علمی و پزشکی

رژیم غذایی پرفیبر ریسک زوال عقل را کاهش می دهد

ثابت شده است که فیبر برای یک سیستم گوارشی سالم ضروری است و فواید قلبی عروقی مانند کاهش کلسترول دارد. اکنون شواهدی در حال ظهور است که فیبر برای مغز سالم نیز مفید است. در یک مطالعه جدید، محققان ژاپنی دریافتند که رژیم غذایی با فیبر بالا با کاهش خطر زوال عقل مرتبط است.

در یک مطالعه در مقیاس بزرگ، بیش از 3500 بزرگسال ژاپنی در یک مطالعه رژیم غذایی شرکت کردند و سپس به مدت بیست سال آن را دنبال کردند. نتایج نشان داد که بزرگسالانی که فیبر بیشتری، به ویژه فیبر محلول مصرف می‌کنند، کمتر به زوال عقل مبتلا می‌شوند. این یافته ها ممکن است به تعامل بین روده و مغز مرتبط باشد.

پروفسور کازوماسا یاماگیشی، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: «زوال عقل معمولاً یک بیماری ویرانگر است که نیاز به مراقبت طولانی مدت دارد. برخی از تحقیقات اخیر نشان می دهد که فیبر غذایی ممکن است نقش پیشگیری کننده ای داشته باشد. ما به این موضوع با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده از هزاران بزرگسال در ژاپن برای یک مطالعه بزرگ که در دهه 1980 آغاز شد، نگاه کردیم.»

شرکت کنندگان در بین سال های 1985 و 1999 نظرسنجی هایی را برای ارزیابی رژیم غذایی خود تکمیل کردند. آنها به طور کلی سالم و بین 40-64 سال بودند. سپس آنها از سال 1999 تا 2020 تحت تعقیب قرار گرفتند تا مشخص شود که آیا زوال عقل دارند یا خیر.

بر اساس میزان فیبر در رژیم غذایی، محققان داده ها را به چهار گروه بر اساس مجموع 3739 بزرگسال تقسیم کردند. گروه هایی که سطوح بالاتری از فیبر مصرف می کردند کمتر در معرض ابتلا به زوال عقل بودند.

این تیم همچنین بررسی کردند که آیا بین دو نوع فیبر اصلی تفاوت وجود دارد: فیبرهای محلول و نامحلول. فیبر محلول در غذاهایی مانند جو و حبوبات برای باکتری های مفیدی که در روده زندگی می کنند و همچنین سایر فواید سلامتی مهم است. فیبر نامحلول در غلات کامل، سبزیجات و برخی مواد غذایی دیگر برای سلامت روده مهم است. محققان دریافتند که ارتباط بین مصرف فیبر و زوال عقل برای فیبر محلول واضح تر است.

پروفسور یاماگیشی می‌گوید: «مکانیسم‌ها در حال حاضر شناخته نشده‌اند، اما ممکن است تعاملی بین روده و مغز داشته باشند. یک احتمال این است که فیبر محلول ترکیب باکتری های روده را تنظیم می کند. این ترکیب می تواند بر نوریت درگیر در شروع زوال عقل تأثیر بگذارد. فیبر رژیمی همچنین می تواند سایر عوامل خطر زوال عقل مانند وزن بدن، فشار خون، چربی ها و سطح گلوکز را کاهش دهد.

امروزه در بسیاری از کشورها، بسیاری از مردم فیبر کمتری نسبت به توصیه متخصصان تغذیه مصرف می کنند. زوال عقل را می توان با ترویج عادات غذایی سالم که سرشار از فیبر هستند کاهش داد.