علمی و پزشکی

قهوه صبحگاهی باعث طول عمر می‌شود؟

ایران تودی/ خراسان رضوی تحقیقات جدید نشان می دهد که اگر مقدار متوسطی قهوه بنوشید، می توانید عمر خود را طولانی کنید، حتی قهوه شیرین بنوشید و همچنان از این ویژگی استفاده کنید.

در مطالعه‌ای بر روی 171616 شرکت‌کننده بریتانیایی که سابقه سرطان یا بیماری قلبی نداشتند، افرادی که قهوه بدون قند می‌نوشیدند، 16 تا 21 درصد کمتر از کسانی که قهوه نمی‌نوشیدند، کمتر در معرض مرگ بودند.

علاوه بر این، کسانی که کمتر از چهار فنجان قهوه شیرین در روز می‌نوشیدند، ۲۹ تا ۳۱ درصد کمتر در معرض خطر مرگ بودند.

این مطالعه نتایج کمتری را بین قهوه شیرین شده مصنوعی و کاهش خطر مرگ نشان داد.

همه شرکت کنندگان به مدت هفت سال تحت نظر قرار گرفتند تا مشخص شود که آیا مصرف قهوه بر خطر مرگ ناشی از سرطان و بیماری قلبی تأثیر می گذارد یا خیر.

کارشناسان سلامت معتقدند که نوشیدن قهوه می تواند برای سلامتی شما مفید باشد. طبق گفته کلینیک کلیولند در ایالات متحده، قهوه منبع غنی از مواد مغذی و آنتی اکسیدان است و کافئین می تواند به بهبود خلق و خو و حافظه کمک کند.

در صورت ترکیب، نوشیدن قهوه به طور بالقوه می تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری آلزایمر، بیماری کبد و برخی سرطان ها کمک کند.

با این حال، از جنبه منفی، کافئین می تواند عوارض جانبی بالقوه ای مانند افزایش اضطراب و عصبانیت داشته باشد. همچنین بر کیفیت خواب شما تأثیر منفی می گذارد.

کافئین همچنین اعتیادآور است.اگر تحمل خود را افزایش دهید و برای یک یا دو روز قهوه ننوشید یا سعی کنید به طور کلی آن را ترک کنید، می توانید منتظر علائم آزاردهنده ترک مانند سردرد، تحریک پذیری و مه باشید.

علاوه بر این، اگر به طور منظم قهوه شیرین می نوشید، به خصوص نوشیدنی هایی که در یک کافی شاپ محلی درست می شوند، حتما آن را روزانه بنوشید، زیرا اغلب قند و کالری بالایی دارد.

اگر قهوه تان را با رنگ سیاه یا کمی شیرین کننده بنوشید و آن را در حد اعتدال مانند یک یا دو فنجان در روز مصرف کنید، به احتمال زیاد فواید طولانی مدتی خواهید داشت. کمی شکر یا جایگزین شکر در قهوه به شما آسیبی نمی رساند، اما مراقب باشید در مصرف آن زیاده روی نکنید.

انتهای پیام/