عمومی

شراکت راهبردی با همسایگان از اولویت‌های اصلی ایران است

به گزارش پایگاه ایران تودی،

امیر دریادار علی شمخانی امشب (دوشنبه 22 آذرماه) در نشست سفرا و روسای نمایندگی های ایران در کشورهای همسایه به بیان وضعیت جهانی و تأثیر آن بر موقعیت استراتژیک منطقه غرب آسیا و لزوم اتخاذ راهبردهایی برای تضمین این موضوع پرداخت. توسعه اقتصادی ایران وی تاکید کرد که ایران می تواند در کنار همسایگان خود به ویژه جمهوری اسلامی برای نزدیکی و هم افزایی باشد.

شمخانی در تشریح سیاست های جمهوری اسلامی در این شرایط و با در نظر گرفتن تشکیل دولت جدید گفت: برای رفع هرگونه تنش و حتی سوء تفاهم، توسعه و تقویت همکاری های همه جانبه به ویژه در حوزه های اقتصادی، دفاعی و همکاری استراتژیک.” اولویت های مهم سیاست خارجی کشور ما در مقابل همسایگان خود است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، سیاست اولویت دادن به همسایگان را باید در قالب ارزیابی از فعالیت‌های مسئولان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در کشورهای همسایه و فرمانداران مناطق مرزی کمی و مستمر سنجید.

شمخانی با اشاره به اینکه نقش سفرا و رؤسای نمایندگی‌های ایران در کشورهای همسایه در پیشبرد سیاست‌های کشورمان بسیار مهم و حیاتی است، بر استفاده از همه فرصت‌های موجود برای اجرای این سیاست‌ها تاکید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به افول قدرت سلطه طلبانه آمریکا و توسعه روزافزون قدرت های نوظهور گفت: این شرایط منجر به تغییرات اساسی و تنش ها و رقابت های جدید شده است. ایالات متحده آمریکا.”

وی ادامه داد: خروج از منطقه به دلیل شکست سیاست آمریکا در عراق، افغانستان و غرب آسیا و مقابله با چین به عنوان تهدید ژئواکونومیک و روسیه به عنوان تهدید ژئوپلیتیک در این شرایط اولویت دارد.

شمخانی گفت: ورود عوامل و مولفه های جدید و جهش مولفه های قدیمی نیز تغییرات اساسی و چشمگیری در ساختار ژئوپلیتیکی منطقه ایجاد کرده و مقررات امنیتی غرب آسیا را نسبت به دوره های گذشته تغییر داده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تشدید درگیری بین ایران و رژیم صهیونیستی، انتقال رژیم صهیونیستی از فرماندهی اروپایی یوروکام به فرماندهی مرکزی آمریکا در سنتکام و عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی را برشمرد. به عنوان نشانه های خطرناک این تغییر.

وی همچنین شکست اتحادیه عرب در جنگ یمن، عزم حزب الله لبنان برای حفظ معادله بازدارندگی و ظهور غزه به عنوان نیرویی مهم در برابر رژیم صهیونیستی را از دیگر مصادیق آن برشمرد.

شمخانی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین تحولات این دوره شکست استراتژی فشار حداکثری آمریکا و متحدانش بر جمهوری اسلامی ایران بود، گفت: توانست مرکز تروریستی سازماندهی شده را منهدم کند.

وی گفت: آمریکا حتی با ترور سردار سلیمانی نیز نتوانسته است راهبردی برای برچیدن مقاومت منطقه ای اجرا کند.

نماینده ولی فقیه در شورای عالی امنیت ملی گفت: مجموع این شرایط و سیلی محکم ایران به آمریکا علیه اسد، حقانیت سیاست های منطقه ای ایران را به اثبات رسانده است. مبنایی برای کاهش حضور آمریکا و خروج از منطقه است.»

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه یکی از راهبردهای اصلی رژیم صهیونیستی در ایران ایجاد ترس و تنش در روابط ایران با همسایگانش است، گفت: این رژیم با همسایگان خود ایجاد ترس و تنش می کند. منطقه خلیج فارس منبع بحران و تنش است. ما منافع کشورها و مردم منطقه را می دانیم.