ورزشی

ما از چاله به چاه افتاده‌ایم/ بودجه کیک بوکسینگ واکو کجا خرج شده است؟

کنفرانس مطبوعاتی انجمن جرم بوکس و ایران امروز هشتم اردیبهشت 1401 به ریاست نصیر نصیری رئیس این اتحادیه برگزار شد. در این نشست خبری جواد نصیری رئیس انجمن موسیقی و حصارکی رئیس انجمن ساواته و تعدادی از ورزشکاران جرم بوکس واکویی ایران هم حضور داشت.

نصیری: به چاله افتادیم/ بودجه کیک بوکسینگ واکو کجا خرج شد؟

در ابتدای جلسه ناصر نصیری رئیس انجمن سخنرانی کرد جرم بوکس واکویی ایران گفت: امروز به طور رسمی همکاری با فدراسیون باشگاه های ورزشی را به حالت تعلیق درآوریم و دیگر با این انجمن همکاری نخواهیم کرد. همانطور که می دانید انجمن جرم بوکس او در این سال ها با مشکلات زیادی روبرو بوده است. ما تنها انجمنی هستیم که توسط کمیته ملی المپیک آسیا در مسابقات بین المللی حمایت می شود. ما نیز در این سال ها تلاش زیادی کرده ایم تا جایگاه این اتحادیه را به گوش مسئولان برسانیم.

ورزش ها جرم بوکس در فدراسیون انجمن های ورزشی 60-70 سبک مختلف وجود دارد، این رشته مانند شنا است، شنا، خزندگان، پروانه ها، قورباغه ها و گونه های دیگر مجاز هستند، اما خزندگان پرنده نداریم، بنابراین به آنها می گویند رشته. جرم بوکس و هیچ کدام از اینها برای ما نیست. ما 6 موضوع داریم. کشتی بر سه نوع است و در رینگ ورزشکاران کار می کنند: 1- فول کنتاکت، 2- لکی ک3- کیو این و سه رشته مبارزه وجود دارد تاتامی تمام شد؛ 1- نقطه، 2- تماس نور، 3- جرم ما یک رشته سبک و یک رشته دیگر به نام فرم موسیقی داریم و جز آن رشته دیگری نداریم. ما 25 سال است که این 7 سوژه را داریم، نه کمتر، نه بیشتر.

وی افزود: متولی قانونی این ورزش است جرم بوکس خلاء ما در ایران هستیم و هیچ کس دیگری این عرصه را هدایت نمی کند. کاراته، جودو، تکواندو، بوکس و… در دنیا. این رشته هم مانند فدراسیون های ما در دنیا به نام ما شناخته می شود و دیگر فدراسیونی به موازات این فدراسیون ها نداریم. جرم بوکس خلاء دقیقا همینطوره او کمیسر دیگری ندارد و ما با همان 7 رشته در دنیا و در همه مسابقات کار می کنیم.

رئیس انجمن جرم بوکس و وی با بیان اینکه این فدراسیون انجمن های ورزشی به یک بنگاه تجاری تبدیل شده است، گفت: از امروز به صورت مستقل فعالیت می کند. چون ریاست این فدراسیون در دست امام بود، باید درهای این فدراسیون بسته می شد، چرا؟ همه از این فدراسیون استفاده کردند چون همه می خواستند در انتخابات مختلف رای دهند. فکر می کنم این فدراسیون باید تعطیل شود.

در پاسخ به سوال خبرنگار فارسی که پرسید آیا شما مشمول قانون فدراسیون باشگاه های ورزشی هستید پس باید برای انجام تمام کارهایتان با این فدراسیون هماهنگی کنید و به نظر می رسد مشکل اصلی شما عدم هماهنگی بوده است. یا نه؟ اینکه این موضوع مطرح است یا خیر، گفت: نصیر نصیری می گویند سخت گیر است اما من تند نیستم و می گویم باید طبق قانون رعایت شود. ضمن اینکه ما به فدراسیون باشگاه های ورزشی نپیوسته ایم و نخواهیم شد. آن زمان به ما گفتند باید در فدراسیون انجمن های ورزشی کار کنیم و قبول کردیم اما به چاله افتادیم. کاش قبول نمی کردیم. هدف ما از پیوستن به فدراسیون کمک های مختلف به ورزشکاران بود که اصلاً اینطور نشد، آنها در کار ما دخالت می کنند، خرابکاری می کنند، در مأموریت ما دخالت می کنند، اسامی ورزشکاران ما را می نویسند و در واقع استقلال را از ما می گیرند و کمک نمی کنند. جدایی از این فدراسیون ما را مجبور به انجام وظیفه می کند. الان با کمیته ملی المپیک صحبت می کنم، مربی می آورم، همه کارها را خودمان انجام می دهیم و کمیته ملی المپیک هم در بحث مالی به ما کمک می کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قبلاً بودجه ای که به انجمن شما اختصاص داده می شد مستقیماً به انجمن واریز می شد یا به فدراسیون، پاسخ داد: در گذشته کمیته ملی المپیک بودجه ما را با هزینه فدراسیون ورزش می کرد. انجمن ها و اصلا نشان داده نمی شود.این پول کجا خرج می شود اما الان اینطور نخواهد بود. به اندازه ای که کمیته ملی المپیک برای ما به فدراسیون داده است، حالا باید سهم آن فدراسیون متعلق به خود انجمن باشد. چون در گذشته پولی به حساب انجمن گذاشته می شد و دریافت آن پول از فدراسیون ورزشی فاجعه بزرگی بود. شما ما را در انجمن حساب می کنید جرم بوکس و ما همه کمیته ها را داریم، اما فدراسیون به ما گفت شما حق ندارید جایی مکاتبه کنید. خوب، نمی تواند باشد. به هر حال ما تصمیم نهایی را گرفتیم و از فدراسیون خارج شدیم.

نصیری ادامه داد: چند ماه پیش رئیس انجمن جواد نصیری موسیقی استقلال اتحادیه را اعلام کرد. حالا ما آن را انجام داده ایم. من مسئولیت های زیادی در کنفدراسیون آسیا دارم. من مدیر اجرایی هستم به نظر شما اسم این ارگان انجمن یا فدراسیون است. در همه جای دنیا اینطور است، اگر خیریه ای دارید حق دارید بپرسید این همه پول کجا خرج می شود. سوال ما پول باشگاه است جرم بوکس و کجا خرج شد؟! ما 6 سال است که برای کمیته انجمن صحبت می کنیم جرم بوکس خلاء سال ها تجهیزات امنیتی تهیه کرده است اما تا کنون حتی یک دستکش هم به دست فدراسیون نرسیده است. خودمان خریدیم، گمرک دادیم و در مسابقات قهرمانی کشور از آن استفاده کردیم.

پس از نشست خبری جواد نصیری رئیس انجمن موسیقی وی گفت: فدراسیون‌ها طبق قانون مصوب رئیس‌جمهور و امضای رئیس‌جمهور و وزیر، نهادهای عمومی و غیردولتی با اختیارات محدود هستند. این چیزی است که همه چیز در مورد آن است. قانون را رعایت کنید. اگر غیرقانونی صحبت می کنیم به ما بگویید. ما ایرانی نیستیم و از کشور دیگری آمده ایم؟ همه ما در تلاشیم تا پرچم ایران عزیز را به اهتزاز در آوریم. و می خواهد او را بفرستد، می خواهد سنگسارش کند. پدر قهرمان جهان به من زنگ زد و گفت؛ به آقای نصیری موسیقی در خارج از کشور مشاوره نمی دهند، حالا چه کار کنیم؟ حق با دوستانش است. حداقل به صحبت های نصیر نصیری و ورزشکاران ما که در مسابقات مختلف مدال طلا گرفتند گوش کنید. این ورزشکار دندان شکست، بینی اش شکست، مشکلاتش را با هزینه شخصی حل کرد و سه سال و نیم بیکار ماند. او دست خالی زندگی می کرد. جرم بوکس و ما برای ایران خدمتگزار جامعه هستیم موسیقی و جرم بوکس خلاء آره. در یک کلام این است که شما برای این باشگاه چه می خواهید جرم بوکس خلاء، موسیقی و مانند سایر انجمن ها.

منبع: خبرگزاری آنلاین ایران تودی