اقتصادیکسب و کار ایرانیان

درامد تریدرها چقدر است؟

میزان درآمد تریدرها یکی از سوالات متداول افرادی است که قصد ورود به بازار ارز‌های دیجیتال را دارند. در وضعیت فعلی اقتصاد کشور، داشتن درآمد دلاری می‌تواند یکی از راه‌های فرار از مشکلات و برطرف کردن آن‌ها باشد. حال یکی از روش‌های جالب و به نظرپرسود برای رسیدن به درآمد دلاری ترید ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. به همین دلیل است که افراد زیادی به دنبال انتخاب شغل تریدری هستند و می‌خواهند یک معامله گر رمز ارزها باشند، اما باید در نظر داشت که این راه پر از فراز و نشیب و مشکلات بزرگ است. به طور معمول درآمد تریدها ثابت نیست و نمی‌توان درآمد حتمی برای آن‌ها در نظر گرفت. از طرفی نباید از احتمال مواجه شدن با ضرر غافل شد. در این مقاله قصد داریم برای آنها درآمد متوسطی را مطرح و مشکلات و مبانی تبدیل شدن به یک تریدر را بیان کنیم.

تریدر چه کسی است؟

تریدر کسی است که به کار یا هر دارایی دیگر در بازار‌های مالی مشغول است. این می‌تواند یا برای خود فرد یا برای شخص و مؤسسه دیگری باشد. فرق اساسی بین تریدر و سرمایه گذار، در زمان نگهداری این دارایی‌ها است. معمولا سرمایه گذاران برای مدت طولانی‌تری دارایی‌های مالی را نگهداری می‌کنند در حالی که تریدر‌ها برای کسب درآمد کوتاه مدت، آنها را در مدت کوتاه‌تری به فروش می‌رسانند.

تریدر می‌تواند برای یک مؤسسه مالی نیز کار کند که در این شرایط پولی که برای این کار استفاده می‌شود توسط آن مؤسسه مالی تأمین می‌شود و درآمد تریدر ترکیبی از حقوق ثابت و درصدی از سود حاصل است. اما در شرایطی که تریدر برای خودش کار می‌کند به طبع پول استفاده شده در این کار نیز از طرف خود تریدر تأمین می‌شود، کل سود به دست آمده نیز از آن خود تریدر می‌شود. اما می‌دانیم درآمد تریدرها ثابت نیست، به این دلیل که ممکن است به جای کسب سود یا حتی سر به سر شدن، با ضرر مواجه شوند. در این شرایط، وقتی فرد برای خودش کار می‌کند، بخشی از سرمایه‌اش را از دست می‌دهد. حین فعالیت در یک شرکت دیگر، نتیجه چنین اتفاقی بستگی به قوانین مجموعه و نحوه توافق بین کارمند و کارفرما دارد.

در صورت کار برای مؤسسات مالی محدودیت‌هایی از جمله حداکثر اندازه موقعیت معاملاتی، حداکثر ضرر و دیگر موارد وجود خواهند داشت، اما در شرایطی که تریدر برای خودش کار می‌کند، جدای از استراتژی‌های معاملاتی خود محدودیتی از این بابت ندارد. جالب است بدانید برخی مواقع، سبب رسیدن به سودهای زیادی می‌شود و حتی افراد حرفه‌ای نیز به طور مستمر از‌ آن‌ها استفاده می‌کنند. پس تصور کنید درآمد تریدرهای باسابقه به خاطر کارهای عجیب، معجزه یا شعبده‌بازی آن‌ها است!

حتما بخوانید: arznow

انواع روش‌های کسب درآمد از ترید ارزهای دیجیتال

روش‌های مختلفی برای وجود دارند. اما اگر بخواهیم صرفا روی بحث ترید تمرکز کنیم، به دو روش می‌رسیم. یکی نوسان‌گیری با تحلیل درست و به موقع و دیگری آربیتراژ است که در ادامه درباره هر دو مورد توضیح خواهیم داد. درآمد تریدرها از هر دو روش، اگر بتوانند استراتژی درستی اتخاذ کنند، بسیار مناسب خواهد بود.

نوسان‌گیری

بسیار پرنوسان است که این به معنی بالا و پایین رفتن سریع قیمت آن‌ها است. تریدرها می‌توانند از این افزایش یا کاهش سریع استفاده کرده و درآمد کسب کنند. برای اینکه تبدیل به یک تریدر موفق شوید نیاز است که بتوانید تحلیل مناسب از بازار را در دست داشته باشید و بتوانید استراتژی‌های مدیریت سرمایه را به خوبی اجرا کنید. بازار ارز‌های دیجیتال دو طرفه است، این یعنی یک تریدر می‌تواند هم از کاهش قیمت و هم از افزایش قیمت درآمد کسب کند!

در حالت عادی، وقتی در فعالیت می‌کنید، برای کسب درآمد از ترید باید بتوانید با یادگیری و سپس استفاده از آن برای پیش‌بینی درست، در قیمت‌های پایین اقدام به خرید و در قیمت‌های بالا اقدام به فروش کنید. در این روش حتما باید حد سود برای خود مشخص کرده باشید و از طمع خودداری کنید.

اما وقتی در حال فعالیت در هستید، این امکان به شما داده می‌شود تا به وسیله پیش‌بینی صحیح روند بازار، علاوه بر زمان افزایش قیمت، از کاهش قیمت یک رمز ارز مشخص نیز سود به دست آورید. در این بازار همچنین با مفهوم اهرم یا لوریج مواجه هستیم که به شما اجازه می‌دهد نسبت به حالت عادی، سود بیشتری کسب کنید، اما همانطور که سود فعالیت در بخش فیوچرز می‌تواند به واسطه استفاده از اهرم بیشتر باشد، ضرر احتمالی ناشی از آن نیز سنگین‌تر است، به طوری که می‌تواند به نابودی کل سرمایه شما منجر شود. در اینجا هم برای پیش‌بینی روند بعدی یک ارز دیجیتال نیازمند تسلط روی تحلیل تکنیکال هستید.

آربیتراژ

یکی دیگر از روش ‌های کسب درآمد از ترید است. صرافی‌های زیادی در این روش قابل استفاده هستند، به طوری که که اگر حتی بخواهیم صرافی‌های بزرگ را نام ببریم، لیست بزرگی از آن‌ها را خواهیم داشت. درآمد برخی تریدرها از آربیتراژ بسیار بالا است و روزانه سودهای خوبی به دست می‌آورند. این روش بیشتر از این که به تحلیل نیاز داشته باشند، نیازمند زمان فعالیت، تیزبینی و دقت بالاتر است.

ارز‌های دیجیتال به صورت همزمان در این صرافی‌ها ترید می‌شوند و به همین دلیل است که به عنوان مثال هیچ مقدار رسمی ندارد و در ابزارهایی نظیر بر اساس متوسط قیمت صرافی‌های مختلف نشان داده می‌شود. ممکن است بیت کوین در یک لحظه خاص در صرافی بایننس 16,000 دلار و در صرافی کراکن 15,950 هزار دلار (به طور متوسط) معامله شود که در اینجا فرصتی برای کسب درآمد تریدرها از آربیتراژ به وجود می‌آید چرا که تریدر می‌تواند بیت کوین را از یک صرافی ارزانتر خریداری کند و در دیگری گرانتر بفروشد. به این روش از کسب درآمد از ترید ارزهای دیجیتال آربیتراژ گفته می‌شود.

همانند روش نوسان‌گیری از اختلاف قیمت یک دارایی مشخص در بازه‌های زمانی مختلف، نوسان‌گیری از اختلاف قیمت یک دارایی در پلتفرم‌های گوناگون هم مختص کریپتو نیست و در سایر بازارهای مالی بسیار رایچ است. اما برخی ویژگی‌های رمز ارزها، این کلاس دارایی را تبدیل به گزینه‌ای مناسب برای آربیتراژگیری کرده است. از جمله این ویژگی‌ها نوسانات شدید و متعدد قیمت‌ها و فعال بودن مارکت کریپتوکارنسی در 24 ساعت شبانه‌روز و 7 روز هفته است.

همانطور که می‌بینید این روش نیاز چندانی به تحلیل قیمت ندارد و می‌تواند در هر شرایطی اعم از بازار صعودی، نزولی یا رنج جوابگو باشد. اما فرصت کسب درآمد از آربیتراژ همیشه برای تریدرها فراهم نیست، وگرنه همه، شغل‌های کنونی خود را برای درآمدزایی از این روش رها می‌کردند! اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید، باید همیشه به دنبال یافتن فرصت باشید و خیلی سریع از آن استفاده کنید. ممکن است روزها هرگز چنین فرصتی را شکار نکنید.

مراحل کسب درآمد از ترید ارزهای دیجیتال

در اینجا می‌خواهیم قدم به قدم مراحل کسب درآمد از ترید ارز‌های دیجیتال را توضیح بدهیم. برای رسیدن به این درآمد نیاز است که مراحل زیر را دنبال کنید.

ساخت اکانت در صرافی

برای ترید ارز‌های دیجیتال در قدم اول نیاز است که یک اکانت در صرافی مورد نظر خود بسازید. برای ساخت اکانت در برخی از صرافی‌های خارجی نیاز است که مراحل احراز هویت را انجام دهید و در اکثر این صرافی‌ها امکان انجام احراز هویت برای کاربران ایرانی وجود ندارد، اما در برخی دیگر از آن‌ها، برای ترید یا برداشت تا حدی مشخص نیازی به احراز هویت وجود ندارد. با این وجود به علت مشکلات مربوط به تحریم که امکان فعالیت کاربران ایرانی در صرافی‌های خارجی را سلب کرده است، حتی در صورت عدم نیاز به احراز هویت، اگر صرافی IP شما را تشخیص بدهد، ممکن است دارایی‌هایتان را مسدود و حتی مصادره کند.

اما راه حل کم ریسک‌تر، ثبت نام و ساخت اکانت معاملاتی در صرافی‌های ایرانی است که در این روش نیز شما نیاز به احراز هویت با استفاده از کارت ملی و شماره حساب شخصی دارید. اما باید توجه داشته باشید که تنها مجاز به استفاده شخصی از این اکانت هستید و در صورت به شخص دیگر، با مشکل مواجه خواهید شد. گفتنی است همه صرافی‌های معتبر از نظر قانونی ملزم به احراز هویت کاربران خود هستند، پس به وب سایت‌ها یا اپلیکیشن‌های مدعی خرید و فروش رمز ارز بدون احراز هویت، شک کنید!

اگر روش شما برای رسیدن به درآمد از ترید آربیتراژ گرفتن است، حتما باید در صرافی‌های مختلف حساب داشته باشید. اما حتی برای نوسان‌گیری نیز توصیه می‌کنیم در چند پلتفرم، مخصوصا آن‌هایی که از تعداد زیادی ارز پشتیبانی می‌کنند، اکانت بسازید. ممکن است با تحلیل یک فرصت ورود مناسب پیدا کنید، در حالی که نمی‌دانید ارز مورد نظر را باید در کجا خرید و فروش کنید.

واریز پول به صرافی

در قدم بعدی، تریدرها برای شروع کسب درآمد باید حساب صرافی خود را شارژ کنند. در صورت انتخاب صرافی ایرانی برای انجام معاملات خود، می‌توانید ازکارت‌های عضو شتاب استفاده کرده و به صورت ریالی حساب خود را شارژ کنید و معاملاتتان را با ریال انجام بدهید، اما در صورت موفقیت در احراز هویت در صرافی خارجی نیاز است که با استفاده از یک صرافی ایرانی ابتدا رمز ارز‌های رایج (معمولا ) را تهیه کرده و به صرافی مورد نظر ارسال کنید، چرا که به صورت عادی امکان پرداخت با برای ایرانیان وجود ندارد، مگر این که به روش‌های مختلف یک حساب پی‌پل یا ویزا برای خود تهیه کرده باشید.

البته برخی صرافی‌های ایرانی از بازارهای معاملات کریپتو-کریپتو نیز پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال باید به بیت 24 پرو اشاره کنیم که علاوه بر امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال در بازارهای ریالی، بازارهای بر حسب تتر را نیز برای تعداد زیادی رمز ارز ارائه کرده است.

شروع ترید بر مبنای تحلیل

حال شما می‌توانید ارز‌های دیجیتال مورد نظر خود را معامله کنید. اما خوب است بدانید که برای ترید رمز ارز‌ها اول نیاز است که شما دانش کافی برای تحلیل و شناخت کافی از شرایط بازار داشته باشید و به مبانی و و آشنا باشید. البته یک تریدر بیشتر با تحلیل تکنیکال سر و کار دارد، اما در صورت آشنایی با دو شاخه تحلیل دیگر، قطعا بهتر قادر به شکار فرصت‌ها خواهد بود.

بازار کریپتو شامل نوسانات بسیار شدیدی است و پیشنهاد می‌شود تا دانش کافی را کسب نکرده‌اید وارد آن نشوید. همچنین معاملات اهرم‌دار برای افراد تازه کار توصیه نمی‌شود، چرا که در صورت عدم کسب اطلاعات کافی ممکن است کل سرمایه این افراد در یک چشم بر هم زدن از بین برود؛ درآمد دلاری تریدرها چیزی است که می‌تواند هر انسانی را به وسوسه بیاندازد، اما باید این را در نظر گرفت که مخصوصا در معاملات اهرم‌دار امکان از بین رفتن بخشی یا حتی کل سرمایه وجود دارد.

مدیریت سرمایه و ذخیره سود

در صورت استفاده از صرافی‌های ایرانی امکان برداشت مستقیم پول وجود دارد. در هر زمان که بخواهید می‌توانید درآمد حاصل از ترید خود یا کل سرمایه خود را از صرافی خارج کنید. تنها کاری که نیاز است انجام بدهید انتخاب گزینه برداشت ریالی و طی مراحل آن است.

اما در صورت استفاده از صرافی‌های خارجی، در صورت عدم وجود حساب در بانک‌های خارجی یا سرویس‌های پرداخت بین‌المللی نظیر پی‌‌پل و ویزا، امکان برداشت مستقیم پول وجود ندارد. کاری که می‌بایست در اینجا انجام دهید، تبدیل دارایی‌های خود به یک استیبل کوین نظیر تتر، ارسال آن به یک صرافی ایرانی و سپس فروش تتر است.

باید با همیشه کل یا بخشی از سود خود را خارج کنید. یکی از مهمترین عواملی که درآمد تریدرها را تهدید تاثیر قرار می‌دهد طمع است، به طوری که برای رسیدن به پول بیشتر، همیشه سعی می‌کنند سود را همراه اصل سرمایه دوباره وارد چرخه معامله کنند. اما این کار اشتباه است.

اشتباهات رایج برای کسب درآمد از ترید ارزهای دیجیتال

همانطور می‌دانید ترید ارز دیجیتال به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست. هیچ استراتژی از پیش تعیین شده‌ای که بتواند شما را به درآمد قطعی برساند وجود ندارد. رسیدن به درآمد تریدرهای بزرگ دنیا آرزوی خیلی از فعالان بازار است، اما برای رسیدن به آن‌ها باید در قدم اول را بشناسید و از انجام آن‌ها بپرهیزید. در اینجا می‌خواهیم به چند مورد از این اشتباهات اشاره کنیم.

  • عدم کسب آمادگی لازم: ترید کردن یکی از سخت‌ترین کار‌های دنیا شناخته می‌شود و وارد زمین این بازی شدن به معنای ورود به یک رقابت سخت با مؤسسات مالی بزرگ و افراد حرفه‌ای است. عدم آمادگی کافی برای این بازی می‌تواند باعث ایجاد ضرر‌های بزرگ برای شما شود. پس به خوبی تحلیل تکنیکال و دیگر شاخه‌های تحلیل را یاد بگیرید و قدم به قدم جلو بروید. ابتدا با سرمایه بسیار کم شروع کنید تا تجربه کسب کنید.
  • عدم استفاده از حد ضرر: برای رسیدن به درآمد تریدر‌های بزرگ نیاز است که شما در قدم اول بتوانید ریسک را مدیریت کنید. یکی از مهم‌ترین بخش‌های مدیریت ریسک استفاده از برای معاملات است. بسیاری از تریدرهای تازه کار به علت عدم استفاده از حد ضرر متحمل ضرر‌های بزرگی شده‌اند که این موضوع غیر قابل قبول است چون می‌توان از آن پیشگیری کرد.
  • عدم توجه به ریسک / ریوارد: خیلی از تریدرهای تازه‌کار فکر می‌کنند تنها معاملاتی مناسب هستند که سود بزرگی به همراه دارند اما باید توجه کنید که این معاملات شامل ریسک‌های بزرگ نیز هستند. پس باید قبل از ورود به یک موقعیت، حسابی سبک-سنگین کنید.
  • بی‌صبری و انجام تریدهای زیاد: خیلی از افرادی که وارد بازار ارز‌های دیجیتال می‌شوند به امید یک شبه پولدار شدن و رسیدن به درآمد برترین تریدرها این کار را می‌کنند که می‌توانند باعث شکست این افراد شود. با ترید روی تایم فریم‌های بالاتر، می‌توانید از ترید خود لذت ببرید و موقعیت‌های معاملاتی بهتری را شناسایی و ترید کنید. همیشه به یاد داشته باشید که ملاک، میزان ترید زیاد نیست و ملاک ترید موفق است. تصور نکنید هر چه تعداد معامله بیشتری انجام بدهید، سود بیشتری به دست خواهید آورد.
  • تغییر استراتژی بعد از هر شکست: ضرر بخش جدایی‌ناپذیر از ترید است و حتی برترین تریدرهای دنیا نیز متحمل ضرر می‌شوند، اما افراد تازه‌کار با هر بار ضرر سعی در عوض کردن استراتژی معاملاتی خود می‌کنند و چیزی که نمی‌دانند این است که این کار تنها آنها را از یادگیری عقب می‌اندازد.
  • عدم توجه به تغییرات و روند بازار: این مورد مخصوصا در ارز‌های دیجیتال به تدریج اتفاق می‌افتد. باید این را در نظر داشته باشید که شرایط بازار در هر لحظه در حال تغییر است و هر لحظه ممکن است همه چیز برعکس چیزی که شما فکر می‌کردید شود. پس در این مورد دقت مضاعفی به خرج دهید.
  • اختصاص سرمایه زیاد به یک موقعیت: امکان ضرر همیشه وجود دارد و حتی تریدرهای بزرگ دنیا نیز ممکن است در 50 درصد از معاملات خود شکست بخورند. مدیریت سرمایه تنها راه حل این مشکل است. شما نباید درگیری شوید و به خیال یافتن یک فرصت ایده‌آل و تکرارنشدنی میزان سرمایه زیادی را به یک موقعیت معاملاتی اختصاص بدهید، به این علت که هیچکس نمی‌داند که کدام موقعیت به سود و کدام موقعیت به ضرر منجر می‌شود و در صورت عدم مدیریت سرمایه ممکن است بخش بزرگی از پول خود را در یک معامله از دست بدهید.
  • انتظار عدد سود مطلق: اگر شخصی در ترید با شما در مورد سود ثابت یا عدد مطلق صحبت کرد مطمئن باشید که مشکلی وجود دارد و کاسه‌ای زیر نیم‌ کاسه است! درآمد تریدرها هرگز مشخص نیست، حتی برترین‌ها! بنابر این از جمله‌هایی مانند «سود ثابت قطعی 3,000 دلاری در ماه» فرار کنید! فکر کردن به این موضوع می‌تواند باعث بالا رفتن ریسک معاملاتی شما شود، چرا که تصور می‌کنید دیگران به واسطه ترید در حال پول‌ پارو کردن هستند و این وسط فقط سر شما کلاه رفته است! پس دست به کارهای خطرناک خواهید شد.
  • اضافه کردن پول به معامله ضررده: از اضافه کردن پول به معامله ضرر ده پرهیز کنید، اشتباه خود در این معامله را بپذیرید و از آن ولو با ضرر خارج شوید، چرا که این کار می‌تواند باعث از بین رفتن بخش بزرگ یا کل سرمایه شما در یک معامله شود. این کار به معنی حکم اعدام برای اکانت معاملاتی شما خواهد بود!

متوسط درآمد ماهانه تریدرها در ایران

به طور قطع نمی‌توان عدد دقیقی برای میزان درآمد یک تریدر بیان کرد چرا که این به عوامل مختلفی بستگی دارد و رسیدن به یک درآمد ثابت با استفاده از ترید کار بسیار سختی است. همانطور که گفتیم تریدرها می‌توانند به استخدام شرکت‌های دیگر نیز در بیایند و هم حقوق ثابت و هم درصدی از سود حاصل را دریافت کنند. با بررسی داده‌های سایت‌های استخدامی ایرانی متوجه شدیم که درآمد ثابت تریدر‌های ایرانی چیزی در حدود 8 تا 12 میلیون تومان به ازای هر ماه و بسته به شرکت استخدام‌کننده است. لازم به ذکر است که به این عدد درصدی از سود حاصل شده توسط تریدر برای آن شرکت نیز اضافه می‌شود. این بستگی زیادی به استراتژی معاملاتی تریدر و میزان موفقیت آن دارد.

در اینجا نکته‌ای حائز اهمیت است که در برخی از تبلیغات دیده می‌شود که وعده‌های سود‌های بسیار بالا می‌دهند، اما این موضوع با واقعیت فاصله زیادی دارد. حقیقت این است که با توجه به مصاحبه‌ها و آموزش‌های تریدر‌های برتر دنیا متوجه می‌شویم که رسیدن به چنین سود‌هایی اگر ناممکن نباشد، بسیار دشوار است و همراه با ریسک بسیار زیادی خواهد بود. برخی از برترین تریدرهای دنیا، که کتاب‌های زیادی منتشر و دوره‌های آموزشی زیادی ارائه کرده‌اند، و با کوله‌باری از تجربه در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند و میلیون‌ها دنبال‌کننده دارند، زمانی دار و ندار خود را در راه ترید از دست داده‌اند و متحمل ضررهای میلیون دلاری شده‌اند.

درآمد تریدرهای بزرگ دنیا

درآمد تریدرهای حرفه‌ای که در استخدام شرکت‌ها هستند، بر اساس موقعیت شغلی، شرکت محل کار و حتی شهر به شهر متفاوت است. بر اساس داده‌های وب‌سایت ، متوسط درآمد یک تریدر در آمریکا 98,652 دلار در سال به علاوه 25,000 دلار کمیسیون است. بیشترین درآمد مربوط به شرکت Citi با عدد 196,917 دلار است.

اما بر اساس داده‌های وب‌سایت متوسط درآمد تریدرها 80,935 دلار به علاوه 14,916 اضافه و 21,000 دلار کمیسیون و 6,000 دلار سود است و بالاترین حقوق ثبت شده نیز 160,000 دلار به صورت سالانه بوده است.

داده‌های وب‌سایت نیز با رنج مشابه متوسط درآمد را 91,642 دلار در سال برآورد کرده است. بر اساس این وب‌سایت، عده‌ای حتی درآمدهای 200,000 دلار در سال دارند!

اعدادی که در بالا گفتیم مربوط به زمان نگارش اولیه مقاله است و ممکن است با گذشت زمان تغییر کنند. به همین دلیل برای اطلاع از جدیدترین وضعیت درآمد تریدرها بهتر است روی لینک‌هایی که در بالا قرار داده‌ایم کلیک کنید و وارد این وب سایت‌ها شوید. البته این وب سایت‌ها مربوط به پلتفرم‌های کاریابی بین‌المللی هستند. برای اطلاع از درآمد ترید ارز دیجیتال در ایران در صورت فعالیت برای یک شرکت خاص، می‌توانید به وب سایت‌های کاریابی داخلی مراجعه کنید.

سخن پایانی

به طور قطع رسیدن به درآمد تریدرهای بزرگ دنیا راهی پر از مشکلات است و نیاز است که در قدم اول خود را کاملا برای آن آماده کنید. درآمد تریدرها با تجربه آن‌ها رابطه مستقیم دارند، پس بزرگان این حوزه نیز در ابتدا سود چندانی به دست نمی‌آوردند. در صورت آمادگی کامل برای ترید ارز‌های دیجیتال، فرصت‌های بسیاری برای کسب درآمد دلاری از این راه وجود دارد که در این مقاله به چند مورد از آنها اشاره کردیم. در آخر با توجه به نوسانات شدید بازار رمز ارز‌ها و تغییرات بسیار سریع آن به شما پیشنهاد می‌کنیم که مدیریت ریسک و سرمایه را به هیچ عنوان فراموش نکنید.