بین الملل

پاشینیان: صلح باکو و ایروان باید اتفاق بیفتد

 نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان در مصاحبه با یورو نیوز گفت: این اعتقاد من است، موضع من است. این همان چیزی است که به آن اعتقاد دارم. اما برای این که این اتفاق بیفتد، برای جامعه بین‌المللی مهم است به برخی از نکاتی که به همان اندازه مهم و ظریف هستند، پی ببرد. جامعه بین‌المللی باید به وضوح درک کند که چرا ما با سرعت سریع حرکت نمی‌کنیم.

او همچنین به نشست اخیر در بروکسل که با حضور شارل میشل، رئیس شورای اروپا برگزار شد، اشاره کرد.

نخست‌وزیر ارمنستان گفت: در آن زمان من و رئیس‌جمهوری آذربایجان به توافق رسیدیم یا بهتر بگوییم به تفاهم رسیدیم که ارمنستان و آذربایجان تمامیت ارضی یکدیگر را به رسمیت بشناسند. قلمرو ارمنستان ۲۹۸۰۰ کیلومتر مربع و قلمرو آذربایجان ۸۶۶۰۰ کیلومتر مربع است. این به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی است.

پاشینیان افزود: با این حال رئیس‌جمهوری آذربایجان هنوز علنا توافق ما را تایید نکرده، اما تکذیب هم نکرده است. این اقدامات، جزئیاتی هستند که به ایجاد فضای اعتماد کمکی نمی‌کنند.

پیشتر الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان هم در گفت‌وگو با یورو نیوز به ارامنه ساکن منطقه قره‌باغ قول و تضمین‌هایی داد و از آنها خواست تا بخشی از جامعه جمهوری آذربایجان شوند. او همچنین خطاب به مردم ارمنستان گفت می‌خواهد با این کشور صلح داشته باشد و تاکید کرد که باکو ادعای ارضی نسبت به ارمنستان ندارد. علی‌اف در ادامه گفت، زمانی که جمهوری آذربایجان و ارمنستان روابط خود را عادی کنند و روابط دیپلماتیک برقرار کنند، به اعتقاد او «آذربایجانی‌هایی که به زور از ارمنستان اخراج شده‌اند، حق بازگشت دارند.»

311311

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.