کرملین: گسترش ناتو، اروپا را امن‌تر نکرده است

سخنگوی کرملین با بیان اینکه «توسعه ناتو هیچ کمکی به امنیت اروپا نکرده است»، گفت: تلاش‌های ناتو برای تبدیل اوکراین به یک پایگاه ضد روسیه منجر به جنگ فعلی شد.

به گزارش ایران تودی، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) در حاشیه مجمع بین‌المللی اقتصادی سن پترزبورگ (SPIEF) در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی روس خاطرنشان کرد: گسترش ناتو به سمت شرق، اروپا را به مکان امن‌تری تبدیل نکرده است. این در حالی است که چندین کشور عضو ناتو آشکارا از استفاده از تسلیحات غربی در حملات اوکراین به عمق خاک روسیه حمایت کرده‌اند.

پسکوف گفت: اوکراین شروع کرد به تبدیل شدن به سر رشته فعالیت‌های ضد روسی. ناتو و در نتیجه ایالات متحده، شروع به برداشتن گام‌هایی به سمت اوکراین و به سمت مرزهای ما کردند و این به مسئله امنیتی ما مبدل شد.

سخنگوی کرملین در ادامه در پاسخ به سوالی درباره گسترش اخیر ناتو با پیوستن فنلاند و سوئد به این بلوک پس از تشدید جنگ اوکراین تاکید کرد که روابط روسیه با هر دو کشور اساساً با اوکراین متفاوت است. او افزود: کی‌یف پس از پیوستن شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ پس از یک همه‌پرسی، آن را به عنوان یک مسئله ارضی با مسکو می‌دید. اما ما هیچ سوال یا مشکل ارضی با فنلاند و سوئد نداریم، ما هیچ نقطه تنش یا دلیلی برای رویارویی نداریم.

بنابر گزارش شبکه راشا تودی، دو کشور اروپای شمالی بلافاصله پس از تشدید درگیری روسیه و اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ برای عضویت در این بلوک نظامی به رهبری ایالات متحده درخواست کردند. فنلاند در آوریل ۲۰۲۳ به ناتو پیوست و سوئد نیز در مارس سال جاری (میلادی) به عضویت ناتو درآمد.

پسکوف اظهار داشت: باوجود اینکه آنها در حال حاضر کاملاً مراقب این موضوع هستند، زیرا می‌دانند که این امر منجر به عواقبی برای امنیت آنها خواهد شد، دیر یا زود زیرساخت‌های نظامی ناتو راه خود را به قلمرو آنها باز خواهد کرد.

وی تاکید کرد، خزیدن ناتو به سمت شرق، ملت‌های اروپای شرقی را امن‌تر نکرده، بلکه برعکس آن اتفاق افتاده است.

در جدیدترین تنش‌ها بین مسکو و کشورهای عضو ناتو، چندین حامی غربی اوکراین آشکارا به کی‌یف اجازه داده‌اند تا از سلاح‌های خود در حملات دوربرد در عمق خاک روسیه استفاده کند. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تصریح کرد که اگرچه ممکن است نیروهای اوکراینی این حملات را انجام دهند، این ایالات متحده و متحدانش هستند که اطلاعات را در اختیار آنها قرار می‌دهند و اطلاعات مربوط به اهداف را (در خاک روسیه) به آنها می‌دهند.

پوتین روز چهارشنبه گفت: ما می‌توانیم به صورت نامتقارن به آنها پاسخ دهیم. مسکو می‌تواند تسلیحات مشابهی را در سرتاسر جهان عرضه کند تا در آنجا علیه اهداف غربی استفاده شود.

وی همچنین تاکید کرد: اگر غرب به تشدید تنش ادامه دهد، این اقدامات به طور کامل روابط بین‌المللی را نابود و امنیت بین‌المللی را تضعیف می‌کند.

مسکو بارها هشدار داده است که حملات دوربرد مورد حمایت غرب به خاک روسیه به معنای مشارکت مستقیم آنها در جنگ خواهد بود و روسیه این حق را برای خود محفوظ می‌داند که به همان شیوه پاسخ دهد. روسیه اعلام کرده است که گسترش بلوک نظامی ناتو به سمت مرزهای خود را به عنوان یک تهدید وجودی می‌بیند.

انتهای پیام