عمومیکسب و کار ایرانیان

کانال هوا چیه؟ شبکه کانال هوای ساختمان از چه بخش های تشکیل شده است؟

در سیستم هایی مثل داکت اسپیلت، هواساز و پکیج های سقفی هوای خنک شده می بایست به محیط فرستاده شود و این کار توسط کانال هوا صورت می پذیرد. البته این تنها کاربرد کانال ها در تاسیسات مکانیکی نیست، بلکه کانال ها در خارج کردن هوای اگزاست، دود و حتی دفع زباله کاربردهای گسترده ای دارند که بنا بر کاربرد دارای انواع مختلفی هستند.

کانال های هوا کاربردهای متنوعی دارند و این موجب شده گستره استفاده از آن ها بسیار وسیع باشد. با توجه به این که کانال های هوا در مکان های متفاوت و برای کارهای متفاوتی استفاده می شوند؛ انواع مختلفی از کانال تسویه هوا تولید می شود که هر یک شکل متفاوتی دارد. طی این مقاله به بررسی کانال هوا پرداخته شده و جهت آشنایی با کانال هوا تا انتهای این مطلب با سایت تهویه نظری همراه باشید.

اجزای کانال کشی برای ساختمان های تجاری

انواع کانال های هوا؟

کانال انتقال هوا از لحاظ شکل ظاهری و جنس ورق آن به چند مدل تقسیم می شوند. که در ادامه به شرح هر یک از آنها می پردازیم. کانال انتقال هوا می تواند از پارچه با الیاف مخصوص و یا گاوانیزه و آلومینویم و یا ورق های از پیش عایق شده (پلی یورتان) باشد که هر کدام از آنها دارای خصوصیات خاصی می باشند و کارفرما با توجه به معیارهایی که مد نطر دارد، بهترین گزینه را برای پروژه انتخاب می نماید.

کانال انتقال هوا پاریچه ای

کانال های انتقال هوا که از پارچه هایی با الیاف خاص ساخته شدند را کانال انتقال هوا پارچه ای می گویند که از جمله ویژگی های آن می توان به انعطاف پذیری، نصب آسان و کاهش آلودگی صوتی اشاره کرد.

 کانال انتقال هوا فلکسیبل

کانال های خرطومی انعطاف پذیر را کانال انتقال هوا فلکسیبل می گویند که از جنس فویل (آلومینیوم)، دارای عایق پلی استر و عایق الاستومری می باشد.

کانال انتقال هوا گالوانیزه

این نوع کانال ها، نسل هوا کانال انتقال هوا می باشند که از ورق های گالوانیزه با ضخامت های گوناگون تهیه می شود. از معایب این نوع کانال ها می توان به مقاومت کم در برابر رطوبت و سر و صدای زیاد آن اشاره کرد.

کانال انتقال هوا از پیش عایق شده

ورق های از پیش عایق شده به هیچ عنوان انعطاف پذیر نبوده و از آن صرفا برای ساخت کانال انتقال هوا چهارگوش مستطیلی و مربع استفاده می شود. جنس این مدل از فوم پلی اورتان با ضخامتی مابین 1 الی 3 سانتی متر به همراه روکش ورق آلومینیومی است. فوم پلی اورتان در اینجا نقش عایق را برعهده دارد.

کانال انتقال هوا کولر پلاستیکی

از مزایای کانال انتقال هوا پلاستیکی می توان به وزن کم، ضدباکتری و قارچ، سرعت نصب، کاهش صدا، قیمت ارزانتر و عایق حرارتی اشاره کرد.

انواع کانال کشی ساختمان

مشخصه جنس های مختلف کانال های هوا

به عنوان مثال، کانال هوای پلاستیکی بسیار سبک بوده و ضد باکتری و قارچ و حمل و نقل آن راحت می باشد. کانال پارچه ای قابل شستشو و سبک بوده و سر و صدای کمتری در مقایسه با فلزات دارد و هزینه لازم برای آن کم است. به علاوه، ضد حریق بوده و نیازی هم به وجود سقف کاذب ندارند. این کانال های فضای خیلی کمتری را اشغال می کنند و نیازی به قالب فلزی ندارند.

کانال های هوای فلکسیبل نیاز به بند و آویز زیادی ندارند؛ سبک و منعطف بوده  و برای استفاده در اسپلیت ها کاملا مناسب هستند. این نوع کانال های هوا از زنگ زدگی مصون بوده و مناسب برای استفاده در آّ و هوای مرطوب و شرجی می باشند. آن ها در برابر تغییرات ناگهانی هوای درون کانال نیز مقاوم می باشند.

کانال های پیش عایق سرعت اجرای بالا و قیمت مناسبی دارند و قابل تغییر شکل می باشند و ضد پوسیدگی هستند. کانالهای گالوانیزه نیز با وجود عمر مفید بالایی که دارند سنگین هستند و قیمت بالا و سرعت اجرای پایینی دارند. طراحی این نوع از کانال های هوا نسبتا مشکل است.

کانال های هوا از لحاظ شکل ظاهری

کانال هوا از نظر شکل هندسی به دو دسته چهارگوش و گرد تقسیم می شوند که در زیر بررسی شده و مزایا و معایب هر یک بیان خواهد شد.

چهارگوش

این کانال ها اولین نسل کانال ها به حساب می آیند و همانطور که از نام این کانال ها مشخص است شکل ظاهری آن ها به صورت چهار گوش می باشد. این کانال ها در دو مدل فلنچی (انگلیسی) و بندکشویی (آمریکایی) که از جنس های مختلف (گالوانیزه، عایق و…) ساخته می شوند.

مزایای کانال چهارگوش:

 • عدم نیاز به تجهیزات گران قیمت
 • قیمت پایین و ارزان
 • طراحی آسان و سریع
 • سرعت اجرای بالا

معایب کانال چهار گوش:

 • اشغال زیاد فضا
 • وزن و حجم بالا
 • انباشته شدن گرد و غبار داخل کانال به دلیل عدم یونیفورم بودن جبهه ی هوا
 • آلودگی صوتی زیاد هنگام بهره برداری

کانال گرد (اسپیرال)

همانطور که از نام این کانال ها مشخص است شکل ظاهری آن ها به صورت دایره  یا بیضی است. راندمان این نوع کانال ها نسبت به کانال های چهارگوش بیشتر است. مزایای زیادی که کانال های گرد نسبت به کانال های چهار گوش دارند باعث افزایش روز افزون استفاده از این کانال ها شده است. این کانال ها در مکان هایی با فضای زیاد مانند کارخانه ها یا سوله های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای کانال گرد

·        وزن و حجم کم

 • افت فشار پایین
 • سرعت انتقال هوای بالا
 • ظاهر زیبا و مستحکم
 • کاهش صدا
 • استفاده ی کمتر از بست و آویز جهت نصب
 • امکان از پیش ساختن کانال جهت انبار کردن و در نتیجه افزایش سرعت تحویل به مشتری
 • جنس آلومینیوم مناسب مناطق مرطوب (ضد زنگ)
 • جنس استیل مناسب مناطق بهداشتی مطابق با استانداردها (بیمارستان ها، آزمایشگا ها و…)

معایب کانال گرد

 • هزینه ی بالا
 • سرعت اجرای نسبتآ پایین
 • تعمیرات سخت

اجزای تشکیل دهنده کانال های هوا

کانال های هوا از بخش های مختلفی تشکیل می شوند که در زیر به معرفی و بررسی هر یک پرداخته شده است.

واحد هواساز

واحد هواساز اغلب به سیستم کانال متصل می شود.  هواساز یک جعبه فلزی بزرگ است که متشکل از سیستم گرمایش یا خنک کننده، تضعیف کننده صدا، دمنده، فیلترهای قفسه یا محفظه ها و دمپرها است. کانال هوای گالوانیزه وظیفه گردش و تنظیم هوا را به عنوان بخشی از سیستم تهویه بر عهده دارد.

دمپرها

عملکردهای مختلفی روی هر دمپر در سیستم وجود دارد. یکی از نقش های دمپرها تنظیم جریان هوا از سیستم AHU است. این به عنوان کنترل کننده صدا سیستم عمل می کند، در حالی که ترکیبی از دود و دمپرهای آتش، مجرا را در صورت تشخیص دود یا آتش، مسدود می کند. دمپرهای مختلف مورد استفاده برای ساختمان های تجاری شامل دمپرهای آتش، دمپر بادی و … جهت اندازه گیری هوا، سنگین/صنعتی، متعادل کننده، امداد، نشتی کم در سیستم کانال کشی ساختمان تجاری استفاده می شود.

اتصالات کانال هوا

اتصالات کانال شامل سه راهی ها، کاهنده ها و.. هستند که وظیفه متعادل کردن و یکسان کردن جریان هوای فشار کانال را بر عهده دارند. یکی دیگر از اتصالات کانال کشی درپوش هواکش است. از انتهای باز پشته دریچه کانال محافظت می کند. اتصالات کانال نقش مهمی در عملکرد کلی کانال دارد.

پلنیوم باکس

این بخش ضروری از سیتسم کانال کشی در سیستم های HVAC تجاری است. این به عنوان جعبه توزیع هوا و یا پلنیوم باکس برای جمع آوری و توزیع مرکزی جریان هوای مطبوع در سیستم HVAC عمل می کند. پلنیوم باکس را در دونوع تامین و بازگشتی در بازار می توان یافت. پلنیوم باکس تامین، جریان هوا را از واحد AHU هدایت می کند و پلنوم بازگشتی که از توری های بزرگ برگشتی به سیستم واحد AHU برمی گردد.

Take-offs

تیک آف ها اتصالات گرد یا مستطیلی هستند که جریان هوای صحیح را از کانال مرکزی که به کانال انشعاب می رود می گیرند. این اجازه می دهد تا حداکثر مقدار هوا در پایین دست جریان پیدا کند تا تعادل سیستم آسان تر شود و در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

استعلام قیمت و خرید کانال هوا از تهویه نظری

تهویه نظری، تولید کننده انواع کانال سازی و دریچه هوا شامل تولید انواع دریچه بازدید کولر، دریچه توزیع هوا، دریچه های کنترل و هدایت هوا، کانال سازی (کانال سازی)، دریچه فن کویل، دریچه خورشیدی، دمپر کانال موتوری، جت نازل، دمپر ضد آتش فیوزی، دریچه ضد انفجار، دمپر کانالی صنعتی، دریچه سقفی گرد تخت آلومینیومی، دریچه هوای رفت اتاق عمل، دریچه کولری، دریچه تایل آرمسترانگ، لوور پادری، دریچه هوای تازه (باران گیر), دریچه خطی، کلاهک دودکش، هود صنعتی، کانال سازی صنعتی , دريچه بازديد تاسیسات، دریچه سقفی چهارگوش كلاف دور باز آلومینیومی است. با برقراری ارتباط امکان بهره مندی از مشاوره رایگان و تهیه کانال هوا را خواهید داشت.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات احتمالی شما در خصوص کانال هوا پاسخ خواهیم داد.

کانال هوا رو از کی بخرم؟

شرکت تهویه نظری با ارائه بهترین کانال هوا جهت ارائه مشاوره خرید و استعلام قیمت در اختیار شما عزیزان است.

مهم ترین کاربرد کانال هوا چیه؟

کاربرد اصلی کانال های هوا انتقال هوای مطبوعی است که توسط دستگاه های تهویه و هواساز تولید می شوند.

قیمت نصب کانال های چطور محاسبه میشه؟

تعیین قیمت نهایی کانال های هوا به موارد مختلفی چون طول کانال، مواد مصرفی، جنس کانال و شکل کانال بستگی خواهد داشت.