بین الملل

ترودو از سوی مجلس عوام کانادا عذرخواهی کرد

پس از جنجال‌ها به دلیل ادای احترام مجلس عوام کانادا به کهنه‌سرباز اوکراینی که برای ارتش نازی در حین جنگ‌جهانی دوم مبارزه کرده بود جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا روز چهارشنبه از سوی مجلس عوام این کشور عذرخواهی کرد.

به گزارش ایران تودی، «یاروسلاو هونکا» ۹۸ ساله، جمعه گذشته به مناسبت سفر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین به کانادا به جلسه پارلمان این کشور دعوت شد و در جریان این مراسم رئیس مجلس عوام کانادا، هونکا را با تشویق ایستاده حضار به عنوان «یک جنگجوی ضدروس اوکراینی و یک قهرمان کانادایی» که برای استقلال اوکراین در طول جنگ جهانی دوم مبارزه کرده بود، معرفی نمود.

بعد از انتقاد سازمان‌های یهودی، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا گفت که از تصمیم آنتونی روتا برای دعوت از هونکا بی‌اطلاع بوده است. آنتونی روتا هم گفت که بعدا به اطلاعات بیشتری دست یافته و مسئولیت اشتباهش را می‌پذیرد و عذرخواهی کرد.

ترودو امروز گفت که از سوی مجلس عوام این کشور از تمام یهودی‌های کانادا و سرتاسر جهان و همچنین اوکراینی‌ها عذرخواهی می‌کند.

نخست‌وزیر کانادا همچنین عنوان کرد که روتا به شخصه مسئول این اشتباه بوده و به خاطر آن نیز استعفا کرده است.

ترودو در ادامه گفت از اینکه می‌بیند روسیه و حامیان این اشتباه را برای اهداف پروپاگاندای خود سیاسی کرده‌اند، آزرده شده است.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.