عمومی

در سلامت آب اردبیل وجود ندارد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، محمد جوانبخت بعد از ظهر جمعه در پایان سفر ۲ روزه خود به اردبیل و در کنار سد عنبران اظهار کرد: تمام شهرها و روستاهای استان اردبیل از آب شرب سالم و با کیفیت بهره‌مند هستند و در بحث کمیت نیز تلاش بر تأمین پایدار آب است.

وی تصریح کرد: در این سفر با حضور در شهرهای شمالی و مرکزی استان اردبیل از نزدیک در جریان تأمین آب شرب سالم و بهداشتی برای مردم قرار گرفتیم و به مردم این استان اطمینان می‌دهیم که در بالاترین استاندارد و سطح کیفی آب با تلاش آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب استان تأمین و در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

معاون وزیر نیرو در آب و آبفا اولویت وزارت نیرو را تأمین آب شرب برای شهرها و روستاها عنوان کرد و گفت: در بخش کشاورزی نیز وزارت نیرو بر مبنای الگوی کشت و محوریت کشت پاییزی سعی دارد تا نیاز کشاورزان را تأمین کند.

جوانبخت افزود: عمده سدها و منابع آب استان اردبیل از کیفیت بالایی برخوردار است و مشکلات و نارسایی‌های احتمالی را نیز جمع‌بندی کردیم تا در نشستی که با وزیر نیرو در تهران انجام می‌دهیم در کنار تأمین اعتبار مورد نیاز، نارسایی‌ها و مشکلات احتمالی را نیز برطرف خواهیم کرد.

وی به شرایط خشکسالی و کم بارشی در کشور در سه سال اخیر اشاره کرد و ادامه داد: تداوم این وضعیت نگرانی‌هایی را به وجود آورده اما وزارت نیرو سعی دارد تا با اولویت آب شرب سالم و بهداشتی مردم را با استفاده از منابع پشت سد و یا آب‌های زیرزمینی تأمین کرده و تحویل مردم دهد.

جوانبخت در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: وزارت نیرو اجرای برنامه‌های مختلفی را در استان‌ها در پیش گرفته تا با همراهی مردم در مصرف بهینه آب بتواند حرکت‌های مؤثری را در پایداری این منابع انجام دهد.

وی ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام به ویژه در حوزه فاضلاب را در شهرهای مختلف یادآور شد و اضافه کرد: در استان اردبیل اکثر شهرها از نعمت تصفیه خانه فاضلاب بهره‌مند هستند و در شهرهای فاقد سیستم فاضلاب نیز این طرح‌ها اجرا شده و پروژه‌های نیمه‌تمام به سرانجام می‌رسد.

جوانبخت از واگذاری پساب فاضلاب به بخش صنعت خبر داد و بیان کرد: در این زمینه وزارت نیرو برنامه‌های حمایتی را از صنایع در نظر گرفته تا بتواند در یک چرخه مناسب این منابع را تأمین کند.

معاون وزیر نیرو در آب و آبفا در مورد سد عنبران و پروژه انتقال آب به نمین و بخش عنبران یادآور شد: در بازدیدی که از این پروژه‌ها انجام دادیم، قرار شد با همکاری مشترک آب منطقه‌ای و آبفای استان به ظرفیت ۱۱۰ لیتر در ثانیه ارتقای انتقال آب به عنبران، نمین و روستاهای آن را شاهد باشیم.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: منابعی از سوی نماینده مردم در منطقه و مسئولان مصوب شد تا با تأمین آن بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان این پروژه را به بهره‌برداری رسانده و اهالی از آب پایدار استفاده کنند.

جوانبخت تاکید کرد: نیازی به افتتاح طرح‌های آبرسانی نیست و به محض تکمیل پروژه‌ها باید زمینه بهره‌مندی مردم از طرح‌های آب و فاضلاب فراهم آید تا دغدغه‌ها برطرف شود.

وی گفت: در همین دولت سیزدهم بخش عظیمی از این پروژه‌ها اجرایی و عملیاتی شده و ما با وجود تنگنای مالی سعی کردیم تا منابع مورد نیاز را نیز تأمین کنیم.

جوانبخت به بازدید خود از سد عنبران نیز اشاره کرد و افزود: این سد نیز مراحل پایانی خود را سپری می‌کند و قرار شد با خرید تجهیزات و امکانات مورد نیاز تا چند ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

معاون وزیر نیرو در آب و آبفا ذخیره یک میلیون متر مکعبی این سد را مناسب و برای تأمین آب شرب شهرها و روستاها مطلوب ارزیابی کرد و ادامه داد: ما به تمام تعهدات خود در این سفر عمل خواهیم کرد تا رونق بیشتری را در این استان شاهد باشیم.