عمومیکسب و کار ایرانیان

طراحی انواع سقف شیروانی

سقف شیبدار نوعی سقف با دو ضلع شیبدار به شکل 8 است که در وسط به هم می‌رسند. نقطه برخورد این دو ضلع را قله می‌نامند. پوشش سقف شیبدار معمولاً در مقایسه با سقف صاف سبک وزن‌تر است. در کشور ما گاهی به سقف شیبدار، سقف شیروانی نیز می‌گویند. در گذشته از این نوع سقف بیشتر برای ساختمان‌های کشاورزی استفاده می‌کردند. رنج استاندارد شیب سقف‌های شیروانی معمولا بین 15 تا 75 در جه می‌باشد. از شکل مثلثی در طراحی سقف شیبدار و برای ایجاد استحکام و قدرت در هنگام ساخت سقف استفاده می‌شود. این کار باعث استحکام ساختمان شده، به پوشش ورق کمتری نیاز دارد. به سقف شیبدار به انگلیسی gable roof یا pitched roof نیز  می‌گویند.

مزایای سقف شیروانی

کانال آب

از آنجایی که سقف شیروانی دارای شیب است، به طور خودکار مانند یک سیستم زهکشی قوی عمل می‌کند. این برای ساختمان عالی است؛ زیرا پوشش شیبدار سقف باعث می‌شود آب برف و باران سریعتر به پایین منتقل شده روی سقف نماند و آسیبی وارد نکند.

سقف مقرون به صرفه

ساخت پروژه سقف نوعی سرمایه گذاری است. یک مزیت بزرگ اجرای سقف شیبدار پرتی کمتر حین اجرای آن است. استفاده از مواد مقرون به صرفه تر و هزینه کمتر برای کار، آن را به سقفی ارزان تر از سایر انواع سقف ها تبدیل کرده است.

تهویه بهتر و فضای بیشتر

یک مزیت غیرمنتظره سقف شیروانی، تهویه بهتر برای کل خانه است. به علاوه ایجاد فضای بیشتر است که برای مثال می‌توان از آن به عنوان اتاق زیر شیروانی نیز استفاده کرد.

عایق حرارتی

پوشش سقف‌ شیبدار در مقایسه با سقف‌های صاف 10 تا 15 درصد فشرده‌تر هستند. آنها با محدود کردن مساحت خارجی سقف از شدت عوامل جوی روی آن می‌کاهند.

صرفه جویی در مصرف انرژی

سقف ساختمان مسئول تقریبا 25 تا 35 درصد از هدر رفت انرژی در داخل ساختمان است. پوشش سقف‌های شیبدار اجازه تهویه طبیعی بین هوای بیرون و داخل ساختمان را می‌دهند و انرژی را حفظ می‌کنند.

طول عمر بیشتر

سقف‌های صاف برای جلوگیری از نشتی نیاز به نگهداری مداوم سیستم های تخلیه آب خود دارند. (افزایش هزینه سقف)؛ در حالی که سقف‌های شیروانی به هزینه کمتری برای تعمیر و نگهداری نیاز دارند. بخصوص اگر جنس پوشش سقف شیبدار کیفیت بالایی داشته باشد.

معایب سقف شیروانی

مستعد آسیب باد و تعمیرات

در مناطقی که مستعد بادهای شدید یا طوفان است، سقف شیروانی با شیب زیاد انتخاب چندان مناسبی نیست. سقف‌های شیبدار به ویژه در معرض آسیب باد و طوفان‌ها هستند. زیرا طراحی شیب بالای سقف می‌تواند باد را جذب کند. اگر این اتفاق به مرور زمان تکرار شود می‌تواند شروع به کندن سقف کند.

همیشه عملی نیست

پوشش سقف شیبدار برای هر نوع ساختمانی امکان پذیر نیست. برای مثال برای برخی سازه‌های چند سطحی یا پلان‌های پیچیده تر مناسب نیست. همچنین اگر فریم سقف به درستی نصب نشده باشد و یا قدرت تحمل وزن آن را نداشته باشد، اجرای سقف شیبدار دچار مشکل می‌شود.

نیاز به کار و زمان بیشتر

ساخت خانه‌ها با سقف شیروانی دشوارتر است. ارتفاع دیوارها یکسان نیستند و باید مطابق با شکل سقف در نظر گرفته شوند. به علاوه سقف شیروانی به بست‌های اضافی و مصالح بیشتری نیاز دارد تا مقاومت آن در برابر باد افزایش یابد. در نتیجه نصب و اجرای سقف به زمان و مهارت بیشتری نیاز دارد.

نکاتی راجع به پوشش سقف شیبدار

 • شیب سقف شیروانی به شرایط آب و هوایی محل و جنس سقف شیبدار بستگی دارد.
 • شیب سقف شیبدار باید به گونه‌ای باشد که افرادی که قصد تعمیر آن را دارند؛ بتوانند بدون ترس روی آن راه بروند و کار کنند.
 • سابقا در ساخت اغلب سقف‌های شیبدار در مناطق گرم از پوشش سقف کاذب – به عنوان عایق حرارتی – زیر آن استفاده می‌شد. اما در ادامه انواع پوشش سقف یو پی وی سی  UPVC  را به شما معرفی خواهیم کرد – پوشش سقفی که نیازی به عایق کاری داخلی و خارجی ندارد و بسیار سریع و آسان نصب می‌شود.

انواع پوشش سقف شیبدار

در زیر به مهمترین و پرکاربردترین انواع تایل یا ورق‌های سقف شیبدار می‌پردازیم:

پوشش سقف شیبدار سفالی

سقف شیبدار با پوشش سفال دارای مزایای بسیاری است: از جمله اینکه با محیط زیست  سازگار است و هزینه تعمیر و نگهداری پایینی دارد. یک سقف ضد حریق است اما تایل های سقفی سبک وزنی نیستند.

سقف سفالی شیبدار اگرچه بر زیبایی کلی ساختمان می‌افزاید ولی احتمال شکنندگی آن بسیار بالاست.

پوشش سقف شیبدار با سنگ

تایل سقف سنگی از فولاد با روکش روی و آلومینیوم ساخته می‌شود، سپس با سنگریزه‌ها پوشانده می‌شود و با یک لایه اکریلیک به فولاد چسبانده می‌شود. نتیجه آن یک سقف شیروانی بادوام‌تر است که بر زیبایی ساختمان می افزاید.

سقف شیبدار سنگریزه‌ای سازگار با محیط زیست است و در برابر هوای بسیار گرم و سرد، بادهای شدید و باران شدید مقاوم‌ است.

پوشش سقف شیبدار بتنی

از پوشش سقف بتنی نیز برای سقف های شیبدار یا شیروانی استفاده می‌شود.

به سقف بتنی گاهی پوشش سیمانی نیز می‌گویند. آنها مخلوطی از سیمان، ماسه، آب و گاهی رنگ دهنده ها هستند.

پوشش سقف بتنی مقاومت خوبی در برابر باد یا تگرگ دارد. با این حال دوام سقف سفالی بیشتر از سقف بتنی است، هر چند بتن سقف ارزانتری است.

پوشش سقف شیبدار سبک

برای سازه‌های صنعتی با دهانه بزرگ، باید وزن سقف کاهش یابد تا در زیرسازی ساختمان صرفه جویی شود.

پوشش سقف شیبدار سبک ، سقفی است که ورق های آن کمتر از 20 کیلوگرم در هر تایل باشد. به لطف روش‌های پیشرفته تولید، ورق سقف شیبدار سبک وزن در اشکال، رنگ‌ها و اندازه‌های متفاوتی وجود دارند. این ورق های سقفی می‌توانند از جنس پوشش سقف upvc، پلاستیک (pvc) یا آردواز مصنوعی و … باشند.

مصالح سقفی مانند بتن، سفال، سنگ و … سنگین هستند و برای پشتیبانی از آنها به چارچوب های سنگین نیاز است.

پوشش سقف شیبدار شینگل

شینگل نوعی پوشش برای سقف شیروانی است که به سبک همپوشانی قرار داده می‌شود. در این روش هر تایل هنگام نصب از لبه پایین سقف به بالا با تایل بعدی همپوشانی دارد. این نوع پوشش سقف شیبدار بیشتر در اروپا رایج است.

حداقل شیب قابل قبول سقف برای شینگل آسفالتی 15 درجه در نظر گرفته شده است – جهت هم پوشانی بهتر لایه های سقف.

شینگل آسفالتی از پرکاربردترین گزینه های پوشش سقف در آمریکای شمالی است. سهولت نصب و سازگاری آنها با هر شکل سقفی و طرح و رنگ زیبا از جمله موارد محبوبیت این پوشش سقف شیبدار است.

از معایب پوشش سقف شینگل آن است که: در برابر بادهای شدید آسیب پذیرن و در برابر اشعه خورشید مقاومت کمی دارند.

انواع پوشش سقف شیبدار فلزی

معمولا از تایل‌های فلزی برای سقف هایی با شیب کم استفاده می‌شود.

ورق شیروانی فلزی

از پوشش فلزات نیز در بازسازی سقف استفاده می‌شود – به ویژه وقتی که یک سقف صاف به پوشش سقف شیبدار تبدیل می‌شود. در این موارد از سازه سقف فولادی سبک استفاده می‌شود، زیرا بار کمی بر روی دیوارها و سقف وارد می‌کند.

ورق فلزی گالوانیزه

پوشش فلزی سقف شیبدار گالوانیزه شده، از فولاد یا آهن ساخته شده و دارای روکش روی برای جلوگیری از زنگ زدگی می‌باشد. روی به عنوان یک محافظ برای جلوگیری از خوردگی فلز اضافه می‌شود. اما از این نوع پوشش سقف شیبدار در مناطق ساحلی و پر رطوبت استفاده نمی‌شود زیرا خوردگی سقف را افزایش می‌دهد.

پوشش سقف تایل

سقف شیبدار تایل قدمتی دیرینه دارد. ورق تایل پوشش سقفی مشابه سفال بوده سبک وزن‌تر است. این ورق های سقفی بادوام تر از سفال هستند و کمتر دچار ترک و شکستگی می‌شوند. نصب این نوع پوشش های سقفی شیروانی دشوارتر است و امروزه کمتر از آن استفاده می‌شود. با این وجود برای سقف شیروانی پوششی زیبا و سنتی ایجاد می‌کند.

پوشش سقف شیبدار مدرن

از پوشش سقف مدرن معمولا در طراحی سقف شیبدار ویلایی و خانه‌ها، ساختمانهای ساحلی، هتل‌ها و مراکز تجاری استفاده می شود.

پوشش سقف شیبدار یو پی وی سی

پوشش سقف یو پی وی سی upvc یک سقف ارزان شیروانی محسوب می‌شود. ورق های سقف upvc قابلیت اجرای انواع پوشش‌های سقف شیبدار را دارا هستند. به دلیل دوام بالا و محکم بودن ورق ها، هزینه تعمیر و نگهداری سقف را به حداقل می‌رسانند.

ورق های یو پی وی سی پوشش سقف ضدخوردگی و ضد زنگ می‌سازند. به همین دلیل در مناطق ساحلی و برای پوشش سقف شیروانی ویلا‌ها در شمال – سقف استخر شنا، سقف پرورش سقف استخر ماهی و … بسیار رایج هستند.

انواع مدل های سقف شیروانی

سقف باز یا دو شیب ساده (Open Gable)

سقف شیروانی باز که به آن سقف هرمی نیز می‌گویند؛ از متریال دیوار ساختمان تشکیل می‌شود و اضلاع آن به نقطه‌ای در بالا می‌رسند. ساختار آن شامل اضلاع مثلث باز و دارای حداقل یک سطح شیب دار است.

سقف بسته یا شیب جعبه‌ای (Box Gable)

سقف شیروانی جعبه‌ای یک سقف شیبدار استاندارد با طراحی برجسته‌تر در قسمت مثلثی سقف است. این پوشش سقف شیبدار از جمله طرح‌های زیبایی است که خانه را بلندتر نشان می‌دهد و فضای بیشتری در داخل و ظاهری کلاسیک در بیرون به شما می‌دهد.

سقف شیروانی متقاطع (Cross Gable)

اگر دو بخش پوشش سقف شیبدار را با یک زاویه دقیق از یکدیگر جدا کنید و یک سقف جدید بسازید؛ یک سقف شیروانی متقاطع خواهید داشت. این ساختمان ها اغلب پلان‌های پیچیده‌ای دارند.

سقف پا اسبی یا چهار ترک (Gambrel Roof)

گامبرل ورژن شیروانی سقف مانسارد است. کناره‌های سقف دارای دو شیب متفاوت است. به جای مثلث، شیب پیچیده تری خواهد داشت. (در ابتدا کم شیب و سپس شیب آن زیاد می‌شود). از این نوع پوشش سقف شیبدار بیشتر برای سقف انبار استفاده می‌شود.

این پوشش سقف شیروانی فضای بسیار بیشتری را در طبقه بالا ایجاد می‌کند. یک سقف شیبدار مقرون به صرفه با ظاهری جذاب است. اما به دلیل شیب کمتر، فرایند انتقال برف و آب به پایین کندتر می‌شود.

  سقف سالت باکس (Saltbox Roof)

این یک سقف عریض و شیبدار به سبک سنتی انگلیسی است. شامل یک سقف شیبدار باز است که در آن یک انتهای سقف بیشتر از سمت دیگر امتداد دارد. نتیجه آن، بامی نامتقارن و خانه‌ای با فضای بسیار بیشتر از یک سقف شیروانی باز است.

وجود قله بلند باعث میشود تا برف و باران به راحتی از سقف تخلیه شوند. اما ساخت آن زمانبر تر و پیچیده تر است و شانس ساخت فضایی برای اتاق زیرشیروانی تقریبا وجود ندارد.

سقف هلندی (Dutch Gable)

سقف شیروانی هلندی شیب منحنی یا زاویه‌دارتری از دو طرف دارد. اتاق شیروانی در اکثر این سقف‌ها روی سقف اصلی قرار می‌گیرد و فضای بیشتری را برای اتاق زیر شیروانی فراهم می‌کند و بر جذابیت خانه می‌افزاید.

از جمله مزایای این نوع پوشش سقف شیب دار، نورگیری بیشتر و وجود اتاق زیرشیروانی است. اما از معایب آن می‌توان به هزینه بالاتر ساخت، افزایش درزگیر و فلاشینگ اشاره کرد.

سقف هیپ (Hip Roof)

سقف هیپ سقفی است که در آن تمام شیب های سقف به سمت پایین زاویه دارند. آنها شبیه به سقف شیروانی اصلی هستند؛ اما در قسمت جلو و پشت، یا کناره ها نیز شیب دارند. چیزی شبیه به یک هرم است.

از مزایای این سقف دوام بالای آن در برابر برف سنگین و بادهای شدید است. اما عیبش آن است که هزینه ساخت بیشتری دارد.

قیمت سقف شیروانی به چه عواملی بستگی دارد؟

 • ابعاد سقف
 • شیب سقف
 • نوع متریال مصرفی
 • زیرسازی و عایق بندی
 • ضخامت ورق سقف

مزایای سقف شیروانی یو پی وی سی UPVC

از جمله مهمترین مزایای پوشش ورق یو پی وی سی در سقف‌های شیبدار:

 • بهترین عایق حرارتی – صرفه جویی در هزینه انرژی (در سرما و گرما)
 • سقف ارزان و مقرون به صرفه
 • پوشش سقف ضد صدا
 • سقف ضد خوردگی
 • وزن سبک
 • دوستدار محیط زیست
 • دارای پوشش مقاوم در برابر نور خورشید (سقف anti-uv)
 • پوشش سقف ضد حریق
 • پوشش سقف ضد آب
 • مقاوم در برابر بدترین شرایط جوی
 • دوام بالا – با طول عمر میانگین 50 سال
 • هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایین سقف
 • مقاوم در برابر اسید، باز، نمک و ترکیبات شیمیایی
 • نصب سریع و آسان
 • پوشش سقف خود شستشو
 • پوشش سقف خودخاموش شونده
محتوای خبر مخفی کن