عمومی

عدد دلار پس از توافق وین

همان ازدحام روزهای قبل و همین صف های طولانی جلوی برخی مغازه ها برای خرید 2000 دلاری با کارت ملی به نام مسافر و معلوم نیست این رویه اشتباه تا کی ادامه خواهد داشت. و این از یک طرف در کشوری که تحریم است و مشکل تامین ارز دارد و برای مخارج مهمتر محدودیت دارد و از طرف دیگر ارز خود را به افرادی اهدا می کند که هر روز همه چیز را متاثر می کند جز مسافران.

علاوه بر این، روند اصلی معاملات ارز برعکس این صف های طولانی بود. مشخص بود که خبر قراردادها سایه سنگینی بر بازار نقدی افکنده است و تعداد فروشندگان این کالا از خریداران بیشتر شده است.
نوازندگان ویولن سل از خرید دلاری که قیمت آن 28 هزار و 700 تومان بود، خودداری کردند.

در بازار نقل و انتقال پول نیز وضعیت به همین منوال است. بسیاری از فعالان اقتصادی نیز به امید اینکه خبر خوش این توافق قیمت های بهتری را برایشان به ارمغان بیاورد، دست به دست هم دادند.

اگرچه به نظر من به عنوان یک فعال اقتصادی همانطور که در چندین پست اشاره کردم ثبات بهترین هدیه ای است که فعالان اقتصادی به دنبال آن هستند و روشن شدن چشم انداز روشن دولت برای آینده اقتصاد برای فعالان بخش خصوصی. تا بتوانند مسیر خود را تعیین کنند و در این جنگ اقتصادی پیروز شوند.

اگرچه انتظارات کاهش نرخ ارز 23 هزار دونمی در بودجه خوش بینانه تلقی می شود، اما برخی کارشناسان آن را برای مدت کوتاهی ممکن می دانند. اما به نظر می رسد با توجه به توانمندی های اقتصاد ایران، نرخ 25 تا 26 هزار و 500 دلاری مطابق با واقعیت های کنونی اقتصادی ایران و واقع بینانه است.

در صورت نهایی شدن این معامله تا هفته اول شهریور، انتظار می رود روند نزولی به این رقم پیش بینی شده برسد
و برای تثبیت نرخ ارز در اینجا باید اقدامات هوشمندانه انجام شود، پس از توافق مجدداً نرخ ارز افزایش می یابد.

در نهایت باید متذکر شوم که عامل محرک در وضعیت کنونی اقتصاد کشور، کاهش ارزش ارز نیست، بلکه ثبات آن است. در شرایط مذکور، دولت می تواند پس از مدتی ثبات، برنامه هایی از قبیل ایجاد رقابت در بخش های صنعتی و تولیدی، کاهش تدریجی رانت، افزایش شفافیت و کاهش مداخلات با مابه التفاوت حاصل از فروش ارز و بازار را اجرا کند. در نظام قیمت و از همه مهمتر مبارزه با فساد در دستور کار قرار دادن مسائل مالی و اداری. از این جهت است که به تدریج حرکت به سوی توسعه کشور آغاز خواهد شد.

*عضو اتاق بازرگانی ایران و چین

223225