عمومیکسب و کار ایرانیان

انواع آجر نما در ساختمان + طرح و رنگ + عکس

آجر نما چه رنگ هایی دارد؟

آجر نما یکی از نماهای نسبتا نو ظهور و چشم نواز دنیای معماری و ساختمان سازی به شمار می رود. بسیار مناسب و به صرفه می باشد و از این رو با توجه به زیبایی آن طرفداران بیشتری را به خود جذب کرده است. توانایی انتخاب انواع رنگ های آجر نما و ، همواره یکی از مهم ترین گزینه ها برای خریداران و مصرف کنندگان بوده است. یکی از مشخصات قابل توجه این محصول، رنگ های آجر نما است که بسیار متنوع می باشد. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که آجر نما چه رنگ هایی دارد.

امروزه انواع آجر نما یکی از مهم ترین و با کیفیت ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود. این محصول ویژگی های بسیار قابل توجهی دارد. یکی از این ویژگی ها، تنوع رنگ آن می باشد و نکته ی مهم و جالب این است که انواع طیف رنگ های آجر نما، رنگ هایی کاربردی و متناسب با ذوق و سلیقه ی خریداران است. از این رو این رنگ ها می توانند هر سلیقه ای را پوشش دهند و با نیاز و مد روز نیز کاملا سازگار باشند. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آجر نما چه رنگ هایی دارد و تنوع رنگ های آجر نما به چه صورت است.

رنگ آجر نما نسوز

انواع رنگ های آجر نما

هنگامی که تصمیم می گیرید، از آجر نما برای ساختمان خود استفاده کنید، یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه نشان دهید، رنگ آجر نما می باشد. رنگ های مختلف و متنوع آجر نما سبب شده که قدرت انتخاب مصرف کنندگان بیشتر شود و سلیقه های گوناگون در نظر گرفته شود. گستردگی و تنوع رنگ های آجر نما باعث می شود که هماهنگی با رنگ های هر نوع ساختمان ایجاد شود و زیبایی آن ساختمان افزایش یابد. علاوه بر این موارد که گفتیم، انتخاب رنگ درست می تواند زیبایی ساختمان و بنای شما را دو چندان کند. همچنین هر رنگ هدف و فلسفه ی خاص خود را دارد و می تواند بیان گر اهداف و اندیشه ی شما باشد. این موضوع به خصوص برای ساختمان هایی که کار و فعالیت خاصی انجام می دهند، بیش از پیش اهمیت پیدا می کند. پیش از آنکه به انواع رنگ های آجر نما اشاره کنیم، ذکر این نکته ضروری است که رنگ بندی انواع آجر نما بسیار خاص می باشد. به این معنا که نمی توان آن را در بخش ها و دسته بندی های گوناگونی قرار داد. به بیان دیگر کد رنگ هایی که در یک نما و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، اغلب کد رنگ های یکسان نیستند. همین طیف متنوع و گسترده ی رنگ سبب می شود که نماها و ساختمان هایی که از آجر نسوز استفاده کرده اند، جلوه ای بسیار ویژه و خاص داشته باشند. خوب است که این نکته ی مهم را هم بدانید که رنگ های آجر نما کاملا طبیعی می باشد و در ساخت و تولید آنها به هیچ وجه از رنگ های مصنوعی استفاده نشده است. این امر به طبیعی بودن و زیبایی خاص و طبیعی رنگ های آجر نما کمک کرده است و علاوه بر این، رنگ های طبیعی انواع آجر نما سبب شده است که با گذشت زمان، هیچ گونه تغییری در رنگ ها ایجاد نشود و کیفیت رنگ ها مثل روز اول باشد و هیچ گونه رنگ پریدگی حاصل از تغییرات و اتفاقات جوی و حرارت، به آجر نما و رنگ های آن آسیبی نرساند. در زیر به انواع رنگ های آجر نما اشاره خواهیم کرد و توضیحاتی درباره ی این رنگ ها ارائه می نماییم. از انواع رنگ های آجر نما می توان به رنگ های زرد، قرمز، قهوه ای، مشکی و سفید اشاره کرد هرچند که تعداد رنگ آجرهای نما به بیش از 100 نوع تقسیم می شود. همۀ این رنگ هایی که برشمردیم خود به طیف های گوناگونی تقسیم می شود.

پایه ی اصلی این نوع آجر نما خاک رس (خاک کشاورزی) می باشد. این نوع خاک طی یک فرایند به آجر نما تبدیل می شود. این نوع آجر نما طیف های مختلفی از رنگ های روشن تا تیره را در بر می گیرد. این نوع آجر از پر کاربرد ترین انواع آجر نما محسوب می شود. آجر نما زرد اغلب در نمای ساختمان ها و قسمت بیرونی مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های ظاهری این نوع آجر می توان به لبه های مرتب و منظم آن و میزان استحکام و استقامت بالای آن اشاره نمود. آجر نما زرد برای آن دسته از مصرف کنندگانی که به نماهای روشن علاقه دارند، گزینه ی مناسبی به شمار می رود. زیرا رنگی روشن و زیبا به نمای ساختمان می بخشد. این رنگ از آجر نما از لحاظ قیمت نیز، مناسب و مقرون به صرفه می باشد.

آجر نما زرد رنگ

این نوع آجر از متداول ترین رنگ ها و انواع آجر نما محسوب می شود. آجر نما قرمز نیز از خاک رس تولید می شود. رنگ قرمز این نوع آجر نما طیف های گوناگونی دارد. دلیل این تنوع و گوناگونی به سبب تفاوت خاک آن می باشد. خاک برخی معادن پر رنگ تر است و برخی نیز روشن تر می باشد. همچنین حرارت کمتر یا بیشتر در کوره نیز بر تفاوت رنگ تأثیر می گذارد. این آجر در ترکیب با رنگ های تیره تر و روشن تر، جلوه بسیار زیباتری پیدا می کند.

آجر نسوز انگلیسی قرمز رنگ

آجر نما قهوه ای در دسته ی آجرهای تیره رنگ قرار می گیرد. این رنگ آجر اغلب به صورت تکی و یا به صورت ترکیب با رنگ های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از دلایل گرایش برخی از مصرف کنندگان به این رنگ از آجر، وجود آلودگی هوا در شهرهای بزرگ می باشد. آجر نما قهوه ای به دلیل رنگ تیره ای که دارد آلودگی ها را کمتر نشان می دهد و رنگ مناسبی برای این گونه محیط ها محسوب می شود. آجر نما قهوه ای از نظر طیف رنگ به رنگ های قهوه ای سوخته و قهوه ای کلاسیک و قهوه ای طرح چوب تقسیم می شود. رنگ آن نیز به دلیل خاک آن و نیز میزان درجه ی حرارت می باشد.

آجر تایل بزرگ برای نما قهوه ای تیره

این نوع آجر معمولا تناژهای زیبایی را در ترکیب با رنگ های دیگر به وجود می آورد. آجر نما مشکی هم برای یک ساختمان با ظاهر مدرن مناسب است و هم برای طرح های سنتی و تاریخی کاربرد دارد. این نوع آجر نیز همچون دیگر آجر نماهای دیگر طیف رنگ متنوع و گسترده ای دارد. از رنگ های این مجموعه می توان به مشکی کم رنگ، مشکی دودی و مشکی تیره اشاره کرد. دلیل تیرگی این نوع آجر نیز میزان منگنز موجود در آن می باشد. یکی از بهترین رنگ های آجر نما برای مناطق سردسیر و خشک، همین آجر نمای مشکی رنگ می باشد.

آجر نما مشکی

یکی دیگر از انواع رنگ های آجر نسوز که بسیار پر طرفدار و محبوب می باشد آجر نما سفید رنگ می باشد که مهم ترین مواد تشکیل دهنده ی این نوع آجر، خاک نسوز می باشد که درصد بیشتر آن از نوع سیلیسی است که دارای آلومین و سیلیس می باشد. طیف رنگ های این نوع آجر شامل آجر سفید ساده ی معمولی، آجر سفید رندوم، آجر سفید صدفی، آجر سفید طنما از مهم‌ترین بخش‌های یک ساختمان است که در اولین نگاه با آن مواجه می‌شویم. از این رو زیبایی و کیفیت نمای ساختمان بسیار مهم است. یکی از متداول ترین و کاربردی‌ترین روش‌ها برای اجرای نمای ساختمان از گذشته تا به امروز است. انواع آجر نما در بازار وجود دارد که با توجه به آنها می‌توان از نمای سنتی تا کلاسیک و مدرن را برای ساختمان در نظر گرفت. با توجه به این امر آجر نما نه تنها محدودیتی در اجرای سبک دلخواه شما ایجاد نمی‌کند بلکه با توجه به انواع طرح آجر نما در بازار می‌توانید بیشترین زیبایی و نوآوری را در نمای ساختمان به وجود آورید. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع آجرنما در ساختمان پرداخته و ویژگی‌های هر یک را مورد شرح و بررسی قرار دهیم.

انواع آجر نما در بازار ایران

آجر نما یکی از مصالح پرمصرف در صنعت ساختمان محسوب شده که از نظر بافت، متریال، رنگ و شکل ظاهری در انواع مختلفی تولید شده و در بازار موجود است. آجرهای نما حتی از نظر کیفیت نیز با یکدیگر متفاوت بوده و بهتر است در هنگام انتخاب آجر نما حتماً از کیفیت و تناسب آن با نمای ساختمان خود مطمئن شوید. در ادامه برخی از محبوب‌ترین انواع آجر نما را خدمت شما معرفی می‌کنیم تا بر این اساس بتوانید بهترین و با کیفیت‌ترین این مصالح را برای نمای ساختمان انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید.

طراحی داخلی با آجر نسوز

  1. آجر نسوز بهترین آجر نمای ساختمان

از مقاوم‌ترین و زیباترین آجرهای نما برای ساختمان است. این آجر دارای جنس سرامیکی بوده و مهم‌ترین ماده تشکیل دهنده آن را خاک نسوز تشکیل می‌دهد. مهم‌ترین ویژگی‌های این آجر نما عبارتند از:

  • دوام و استقامت بالا در مقابل عوامل زیست محیطی مانند نور خورشید، بارش برف و باران و…
  • دارای طرح‌ها و رنگ بندی‌های متنوع به منظور افزایش جذابیت و زیبایی هرچه بیشتر نمای ساختمان
  • برخورداری از ثبات رنگ بسیار بالا در گذر زمان
  • عدم ایجاد شوره یا کپک بر روی سطح آن به دلیل جذب پایین رطوبت

آجر نسوز خود نیز انواع مختلفی دارد که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم.

آجر دکوراتیو شاموتی

آجر شاموتی

این آجر نسوز در اشکال مستطیلی و مربعی شکل در ابعاد متنوعی تولید و عرضه می‌شود. کیفیت و دوام بالای آجر شاموتی آن را به گزینه مناسبی جهت استفاده در نمای ساختمان تبدیل کرده است. این آجر را می‌توانید در طیف رنگ‌های زرد، نارنجی، نارنجی تیره، زرد متمایل به نارنجی، قهوه‌ای تیره، قهوه‌ای روشن و قهوه‌ای اخرایی تهیه نمایید.

آجر نما رستیک

آجر رستیک

از دیگر انواع آجر نما نسوز و با کیفیت برای نمای ساختمان می‌توان به آجر رستیک اشاره کرد. این آجر علاوه بر کیفیت و دوام بالایی که دارد، در نقش و نگارهای بسیار جذابی نیز عرضه می‌شود. این امر باعث شده تا از آجر رستیک نه تنها برای نمای ساختمان بلکه در دکوراسیون داخلی نیز استفاده گردد. این آجر نما در ابعاد و سایزهای مختلفی تولید می‌شود که با توجه به نیاز خود می‌توانید آن را تهیه و خریداری کنید.

آجر دکوراتیو کرکره ای

آجر کرکره ای

آجر کرکره‌ای از زیباترین و در عین حال مقاوم‌ترین آجر‌های نما محسوب می‌شود. این آجر نسوز در برابر شرایط جوی مختلف مقاومت بالایی داشته و همواره کیفیت خود را حفظ می‌کند. همچنین نوعی عایق محسوب شده که با استفاده از آن در نمای ساختمان می‌توان در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد. آجر کرکره‌ای اغلب در رنگ‌های تیره از جمله قهوه‌ای متمایل به قرمز تولید می‌شود.

آجر قزاقی، عایق مناسب برای نما

  1. آجر قزاقی محبوب‌ترین آجرنمای ساختمان

از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین انواع آجر نما برای ساختمان به شمار می‌آید. در تولید این آجر از بهترین خاک رس استفاده شده که باعث گردیده با هر اقلیم آب و هوایی سازگاری داشته باشد. این آجر بسیار کم شوره می‌زند و همچنین استقامت بالایی در برابر آتش سوزی و حرارت دارد. در نمای بسیاری از بناهای باستانی و قدیمی مانند مسجد جامع اصفهان، گنبد کاووس، طاق کسری و… از آجر قزاقی استفاده شده است. این آجر نما رنگی را می‌توانید در ابعاد مختلف و رنگ‌های متنوعی از جمله زرد، خاکی، حنایی، آتشی، و پوست پیازی در بازار مشاهده کرده و خریداری نمایید.

آجر نما حصیری

  1. آجر نما حصیری

آجر نما حصیری با توجه به نامش از طرح حصیری برخوردار بوده که بر این اساس نمایی جذاب و منحصر به فرد به ساختمان می‌دهد. این آجر نما به شکل لعابی ساخته می‌شود که این امر سطح استحکام و مقاومت آن را در برابر شرایط جوی و تابش نور خورشید افزایش داده است. آجر حصیری از نظر طرح و رنگ نیز بسیار متنوع بوده که می‌توانید آن را مطابق با نیاز و سلیقه خود انتخاب کنید.

آجر لفتون

  1. آجر نما لفتون بسیار سبک و مقاوم

آجر نما لفتون اولین بار در روستایی به نام لفتون تولید شده و به همین نام معروف گردید. این آجر از ترکیب خاک رس، خاک نسوز و خاک شیل تولید شده و اغلب در دو رنگ قرمز و زرد عرضه می‌شود. آجر لفتون به دلیل سوراخ‌هایی که بر روی سطح خود دارد از وزن سبکی برخوردار بوده و به آجر سوراخ‌دار نیز معروف است.

آجر بهمنی

  1. آجر نما بهمنی

این آجر یکی از انواع آجر نما لفتون است و علاوه بر اینکه در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد برای دیوارچینی نیز کاربرد دارد. آجر بهمنی دارای وزن سبکی بوده و در طیف رنگ‌های کمرنگ و پر رنگ زرد مانند آجر سفید، قرمز سیر و قرمز روشن عرضه می‌شود. همچنین این آجر در ضخامت‌های ۳ الی ۵ سانتی‌متری و اغلب در ابعاد 10*20 تولید می‌شود.

آجر نمای لعابی

  1. آجر نما لعابی

آجر نما لعابی از پرتقاضا‌ترین آجرها برای نمای ساختمان محسوب می‌شود. این آجر همانطور که از نامش پیداست دارای پوششی از لعاب بوده که به میزان مقاومت آن افزوده است. آجر لعابی در رنگ‌های بسیار متنوعی ارائه می‌شود که آن را به گزینه‌ای جذاب جهت نمای ساختمان تبدیل کرده است. این آجر با توجه به روکش لعابی که دارد در مقابل مواد شیمیایی، فرسایش و شرایط جوی از استقامت و استحکام بالایی برخوردار است.

سخن پایانی

آجر نه تنها به عنوان یک مصالح مهم جهت ساخت و ساز آجر از انواع مصالح ساختمانی است. که علاه بر استحکام بالا، دوام بسیار زیادی هم دارد. اما تنوع رنگ آجر و ابعاد آجر، دلایل اصلی ماندگاری آجر در زمانهای مختلف می باشد. در گذشته در هر دوره یکی از انواع آجر نما رواج داشت ولی امروزه شاهد انواع آجر نما در رنگها، ابعاد و بافتهای مختلف هستیم. در این فرصت می خواهیم، تنوع رنگ آجر نما را مشاهده و برسی کنیم.

رنگ آجر به مواد اولیه آن بستگی دارد. اما نکته مهم یکدست بودن رنگ آجر در تولید انبوه می باشد. هر چه قدر رنگ آجر ها یکدست باشد، نمای ساختمان را یکنواخت و چشمنواز می گرداند. آجر هایی که در دستگاههای تمام اتوماتیک تولید می شود، تحت زاویه و میزان حرارات یکنواخت پخت می شوند و در نتیجه رنگ تمام آجر ها یکسان خواهد بود. در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین در دستگاههای تمام اتوماتیک روز اروپا تولید می شود و با کنترل کیفی مکانیزه، بدون عیب و نقص برای اجرای نمای ساختمان ارسال می گردد.

انواع رنگ آجر نما عبارتند از آجر سفید، آجر قهوه ای، آجر طوسی، آجر شاموتی، آجر گلبهی و آجر قرمز .

آجر سفید

از میان انواع آجر نما با رنگهای مختلف، آجر نما نسوز سفید، جزء مجبوب ترینها است. و در سالهای اخیر شاهد در پروژهای ساختمانی زیادی هستیم. این نمونه آجر نما را می توان به تنهایی و یا با انواع آجر نما ترکیب کرد. حتی اجرای آجر نما سفید با دیگر متریالها مانند سنگ، چوب و شیشه هم بسیار زیبا و چشمنواز می باشد. از محاسن اجرای آجر نمای سفید، آنست که، ساختمان را بزرگتر و متمایز نمایش می دهد.

ویژگی رنگ سفید

رنگ سفید حس جوانی، پاکی، صلح و آرامش را القا می کند. این رنگ را هم در نمای بیرونی و هم در دکوراسیون داخلی می توان استفاده کرد. البته برای ایجاد کنتراست در فضاها، باید از طیف رنگهای گرم در کنار آن استفاده شود.
استفاده از آجر سفید فضا را بزرگتر و روشن تر می کند. پس انتخاب مناسبی برای فضاهای کوچک و کم نور می باشد. و هر رنگی در کنار آن قرار گیرد، بسیار می درخشد. پس برای دکوراسیون داخلی فروشگاهها نیز بسیار مناسب است زیرا اجناس با بک گراند آجر سفید بسیار بهتر و زیبا تر دیده می شوند.

آجر قهوه ای ( طرح چوب)

آجر طرح چوب که در طیفهای رنگ قهوه‌ای تولید می شود، یکی از بهترین و پرکاربردترین آجر هاست که به راحتی جایگاه ترمو وود را در نمای ساختمان تصاحب کرد.
ماهیت رنگ آجر طرح چوب، سبب شد تا در میان مصالح ساختمانی به سرعت صدر نشین گردد و در دکوراسیون داخلی و در نمای بیرونی ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری به وفور دیده شود.
ویژگی رنگ قهوه ای
رنگ قهو ه ای رنگی گرم می باشد. که حس آرامش، امنیت، اصالت و احترم را منتقل می‌کند. از این رو افراد‌، تحت تاثیر رنگ قهوه‌ای حس اعتماد و قدمت، به فضا، خواهند داشت. و تصمیمات واقع بینانه تری می‌گیرند. بهمین دلیل بهترین انتخاب برای اماکن تجاری و اداری می باشد.
آجر رنگ قهو ه ای پتانسیل ترکیب با انواع رنگ آجر نما را دارد و در سبکهای مختلف اعم از کلاسیک و مدرن کاربرد دارد. ولی مهمترین ویژگی آن که بسیار از کاربران شنیده می شود؛ ویژگی مخفی کردن آلودگی است. و نظافت آلودگی‌های آن راحت‌تر از بقیه رنگها می باشد.

آجر طوسی

طوسی رنگی خنثی و بسیار پر طرفدار است. که در با انواع مصالح، انواع آجر نما و در چیدمان های مختلف براحتی با همه عناصر ست می شود.

یکی از انواع رنگ آجر نما در کارخانه  شهرزاد ایران زمین، طیف رنگ طوسی است که در ابعاد متفاوت تولید می شود.

ویژگی رنگ طوسی

طوسی رنگی میان سفید مطلق و سیاه مطلق است بنابراین نماد بی طرفی، عدم وابستگی و اعتماد است. بهمین دلیل برای نمای بیرونی مؤسسات مالی و اعتباری بسیار مناسب می باشد. در فرهنگ مشرق زمین رنگ طوسی، رنگی است که به باور غلط آن را رنگی افسرده  و کسل کننده، می دادند. ولی آیا واقعا این چنین است؟

ویژگی رنگ طوسی

طوسی رنگی است که خنثی می شود تا دیگر رنگها بدرخشند و بهتر دیده شوند. بهمین خاطر در دکوراسیون فروشگاه های مدرن، می توان از آجر نمای طوسی، برای نمایش کالاهای ارزشمند استفاده کرد.

آجر شاموتی

آجر شاموتی دارای طیف رنگی میان نباتی مایل به نخودی می باشد. این طیف رنگ همگی شامل رنگهای ملایمی هستند که حس گرمی را به بینننده منتقل می کند. این نمونه رنگ معمولا با آجر های طیف رنگ قهوه ای، نماهای بسیار چشمنوازی را خلق می نماید.

آجر قرمز

آجر قرمز که همان آجر انگلیسی می باشد. قرمز رنگ هیجان، نشاط است و از آنجا که بسیار اشتها آور می باشد، در طراحی دکوراسیون داخلی رستوران ها، از آن استفاده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت با دفتر مرکزی کارخانه آجر نما اصفهان و یا نمایندگی های فروش تماس حاصل فرمایید.

محسوب می‌شود بلکه در نمای بسیاری از ساختمان‌های قدیمی و جدید نیز کاربرد دارد. ویژگی‌هایی از جمله تنوع در طرح و رنگ، کیفیت و استقامت بالا و باعث شده تا در میان سایر مصالح همواره پرتقاضا باشد. در این مقاله انواع آجر نما که برای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند را معرفی و مورد بررسی قرار دادیم. شما می‌توانید با توجه به بودجه و طرحی که برای نمای ساختمان خود در نظر دارید بهترین آجر نما را انتخاب کرده و سفارش دهید.

رح چرم و … می باشد.

آجر نما آنتیک سفید برای داخل پاساژ و مرکز خرید تکسچر آجر نما نسوز سفید کد W731