عمومیکسب و کار ایرانیان

چه سنگ هایی برای نمای بیرون ساختمان مناسب هستند

 

به طور کلی هر ساختمانی برای اینکه لوکس و مجلل به نظر برسد باید از نمایی زیبا در طراحی خود استفاده کند. این نمای زیبا علاوه بر طراحی نیاز به متریال مناسب برای استفاده در ساختمان را دارد. به طور کلی نماهای بیرونی که کلید زیبایی‌شناسی ساختمان‌ها هستند، از جمله مواردیند که در ابتدا مورد توجه افراد قرار می‌گیرند و به بهترین وجه می‌توانند کیفیت سازه را منعکس می کنند. ویژگی‌های متریال مورد استفاده در مصالح نمای بیرونی نه تنها منجر به ویژگی‌های بصری خوب، بلکه عمر طولانی، در دسترس بودن و  عایق‌بندی مناسب نیز خواهد شد.

یکی از مصالحی که می توان برای استفاده در نما به کار برد سنگ است. از مزایای عمده نمای  سنگی می توان به استحکام، دوام، جذابیت و زیبایی آن اشاره کرد. سنگ‌های ساختمانی که در نما به کار برده می‌شوند انواع مختلفی دارند که قصد داریم در این مقاله به آن‌ها اشاره کنیم و مزایا و معایب آن‌ها را نام ببریم.

از انواع سنگ‌هایی که می‌توان در نما استفاده کرد سنگ تراورتن، سنگ مرمر، گرانیت، مرمریت و سنداستون(ماسه سنگ) است.

انواع سنگ ساختمانی:

نمای سنگی برای نمای بیرونی خانه یک گزینه محبوب در میان صاحبان خانه به حساب می‌آید. این سنگ‌های طبیعی برای استفاده در طی زمان بسیار مناسب هستند و می توانند تا مدت‌ها به خوبی از آن‌ها استفاده کرد. در زیر تعدادی از بهترین سنگ‌های ساختمانی معرفی می‌گردد.

تراورتن یکی از انواع سنگ‌های رسوبی است که در اطراف چشمه‌های طبیعی معدنی خاصی به وجود می‌آید. تراورتن با طیف گسترده رنگی از قرمز گرفته تا رنگ‌های کرم، بژ، رنگ‌های سیلور (نقره‌ای) روشن و تیره و … می‌تواند تنوع زیادی را در اختیار سازندگان قرار دهد. همچنین اصولا دیواره‌های خارجی به مواد مستحکمی نیاز دارند که قادر به مقاومت در برابر انواع آسیب‌های خارجی از جمله طوفان و همچنین تغییرات آب و هوایی باشند که  استفاده از این سنگ می‌تواند در برابر این موارد، همچنین خراشیدگی و خوردگی مقاوم باشد.

اگر در ساختمانی از سنگ تراورتن استفاده کنید، چسبندگی بالاتری نسبت به سرامیک یا گرانیت و… با ملات ساختمان دارد و نیاز به رول پلاک کردن کمتر حس میشود و علاوه بر این،  اگر فرآوری سنگ مناسب باشد مقاوم‌تر از بقیه جایگزین‌ها است.

همچنین کم بودن جرم حجمی در تراورتن ها نسبت به دیگر سنگ‌ها از جمله گرانیت و…، جزو مزیت‌های عمده این سنگ‌ها می‌باشد.

مزایای سبک‌تر بودن تراورتن ها نسبت به گرانیت‌ها و بعضا سرامیک‌ها:

الف: موجب کم‌تر شدن وزن ساختمان می‌شود.

  • هر چقدر وزن ساختمان بیشتر باشد، انرژی ناشی از زلزله، باد و… بیشتری جذب ساختمان می‌شود، این جذب انرژی توسط ساختمان موجب استهلاک بیشتر و همچنین خرابی زودتر از موعد آن می‌گردد.
  • اگر در محاسبات ساختمانی به نوع سنگ توجهی نشده باشد، ممکن است بین مرکز جرم و مرکز سختی ساختمان فاصله ایجاد شود و لنگر زیادی وارد ساختمان شود و احتمال خرابی ساختمان در زمان وقوع حوادث مختلف، زیادتر می‌شود.

ب: هزینه حمل و نقل کمتری بر مشتری تحمیل می‌گردد.

دیگر از یک نمای ساختمان چه میخواهد؟ امکان تنوع رنگی بالا، مقاومت زیاد، جرم حجمی کمتر، لوکس بودن، طبیعی بودن و… که تمام این نیازها را تراورتن ها برطرف می‌کنند.

لذا توصیه ما بر این است که در ساختمان ها، از سنگ تراورتن استفاده شود.

سنگ مرمر در اثر دگرگونی سنگ‌های دیگر در اثر دماهای بالا و فشارهای شدید ایجاد می‌شود. این سنگ یکی از سنگ‌های گران قیمت و بسیار زیبا است. این سنگ را نیز می‌توان در نمای ساختمان‌های لاکچری  مشاهده کرد. طیف گسترده‌ای از انواع سنگ مرمر وجود دارد. یکنواختی رنگی پایه آن، نوع دانه، ضخامت و همچنین رسم رگبرگ‌های آن می‌تواند کاملا منحصر به فرد باشد. یکی از ویژگی‌های عجیب سنگ مرمر خاصیت عبوردهی نور از خود است که باعث می‌شود زیبایی آن دوچندان به نظر آید.

سنگ مرمریت سنگ‌های کربناتی هستند که در اثر گرما و فشار بالا، بافت مشخصی پیدا می‌کنند. بعضی از افراد سنگ مرمریت را با سنگ مرمر به اشتباه می‌گیرند اما واقعیت این است که سنگ مرمر بسیار محکم و سخت است، در صورتی که مرمریت سنگی آهکی است و باید این موضوع را بدانیم که حتی این سنگ از سنگ تراورتن هم می‌تواند استحکام کمتری داشته باشد. همچنین سنگ مرمریت یکی از سنگ‌های صیقل‌پذیر می‌باشد که این سنگ اصلا خلل و فرج ندارد. این سنگ‌ها همچنین نسبت به تراورتن‌ها نرم‌تر هستند و در نتیجه جذب آب بالاتری دارند. یکی از مزایای این سنگ می‌تواند قابلیت ساب‌پذیری بالای آن باشد و دارای تنوع رنگ‌پذیری زیادی است.

گرانیت یک سنگ آذرین روشن‌رنگ با دانه‌های بسیار بزرگ است که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. این سنگ از تبلور(کریستالیزه شدن) آهسته ماگما در زیر سطح زمین تشکیل می‌شود. مقاومت این سنگ نسبت به سنگ‌های تراورتن و مرمریت بیشتر است. گرانیت‌ها اصولا بسیار سخت هستند و معمولا در مقابل نفوذ آب و ضربه مقاوم هستند، همچنین می‌توان گفت گرانیت آلودگی‌ها را به خود جذب نمی‌کند، همچنین به دلیل پایین بودن تخلخل، آب را به خود جذب نمی‌کند. طیف رنگ‌های گرانیتی از سفید تا سیاه و صورتی را در بر می‌گیرد. البته این تنوع رنگ ها بیشتر به صورت تجاری مطرح می‌شوند، اما اگر از دید مشتری این به طیف رنگی این سنگ نگاه کنید ممکن است تفاوت زیادی بین انواع رنگ‌های سنگ گرانیت به چشمتان نیاید. همچنین اگر قصد داشته باشیم رنگ صورتی سنگ مرمر و گرانیت را با یکدیگر مقایسه کنیم تفاوت فاحشی بین رنگ صورتی سنگ مرمر و رنگ صورتی سنگ گرانیت وجود دارد. از نکات منفی این سنگ می‌توان به جرم حجمی بالا، لیز بودن، چسبندگی پایین به ملات و… اشاره کرد.

  • سنگ سنداستون

سنداستون یک سنگ رسوبی است. سنگی است که از ماسه فشرده ساخته شده است. سنداستون‌ها از دانه های کوچکی از سنگ‌ها و مواد معدنی (مانند کوارتز و فلدسپات) هستند. اینها رایج‌ترین مواد معدنی در پوسته زمین هستند.

سنداستون در برابر عوامل جوی مقاوم است و در بسیاری از کشورها برای ساخت و ساز استفاده می‌شود. یکی از نکات منفی این سنگ چسبندگی کم آن به ملات است. به همین دلیل برای چسبندگی این سنگ به نمای ساختمان از گیره اسکوپ سنگ استفاده می‌کنند. این نوع سنگ ساب‌پذیری کمی دارد و دلیل اصلی آن هم سطح بسیار زبر و خشن آن می‌باشد.

کلام پایانی

به طور کلی می‌توان گفت اگر به دنبال سنگی با زیبایی و مقاومت بسیار بالا همچنین ماندگاری عالی هستید سنگ مرمر می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای خرید باشد، البته این را هم باید در نظر گرفت که هزینه‌ی زیادی برای استفاده از این نوع نما باید پرداخت کنید. در مقابل اگر به دنبال سنگی با طول عمر مناسب، تنوع پذیری بالا هستید، وزن کم و هزینه مناسب برای خرید می‌باشید ‌می‌توان سنگ تراورتن را برای نمای ساختمان خود انتخاب کنید.

سنگ مرمریت انتخاب دیگری است که شما می‌توانید از آن برای سنگ نمای خود استفاده کنید اما این موضوع را باید در نظر بگیرید که این سننمای ساختمان علاوه بر این‌ که از ساختمان در مقابل عوامل محیطی محافظت می‌کند باعث جذاب شدن و زیبایی بخشیدن به ساختمان نیز می‌شود. در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف از آتاسنگ امکان پذیر است.

جهت دانستن این که مناسب‌ترین سنگ برای نمای ساختمان چیست ابتدا باید بدانیم که چه نوع سنگ‌هایی برای نما وجود دارند و دارای چه ویژگی‌هایی هستند که آنها را برای ما مناسب ساخته است .  لازم است مقاله را مطالعه کنید و همچنین از نحوه برآورد و محاسبه قیمت سنگ برای نما ساختمان اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید خرید بهتری انجام دهید.عمدتاً طراحان و سازندگان خارجی ساختمان از سنگ استفاده می‌کنند علت این انتخاب استحکام بالای سنگ و مقاومت در برابر اشعه خورشید ، زیبا بودن آن و در دسترس و قابل تامین بودن آن می‌باشد .

انواع سنگ برای نما

امروزه تنوع سنگ‌های ساختمانی بسیار بالا می‌باشد و هر کدام از سنگ‌ها با توجه به قابلیت‌های خود برای بخشی از ساختمان مناسب هستند .در چند دهه اخیر غالباً برای نمای بیرونی ساختمان از سنگ تراورتن استفاده می‌شود زیرا ویژگی‌های این سنگ آن را به بهترین گزینه برای استفاده در نمای ساختمان تبدیل کرده است ، اما در نما داخلی یا خارجی از سنگ‌های دیگر نیز استفاده می‌شود که در ادامه با انواع آنها به طور مختصر آشنا خواهیم شد .

نمای ساختمان با سنگ تراورتن

همانطور که در قسمت قبلی اشاره شد ، مناسب‌ترین سنگ برای نما بیرونی ساختمان سنگ تراورتن می‌باشد این سنگ گزینه مناسبی برای نمای خارجی و حتی نمای سنگ داخلی محسوب می‌شود. از جمله سنگ‌های سبک  و متخلخل محسوب می‌شود و به دلیل دارا بودن تخلل و فرج به راحتی به دیوار و محل مورد نظر با ملات می‌چسبد . علاوه بر دیوار به عنوان سنگ فرش هم به کار برده می‌شود و در برابر مقاوم بوده و تنوع رنگی دارد .

نمای ساختمان با سنگ گرانیت

سنگ گرانیت نیز به دلیل مقاومت و استحکام در مقابل شرایط آب و هوایی می‌تواند مناسب‌ترین سنگ برای نما ساختمان به حساب آید . از این سنگ قبلاً بسیار در نماهای ساختمان استفاده می‌کردند اما به دلیل وزن بالا، عدم چسبندگی و اکسیده شدن آهن موجود در آن در برخی سورت‌ها این سنگ ، دیگر برای استفاده در نما توصیه نمی‌شود .

نمای ساختمان با سنگ مرمریت

سنگ مرمریت از جمله سنگ‌های شناخته شده در زمینه ساختمان سازی به شمار می‌آید که به دلیل عدم تخلخل بیشتر برای نمای داخلی ، سنگفرش‌ها ، کف و پله  و راه پله مورد استفاده قرار می‌گیرد . نسبت به تراورتن دارای چگالی بیشتری می‌باشد و هم‌چنین دارای منافذ کمتری است . در حالت کلی استفاده از با ساب براق استاندارد و مرسوم نیست و برای کاربرد آن در نما باید به نوع مرمریت، ساب و دیگر ویژگی‌های این سنگ توجه ویژه‌ای داشته باشیم .

 ویژگی‌های سنگ نما

در مورد ویژگی‌های سنگ برای نمای ساختمان می‌توانیم موارد زیر را برشماریم :

  • سنگ نما می‌بایست فاقد ترک و پوسیدگی باشد برای این که بدانیم یک سنگ فاقد ترک و پوسیدگی است می‌توانیم با یک شی فلزی به سنگ ضربه بزنیم اگر سنگ صدای ظروف چینی بدهد فاقد ترک و شکستگی می‌باشد و کیفیت لازم را داراست .
  • دارای قطر مناسب جهت اسکوپ کردن باشد بعضی از سنگ‌های ساختمانی مانند تراورتن‌ها دارای خلل و فرج در قسمت پشت سنگ می‌باشند که باعث می‌شود سیمان و ملات به داخل سنگ نفوذ کند و مانع چسبندگی صحیح سنگ نما شود برای رفع این مورد سنگ را به وسیله ابزار مخصوص به نما می‌چسبانند که اصطلاحاً به این کار اسکوپ کردن می‌گویند در نتیجه یکی از ویژگی‌های مناسب‌ترین سنگ برای نمای ساختمان این است که قطر مناسب جهت اسکوپ کردن را داشته باشد .
  • سنگ باید دارای مقاومت و دوام باشد منظور از دوام سنگ مقاومت سنگ در برابر عوامل مختلف فیزیکی و شیمیایی می‌باشد عواملی که می‌توانند در مقامت و دوام یک سنگ نقش داشته باشد، ساختار تشکیل دهنده آن ، بافت سنگ ، ترکیبات آن می‌باشد.  برای مثال مناسب‌ترین سنگ برای نمای ساختمان سنگ‌هایی هستند که دارای ترکیباتی با کانی‌های مقاوم و بافت‌های غیر متخلخل باشند.
  • سنگ نمای ساختمان می‌بایست با نمای انتخابی طراح ساختمان مطابقت داشته باشد همانطورکه می‌دانید در ساختمان سازی جهت ایجاد نمای ساختمان از  دو نمای رومی  و کلاسیک استفاده می‌شود. برای هر کدام از این دو نوع نمای ساختمان ، یک طیف رنگی خاصی می‌بایست انتخاب شود . سنگ‌ها یا توجه به ترکیبات تشکیل دهنده آن‌ها دارای رنگ‌هایی مختلف می‌باشند که باعث تمایز آن‌ها شده‌است . سنگ‌های آهکی معمولا از رنگ‌های روشنی برخوردار هستند .

گ‌ها نسبت به سنگ‌های دیگر استحکام کمتری را دارا هستند.

سنگ گرانیت هم از انواع سنگ‌های سخت می‌باشد که قابلیت مناسبی در مقابل نفوذ آب دارد و آلودگی را هم به خود جذب نمی‌کند، اما تنوع بالایی در این نوع سنگ نمی‌توان مشاهده کرد، جذب آب کمی از ملات دارد و این موجب چسبندگی کم به سازه می‌شود.

سنگ سنداستون هم به دلیل زبری زیاد قابلیت ساب پذیری کمی را داراست. این سنگ نیز آب را به خود جذب می‌کند و می‌توان به راحتی این سنگ را خم کرد.