عمومیکسب و کار ایرانیان

علائم عفونت دندان پس از کشیدن

در این مقاله چه چیز مطالعه خواهید کرد؟

اگر شما هم دندان خود را کشیده‌اید، طبیعی است که تا چند روز ابتدایی مقداری درد و ناراحتی را تجربه کنید. اما این درد تا چند روز و در چه میزان طبیعی است؟
چه زمانی باید نگران عفونت دندان بعد از کشیدن باشید؟
آیا علائم عفونت بعد از کشیدن دندان را می‌شناسید؟ آیا تب و لرز می‌تواند نشان دهنده عفونت بعد از کشیدن دندان باشد؟

آیا بعد از کشیدن دندان عفونت ایجاد می‌شود؟

همه افراد باکتری در دهان خود دارند که معمولاً با رعایت بهداشت دهان و دندان به طور روزانه، تحت کنترل قرار می‌گیرند و مشکلی را برای فرد به وجود نمی‌آورند.
معمولا پس از ، زمانی عفونت شروع می‌شود که این باکتری‌ها وارد فضایی شوند که دندان از آن خارج شده است. اگر این امر فورا مورد توجه قرار نگیرد، باکتری‌ها می‌توانند وارد جریان خون شده و مشکلات بیشتری ایجاد کنند.
به طور کلی خوشبختانه، احتمال عفونت دندان کشیده شده بسیار کم است. اما هوشیاری نسبت به علائمی که می‌توانند به انجام اقدامات لازم کمک کنند، مفید است.

به چه دلیلی بعد از کشیدن دندان دچار عفونت می‌شویم؟

مهمترین عاملی که سبب بروز عفونت بعد از کشیدن دندان می‌شود، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و رعایت دستورالعمل‌ها و توصیه‌های دندانپزشک است.

اما علل دیگری هم می‌توانند سبب بروز چنین عفونتی شوند:

 1. خارج کردن مکرر آب دهان یا استفاده از دهان شویه

زمانی که فرد از دهان شویه بیش از حد استفاده کند یا آب دهان خود را بیش از حد از دهان خارج کند، ممکن است سبب از بین رفتن لخته تشکیل شده در آن ناحیه شود. با از بین رفتن لخته خون، احتمال بروز عفونت در آن ناحیه نیز افزایش خواهد یافت.

 1. عدم استفاده از آنتی بیوتیک

بعد از کشیدن دندان عفونی، باید حتما از آنتی بیوتیک استفاده شود. اگر بیمار این کار را انجام ندهد، مطمئنا عفونت باقی مانده از بین نخواهد رفت و باید منتظر عود مجدد آن باشد.

 1. مصرف الکل و استعمال دخانیات

یکی دیگر از دلایلی که سبب بروز عفونت بعد از کشیدن دندان می‌شود، به تاخیر انداختن روند بهبودی است. زمانی که روند بهبودی به تاخیر بیفتد، احتمال رسیدن باکتری‌ها به آن ناحیه افزایش می‌یابد و عفونت رخ خواهد داد. استعمال دخانیات یا مصرف نوشیدنی‌های الکلی، می‌توانند روند بهبودی را به تاخیر انداخته و بروز چنین عفونتی را سبب شوند.

 1. مسواک زدن بخیه‌ها

دقت داشته باشید که در روز‌های ابتدایی، نباید این کار را انجام دهید. اما زمانی که روند زخم شما بهبودی نسبی داشته باشد، باید برای تمیز کردن آن ناحیه، حتما از مسواک استفاده کنید.

 1. وجود عفونت، قبل از کشیدن دندان

گاهی اوقات هم به دلیل اینکه خود دندان از قبل عفونی بوده است، ممکن است سبب چنین مشکلی شود. در واقع دندانپزشک به طور کامل عفونت را از بافت لثه خارج نکرده است و بعد از مدتی، دوباره این عفونت عود می‌کند.

علائم عفونت دندان پس از کشیدن چیست؟

اصلی‌ترین نشانه‌ها و علائم بروز عفونت دندان، درد و تب هستند. به طور کلی علائم عفونت دندان ناشی از کشیدن در دو مرحله ابتدایی و ثانویه ظاهر می‌شوند که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 1. علائم ابتدایی نشانه‌های ابتدایی عبارت‌اند از:
  • درد دندان درد دندان جزو اولین و اصلی‌ترین علائم بروز عفونت بعد از کشیدن دندان است.
  • بروز مشکلاتی در بلع غذا گاهی اوقات به دلیل درد و ناراحتی ناشی از عفونت، فرد مشکلاتی در بلع غذا خواهد داشت.
  • بد طعم شدن دهان عفونت به معنی تجمع باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها در یک ناحیه است. زمانی که این اتفاق می‌افتد، مواد آزاد شده از این باکتری‌ها سبب طعم بدی در دهان فرد خواهند شد.
  • بوی بد دهان بوی بد دهان نیز ممکن است در کنار بد طعم شدن دهان در هنگام بروز عفونت دیده شود.
  • حساسیت به نوشیدنی و غذاهای سرد و گرم عفونت می‌تواند سبب حساس شدن لثه فرد به مواد سرد و گرم شود. در چنین شرایطی، فرد در هنگام خوردن چنین مواد خوراکی، با ناراحتی همراه خواهد بود.
  • درد در قسمت فک، گوش و یا گردن زمانی این درد به قسمت‌هایی از فک، گوش و یا گردن منتقل می‌شود که عفونت پیشرفت کرده باشد. این می‌تواند زنگ خطری برای شما باشد.
  • متورم شدن گونه تورم از اولین علائم التهاب ناشی از عفونت در دهان یک بیمار است.
  • ایجاد زخم‌هایی در بافت لثه ایجاد زخم در همه بیماران دیده نمی‌شود؛ اما برخی از بیماران ممکن است چنین علامتی هم داشته باشند.
 2. علائم ثانویه در صورتی که با وجود نشانه‌های ابتدایی برای درمان اقدامی صورت نگیرد، ممکن است علائم دیگری مشاهده شود که عبارت‌اند از:
  • سر دردهای شدید و خستگی بیش از اندازه
  • ایجاد ورم در فک
  • تب و لرز
  • تنفس بیش از ۲۵ بار در دقیقه
  • وجود اسهال و حالت تهوع
  • افزایش ضربان قلب تا منجر شدن به سر دردهای شدید

برای عفونت بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟

این عارضه به خودی خود از بین نمی‌رود و بهبود آن نیاز به اقدامات جدی دارد. برای درمان عفونت لثه بعد از کشیدن دندان ممکن است انجام هریک از روش‌های زیر توصیه شود:

جهت وقت گرفتن از متخصص ایمپلنت خوب در تهران کلیک کنید.

 1. مصرف دارو

آنتی بیوتیک‌ها بهترین داروی عفونت لثه بعد از کشیدن هستند. توجه داشته باشید که نباید به طور خودسرانه اقدام به مصرف دارو کنید و حتما باید این کار را با تجویز دندانپزشکتان انجام دهید.

 1. شستشو با آب نمک

شستشوی دهان با محلول آب نمک ولرم، روشی است که دندانپزشکان اغلب آن را توصیه می‌کنند. زیرا خاصیت آنتی باکتریال دارد و به درمان این عارضه کمک شایانی می‌کند.

 1. استفاده از کمپرس سرد

کمپرس سرد می‌تواند به کاهش درد، تورم، التهاب و کاهش عفونت کمک کند. بنابراین استفاده از آن در فواصل زمانی تعیین شده توسط دندانپزشکتان تاثیر بسیار خوبی در درمان این عارضه دارد.

 1. توجه به رژیم غذایی

داشتن رژیم غذایی که شامل مصرف غذاهای نرم است، درست همانند روزهای اول پس از درمان، از تشدید عفونت پیشگیری می‌کند.

 1. تخلیه عفونت

یکی از گزینه‌های درمانی دیگر، تخلیه عفونت است که دندانپزشک پس از معاینه دهان در صورتی که شدت عفونت زیاد باشد آن را انجام می‌دهد.

 1. جراحی

در مواردی که شدت عفونت زیاد باشد و با استفاده از روش‌های دیگر نتوان آن را درمان کرد، ممکن است نیاز باشد که بخش‌های عفونی با استفاده از جراحی برداشته شوند.

معمولا چه مدت پس از کشیدن دندان ممکن است عفونت ایجاد شود؟

اکثر عفونت‌ها در عرض چند روز پس از کشیدن دندان ظاهر می‌شوند. با این حال، برخی عفونت‌ها وجود دارند که می‌توانند تا ۳ تا ۴ هفته بعد از انجام این درمان رخ دهند. بنابراین توصیه می‌شود همچنان به سلامت دهان و سلامت کلی خود توجه کنید تا از ابتلا به این عارضه پیشگیری کنید. همچنین در صورت ظاهر شدن علائم آن، فورا به کلینیک مراجعه نمایید.

روش‌های درمان‌ خانگی عفونت دندان کشیده شده

گاهی برخی از روش‌های خانگی می‌توانند به صورت موقت سبب کاهش درد شوند. اما باید بدانید که اگر به عفونت دچار شده باشید، هیچ یک از موارد بیان شده نمی‌توانند به درمان آن کمک کنند و حتما باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. با این حال برخی از موارد رایجی که افراد در این باره مطرح می‌کنند، عبارت‌اند از:

 1. آویشن

آویشن می‌تواند برای کاهش درد ناشی از عفونت دندان کشیده شده، بسیار موثر باشد که می‌توانید از جوشانده و یا دمنوش آویشن بهره‌مند شوید.

 1. نشاسته

نشاسته نیز می‌تواند بعد از آویشن و زردچوبه خواص مفیدی برای کمک به این عارضه داشته باشد. برای اینکار می‌توانید یک قاشق چایخوری شکر را با دو قاشق چایخوری نشاسته، در آب حل کرده و آن را روی قسمت عفونت کرده قرار دهید.

عفونت جای دندان کشیده شده - کلینیک دندانپزشکی قائمی

آیا روش‌های بیان شده را برای درمان در نظر بگیرم؟

خیر، همانطور که پیش‌تر برایتان مطرح کردیم، این روش‌ها می‌توانند تا حدودی به کاهش درد شما کمک کنند. در واقع به طور اصولی تاثیری در درمان عارضه ایجاد شده ندارند. با مراجعه به دندانپزشک، ایشان بهترین مسکن برای درد دندان کشیده شده و نیز عفونت آن را برای شما تجویز می‌نماید.

عوارض عدم درمان عفونت بعد از کشیدن دندان

عفونت و آبسه دندان خود به خود درمان نمی‌شوند. در صورت پاره شدن کیست‌های چرکی شاید درد ناشی از آن کاهش یابد، اما همچنان باید برای آن اقدام شود.
در صورت عدم درمان، احتمال پخش شدن آن به سایر نقاط بدن مانند گردن و سر وجود دارد که خطرات بسیار جدی را به دنبال خواهد داشت.
همچنین اگر فردی دارای سیستم ایمنی بدنی ضعیفی باشد، در صورت عدم درمان عفونت، احتمال پخش آن به سایر نقاط بدن نیز وجود دارد.

چگونه می‌توانم بعد از کشیدن دندان از عفونت جلوگیری کنم؟

اقداماتی که می‌توانید برای جلوگیری از عفونت بعد از کشیدن دندان انجام دهید، عبارت‌اند از:

 1. دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از انجام درمان را به دقت دنبال کنید.
 2. تا ۲۴ ساعت پس از درمان از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید.
 3. مراقب غذا و مایعات مصرفی خود باشید تا لخته خونی که ایجاد می‌شود از بین نرود.
 4. سیگار نکشید.
 5. جای دندان کشیده شده را از باقی مانده ذرات غذایی تمیز نگه دارید.
 6. پس از ۲۴ ساعت، به آرامی دهان خود را با محلول آب نمک ولرم بشویید تا به از بین بردن باکتری‌ها که علت عفونت لثه بعد از کشیدن دندان هستند، کمک کند.
 7. بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، اما تمیز کردن جای دندان کشیده شده را با مراقبت زیاد انجام دهید.

سوالات متداول

 1. مهم‌ترین نشانه عفونت بعد از کشیدن دندان عقل چیست؟

بالا رفتن دمای بدن و پیدایش مقداری تب طبیعی است. اگر تب بعد از چند روز کاهش نیافت و به میزان زیادی بالا رفت، باید سریعا به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 1. وجود تورم بعد از کشیدن دندان تا چه مدت زمانی ادامه دارد؟

بین ۴۸ الی ۷۲ ساعت، وجود تورم بعد از کشیدن دندان طبیعی است. می‌توانید برای کاهش التهاب و تورم از کمپرس یخ استفاده کنید.

 1. آیا خروج ترشحات چرکی نشان دهنده عفونت بعد از کشیدن دندان است؟

بعد از کشیدن دندان جای زخم باز است و احتمال تشکیل ترشحات زرد و چرک مانند، بر روی آن وجود دارد. در این صورت دهان بد طعم شده و بوی بسیار بدی به خود می‌گیرد. اگر میزان ترشحات خارج شده از محل زخم به میزان زیادی باشد، ایجاد عفونت قطعی است و سریعا باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

 1. آیا پس از کشیدن دندان همواره عفونت به وجود می‌آید؟

پس از کشیدن دندان در اکثر موارد درد، التهاب و تورم وجود دارد، اما عفونت چندان شایع نیست. چنانچه فرد دچار عفونت شود، اگر توصیه‌های دندانپزشک بعد از درمان را به درستی رعایت کند، عفونت ایجاد شده به سرعت بهبود خواهد یافت.

 1. برای کاهش عفونت دندان بعد از کشیدن چه اقداماتی را باید انجام داد؟

در ابتدا باید به توصیه‌ها و دستورالعمل‌های دندانپزشک خود به درستی عمل کنید و توصیه‌های غذایی را جدی بگیرید. بعد از درمان به علائم ایجاد شده بسیار توجه داشته باشید. اگر تب و درد مداوم شما بیش از ۳ روز زمان برد و یا خونریزی شدیدی را بعد از ۲۴ ساعت تجربه کردید، سریعا به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 1. علائم عفونت بعد از کشیدن دندان عقل کدام‌اند؟

عفونت پس از کشیدن دندان عقل می‌تواند با علائمی مانند دندان درد، بو و طعم بد در دهان، درد در قسمت فک، گوش و گردن، تورم، افزایش ضربان قلب، سردرد شدید و غیره همراه باشد.

 1. اگر بعد از کشیدن دندان عفونت کرد، چه کنیم؟

بهترین کار این است که دندانپزشک خود را در جریان قرار دهید و برای ویزیت به مطب مراجعه نمایید.

 1. بهترین دارو برای عفونت لثه بعد از کشیدن دندان چیست؟

استفاده از آنتی بیوتیک‌ یا چرک خشک کن بعد از کشیدن دندان، بهترین دارو برای درمان عفونت لثه است. این دارو باید با تجویز دندانپزشک و مطابق با دستورالعمل ایشان تهیه شده و مصرف گردد.

 1. برای عفونت لثه بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟

در مرحله اول باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت لثه شما معاینه شود و درمان مناسب برایتان تجویز شود. در بخش‌های بالایی این مطلب می‌توانید برخی از علائم عفونت بعد از کشیدن دندان عقل چیست؟ برای پاسخ به این سوال و ارائه راهکار‌های درمانی آن با ما همراه باشید.

کشیدن دندان عقل تجربه ای است که تقریبا اکثر افراد با آن مواجه می‌شوند. این تجربه ممکن است برای برخی آسان و گذرا و برای برخی دیگر بسیار دردناک باشد، زیرا رعایت نکات لازم بعد از کشیدن دندان عقل از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در صورت عدم مراقبت موجب به وجود آمدن عفونت بعد از کشیدن دندان عقل می‌شود.

عارضه عفونت بعد از کشیدن دندان عقل اتفاقی است که ممکن است به ندرت پیش بیاید اما دردناک و خطرناک است. قبل از کشیدن دندان عقل، پزشک و یا پزشک تشخیص می‌دهد که اگر با کشیدن دندان عقل ممکن است بیمار شاهد علائم عفونت بعد از کشیدن دندان عقل شود، برای او آنتی بیوتیک برای عفونت دندان عقل تجویز می‌کند. در ادامه نکات لازم برای درمان خانگی عفونت دندان عقل بعد از کشیدن و اینکه چگونه عفونت دندان کشیده شده را از بین ببریم را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

علائم عفونت بعد از کشیدن دندان عقل چیست؟

عفونت بعد از کشیدن دندان عقل یا اتفاق شایعی نیست. در صورتی که توصیه های و غذایی را رعایت کنید محل زخم سریعا بهبود میابد. عفونت بعد از کشیدن دندان عقل زمانی اتفاق می افتد که باکتری وارد فضای خالی و فضایی که دندان کشیده شده است می‌شود. نشانه ها و علائم عفونت بعد از کشیدن دندان عقل شامل موارد زیر است:

 • خونریزی بیش از اندازه در قسمت دندان کشیده شده
 • تورم لثه در اطراف دندان عقل کشیده شده
 • اختلال در تنفس و بلعیدن غذا
 • احساس بوی بد یا طعم بد در دهان
 • افزیش میزان چرک در ناحیه دندان کشیده شده
 • احساس درد شدید هنگام باز و بسته کردن دهان
 • احساس درد حتی بعد از مصرف داروهای توصیه شده توسط پزشک
 • تب و دمان بالای بدن یک هفته بعد از کشیدن دندان عقل
 • ترشح خون یا چرک از قسمت بینی

با مشاهده هرکدام از علائم عفونت بعد از کشیدن دندان عقل در اولین فرصت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

درمان خانگی عفونت دندان عقل بعد از کشیدن

هنگام مشاهده هرگونه علائم عفونت بعد از کشیدن دندان عقل و مواجه شدن با سوال اینکه چگونه عفونت دندان کشیده شده را از بین ببریم بهتر است در ابتدا سریعا به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا از گسترش عفونت به دیگر نقاط بدن و یا آسیب به دیگر دندان ها جلوگیری شود تا درمان به صورت اصولی انجام شود.

در صورت عدم دسترسی به دندانپزشک انجام درمانی سریع و موقتی با درمان خانگی عفونت دندان عقل بعد از کشیدن می‌تواند تا حدودی درد یا عفونت را کاهش دهد.

شست و شو با آب نمک رقیق و استفاده از قرص عفونت بعد از کشیدن دندان یا استفاده از آنتی بیوتیک برای عفونت دندان عقل مانند قرص و آموکسی سیلین می‌تواند عفونت بعد از کشیدن دندان عقل را کاهش دهد. تمامی روش ها در جهت درمان خانگی عفونت دندان عقل بعد از کشیدن موقتی هستند و مراجعه حضوری به دندانپزشک جهت بررسی علت و درمان عفونت بعد از کشیدن دندان عقل ضروری است.

توجه داشته باشید که در صورتی که دچار فوبیای دندانپزشکی هستید و از کشیدن دندان عقل می‌ترسید، می‌توانید درمان و یا با کمک روش انجام دهید.

 

محتوای خبر مخفی کن
1 آیا بعد از کشیدن دندان عفونت ایجاد می‌شود؟