بین الملل

رئیس جمهور مکزیک از شرکت نظامیان روس در رژه روز استقلال کشورش دفاع کرد

رئیس جمهور مکزیک از شرکت یک گروه از نظامیان ارتش روسیه در رژه نظامی که روز شنبه در کشورش به مناسبت روز استقلال برگزار شد، بعد از مطرح شدن یک سری انتقادها از این رخداد، دفاع کرد.

به گزارش ایران تودی، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مخالفان دولت مکزیک و همچنین سفیر اوکراین در این کشور از حضور واحدی از ارتش روسیه در رژه روز استقلال مکزیک در روز شنبه هفته جاری به دلیل حمله روسیه به اوکراین انتقاد کردند. دولت مکزیک پیشتر این حمله را محکوم کرده اما در قبال جنگ اوکراین سیاست بی طرفی را در پیش گرفته و از مشارکت در تحریم‌ها علیه مسکو همچنان که به خرید واکسن‌های کووید مربوط به سال ۲۰۲۰ از روسیه ادامه می‌دهد، خودداری کرده است.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک در واکنش به انتقادها به این مساله اشاره کرد که یک هیات از ارتش چین هم در این رژه شرکت کردند و مکزیک از همه کشورهایی که با آنها روابط دیپلماتیک دارد، برای شرکت در این رژه دعوت کرده بود.

لوپز اوبرادور در کنفرانسی مطبوعاتی گفت، به این که این اتفاق باعث “رسوایی”‌ شد اذعان می‌کند اما بروز این رسوایی را به اختلاف با رسانه‌های خبری که با او مخالفند نسبت داد.

رئیس جمهور مکزیک همچنین به این مساله اشاره کرد که سابق بر این هم هیاتی از نظامیان روس در این رژه شرکت کرده بود هر چند در آن زمان موضوع حمله روسیه به کشور همسایه‌اش مطرح نبود.

او اظهار کرد: “همه کشورهایی که مکزیک با آنها دارای روابط دیپلماتیک است برای شرکت در این رژه دعوت شدند.”

اوکسانا درامارتسکا، سفیر اوکراین در مکزیک در پستی در حسابهایش در شبکه های اجتماعی مدعی شد: “شرکت هنگی از نظامیان روس در رژه نظامی-غیرنظامی در شهر مکزیکوسیتی باعث لکه دار شدن این رژه شد. چکمه‌ها و دستان این جنایتکاران جنگی به خون آلوده شده است.”

برخی از اعضای حزب لوپز اوبرادور مشهور به حزب «مورنا» بعد از حمله روسیه به اوکراین علنا به ابراز احساسات به نفع روسیه پرداختند و خود رئیس جمهور مکزیک نیز بارها از آمریکا به خاطر ارسال تسلیحات به اوکراین انتقاد کرده است.

دولت لوپز اوبرادور به خرید واکسن‌های کووید اسپوتنیک از روسیه ادامه داده و قصد دارد اواخر سال جاری میلادی از این واکسن به همراه واکسن کوبایی “آبدالا” به عنوان دوز بوستر استفاده کند.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.