عمومی

وزیر فرهنگ: طرح ایجاد هسته فعالیت‌های اجتماعی در مساجد را دنبال می‌کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه وزارت فرهنگ، طرح ایجاد هسته فعالیت‌های اجتماعی را در مساجد دنبال می‌کند، گفت: در برنامه هفتم توسعه به دنبال حل مشکلات مساجد هستیم و در حمایت از طرح‌های ابتکاری مساجد هیچ محدودیتی نداریم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز دوشنبه ۳۰ مرداد در نوزدهمین اجلاس سراسری مسجد در مجتمع آدینه تهران افزود: نامگذاری روز جهانی مسجد واکنش به اقدام صهیونیست‌ها برای آتش زدن مسجدالاقصی است، خداوند را شاکریم که مبداء شکل گیری انقلاب اسلامی، مساجد بود و در حال حاضر نیز زیست‌بوم فرهنگی جامعه در مساجد گسترده شده و حیات یافته است.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی با خاستگاه مسجدی خود امروز در جایگاهی بی نظیر قرار دارد. با نگاه به قیام سال ۱۳۴۲ در می‌یابیم که مساجد و حسینیه‌ها نقطه ثقل این قیام بودند و هسته‌های اصلی انقلاب در مساجد شکل گرفت.

اسماعیلی با بیان اینکه مسجد پایگاه تربیت شخصیت‌های برجسته انقلابی بوده است، تصریح کرد: چنان که آیت الله مهدوی کنی در مسجد جلیلی، شهید مطهری در مساجد قبا و الجواد (ع) و مقام معظم رهبری در مساجد امام حسن مجتبی (ع) و کرامت، جلسات تبلیغی انقلابی برگزار می‌کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه شهدا نیز به عنوان شخصیت‌های خدوم و انقلابی، تربیت یافته مساجد هستند، تأکید کرد: امام خمینی (ره) از مساجد به عنوان سنگر انقلاب یاد کردند و امروز هم مساجد مهمترین هسته مقاومت هستند. در تحلیل پیروزی انقلاب، پاسخی که می‌توان یافت، اتصال انقلاب به مساجد است.

اسماعیلی تصریح کرد: انقلاب اسلامی با محوریت مساجد و راهپیمایی‌های تاسوعا و عاشورای حسینی به پیروزی رسید و اگر به بازخوانی فرامین امام خمینی (ره) درباره اربعین بپردازیم، می‌بینیم که امروز حماسه اربعین به لشکرکشی یاران عاشورایی مقاومت در منطقه تبدیل شده است.

وی گفت: سال‌های گذشته پیاده روی اربعین در حالی به اوج رسید که بخشی از کشور عراق در تصرف تکفیری‌ها بود؛ شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان سرباز نهضت امام خمینی (ره) در پیاده سازی آرمان‌های امام و اوامر رهبری نقش تاثیرگذاری داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به جایگاه مسجد در عصر ظهور، اظهارکرد: مقر حکومت حضرت مهدی (عج) در مسجد است و امروز نیز ما باید در مساجد فعالیت‌های موثری انجام دهیم.

اسماعیلی با اشاره به اهتمام دولت به احیاء و تقویت جایگاه مساجد، افزود: شعار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی «نهضت بازگشت به مسجد» است و در برنامه هفتم توسعه نیز پیشنهادات خوبی برای مسجدمحوری و تقویت و توسعه گفتمان امام محله، مطرح شده است.

وی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طبق برنامه‌ای که در دستور کار دارد، می‌کوشد با محوریت ائمه جماعات، هسته فعالیت‌های اجتماعی را در مساجد قرار دهد تا در این بستر آسیب‌های اجتماعی کاهش یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برنامه‌های دشمنان برای ایجاد یأس و ناامیدی و ایجاد جنگ روانی در جامعه، گفت: دشمن با تبلیغات گسترده درصدد بود حضور مردم در مراسم‌های عزاداری محرم کاهش یابد، اما قریب به ۸۴ درصد جوانان امسال در ایام محرم برای اباعبدالله الحسین (ع) سیاهپوش و عزادار بودند و شاهد توزیع و پخش نذورات گسترده از مردم در این ایام بودیم.

اسماعیلی تصریح کرد: دشمن در تلاش است وانمود کند که جوانان دین گریز شده اند در حالی که حضور جوانان در عزاداری‌های ایام محرم باشکوه و گسترده بود.

وی با یادآوری جایگاه مساجد در افزایش جمعیت، گسترش ازدواج، جلوگیری از طلاق و بدحجابی و بی حجابی، ادامه داد: باید برای فعال شدن مساجد تلاش کنیم، زیرا طبق آمار و گزارش ها، برخی از مساجد غیرفعال هستند و در همین راستا ما با همکاری دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلف در برنامه هفتم توسعه به دنبال حل مشکلات مساجد هستیم چرا که خانه‌های خدا بهترین پایگاه برای حل معضلات اجتماعی جامعه هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر لزوم حمایت از مساجد و پشتیبانی از دستگاه‌های متولی مساجد تأکید کرد و افزود: در این راستا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرح‌های ابتکاری مساجد حمایت می‌کند و ما در حمایت از فعالیت‌های فرهنگی مساجد هیچ محدودیتی نداریم. در این میان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد که با مدیریت امام جماعت مسجد فعالیت می‌کنند ظرفیت مطلوبی محسوب می‌شود.

گفتنی است؛ نوزدهمین اجلاس سراسری مسجد امروز (دوشنبه، ۳۰ مرداد) همزمان با روز جهانی مسجد در مجتمع آدینه تهران در حال برگزاری است.