عمومی

در سوگ ستاره ای از ستارگان حوزه؛ آیت الله عادل علوی آسمانی شد

فرزند بزرگوارش از طریق 38 واسطه به برادر امام بحر (علیه السلام) عبدالله بحرا ، فرزند امام زین العابدین علی بن الحسین (علیه السلام) ، دختر امام حسن مجتبی ، حضرت فاطمه (س) رسید. چه کسی) پدرش آیت الله سید علی بن الحسین علوی ، از علمای کاظمین ، نجف و بغداد بود.
وی تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه “اخوان ایرانی” در زادگاه خود کاظمین به پایان رساند و سپس به همراه خانواده به نجف اشرف نقل مکان کرد. این سمینار در نجف اشرف در سال 5 هجری به دستور پدر بزرگوارش آغاز شد و مدتی را در بغداد گذراند و در آنجا دانشجوی علوم دینی شد.

در عزاداری ستاره ای از صورت فلکی ؛  آیت الله عادل علوی بهشت ​​شد

وی تحصیلات خود را در عراق نزد پدران بزرگوارش ادامه داد. وی در هنگام مهاجرت اجباری ایرانیان مقیم عراق به ایران آمد و تحصیلات خود را در شهر مقدس گوم و در مدارس آیت الله گلپایگانی ، فیضیه ، حاج ملاصادق ، خان و علوی ادامه داد. آیات عالی انصاری شیرازی و مرعشی. نجفی ، فاضل لنکرانی و میرزا جواد تبریزی تحصیلات خارج از فقه و اصول داشتند و علاوه بر اخذ درجه دکترای علوم ، به درجه اجتهاد نیز دست یافتند. مرعشی نجفی ، شیرازی ، اخوان مرعشی ، گلپایگانی ، واعظی ، شاهرودی ، دهسرخی ، اراکی ، فاضل لنکرانی ، مکارم شیرازی و لنگرودی نیز مجوز روایت آیات عالی را دریافت کردند.

وی علاوه بر سخنرانی های مختلف در زمینه تفسیر و اخلاق ، یکی از اساتید حوزه علمیه گوم بود که مباحثی خارج از فقه ، اصول ، فلسفه و الهیات انجام می داد. بر اساس شهادت بزرگان ، وی به درجه اجتهاد رسید و با پایان نامه خود تحت عنوان “بهترین افکار در نجاست او ، پاکی کافران” دکترای حقوق اسلامی را دریافت کرد.

در عزاداری ستاره ای از صورت فلکی ؛  آیت الله عادل علوی بهشت ​​شد

نجفی اجازه داشت از حدود بیست خاخام مانند مرعشی ، گلپایگانی ، اراکی ، فاضل لنکرانی ، سید عبدالله شیرازی ، سید محمد شاهرودی و دیگران روایت کند.
این سمینار در آموزش علوم و کار آنها بسیار موفقیت آمیز بود و به آموزش دانشجویان اکثر کشورهای اسلامی و مسلمانان سایر کشورها در تمام سطوح حوزه مشغول بود. …

امام سجاد (ع) خدمات فرهنگی و اجتماعی زیادی داشت ، از جمله تأسیس کلینیک خیریه ، م Instituteسسه تبلیغات عمومی – ارشاد اسلامی ، مدرسه دینی امام جواد (ع) در ماسه مقدس ، و جامعه علما و خطبه ها در کاظمین و بغداد ، کتابخانه های عمومی ، حسینیه: حسینیه امام جواد (علیه السلام) در مشهد مقدس ، حسینیه امام کاظمین (علیه السلام) در گوم ، حسینیه کاظمینیه در تهران ، حسینیه ام البنین در قرچک ، کاظمینی و حسینیه در قرچک 2 فعالیت دیگر شمارش شدند
وی علاوه بر مقالات خود در مجلات و مجلات ، مقالات مفید بسیاری در زمینه های مختلف منتشر کرده است. وی سعی کرد با قلم خود و در 140 کتاب و رساله تا سال 1419 هجری قمری یک دانشنامه اسلامی در علوم و فنون مختلف بنویسد. ق شامل 70 کتاب و جزوه در هشت جلد است.

در عزاداری ستاره ای از صورت فلکی ؛  آیت الله عادل علوی بهشت ​​شد

این متکلم و عالم بزرگوار بسیار مfulدب و م polدب و اصول اخلاق اسلامی بود.
در ملاقات هایم با او ، من همیشه یاد گرفته ام که مودب و متواضع باشم.
شخصی از فضلا گوم نقل کرد:
وقتی برخی افراد موضوع کودکی امام کاظم را مطرح کردند ، نشستیم. یکی از تماشاگران گفت که او فقط چهارده سال در زندان بود و اگر نه ، چند فرزند داشت!
مرحوم علوی از این تعبیر بسیار ناراحت شد. مرد گفت شوخی کردم!
آن مرحوم گفت: شخصی در حضور پیامبر (ص) شوخی نامناسبی با پیامبر (ص) کرد. پیامبر به او فرمود: حبطت أعمالک
آن شخص گفت:
من شوخی میکنم. امام فرمود: اگر جدی بگویی کافر می شوی !!

در عزاداری ستاره ای از صورت فلکی ؛  آیت الله عادل علوی بهشت ​​شد

در این چند روز در رختخواب ، از وضعیت او پرسیدم و مانند همه عزیزانم از خدا خواستم که او و سایر بیماران شفا پیدا کنند.
اما در آستانه ماه محرم ، آنها خوش شانس بودند که پاداش روزها و ماه های عزاداری و بیش از نیم قرن تلاش جد پدربزرگشان ، امام حسین (ع) آسمانی و مهمانش و فرزندان معصومش را دریافت کردند. از زندگی پر برکت این زمان خدا رحمتش کند.
در پایان ، امیدوارم که او ما را در زمره شفاعت کنندگان درگاه الهی و در میان لحظاتی قرار دهد که مقدسین و پدران گرانقدر برای او فکر می کنند. باشد که به او سلام بی پایان داشته باشیم.

* عضو آکادمی علوم پزشکی ایران و خادم افتخاری صحنه مقدس عراق