عمومی

قرارداد الجزایر و خیانت رژیم شاه

اساساً برخلاف تبلیغات رژیم پهلوی، این قرارداد نه تنها از نظر سیاسی و امنیتی برای ایران مفید بود، بلکه اگر قرارداد الجزایر امضا نمی شد، رژیم بعث عراق در سال 1975 سرنگون می شد.

اسناد موجود و اعترافات دولتمردان عراق پس از سقوط رژیم صدام در سال 2003 نشان می دهد که حوری بومدین، رئیس جمهور فقید الجزایر که با اتحاد جماهیر شوروی سابق روابط نزدیکی داشت، از لئونید برژنف رئیس هیئت رئیسه شوروی و رئیس جمهور درخواست کرد. . احمد حسن البکر در زمان عراق ملاقاتی بین شاه و صدام ترتیب داد.

نشست سران کشورهای صادرکننده نفت اوپک در الجزایر و شرکت شاه و صدام در این نشست از قبل برنامه ریزی شده بود، زیرا جمشید آموزگار، وزیر دارایی وقت و نماینده تام الاختیار شاه در اوپک معمولاً در این نشست شرکت می کرد. جلسات .

طبق پروتکل‌های معمول، قرار نبود شاه در جریان نشست اوپک در الجزایر با صدام دیدار کند، زیرا شاه از نظر سیاسی بالاتر از صدام حسین بود که در آن زمان معاون شورای فرماندهی انقلاب عراق بود.

در این دیدار با حضور عباسعلی خلطبری وزیر امور خارجه، جمشید آموزگار نماینده شاه در اوپک و صادق صدری معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران، قرار بود با حضور محمدرضا پهلوی با صدام دیدار کنند. شاه ایران اما متاسفانه شاه با صدام که از نظر موقعیت سیاسی در جایگاه پایین تری قرار داشت ملاقات نکرد، اشتباه سیاسی بزرگی مرتکب شد.

مهمتر از آن مفاد معاهده الجزایر بود که برخلاف ادعای تبلیغاتی شاه، صرفاً به نفع رژیم عراق طراحی شده بود، زیرا عراق اساساً طبق معاهده 1919 حق دریافت آن را نداشت. برای کشتیرانی در اروندرود اما در قرارداد به جای محاسبه طول آبراه الجزایر تا سواحل عراق، خط تالویگ مبنای استفاده از اروندرود است.

از طرفی سرچشمه رودخانه های ایران شامل کارون، دز و بهمنشیر و رودخانه های فصلی خرمشهر و آبادان 3 برابر سرچشمه رودخانه های دجله و فرات و در نهایت پس از عبور از این دو رود عراقی است. ، به اروندرو می ریزند. از طریق منطقه قارنه عراق

سرچشمه رودخانه های دجله و فرات در ترکیه قرار دارد و این کشور با احداث چندین سد بزرگ در سر «دبی»، جریان این دو رودخانه به سوریه و عراق و در نتیجه جریان شط عراق را بسیار کاهش داده است. . -عربی «اروندرود» خیلی کم شده است.

همچنین ایران در سال 1975 تنها یک سد بر روی رودخانه دز ساخته بود، در حالی که عراق سدهای دوکان، حمرین و حدیثه را بر روی دجله و فرات و سایر رودخانه های فصلی که در نهایت به دجله و فرات می ریزد ساخته بود.

بر این اساس و بر اساس ورود اخیر رودخانه های عراق به شط العرب، قرار بود «جاده اروند» معادل عراقی جاده اروند در جاده اروند به طور کامل از شط العرب حذف شود. معاهده الجزایر اما این اتفاق نیفتاد

موضوع فنی دیگر این است که ارتفاع آبادان از سطح دریا بسیار بالاتر از استان بصره است که در مجاورت آبادان و از آنجا رودخانه اروند به سمت بصره می ریزد و بنابراین در فصل زمستان که فصل اروند محسوب می شود. رودخانه، نشت آب به سمت باغ های بصره در حال افزایش است.

قرارداد الجزایر باید بر اساس طول سواحل شهرهای دو طرف ساحل اروندرود محاسبه می شد، زیرا طول سواحل خرمشهر، آبادان و اروند کنار بیش از 170 کیلومتر است در حالی که بصره تنها 80 کیلومتر طول دارد. از ساحل

محاسبه «عمیق‌ترین نقطه رودخانه» خط طلوعی زمانی انجام می‌شود که طول اضلاع به اندازه ساحل مجاور باشد که سواحل عراق آن را ندارد، اما متأسفانه کارشناسان رژیم شاه تحت تأثیر قرار دارند. فشارهای خارجی از جمله شوروی سابق و الجزایر، ایران را از حقوق مسلم ملت پایمال کرد.

دلیل این امر این است که ارتش رژیم بعث عراق در سال 1975 و قبل از آن درگیر جنگ چریکی با کردهای عراقی بود و نیاز به بازسازی داشت.

دیکتاتور مرده عراق، صدام حسین، بعدها به حسنین هیکل، روزنامه نگار مشهور مصری درباره قرارداد الجزایر گفت که در سال 1975 ارتش عراق تنها 4 بمب در انبارهای خود داشت و ادامه جنگ با کردهای عراق غیرممکن بود.

این نشان می دهد که رژیم بعث عراق کاملاً ضعیف بود و اگر قرارداد الجزایر امضا نمی شد، رژیم بعث عراق در سال 1975 سقوط می کرد و شاید جنگ بی رحمانه صدام علیه مردم ایران اصلاً اتفاق نمی افتاد. .

از سوی دیگر رژیم بعث عراق از سال 1968 تا 1975 بیش از 500 هزار شیعه عراقی را پس از مصادره اموالشان به ایران تبعید کرد و متاسفانه در قرارداد الجزایر حقوق تبعیدیان عراقی لحاظ نشده بود.

اموال مصادره شده آوارگان عراقی بالغ بر میلیاردها دلار است که باید در قرارداد الجزیره بندی برای جبران خسارت این جمعیت عظیم عراقی های آواره گنجانده می شد.

نویسنده این مقاله در آن زمان خبرنگار خبرگزاری پارس ایرنا بود و مسئولیت پوشش مذاکرات هیئت های ایرانی و عراقی برای ایجاد دفتر هماهنگی مشترک بین ایران و عراق در مسائل شط العرب را بر عهده داشت. وی بارها مسائل فنی مربوط به الجزایر از جمله حقوق مهاجران را مطرح کرد و به یک عراقی به هیئت ایرانی هشدار داد.

اما در آن زمان صادق صدریه، رئیس هیات ایرانی مسئول مذاکرات، در جلساتی که با هیات عراقی در فرمانداری خرمشهر برگزار شد، به شدت به این گونه سوالات واکنش نشان داد و اعلام کرد که فعلا جایی برای طرح این سوالات وجود ندارد. !

بنابراین معاهده الجزایر که پیروزی سیاسی رژیم پهلوی نامیده می شد به دلیل ضعف رژیم شاه و خیانت دولتمردان پهلوی نتوانست حقوق کامل مردم ایران را در اروند رود مطالبه کند.

بر اساس پروتکل هایی که در دوره صفویه و قاجار با دولت عثمانی که تا سال 1916 بر عراق حکومت می کرد، امضا شد، عراق باید برای ورود کشتی های تجاری به بندر بصره به ایران مالیات می پرداخت.

311311