اقتصادیعمومیکسب و کار ایرانیان

کتاب سرمایه گذار هوشمند

بخشی از مقدمه کتاب سرمایه گذار هوشمند

آموزش بلاک چین: کتاب سرمایه‌گذار هوشمند به شما کمک می‌کند تا از سرمایه‌گذاری خود هیچگاه نتیجه ضعیفی نگیرید. در واقع روشی را به شما آموزش می‌دهد تا بیش‌تر از آنچه فکرش را می‌کنید برایتان سودمند باشد.
بنیامین گراهام یکی از نظریه‌پردازان بزرگ سرمایه‌گذاری در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم و پدر سرمایه‌گذاری مدرن است. که کتاب‌های معدودی از جمله کتاب حاضر را به رشته تحریر درآورده است. کسانی مانند وارن بافت، شاگرد او و ثروتمندترین فرد سال ۲۰۰۸، این کتاب را همواره بهترین کتاب در زمینه سرمایه‌گذاری دانسته و می‌دانند.
کتاب سرمایه گذار هوشمند یکی از ده کتاب مقدس سرمایه‌گذاری در جهان است. و به لحاظ سادگی و روانی مفاهیم، مخاطب غیر متخصص با آن به خوبی ارتباط برقرار می‌کند. نظریات مولف نه تنها همچنان در بورس‌های مطرح جهان کاربرد دارند، بلکه گاه تنها ماخذ معتبر به منظور اطمینان از خرید در قیمت‌هایی زیر ارزش ذاتی و با ارزندگی کافی هستند.

درباره کتاب سرمایه گذار هوشمند

وارن بافت در پیش گفتار کتاب سرمایه گذار هوشمند می‌نویسد: این کتاب بیش از آنچه فکرش را بکنید برای شما بازدهی ایجاد خواهد کرد. و از طرفی بارها روح بلند کسی که چنین آموزه‌هایی را به صورت رایگان در جوانی در اختیار او قرار داده می‌ستاید.

کارشناسان سرمایه گذاری معتقدند، کتاب سرمایه گذار هوشمند، رهیافتی علمی و عملی را آشکار می‌سازد. که بر آن اساس می‌توان بر آشفتگی‌های بازار چیره شد. و هیجانات زودگذر شخصی و نیز جمعی موجود در بازار را به گونه‌ای نادیده گرفت که بازدهی شخص را حداکثر سازد.

از طرفی مترجم کتاب در پیش گفتار کتاب معتقد است کتاب سرمایه گذار هوشمند، نشان می‌دهد که بازار سرمایه کشور، برخلاف آنچه اکثر فعالان این بازار در کشور تصور می‌کنند، چندان از تفاوت‌های عمده‌ای در منطق معاملات با بازارهای دیگر رنج نمی‌برد. و به هیچ عنوان نمی‌توان آن را از بورس‌های دیگر جهان و نوسانات غیرمنطقی یا منطقی آنها متمایز دانست.

معامله با دیگر جنبه‌های زندگی تفاوتی ندارد. اگر تمامی توجه شما بر یک مساله معطوف باشد کوچکترین تغییر مثبت و منفی در آن مساله برایتان بزرگ جلوه می‌نماید. این روش احساسی نه تنها نتایج مطلوبی در معامله به همراه نخواهد داشت، بلکه خودتان را هم به عنوان یک انسان از پای در خواهد آورد.
ریسک‌های سیستماتیک، تصمیمات خلق الساعه اقتصادی و تنش‌های سیاسی مسائلی است که در همه بازارهای مالی جهان موجب انتشار موجی از خوش‌بینی‌ها یا برعکس بدبینی‌ها نسبت به آینده اقتصادی برخی از شرکت‌ها در مقابل برخی دیگر از آنها می‌شود. آنچه جای آن در بورس تهران شاید اندکی خالی است، کمبود نگرش سرمایه‌گذارانه و تحلیلگرانه نسبت به وقایعی است که بازار سرمایه را متاثر می‌کند.

سرفصل مطالب کتاب سرمایه گذار هوشمند

پیش گفتار مترجم
پیش گفتار وارن بافت
فصل یکم: تفاوت سرمایه گذاری و سفته بازی، نتایج مورد نظر سرمایه گذار هوشمند
فصل دوم: سرمایه گذار و تورم
فصل سوم: یکصد سال تاریخچه بازار سهام
فصل چهارم: سیاست گذاری عمومی سبد، سرمایه گذار تدافعی
فصل پنجم: سرمایه گذار تدافعی و سهام عادی
فصل ششم: سیاست گذاری سبد برای سرمایه گذار تحلیل‌گر، رهیافت منفی
فصل هفتم: سیاست گذاری سبد برای سرمایه گذار تحلیل گر، رهیافت مثبت
فصل هشتم: سرمایه گذار و نوسانات بازار
فصل نهم: تحلیل اوراق بهادار برای سرمایه گذار غیر متخصص، رهیافت کلی
فصل دهم: نکاتی در مورد سود هر سهم
فصل یازدهم: مقایسه‌ای بین چهار شرکت بورس
فصل دوازدهم: انتخاب سهام برای سرمایه گذار تدافعی
فصل سیزدهم: انتخاب سهام برای سرمایه گذار تحلیلگر
فصل چهاردهم: سهامداران و مدیریت شرکت، سیاست تقسیم سود

معرفی خلاصه کتاب سرمایه‌گذار هوشمند: اصول سرمایه‌گذاری بر اساس ارزش ذاتی

در کتاب سرمایهگذار هوشمند: اصول سرمایهگذاری بر اساس ارزش ذاتی نوشته بنجامین گراهام، می‌آموزید که خرید و فروش سهام نه تنها بر پایه شانس و اقبال نیست، بلکه نیاز به صبر و دانش خوبی از بازار دارد.

در واقع شما نیازی به تحلیل‌های بسیار و بازی با ارقام‌های سنگین هم ندارید، فقط باید اصولی را بدانید که بر اساس آن‌ها بتوانید بالاترین سود را از سهام‌هایتان ببرید. سرمایه‌گذاری در بازار بورس و اوراق بهادار می‌تواند زندگی مالی خوبی برای شما بسازد، اما به شرط آنکه بدانید چطور باید سرمایه‌گذاری کنید. وارن بافت میکروکتاب سرمایه‌گذار هوشمند (The Intelligent Investor) را بهترین میکروکتاب برای سرمایه‌گذاری می‌داند و از میکروکتاب‌های مرجع و بسیار مهم در بازار بورس و سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود.

یک سرمایه‌گذار باهوش و زیرک در فرآیند سرمایه‌گذاری‌هایش بسیار با دقت عمل می‌کند. هر چه اصولی که برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنید عقلانی‌تر باشد، استراتژی سرمایه‌گذاری‌تان به نتایج بهتری منجر می‌شود. اگر قصد دارید با سرمایه‌گذاری در بازار بورس یا سایر اوراق بهادار به درآمد قابل‌ توجهی دست پیدا کنید، باید فعالیت‌هایتان را بر اساس اصول عقلانی و درست کسب‌وکار ساماندهی کنید.

اصول اساسی در سرمایه‌گذاری هوشمندانه شامل موارد زیر است که باید به یاد داشته باشید:

 1. کسب‌وکاری را که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید به خوبی بشناسید.
  2. بدانید چه کسی کسب‌وکار را اداره می‌کند.
  3. برای کسب درآمد در بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید و خرید و فروش‌های سریع انجام ندهید.
  4. به عقلانیت خودتان اعتماد داشته باشید.
  5. سرمایه‌گذاری‌ها را با توجه به ارزش ذاتی‌شان انتخاب کنید، نه براساس محبوبیت‌شان.
  6. همیشه با یک حاشیه‌ امنیت سرمایه‌گذاری کنید.

سرمایه‌گذاری‌ موفق، بستگی زیادی به تکنیک‌ها و معیارهایی که یاد گرفته‌اید دارد، نه قدرت ذهنی‌تان. در سال 1900 هیچ‌کس نمی‌توانست حدس بزند که تا 50 سال آینده چه اتفاقاتی در جهان رخ خواهد داد. با وجود این همه‌ تغییر و تحولات و خساراتی که به بار آمد که مانند یک زلزله‌ غیرقابل پیش‌بینی بود، همچنان می‌توان گفت که پیروی از اصول درست سرمایه‌گذاری می‌توانست به نتایج مطلوبی منجر شود. از این به بعد هم باید با این پیش‌فرض جلو برویم که این اصول همچنان می‌توانند به خوبی عمل کنند.

بنجامین گراهام (Benjamin Graham)، به عنوان پدر سرمایه‌گذاری ارزشی شناخته می‌شود. او یکی از معروف‌ترین فعالین بورس در دهه 60 میلادی بود که توانست نام خودش را به عنوان یک کارگزار حرفه‌ای برای همیشه در وال‌استریت ثبت کند. بنجامین کودکی سختی را در فقر گذراند اما توانست در سن 25 سالگی بیش از 500 هزار دلار درآمد ماهیانه داشته باشد. بنجامین از روش‌های و فرمول‌های مخصوص به خودش استفاده می‌کرد که بعدها با عنوان نظریه گراهام به شهرت زیادی رسید و افراد موفق بسیاری در وال‌استریت از آن استفاده کردند، به طور مثال وارن بافت یکی از ثروتمندان دنیا، تمام سرمایه‌گذاری‌های بورسی‌اش را بر اساس روش گراهام انجام می‌دهد.

در بخشی از میکروکتاب سرمایهگذار هوشمند میخوانید:

هنگام سرمایه‌گذاری حاشیه‌ امنی که ایجاد می‌کنید به قیمت خرید سهام با کمترین خطر ممکن بستگی دارد. معمولا این قیمت کمتر از ارزش ذاتی شرکت است، چرا که باید تاثیر اتفاقات پیش‌بینی‌ نشده را هم در نظر بگیرید. همیشه برای قیمتی که حاضرید برای خرید سهام یک شرکت پرداخت کنید یک حاشیه‌ امنیت در نظر بگیرید و سپس سرمایه‌تان را در حداقل 20 شرکت مختلف پخش کنید تا در طولانی‌ مدت به نتایج رضایت‌ بخشی دست پیدا کنید.

در افسانه‌های قدیمی انسان‌های خردمند تاریخچه‌ امور فناپذیر را در یک عبارت کوتاه خلاصه کرده‌اند «این نیز بگذرد». اگر بخواهیم به همین روش راز یک سرمایه‌گذاری عاقلانه و باهوش را در 3 کلمه خلاصه کنیم به این شعار می‌رسیم: «امنیت در سود». تهدید در همه‌ سیاست‌هایی که برای سرمایه‌گذاری اتخاذ می‌شود وجود دارد. همه‌ سرمایه‌گذارهای حرفه‌ای می‌دانند که امنیت در سود، یک مفهوم کاملا ضروری در انتخاب سهام و اوراق بهاردار است.

برای اوراق بهادار امنیت در سود عبارت است از اینکه درآمد شرکت چند برابر بیشتر از سودی است که شرکت متعهد به پرداخت آن شده است. اگر درآمد شرکت 4 یا 5 برابر بیشتر از سودی باشد که باید پرداخت کند در این صورت سهام آن از امنیت در سود خوبی برخوردار است. یا ممکن است امنیت در سود از طریق مقایسه‌ ارزش کلی یک شرکت با میزان بدهی‌هایش محاسبه شود. این روش تا حدی مشخص می‌کند که ارزش خالص شرکت قبل از اینکه پرداخت بدهی‌ها به یک نگرانی بزرگ تبدیل شود چه مقدار خواهد بود. این مفهوم از امنیت در سود، برای سرمایه‌گذاری در سهام‌های رایج با این روش محاسبه می‌شود:

ابتدا ارزش واقعی یک سهام را به هر روشی که فکر می‌کنید مناسب است محاسبه ‌کنید. این روش باید همیشه برای مقایسه‌ ارزش سهام‌های مختلف قابل اعمال باشد. توجه داشته باشید که اتفاقات بیرونی روی ارزش سهام تاثیر می‌گذارد یا ممکن است در اثر این تغییرات روش محاسبه‌تان به طور کامل اشتباه شود. در نتیجه باید یک حاشیه‌ی امنیت برای این محاسبات در نظر بگیرید