عمومی

تردد زائران در مرز‌ها در مقایسه با سال گذشته روان‌تر است

جانشین فرماندهی مرزبانی فراجا: زائران عزیز در صورت امکان مرزهای خسروی،تمرچین و باشماق را برای بازگشت به کشور انتخاب کنند تا از بار ترافیکی مرز مهران تا حدی کاسته شود.

تردد زائران در مرز‌ها در مقایسه با سال گذشته روان‌تر استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما سردار سرتیپ جلال ستاره جانشین فرماندهی مرزبانی فراجای جمهوری اسلامی ایران مهمان رادیو گفتگو و برنامه صبح و گفتگو بودند.

سوال: روز‌های پرکاری را در مرز‌های کشور دارید سپری می‌کنید.
سردار ستاره: بله همین طوراست، منتها شیرینی کار بسیار بسیار زیاد است و خستگی را از تن در می‌آورد، متشکرم از شما و افتخار می‌کنیم که خدمت رسان زوار امام حسین هستیم. 
سوال: به شما و همکارانتان خسته نباشید می‌گوییم در مجموعه مرزبانی فراجا، بفرمایید از اتفاقاتی که در این مدت اخیر افتاده است؟ 
سردار ستاره: الحمدالله نسبت به سال گذشته تردد‌ها بسیار روان‌تر بوده و تسهیلاتی که برای زائرین محترم قائل شدند بسیار بیشتر بوده، خدا را شکر می‌کنیم که در این حماسه‌ی عظیم همه‌ی ارگان‌ها و سازمان‌ها در کنار هم به خوبی کار کردند، اعم از وزارت راه و شهرسازی به ویژه پایانه‌های مرزی وزارت امور خارجه به ویژه سفیر محترم وزارت کشور به ویژه استانداران عزیز، وزارت بهداشت و درمان که اقدامات بسیار خوبی را در مرز‌ها با توجه به گرما و این‌ها بوده، انجام دادند و تمام دستگاه‌ها، موکب دار‌ها، سپاه پاسداران، ارتش جمهوری اسلامی و همه‌ی همکاران بنده در فراجا و برادران در حوزه‌ی مرزبانی همکاران ما الحمدالله یک هماهنگی و همکاری خیلی خوبی با عزیزان ما درعراق وجود دارد، هم دولت عراق، هم مردم عراق وجود دارد و هم در داخل ارگان‌ها خیلی خوب و روان در کنار هم کار می‌کنند و الحمدالله این باعث شده که نسبت به سالیان گذشته امسال وضعیت خیلی بهتر باشد امیدوارم در انتهای اربعین اگر ضعف‌های احتمالی هم باشد آن‌ها هم احصا بشود و انشاالله مرتفع بشود و خودمان را باز برای اربعین سال بعدی آماده بکنیم. الحمدالله تا آماری که من تا این ساعت دارم منحای مرز‌های هوایی که مرز‌های هوایی هم تعداد قابل ملاحظه‌ای از کشور ورود داشتند یا داخل کشور آمدند این تردد بجز مرز‌های هوایی، جمع کل اتباع خارجی که از مرز‌های شش گانه خروج پیدا کردند تا این لحظه ۲۴۰ هزار و ۹۶۵ نفر هستند و خروج زوار ایرانی کمی بیش از ۳ میلیون و ۲۲۰ هزار نفر هستند. این منحای مرز‌های هوایی هست. 
سوال: سردار نکته‌ای که قابل توجه است و می‌شود راجع به آن صحبت کرد، این است که ما الان با یک موج بازگشت هم مواجهیم و خیلی از هموطنان ما که راهی کربلای معلی و نجف اشرف شده بودند، در راه بازگشت قرار دارند یعنی به نظر می‌اید که مثلا اگر یک هفته‌ی پیش در مورد این موضوع حرف می‌زدیم ما فقط موج خروج هموطنان مان را داشتیم که داشتند از کشور خارج می‌شدند و به سمت عراق می‌رفتند الان با یک موج بازگشتی هم مواجهیم. 
سردار ستاره: الحمدالله امسال اتفاقی که افتاد زوار محترم یک مقداری زودتر حرکت کردند به سمت کربلا، ما در سال گذشته در چنین روزی غالبا باز با موج خروج مواجه بودیم، الان اتفاقی که افتاده ورود و خروج یک مقداری متعادل شده البته ورود یک مقداری بیشتر هم هست، بنابراین این باعث شده که قیمت‌های خودرو‌های عمومی در دو سوی مرز قدری کاهش پیدا بکند و این برای زائرین عزیز خوب است، اما ما خواهشی که داریم در داخل کشور سازمان راهداری اقدامات خوبی کرده پیش بینی‌های خوبی انجام داده منتها بسیاری همانطور که توصیه‌هایی هم مسئولین محترم کرده بودند بسیاری از زوار محترم با خودرو‌های شخصی خودشان رفتند، ما خواهش مان این است در مسیر بازگشت سایر هموطنان را هم تا آن جایی که جا دارد و امکان دارد با خودشان در مسیرشان هست سوار کنند و بیاورند که از این بار سنگین وسائط نقلیه عمومی کاسته بشود ضمن این که به شدت توصیه داریم که هرگز در حالت خواب آلودگی یا خستگی رانندگی نکنند، در موکب‌ها یک قدری استراحت کنند و بعد انشاالله اقدامات بعدی صورت بگیرد.

سوال: الان ما در هیچکدام از مبادی ورودی و خروجی کشور که با مشکل تردد مواجه نیستیم؟ 
سردار ستاره: نه ما مشکل تردد هیچکدام از مرز‌ها نداریم البته مرز چذابه ما، چون مسیر زوار خارجی هست یعنی عزیزانی که از اتباع پاکستان و افغانستان هستند و آن‌ها یک مقداری تا از مرز‌های شرقی بیایند و خودشان را برسانند، برای این که از مرز خروج پیدا بکنند یک مقداری ما آنجا بار ترافیکی در این حوزه داریم، ولی جا‌های دیگر ابدا مشکل خاصی نداریم. 
سوال: توصیه‌هایی بود در روز‌های گذشته که مثلا به سمت مهران مردم نروند و از مرز‌های دیگر اقدام بکنند برای رفتن به کربلا یا بازگشت شان، الان هم همچنان این توصیه‌ها برقرار است؟ 
سردار ستاره: ما توصیه اکیدمان این است تا آنجایی که امکان دارد مرز خسروی را برای بازگشت انتخاب بکنند یا اگر می‌توانند باشماق یا تمرچین را برای بازگشت انتخاب بکنند، اما خود مهران هم خیلی دچار مشکل نیست، ولی اگر بتوانند عزیزان ما طوری مدیریت بکنند که قدری از بار مهران کاسته بشود از همه شان سپاسگزار هستیم.