عمومی

عشق چاشنی پیاده روی اربعین است/از نجف تا جاماندگان در تهران – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین، گروه استان‌ها: زمانِ عاشقی برای ارباب بی کفن که فرا می‌رسد، کوچک و بزرگ، مرد و زن، شهری و روستایی همه پای کار عزای امام حسین (ع) هستند تا بتوانند قدمی بردارند.

مردم ولایتمدار و انقلابی استان تهران نیز وارد این عرصه شده و همواره پای کار بوده‌اند و برنامه ریزی هایی توسط مردم انجام شده‌است، اربعین، تهران همه حال و هوای دیگری دارند. همه پای کارند، تا حماسه‌ای دیگر از جنس عشق رقم بخورد.

برای اطلاع بیشتر از مراسم جاماندگان اربعین و نیز زیارت اربعین توسط عاشقان حاضر در مسیر نجف به کربلا با حجت الاسلام سیدمحسن محمودی معاون شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و عضو شورای فرهنگ عمومی استان تهران به گفتگو نشستیم، که حاصل آن در ادامه می‌آید:

* امسال حال و هوای ایام اربعین را در عراق و ایران چطور می‌بینید؟

به کوری چشم دشمنان اهل بیت علیهم السلام و افرادی که این روزها سمپاشی های زیادی کردند و می‌کنند و به لطف الهی مراسم اربعین در سال جاری بسیار باشکوه‌تر از سال‌های گذشته است.

مسیر نجف تا کربلا را همه می‌بینند، ان شاالله روز اربعین جهانیان تهران و ایران را نیز خواهند دید، که ملت ایران چه عظمتی رقم خواهند زد.

این حرکت اربعین و ملاقات سید الشهدا (ع) به عشق حسین (ع) انجام می‌شود، باید مسیر زائر حسینی شدن باشد.

این قدم به قدم رفتن معنایی به سوی حسینی شدن رفتن است، اگر حسین معنای زندگی است، این زیارت و این اقدام عاشقانه نیز درس زندگی است.

باید قدم‌ها را در اربعین برای حسینی شدن و عشق به حسین (ع) برداشت.

* در مورد پیاده روی جاماندگان اربعین هم برایمان بگویید.

عشق چاشنی پیاده روی اربعین است/از نجف تا جاماندگان در تهران

این حرکت مردمی در تهران سال‌های گذشته به صورت مردمی سابقه داشته و همه ما افتخار می‌کنیم، که به عنوان خادم کنار مردم هستیم.

چند سال است، این اتفاق رخ داده و سال گذشته آمارها از حضور قریب به چهار میلیون نفر جمعیت در تهران حکایت دارد، این تعداد بسیار قابل توجه است، به کوری چشم دشمنان اهل بیت علیهم السلام این تعداد در راهپیمایی شرکت کردند و پیش بینی‌ها این است، که این تعداد در سال جاری بیشتر نیز خواهد بود.

* مسیرهای راهپیمایی در تهران از کجا است؟

مسیر اصلی راهپیمایی جاماندگان اربعین در تهران از میدان امام حسین (ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و مسیرهای فرعی از دشت ورامین، یعنی از قرچک به سوی حرم عبدالعظیم حسنی (ع) است، در دیگر نقاط تهران مانند امامزاده حسن (ع) نیز شاهد حرکت عظیم مردم خواهیم بود.

در کنار این حرکت امسال در مراکز استان‌ها و بسیاری از شهرستان‌های کشور نیز حرکت جاماندگان انجام می‌شود، در هر استان یا شهری یک امامزاده یا بقعه متبرکه یا گلزار شهدای گمنام انتخاب شده و مردم تحت عنوان پیاده روی جاماندگان همه دل داده سید و سالار شهیدان خواهند بود.

* معنای زیارت در مفاهیم دینی ما چیست و چه اهمیتی دارد؟

زیارت یک توفیق الهی است و به برکت مکتب اهل بیت علیهم السلام نصیب ما می‌شود، خود معصومین نیز به زیارت می‌رفتند، این زیارت‌هایی که برای امام حسین (ع) برای ما وارد شده تماماً توسط معصومین علیهم السلام انشا شده و باب نجات است.

ببینید، زیارت امام حسین (ع) چقدر اجر دارد، که امام صادق (ع) و امام سجاد (ع) و همه معصومین برای زیارت ایشان می‌رفتند و یقیناً امروز نیز وجود مبارک حضرت بقیه الله الاعظم جزو زوار اصلی قبر جد بزرگوارشان سیدالشهدا (ع) هستند.

این باب به برکت وجود امام حسین (ع) و وجود شهدا گشوده شده است و همه مردم دعوت شدند و این اربعین مقدمه‌ای برای قدم‌های بعدی است، اما آن‌هایی که به هر دلیل نتوانستند، در راهپیمایی عظیم اربعین در مسیر نجف به کربلا شرکت کنند، راهپیمایی جاماندگان اربعین را یک فرصت ببینند، زیارت دور و نزدیک ندارد، افرادی که توفیق حضور در کربلا و بین الحرمین نداشتند، نیز می‌توانند، همینجا با سلام، حضور در مراسم و مشارکت در برنامه جاماندگان اربعین زائر شوند.

زیارت اتصال دل است، اتصال قلب و پیوند زائر با مزئور است، باید ارتباط و پیوند قلبی برگزار شود.

روز اربعین زن و مرد، پیر و جوان، همه با خانواده در مراسم جاماندگان اربعین حضور پیدا خواهند کرد.