علمی و پزشکی

ماهواره‌های کانادا به کمک اوکراین آمدند

مایک گرینلی، مدیر کل MDA در بیانیه ای گفت: “تصاویر گرفته شده توسط ماهواره های ما از نظر توانایی آنها در نظارت بر آب و هوا، ادغام و تجزیه و تحلیل شرکت های تجاری رصد زمین با سایر منابع تصویربرداری منحصر به فرد است.” -گزارش های اکتشافی برای اوکراین.

وی افزود: ما مفتخریم که می‌توانیم از قابلیت‌های ماهواره‌های راداری خود برای حمایت از این تلاش‌های بین‌المللی استفاده کنیم و به انجام آنچه که دولت اوکراین برای محافظت از شهروندانش می‌تواند ادامه دهیم.

McDonald’s, Detoiler & Partners که به اختصار MDA نامیده می شود، یک شرکت چندملیتی کانادایی در زمینه ارتباطات و فناوری است. این شرکت شعبه های متعددی در کانادا و ایالات متحده دارد. از مهم ترین محصولات این شرکت می توان به Canadarem که توسط شاتل فضایی ناسا استفاده می شود و همچنین Canadarem 2 و Dexter که توسط ایستگاه فضایی بین المللی استفاده می شود اشاره کرد.

Canadarm مجموعه ای از بازوهای مکانیکی است که بر روی فضاپیماها و ایستگاه های فضایی برای جابجایی محموله ها و اجسام خارجی در سفرهای فضایی نصب شده است. این دستگاه توسط آژانس فضایی کانادا طراحی و ساخته شده است.

قابلیت های رادار MDA قابل توجه است. به عنوان مثال، این شرکت ماهواره Radarsat-2 را که از دسامبر 2007 به دور سیاره می چرخد، و همچنین سه فضاپیم Radarsat Constellation را توسعه داده است که در ژوئن 2019 بر روی موشک SpaceX Falcon 9 پرواز کردند. مدارهای زمین پرتاب شده است.

بیانیه کوتاهی از گرینلی مشخص نکرد که MDA کدام تصاویر را از ماهواره های دیگر شرکت ها مشاهده خواهد کرد.

برخی از احتمالات وجود دارد. به عنوان مثال، Capella Space مستقر در کلرادو، تصاویری از SAR اوکراین در حملات روسیه در 24 فوریه و فضاپیمایی از Maxar Technologies، Planet And BlackSky گرفته است که اشغال اوکراین توسط روسیه و پیامدهای آن را به تصویر می‌کشد. ماهار اخیراً مجموعه‌ای از عکس‌ها را منتشر کرده است که نشان می‌دهد خسارات زیادی به فروشگاه‌های مواد غذایی، خانه‌ها و سایر سازه‌ها وارد شده است.

46