالت اضافه کردن زره به ۴۲ تن نیز خواهد رسید. توپ اصلی آن ۴۰ میلیمتری بوده و یک مسلسل ۷.۶۲ میلیمتری نیز روی برجک قرار دارد. موتور دیزلی آن از نوع MTU V۸، ۱۹۹ TE۲۱ با قدرت ۸۱۶ اسب بخار بوده و برد آن با یک باک سوخت به حدود ۵۰۰ کیلومتر می‌رسد.

خودرو زرهی

Ajax نمونه پایه خودروهای زرهی تجسسی خانواده خود است که برای عملیات‌های جاسوسی، چمع آوری اطلاعات، کسب هدف و حمله به کار می‌رود. روی هم رفته، این خودرو قرار است تا دستکم ۳۰ سال در خدمت ارتش بریتانیا باقی بماند و مدرن‌تر و قابل اعتمادتر از گزینه‌های مشابه برای عملیات‌های شناسایی سرنشین دار است.

Ajax دارای برجک و مجهز به یک توپ اصلی کاملاً استابلایز شده ۴۰ میلیمتری است، سیستمی که تنها تعداد معدودی از خودروهای زرهی جهان به آن مجهزند، سیستم تسلیحاتی پیشرفته با مهمات مخصوص. مهمات در خارج از محل قرار گرفتن خدمه نگهداری شده و برد موثر توپ نیز ۲.۵ کیلومتر است، در حالی که قدرت شلیک ۱۸۰ تا ۲۰۰ گلوله در دقیقه را داراست.

Ajax

این خودرو زرهی قدرتمند می‌تواند به سادگی خودروهای زرهی دشمن و نفربرهای آنان را شکست دهد. مسلسل ۷.۶۲ میلیمتری روی برجک نیز از نوع کواکسیال است. Ajax دارای سیستم‌های دیده وری پیشرفته متعددی است و سنسورهای آکوستیک، سیستم هشدار لیزری، سیستم آگاهی موقعیتی محلی و برخی سیستم‌های تخصصی دیگر نیز از تجهیزات آن به شمار می‌آیند. همچنین خودرو زرهی Ajax به یک سیستم راداری زمینی مجهز خواهد شد که توانایی شناسایی هلیکوپترها، پهپادهای و سیستم‌های طعمه را داراست.

Ajax دارای سیستم زرهی ماژولار پیشرفته و خلاقانه در برابر انفجار مین است و در مقابل آتش سلاح‌های سبک، ترکش مهمات توپخانه و انفجار مین‌ها بسیار مقاوم است. خدمه و مسافران روی صندلی‌های مقاوم در برابر انفجار نشسته و در صورت نیاز یک کیت زرهی اضافی نیز روی آن نصب خواهد شد. این خودرو زرهی دارای سیستم جنگ الکترونیک، سیستم حفاظت NBC و سیستم‌های سرکوب آتش است.

Ajax

خدمه این خودرو زرهی بریتانیایی سه نفر بوده که شامل فرمانده، توپچی و راننده است و توانایی حمل مسافر نیز دارد هر چند تعداد آن‌ها مشخص نشده که از در عقب خودرو برای ورود و خروج استفاده می‌کنند. موتور دیزلی توربوشارژ این خودرو زرهی از نوع MTU V۸، ۱۹۹ TE۲۱ ساخت آلمان بوده که در قسمت جلوی آن قرار دارد. سیستم انتقال قدرت خودرو از نوع تمام اتوماتیک با شش سرعت بوده و در تست ها، این خودرو توانسته یک خودرو ۶۲ تنی دیگر را به طول ۳۰۰ متر یدک کش کند.

در میان شش نوع این خودرو، نوع Ares بیشتر یک نفربر خواهد بود و تا ۷ متخصص را غیر از خدمه سه نفره خود حمل خواهد کرد. نسخه Apollo یک خودرو زرهی با تخصص تعمیر و ریکاوری تانک‌ها و دیگر خودروهای زرهی است. نسخه Atlas نیز خودرو ریکاوری است و به یک تیغه بولدوزری در قسمت جلو مجهز می‌شود. Athena نیز نسخه فرماندهی و کنترل این خودرو زرهی است که می‌تواند مرکز فرماندهی سیار باشد. نسخه Argus نیز یک خودرو مهندسی زریه است که به تجهیزات مهندسی ویژه مجهز است.

خودرو زرهی

Ajax

خودرو زرهی

Ajax

227227