عمومیکسب و کار ایرانیان

سیستم جدید روسیه برای بررسی محتوای ممنوعه در اینترنت

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، ایلیا ویتوک، رئیس بخش امنیت سایبری سرویس امنیت اوکراین که توسط رسانه‌ها به اتهام فساد افشا شده بود، را از سمت خود برکنار کرد.این مسئله از فرمانی که شب گذشته در سایت رسمی رئیس جمهور منتشر شده، مشخص شد. در این فرمان یادآوری شده که ایلیا آناتولیویچ ویتوک از سمت رئیس اداره ضد جاسوسی حفاظت از منافع دولتی در زمینه امنیت اطلاعات سرویس امنیتی اوکراین برکنار می‌شود.

 هکر اوکراینی در آمریکا

دادگاهی در آمریکا “یاروسلاو واسینسکی” هکر اوکراینی را به دلیل ارتکاب جرایم سایبری به بیش از ۱۳ سال زندان محکوم کرد.

این مسئله در بیانیه منتشره در وب سایت وزارت دادگستری آمریکا آمده است. طبق این حکم؛ این شهروند اوکراینی به دلیل نقش او در انجام بیش از ۲۵۰۰ حمله سایبری و باج‌خواهی بیش از ۷۰۰ میلیون دلار، به ۱۳ سال و ۷ ماه زندان و پرداخت بیش از ۱۶ میلیون دلار غرامت محکوم شد. خیلی از هکرها با پیشنهاد خرید vpn پرسرعت برای اندروید به دنبال طعمه های خود می گردند. پیش از این، این هکر اوکراینی در لهستان دستگیر و سپس به ایالات متحده مسترد شده بود.

بسته جدید تحریم‌های ضد روسی وزارت خزانه داری آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه در وب سایت رسمی خود اعلام کرد که واشنگتن در حال اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه است.

بر اساس این اطلاعات، ۲۵۰ شخصیت حقوقی در فهرست تحریم‌ها قرار دارند. علاوه بر این، این تحریم ده‌ها نفر را شامل می‌شود که واشنگتن به دست داشتن آن‌ها در همکاری با مجتمع صنایع نظامی روسیه و شرکت‌های مرتبط با آن مظنون است.

تحریم‌های اعمال شده توسط خزانه داری آمریکا به معنای ممنوعیت همکاری با شرکت مشخص شده برای شهروندان آمریکایی و همچنین مسدود شدن وجوه و دارایی‌های این شرکت‌ها در ایالات متحده است.

در اواخر ماه آوریل، خزانه داری ایالات متحده تصمیم مقامات این کشور مبنی بر اجازه تراکنش با تعدادی از بانک‌های تحریم شده روسیه در بخش انرژی را اعلام کرد. پیش از این، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، با فرمانی چنین معاملاتی را ممنوع کرده بود.

توضیح وزارت خارجه آمریکا درباره تحریم‌های جدید علیه روسیه

 

وزارت امور خارجه آمریکا پس از اعلام آخرین تحریم‌های ضد روسی اعلام شده در اول ماه مه، یادداشتی توضیحی منتشر کرد که در آن اعلام شده که هدف از این اقدامات تضعیف توان روسیه در زمینه تولید انرژی، به‌ویژه پروژه خط لوله گاز قطب شمال و همچنین محدود کردن حمایت اشخاص ثالث از این پروژه است.

وزارت امور خارجه یادآور شد که اقداماتی که قبلاً توسط ایالات متحده انجام شده بود ظاهراً می‌توانست توانایی این پروژه برای صادرات انرژی را محدود کند و منجر به افزایش قابل توجه هزینه اجرای آن شد.

سفیر روسیه: تحریم‌های جدید آمریکا نمی‌تواند ما را مرعوب کند

آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در واشنگتن شب گذشته ابراز عقیده کرد که آخرین محدودیت‌هایی که توسط دولت آمریکا علیه این کشور وضع شده، نمونه‌ای از تداوم اقدامات روس هراسانه متعدد در ایالات متحده است که تکمیل کننده تخصیص بسته کمکی جدید چند میلیارد دلاری برای کی‌یف، تامین مهمات دوربرد و وعده برخی تضمین‌های امنیتی زودگذر به کی‌یف است.

این دیپلمات به اتهامات نفرت انگیز و غیرمستند علیه روسیه مبنی بر استفاده از سلاح‌های شیمیایی و تلاش برای ارعاب شرکای روسیه از جمله چین در تلاش برای مسدود کردن کانال‌های همکاری تجاری خارجی اشاره کرده و افزود: «آن‌ها دوباره شرکت‌های داخلی با فناوری پیشرفته، حمل‌ونقل و انرژی ما را هدف قرار داده‌اند و در واقع می‌خواهند رقبای خود را از بازار جهانی بیرون کنند.»

آنتونوف گفت: به نظر می‌رسد واشنگتن نمی‌داند که روسیه و روس‌ها را نمی‌توان با چنین تصمیم‌هایی بترساند. آن‌ها متوجه نیستند که ترفند‌های غیرقانونی آن‌ها فقط باعث دور شدن سایر کشور‌ها از ایالات متحده خواهد شد.

دیمیتری مدودف، نایب رئیس شورای امنیت روسیه معتقد است که این کشور همه امکانات لازم برای پیروز شدن در درگیری نظامی در اوکراین را در اختیار دارد.

او در سخنانی در مراسمی به مناسب روز کارگر (اول ماه مه) گفت: «ما هر آنچه که مورد نیاز خود را داریم: توان بالقوه فنی، تجربه کاری، پشتکار و قدرت، وفاداری به میهن، حافظه تاریخی عمیق و تعیین و پایبندی به اهداف؛ بنابراین پیروزی از آن ما خواهد بود.»

نایب رئیس شورای امنیت با اشاره به ظرفیت قدرتمند تولید نظامی در کشور، یادآور شد: «کارخانه‌های ما امروز سلاح‌های مهیبی تولید می‌کنند. نوعی که پشت دشمنان ما از آن می‌لرزند. در عین حال، ما حتی در شرایط جنگی و در کنار تولید سلاح و دفاع از منافع ملی خود، برای داشتن زندگی مرفه شهروندان روس تلاش می‌کنیم.»

انهدام ۱۲ فروند پهپاد اوکراینی در مناطق مختلف روسیه 

وزارت دفاع روسیه صبح امروز گزارش داد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور طی شب گذشته تلاش‌های طرف اوکراینی برای انجام حملاتی با استفاده از هواپیما‌های بدون سرنشین (پهپاد) علیه اهدافی در مناطق مختلف خاک فدراسیون روسیه را خنثی کردند.

طبق این اطلاعات، سامانه‌های پدافند هوایی روسیه در حال انجام وظیفه، ۱۲ فروند پهپاد اوکراینی را منهدم و رهگیری کردند که از این تعداد ۵ پهپاد بر فراز قلمرو منطقه بریانسک، یک فروند در آسمان منطقه کورسک، یک فروند بر فراز قلمرو منطقه بلگوراد، دو فروند بر فراز قلمرو منطقه راستوف و سه مورد نیز در آسمان منطقه کراسنودار هدف قرار گرفته و نابود شدند.

شب گذشته، فرماندار منطقه اسمالنسکی روسیه، از تلاش پهپاد‌های نیرو‌های مسلح اوکراین برای حمله به تأسیسات زیرساختر‌های انرژی غیرنظامی خبر داد که این حمله با موفقیت خنثی شد. او به خسارت احتمالی یا آسیب دیدن افراد در این حمله اشاره نکرد.

سیاستمدار فرانسوی خواستار توقف ارسال سلاح به اوکراین و آغاز مذاکرات صلح شد

فلوریان فیلیپت، رهبر حزب میهن پرستان فرانسه شب گذشته بار دیگر در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس تاکید کرد که کشور‌های غربی باید فوراً تحویل تسلیحات نظامی به طرف اوکراینی را متوقف کرده و مقامات کی‌یف را پای میز مذاکره بیاورند.

این سیاستمدار نوشت: «دیگر سلاحی برای اوکراین وجود ندارد! فقط باید به فکر مذاکره و صلح بود!»

فیلیپو با اشاره به اینکه دولت ماکرون کورکورانه از دستورالعمل‌های رسیده از کاخ سفید پیروی و به ضرر منافع خود فرانسه عمل می‌کند، افزود: «پاریس که زیر شست دولت آمریکا گیر افتاده، به حرکت به سمت جنگ و نابودی خود به خاطر اوکراین ادامه میدهد و کل اروپا را به خطر انداخته است.»

در اواخر آوریل در پاریس تظاهرات اعتراض آمیزی به درخواست حزب راستگرای میهن پرستان علیه ناتو و کمک‌های نظامی به اوکراین برگزار شد که چندین هزار نفر در این اقدام سیاسی شرکت کردند.

علاوه بر این، روزنامه فرانسوی “لوموند” نوشت که بمب‌های هوایی که توسط نیرو‌های مسلح روسیه در جریان درگیری با اوکراین استفاده می‌شوند، می‌تواند روند اوضاع را به نفع طرف روسی تغییر دهد. این تحلیل اذعان کرده که سلاح‌های مدرن روسی دشمنان این کشور را به وحشت انداخته است.

این نشریه با استناد به سخنان یک افسر ارتش اوکراین، نوشت: بمب‌های هوایی ارتش روسیه تأثیر جدی بر روند درگیری داشته – آن‌ها قادر به نابودی کل یک ساختمان است و به همین دلیل استحکامات ارتش اوکراین تاکنون خسارات زیادی را متحمل شده است.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.