عمومیکسب و کار ایرانیان

مزایا و معایب سنگ لاشتر

چرا سنگ مرمریت پرکاربرد در دکوراسیون می باشد؟

شیک و ظریف

این سنگ‌های ظریف و براق بهترین گزینه برای فضاهای نشیمن هستند. نه تنها محیط‌های خانگی، بلکه فضاهای اداری و سالن‌های همایش و جلسات را می‌توان با این سنگ‌ها به زیباترین شکل ممکن طراحی کرد؛ فضاهایی که به نوعی برند و هویت شغلی افراد محسوب می‌شوند.  شاید در نگاه اول ظاهر زیبا و پرجلای این سنگ‌ها بسیار لوکس و گران قیمت به نظر برسند، اما در کمال ناباوری باید بگوییم بسیاری از انواع مرمریت‌ها با قیمت کمتر از سایر سنگ‌های زینتی قابل خریداری هستند. همچنین سنگ لاشتر یکی دیگر از سنگهایی است که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

 قیمت مناسب

این ویژگی از نظر تجاری و اقتصادی اهمیت بالایی دارد. در میان سنگ‌های زینتی که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند، مرمریت‌ها از مناسب‌ترین قیمت برخوردارند (البته نه همه‌ی مرمریت‌ها). فراوانی و تنوع این سنگ‌ها، کشف معادن بی‌نهایت مرمریت در نقاط مختلف پوسته‌ی زمین، برش و تراشکاری راحت‌تر که هزینه‌های حفاری آن‌ها را کاهش می‌دهد، از مهم‌ترین دلایل قیمت مناسب مرمریت نسبت به سایر گونه‌های سنگ است.

قابلیت تمیزکاری راحت

سطح مرمریت‌ها صاف و صیقلی است. بنابراین تمیزکردن آن‌ها بسیار راحت است.

 آیا سنگ مرمریت با سنگ مرمر یکی هست؟

بین عموم مردم اشتباهی رایج است و تصور می کنند هرگز سنگ مرمریت با سنگ مرمر یکی نیستند. در این مقاله توضیح مختصری در مورد تفاوت این دو سنگ می دهیم. اول اینکه سنگ مرمر یک سنگ آهکی رسوبی است و سنگ مرمریت، یک سنگ آهکی دگرگون شده است. یکی دیگر از تفاوت های سنگ‌ های مرمر با مرمریت‌ ها در بافت آن‌ها است. در حقیقت، مرمرها نسبت به مرمریت‌ها دارای بافتی با دگرگونی بیشتری هستند.سنگ مرمر و مرمریت را افراد عادی نمی توانند از روی ظاهر آن ها تشخیص دهند اما توسط کارشناسان سنگ ساختمانی قابل تشخیص هستند. یک تمایز بین سنگ های مرمر و مرمریت این است که سنگ های مرمر توانایی عبور نور از خود را دارند. از نمونه سنگ‌های مرمریتی می توان به گرین ماربل، انیکس، امپرادور لایت و دارک اشاره کرد.

انواع سنگ‌های مرمریت

انواع سنگ مرمریت بر اساس شدت دگرگونی :

 1. مرمریت چینی
 2. سنگ‌های مرمریت کریستالی
 3. سنگ‌های مرمریت ابری

منشا انواع سنگ مرمریت:

 • مرمریت خوی
 • مرمریت کاشمر
 • مرمریت هرسین
 • مرمریت آباده
 • مرمریت سمیرم
 • مرمریت بسطام

مزایای سنگ‌های مرمریت

 • دارای مقاومت فشاری بالاتر نسبت به سنگ‌های تراورتن (سنگ های مرمر)
 • قابلیت حکاکی، صیقل‌کاری و غیره
 • دارای سطحی صاف و براق و آینه‌ای
 • به دلیل خاصیت آهکی، جذب آب بسیار بالای دارد. پس نباید از این سنگ ها در مکان های مرطوب مثل حمام یا سرویس بهداشتی و آشپزخانه استفاده کرد بلکه می توان در قسمت های خشک خانه مثل  سالن‌های پذیرایی به کار برد.

معایب سنگ‌های مرمریت

 • مقاومت فشاری پایین‌تر نسبت به سنگ‌های گرانیتی
 • دارای مقاومت پایین در برابر شرایط و ناپایداری‌های جوی
 • دارای مقاومت پایین در برابر انقباض و انبساط
 • از این سنگ به عنوان کف پوش در جاهای پر رفت و آمد استفاده نمی‌کنند زیرا در برابر ضربه و خراش مقاوم نیستند.
 • در نمای ساختمان‌های مناطقی با باران‌های اسیدی فراوان استفاده نمی شود چون سنگ های مرمریت تخلخل پایین و درصد آهک زیادی دارند که در برابر مواد اسیدی و فرسایش مقاومتی ندارد.
 • به دلیل استفاده از شوینده‌های اسید دار در سرویس‌های بهداشتی و حمام هم کاربرد ندارد.

کاربرد سنگ مرمریت

یکی از دلایلی که معماران و طراحان از سنگ مرمریت در نمای خارجی ساختمان استفاده نمی کنند این است که سنگ مرمریت در برابر تابش نور خورشید در طولانی مدت تغییر رنگ می دهد. پس به طورکلی می توان گفت که سنگ ساختمانی که فقط در نمای داخلی ساختمان استفاده می شود، سنگ مرمریت است.، سنگ مرمریت یک سنگ آهکی است که مقاومت بالایی در برابر عوامل تخریب زا، مانند تابش نور خورشید و تغییرات جوی ندارد.

سنگ مرمریت هرسین، به دلیل مقاومت بالایی که در قبال آتش و فرسایش دارد، یکی از سنگ‌های مرمریت ممتاز و مرغوب است و یا سنگ مرمریت خوی، که به دلیل بافت فشرده‌ای که دارد، استحکام‌ زیادی داشته و قیمت بالاتری نیز دارد و تحمل زیادی در برابر شرایط جوی و فرسایش و فشار دارد.

۱- کاربرد سنگ مرمریت در مجسمه‌سازی

این سنگ های زیبا به خاطر قابلیت حکاکی و صیقل‌کاری برای مجسمه‌سازی و حکاکی و غیره در بهترین شکل ممکن استفاده می شود. این سنگ ها در بناهای تاریخی مجلل و باستانی به کار می رود و زیبایی صد چندانی به این قبیل بناها می دهد.

۲- کاربرد سنگ مرمریت در دکوراسیون داخلی

در نمای داخلی اتاق ها بیشتر از سنگ های مرمریت و تراورتن استفاده می کنند که به سلیقه افراد و نوع چیدمان و رنگ دکوراسیون داخلی ساختمان بستگی دارد.

۳- کاربرد سنگ مرمریت در دیوار پوش‌ها

استفاده از سنگ مرمریت در دیوارها می‌تواند شامل کلیه دیوارهای خانه از قبیل دیوار اتاق خواب و سایر بخش‌ها یا حتی اکسسوری‌ها باشد. از این نوع سنگ برای دیواری که میز توالت در مقابل آن قرار دارد یا بخشی از دیوار پشت هد سرویس خواب‌ یا دیوار پشت تلویزیون استفاده کنید.همچنین دیواره های پارکینگ نیز محل مناسبی جهت استفاده از سنگ های مرمریت هستند زیرا در معرض مستقیم تابش آفتاب نیستند و همچنین با عوامل سایشی و ضربه ای کمتری مواجه هستند.

۴- کاربرد سنگ مرمریت در حمام و سرویس بهداشتی

همان‌طور که اشاره کردیم این سنگ‌ها چندان برای این قبیل قسمت‌های خانه که در معرض رطوبت هستند، مناسب نیستند. با این حال، در بخش‌هایی از سرویس بهداشتی که کمتر در معرض آسیب و رطوبت هستند از سنگ مرمریت استفاده می شود.

۵- کاربرد سنگ مرمریت‌ در آشپزخانه

روی پیش‌خوان آشپزخانه، کابینت‌ها یا هر قسمت از آشپزخانه که علاقه دارید از این سنگ ها می توان استفاده کرد. سعی کنید از این سنگ در کف آشپزخانه استفاده نکنید چون در برابر ضربه مقاوم نیستند.

۶- کاربرد سنگ مرمریت‌ در کفپوش

بیشترین کاربرد سنگ مرمریت برای سنگ کف ساختمان ها به ویژه برای کف پوش لابی، پذیرایی و اتاق ها است. کف ساختمان ها در معرض سایش و ضربه ومواد شوینده هستند که می طلبد سنگی با تخلخل پایین، ضربه پذیری بالا و مقاومت سایشی زیاد در آن محل ها نصب شود که این مشخصات از مولفه های اصلی سنگ ها مرمریت است.

البته باید به این نکته توجه کنیم که همه سنگ های مرمریت مناسب کف ساختمان و یا کف پارکینگ نیستند. سنگ مرمریت کوه سفید قم، از سنگ های مرمریت نامناسب برای کف ساختمان است که به دلیل داشتن مقادیر بسیار زیاد آهک به هیچ عنوان جهت کف پوش مناسب نیستند.

۷- کاربرد سنگ مرمریت‌ پله و راه پله

سنگ مرمریت نسبت به سنگ های دیگر سختی کمتری دارد و مقاومت مرمریت در مقابل هوازدگی، آفتاب مستقیم، گازها و باران فصلی و اسیدی (بخصوص در شهر های صنعتی ) کم است بنابراین این نوع سنگ مناسب بیرون ساختمان نبوده و بیشتر مناسب استفاده در نمای داخلی ساختمان، کف و پله است..

سنگ ترامیت چیست؟

این سنگ ترکیبی از سنگ تراورتن و سنگ مرمریت است. برخی هم می گویند از خاک رس و ماسه بوجود آمده و در دسته سنگ های رسوبی قرار دارد. سنگ ترامیت از آهک بالایی برخوردار است. چرا این سنگ آهک بالایی دارد؟ چون در برابر دمای بالا و فشار قرار نداشته. همچنین این نوع سنگ از وزن کمی بهره مند است که باعث می شود فشاری به جایی که آن را نصب کرده ایم وارد نکند. در مباحث بعدی به مزایا و معایب سنگ ترامیت می پردازیم.

سنگ ترامیت چه ویژگی دارد؟

این سنگ هم مانند بسیاری از سنگ هایی که در دنیا استخراج و استفاده می شوند، ویژگی های خودش را دارد.

 • این سنگ به طور معمول در رنگ های کرم و سفید وجود دارد.
 • این سنگ بسیار به سنگ تراورتن به علت رنگ روشنی که دارد، شبیه است.
 • در بسیاری از موارد می توان از این سنگ بجای تراورتن استفاده کرد.
 • از مهم ترین نوع سنگ ترامیت، میتوان به سنگ ترامیت بوکان اشاره کرد. این سنگ زمینه ای کاملا یکدست با رنگ روشن دارد و هیچگونه رگه ای در آن مشاهده نمی شود.
 • قیمت این سنگ بسیار مناسب است.
 • از پر استفاده ترین سنگ ها برای کار های ساختمانی است.
 • این سنگ مقاومت پایینی دارد.
 • میزان جذب آب ، برای سنگ یک فاکتور بسیار مهم است که باید به آن دقت کرد. سنگ ترامیت آب را به شدت جذب می کند.

کاربرد سنگ ترامیت

 • این سنگ به خاطر جذب آبی که دارد برای استفاده د محیط های مرطوب و نمناک پیشنهاد نمی شود و بهتر است از این سنگ در محیط های خشک و بدون رطوبت استفاده کرد.
 • برای کف پوش و دیوار های پارکینگ، نمای داخلی ساختمان و دیوار پوش داخل ساختمان بسیار مناسب است.
 • امروزه تکنولوژی بسیار پیشرفت کرده و می توان با استفاده از روش هایی مقاومت این سنگ را افزایش داد و جذب آب را هم در این سنگ کاهش داد. یکی از این روش ها رزین است. با استفاده از رزین میتوان مقاومت سنگ های ترامیت را زیاد کرد و برای محیط های شلوغ و پر تردد هم از این نوع سنگ استفاده کرد.

درجه بندی سنگ ترامیت

مگر سنگ های ترامیت هم درجه بندی می شوند؟ باید بگوییم که بله . این سنگ هم در چند درجه قرار دارد. بعد از این که این سنگ فرآوری شد به چند درجه تقسیم بندی می شود. درجه دو، درجه یک، درجه ممتاز، درجه سوپر. از درجه دو می توان در قسمت هایی از ساختمان که خیلی دید ندارند استفاده کرد. هرچه سنگ فرآوری شده از کیفیت بالایی برخوردار باشد، به درجه سوپر نزدیک تر می شود. درجه سوپر یعنی کیفیت سنگ بی نظیر و بسیار بالاست و جنس مرغوبی است. مزایا و معایب سنگ ترامیت هم میتوانند در این درجه بندی تاثیرگذار باشند.

مزایای سنگ ترامیت چیست؟

این سنگ از مزایای زیادی برخوردار است که در اینجا به چند مورد آن می پردازیم.

 1. رنگ زیبا : این سنگ از رنگ روشن و طاهری زیبا بهره من است که این رنگ باعث تمیزی و پاکیزگی آن شده. کسانی که به سنگ های یکدست و بدون رگه علاقه دارند می توانند این سنگ را از تهیه کنند و برای هر جایی که میخواهند، بکار برند.
 2. انعطاف پذیری : این سنگ قابلیت این را دارد تا به راحتی و زیبایی برش داده شود و در اشکال دلخواه مورد استفاده قرار بگیرد.
 3. صیقل پذیری : این سنگ از جمله سنگ هایی است که میتوان آن را صیقل داد. ترامیت را میتوان تا حد متوسط صیقل داد.
 4. قیمت مناسب : این سنگ بخاطر قیمت بسیار مناسبی که دارد، اغلب مورد توجه ساختمان سازانی است که از سنگ در سازه ها و ساختمان های خود استفاده می کنند. اگر کسی با بودجه کم میخواهد سنگی تهیه کند، میتواند این نوع سنگ را انتخاب کند.
 1. جذب بالای آب : متاسفانه این سنگ آب و رطوبت را به مقدار زیادی جذب می کند. چرا اینقدر رطوبت را جذب می کند؟ بخاطر آهک موجود در آن جذب آب در ترامیت زیاد است. که همین باعث می شود تا به مرور زمان سنگ خرد شود.
 2. مقاومت پایین در برابر ضربه : سنگ ترامیت بخاطر تراکم کمی که دارد در مواجه با ضربه و فشار مقاومت کمی از خودش نشان می دهد. پس برای اماکنی که شلوغ و پر از رفت و آمدند ، نباید از این سنگ استفاده کرد.
 3. مقاومت و دوام پایین در برابر عوامل محیطی : یکی دیگر از معایب این سنگ، این است که در برابر آلودگی، مواد اسیدی، یخبندان و هر عامل محیطی که فکرش را بکنید، دوام کمی درد. گاهی خرد و گاهی لکه می شود.

انواع سنگ ترامیت

این نوع سنگ در ایران در انواع مختلفی وجود دارند :

 1. سنگ ترامیت بوکان (از معروف ترین سنگ های ترامیت می باشد)
 2. سنگ ترامیت سمیرم
 3. سنگ ترامیت میاندوآب
 4. سنگ ترامیت بوژان
 5. سنگ ترامیت اسلام آباد

نکاتی که باید در مورد کفپوش ساختمان بدانید :

نکات مثبت

 • ظاهر شیک و مجلل
 • مواد طبیعی
 • به راحتی جلا داده می شود
 • گرمایش کف تابشی را در خود جای می دهد
 • به ارزش ملک می افزاید

نکات منفی

 • سنگ متخلخل، نیاز به آب بندی دارد
 • به راحتی خراشیده می شود
 • قیمت فوق العاده بالایی دارد
 • لغزنده و شکننده
 • سردی کف ساختمان

سنگ مرمراز دیدگاه زمین شناسی

سنگ مرمر ، سنگ طبیعی محبوب است که برای کاربرد های مختلف در ساختمان های مسکونی ، تجاری ، اداری ، ویلا و …. مورد استفاده قرار میگیرد. برش سنگ مرمر در ابعاد مختلف از جمله اسلب صورت میگیرد.سنگ مرمر که سنگ دگرگونی است هنگامی تشکیل می شود که یک سنگ رسوبی مانند سنگ آهک تحت گرما و فشار به سنگ سخت تر با رنگ و نقش های رگه دار زیبا تبدیل شود .گاهی ممکن است سنگ مرمر با سنگ گرانیت اشتباه گرفته شود، با این حال، گرانیت یک سنگ آذرین است که از ماگمای آتشفشانی به دست می آید، نه سنگ رسوبی لایه ای. گرانیت معمولاً دارای الگوی رنگی سنگریزه ای یا خالدار است، در حالی که سنگ مرمر معمولاً دارای الگوی رگه ای موج دار است.

سنگ لاشتر ، سنگ دبل بلک و سنگ نی ریز از جمله سنگ های مناسب برای استفاده در نما ، دیوار و کف ساختمان است که علاوه بر داشتن مقاومت و استحکام بسیار بالا ، زیبایی خاص وجذابی دارد و با تم رنگی مناسب وخنثی ، قابل ست شدن با همه نوع ساختمان است.

هزینه کفپوش مرمر

از آنجایی که سنگ مرمر یک سنگ کاملا طبیعی و یک عنصر خاص و ممتاز معماری است ، قیمت آن نیز به همین تناسب نسبتا گران است و برای قشر خاصی قابل تامین وبه کاربردن است. اما سوالی که مطرح است این است که با توجه به مقاومت نسبتا کم و قیمت بالا ، آیا برای ما خرید و به کاربردن این سنگ ، منطقی است ؟

نگهداری ، شستشو و تمیز کردن سنگ مرمر

پس از نصب سنگ مرمر در مکان مورد نظر،نگهداری و شستشوی آن امری ساده است. همانند تمیز کردن سطح کاشی و سرامیک ، سطح سنگ مرمر نیز ابتدا باید جارو شده و سپس با دستمال خیس تمیز شود با این تفاوت که ، سنگ مرمر نسبتاً متخلخل است، بنابراین نباید اجازه دهید آب در گودال‌ها فرو برود و روی سطح بایستد. آب ایستاده می تواند به سنگ نفوذ کرده و رنگ آن را تغییر دهد.

سنگ مرمر به دلیل منشأ آن به عنوان سنگ آهک رسوبی، دارای pH در سمت قاعده (قلیایی) است. این بدان معناست که هر زمان که با مواد اسیدی تماس پیدا کند می تواند واکنش شیمیایی داشته باشد.2این می تواند شامل طیف گسترده ای از غذاها، سس ها، نوشیدنی ها و محصولات پاک کننده باشد. متأسفانه، لکه های تغییر رنگ که از این مواد به وجود می آیند، معمولاً دائمی هستند. با استفاده از سیلر نفوذ کننده شیمیایی و همچنین سیلر سطحی پس از نصب می توان از این امر جلوگیری کرد. اما برای محافظت بهینه، سیلر سطحی نیاز به استفاده مجدد سالانه دارد.

سنگ مرمر با وجود اینکه سنگ است، در واقع یک ماده نسبتاً نرم است که می تواند در شرایط نامناسب خراشیده یا خرد شود. این امر مخصوصاً در صورت صیقل دادن مواد صادق است، زیرا عیوب در سطح جامد صاف بیشتر قابل توجه خواهد بود. متأسفانه، خراش ها را نمی توان به راحتی بدون تعویض کامل مواد آسیب دیده ترمیم کرد.

بزرگترین مزیت سنگفرش  مرمر این است که ظاهر یک فضا را ارتقا می دهد و به آن یک نمای سلطنتی می بخشد و سنگ مرمر در چندین رنگ و حتی در مخلوط های چند رنگ خیره کننده موجود است که گزینه های انعطاف پذیری را برای انواع طرح های تزئینی ارائه می دهد. همچنین می‌توان سنگفرش ها را به شکل مستطیل و مثلث‌هایی با اندازه‌های مختلف برش داد تا موزاییک‌های پیچیده ایجاد شود.

بر خلاف اکثر سنگ‌های طبیعی، سنگ مرمر می‌تواند جلا پذیری بسیار بالایی داشته باشد و در صورت ساب وفرآوری مناسب، ظاهری ابریشمی صاف و درخشان به دست می‌آورد. این ظاهر پیچیدگی و زرق و برق بالاترین حس ظرافت را در یک فضا تداعی می کند.

وقتی سنگ مرمر صیقل می‌شود، می‌تواند سطحی لغزنده و خطرناک را داشته باشد.  در آشپزخانه‌ها و حمام‌هایی که احتمال خیس شدن سنگ هست، به کاربردن این سنگ می‌تواند مشکل‌ساز باشد، زیرا سطح لغزنده میتواند باعث سُر خوردن وافتادن افراد و اثرات ناشی از آن باشد اگر از سنگ مرمر بسیار صیقلی استفاده می کنید، در این مناطق از فرش های ضد لغزش استفاده کنید یا از کاشی های مرمری که کمتر صیقلی هستند استفاده کنید.

سنگ با فرآوری های مختلف از جمله بوش همر،بوش همرچرمی ،سند بلاست،سندبلاست چرمی ،اسکراچ چرمی و …. در سنگ پارس موجود است که در جلوگیری از لغزندگی سطوح و عدم سُرخوردن بسیار موثر است.

تمام کاشی‌های سنگی و سرامیکی، از جمله سنگ مرمر، در زیر پا بسیار سرد هستند. اما مانند سایر مواد کفپوش سخت، سنگ مرمر نیز پایه بسیار خوبی برای سیستم های گرمایش از کف تابشی است که در آن لوله های هیدرونیک یا سیم کشی الکتریکی از طریق لایه زیرین شبکه ای می شوند. این روش می تواند یک کفپوش معمولی سرد را به کفپوشی که فوق العاده راحت است تبدیل کند.

محتوای خبر مخفی کن