اقتصادی

آبرسانی به ۷۰۰۰ روستا آغاز شد

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تا 30 ماه آینده شاخص آبفای روستایی کشور باید از 90 درصد عبور کند، بر تسریع در اجرای پروژه ها و حفظ کیفیت ساخت و ساز تاکید کرد.

به گزارش ایران تودی، علی اکبر محرابیان در مراسم امضای تفاهم نامه وزارت نیرو و قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) برای آبرسانی به ۷۱۰۰ روستای محروم کشور گفت: این روستا قطب تولید است. بنابراین اگر به فکر تولید و توسعه باشیم، روستاها باید محور کشور باشند.

وی با بیان اینکه پس از انقلاب خدمات زیادی در زمینه راهسازی، برق و خدمات زیربنایی در روستاها انجام شد و جشن های سبک برگزار شد، گفت: در حال حاضر 99.7 درصد روستاها از برق برخوردار هستند. این در حالی است که تامین برق روستایی جهان به طور متوسط ​​کمتر از 70 درصد است.

بیش از 13000 روستا از آب آشامیدنی کافی محروم هستند

وی گفت: در حال حاضر بیش از 13 هزار روستای کشور با بیش از 20 مزرعه به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند یا زیرساخت های تامین آب آنها قدیمی است.

محرابیان این رقم را در حوزه آبرسانی ناکافی خواند و گفت: باید در حوزه تامین آب گامی انقلابی برداشت، در واقع بیشترین رضایت مردم در گرو تامین آب است.

وی با بیان اینکه به سرعت متوجه شدیم که بیش از 90 درصد روستاها چگونه می توانند از آب آشامیدنی بهره مند شوند و بیش از 90 درصد روستاها چگونه از آب سالم و بهداشتی بهره مند می شوند، اضافه کرد: تحقیقات نشان داده است که این تنها راه دستیابی به آن است. استفاده از فرصت های مردم جمهوری اسلامی، گروه ها و تشکل های جهادی.

وزیر نیرو گفت: به همین منظور مرکز آبفای جهادی و شورای جهاد آب با حضور افراد با تجربه و متخصص در این زمینه تشکیل شد. ظرفیتی پیدا کردیم به نام قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) که همه امکانات جهاد در آنجا جمع شده بود تا یک اقدام بزرگ را ترتیب دهیم.

وزیر نیرو تاکید کرد: این توافق سنگ بنای تامین آب 13 هزار روستای کشور را گذاشت، یعنی قرارگاه امام حسن (ع) و آبرسانی 31 استان مسئولیت اجرای چنین پروژه بزرگی را بر عهده دارند. مثل همه جای کشور حجم پروژه معادل 30 هزار میلیارد تومان است که 18 هزار میلیارد تومان آن امشب امضا شد.

وی ادامه داد: این طرح باید در سراسر کشور اجرا شود که کار بسیار بزرگی است. علاوه بر این، حفظ کیفیت، سرعت و عملکرد و استخدام مهندسان و متخصصان در این پروژه بسیار مهم است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در این پروژه کارفرما و پیمانکار نداریم، افزود: پروژه را به صورت جهادی و در مدت زمان کوتاه اجرا می کنیم، حفظ کیفیت اجرا برای ما یک اصل مهم است، بنابراین باید مهندسی را گسترش دهیم. دفاتر در تمام روستاها.”

وزیر نیرو با اشاره به اینکه قرار است 10 هزار پروژه ظرف 30 ماه تحویل داده شود و قرارداد امروز شامل 7100 پروژه است، افزود: باید از کشور و شرکت های مهندسی استفاده و حمایت کامل شود.

محرابیان تامین مالی این پروژه را یکی از نقاط قوت آن برشمرد و افزود: خوشبختانه نگرانی برای تامین اعتبار این پروژه نداریم.

وزیر نیرو همچنین به استفاده از فرصت های خیرین در تامین آب اشاره کرد و گفت: بسیار خوشحالم که در ماه های اخیر وزارت نیرو جلسات مختلفی را با خیرین و خیرین فعال در حوزه راه برگزار کرده است. ساخت و ساز و مدرسه سازی «آنها همچنین برای مشارکت در پروژه های آبرسانی اعلام آمادگی کردند.

وی در خاتمه با تشکر از سپاه و دست اندرکاران بسیج سازندگی و سایر دستگاه ها خاطرنشان کرد: امیدوارم بتوانیم روستاهای خود را از نظر آب شرب و بهداشت به سطح خوبی برسانیم.

مجمع خیرین آب استان تشکیل می شود

میثم جعفرزاده رئیس مرکز جهاد آبفای وزارت نیرو در این مراسم گفت: تشکیل مجمع خیرین آب استان باید مورد توجه روسای شرکت های آب و فاضلاب استان ها قرار گیرد تا از فرصت های آنها استفاده شود. و توانایی خدمت به افراد بیشتر.

وی افزود: آمادگی لازم برای ارائه طرح ها و برنامه های آبرسانی به خیرین، استفاده از فرصت بسیج کارشناسان وزارت نیرو و شناسایی، ترویج و هماهنگی گروه های جهادی و مردمی وجود دارد.

بیش از 9 میلیون نفر تحت تنش آبی هستند

وی با بیان اینکه در سال های اخیر تلاش هایی صورت گرفته است، اما اکنون بیش از 9 میلیون نفر با کمبود آب مواجه هستند، گفت: امضای تفاهم نامه بین دو کشور 10 ماه طول می کشد تا ظرف 30 ماه تکمیل شود. وزارت نیرو و ستاد امام حسن مقتبی(ع)

وی با اشاره به اهداف و نتایج این تفاهم نامه گفت: تامین نیازهای اساسی و بهبود دسترسی به آب شرب و بهداشت، تقویت روحیه جهادی و تقویت مشارکت مردمی در تامین آب مقدس، تنوع بخشی به منابع مالی و کاهش هزینه پروژه های آبرسانی از جمله اهداف طرح ملی است.

جعفرزاده با اشاره به تشکیل شورای جهاد تامین آب در وزارت نیرو گفت: متخصصان، مدیران، خیرین و جهادگران در این شورا حضور دارند که لزوم استفاده از منابع جدید و طراحی سازوکارهای جدید را ضروری می داند. “

به گزارش ایران تودی، وزیر نیرو و جانشین فرمانده کل سپاه با استفاده از فرصت های جهادگران و گروه های مردمی تفاهم نامه همکاری برای تامین آب شرب 7100 روستا در مدت 30 ماه امضا کردند. تفاهم نامه ای که به امضای علی اکبر محرابیان وزیر نیرو و امیر دریادار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران برای تامین آب شرب 7100 روستای نیازمند 30 هزار وام از جمله میلیارد تومان رسید. تامین و تامین کلیه مصالح مورد نیاز مطابق با شرایط فنی و نقشه های فنی هر روستا و احداث و اجرای خط و شبکه آب روستاهای مورد توافق.

بر اساس این تفاهم نامه، مجموع وام های مورد نیاز برای اجرای این تفاهم نامه، وام طرح آبفای روستایی توسط شرکت های آب و فاضلاب استان و خدمات فنی، مهندسی و اجرایی قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) است.

انتهای پیام/