عمومیکسب و کار ایرانیان

از کجا بفهمیم هارد دوربین مداربسته خراب شده؟

هارد دوربین مداربسته یکی از مهمترین قسمت های سیستم نظارتی جهت ذخیره اطلاعات است. لذا در برخی موارد ممکن است به دلایلی تصاویر دوربین مداربسته ضبط نشود. لذا اولین گام جهت رفع مشکل ضبط نشدن تصاویر تست هارد دوربین مداربسته است. لذا در ادامه به شما یاد می دهیم از کجا بفهمیم که هارد دوربین مداربسته سالم است. دوربین مداربسته میکروفون دار ، دارای قیمت بالا تر تسبت به نمونه بدون میکروفن خود هستند

تست هارد چگونه است ؟ آموزش نحوه تست هارد دوربین مدار بسته

علائم سوختن هارد دوربین مدار بسته

 • هیچگونه تصویری دیده نمی شود و سیستم نمی تواند هارد مورد نظر را شناسایی کند.
 • محتویات هارد بالا نمی آید
 • وجود برخی پیغام ها بر روی صفحه دوربین
 • بوق زدن دستگاه دی وی آر

مراحل تست هارد دوربین مداربسته به صورت دستی

در ابتدا باید وارد منوی دستگاه DVR شده و سپس وارد قسمت Maintenance شوید. در قسمت  Maintenance زیر منوی  Detect HDD را انتخاب کنید.سپس گزینه Bad Sector Detection را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که مراحل بررسی هارد با توجه به ظرفیت آن زمانبر می باشد. بنابراین باید صبور باشید تا تمامی مراحل تا انتها پیش رود.

در قسمت status می توانید روند پیشرفت بررسی را مشاهده نمایید. بعد از اتمام مراحل این گزینه به حالت complete در می آید. در این لحظه است که شما از طریق رنگ نمایش داده شده می توانید پی ببرید که هارد سالم است یا خیر.

دلایل صدای ناهنجار هارد دوربین

 • خرابی برد هارددیسک
 • ضربه خوردن هارد یا افتادن از ارتفاع: از آنجا که هارد ها قابل حمل و نقل هستند ممکن است گاها دچار ضربه فیزیکی شوند که بسیار برای هارد خطرناک است و ممکن است باعث بروز صدا در آن شود.
 • نوسانات برق: زمانی که برق دچار نوسان می شود هد هارد توقف می کند و دوباره شروع به حرکت می کند. تکرار شدن این مساله باعث می شود به مرور زمان هد هارد دچار مشکل شود و صدای ریزی را ایجاد کند. همچنین نوسان برق ممکن است باعث شود برد هارد بسوزد. بنابراین توصیه می شود نوسان برق را از طریق یک رابط استاندارد کنترل نمایید.

رفع مشکل عدم تشخیص هارد توسط DVR

1-دستگاه دی وی آر را خاموش کنید و آن را باز کنید. اتصال سکوت و منبع تغذیه هارد را بررسی کنید تا مطمئن شوید وصل است.

2-در صورتی که هارد و منبع تغذیه متصل هستند، سوکت هارد را جدا کنید و هارد را از دستگاه خارج نمایید.

3-دستگاه dvr را روشن نمایید و گزینه ریست فکتوری را بزنید تا دستگاه ریست شود.

4-در مرحله بعدی دستگاه را خاموش کنید و هارد را به دستگاه وصل کنید.

5-در مرحله آخر دستگاه را روشن کنید و به بخش تنظیمات دی وی آر بروید و بررسی کنید که دستگاه هارد را تشخیص می دهد یا خیر.

در صورتی که دستگاه dvr همچنین هارد را تشخیص نداد، آداپتور با جریان بالاتر استفاده کنید. اگر باز هم همچنین مشکل دارید این احتمال وجود دارد که هارددیسک شما سوخته باشد.

خطای هارد دیسک دوربین مداربسته

خطای هارد دیسک دوربین مداربسته می‌تواند به دلیل مشکلات مختلفی ایجاد شود. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 1. خرابی هارد دیسک: هارد دیسک دوربین مداربسته ممکن است به دلیل خرابی فنی خطا دهد. این خطا ممکن است به دلیل ایجاد بد سکتورها، تعمیر غیر حرفه‌ای، خرابی در قطعات داخلی هارد دیسک و مشکلات دیگر ایجاد شود.
 2. تعداد زیادی بد سکتور: به دلیل تعداد زیادی بد سکتور در هارد دیسک، خطایی رخ می‌دهد که ممکن است به شکل تصادفی یا در زمان خواندن و نوشتن داده‌ها ایجاد شود.
 3. خرابی کابل‌ها: اگر کابل‌های اتصال هارد دیسک دوربین مداربسته خراب باشند یا از جای خود درآمده باشند، خطایی در هارد دیسک ایجاد می‌شود.
 4. مشکلات در نرم‌افزار: مشکلات نرم‌افزاری مانند بروزرسانی ناموفق، نصب نرم‌افزار نامناسب و غیره می‌تواند باعث خطای هارد دیسک دوربین مداربسته شود.
 5. اشتباهات در تنظیمات دوربین: تنظیمات اشتباه در دوربین مداربسته ممکن است باعث خطا در هارد دیسک شود.

برای رفع این خطاها، بهتر است ابتدا با بررسی وضعیت هارد دیسک و کابل‌ها شروع کنید. اگر هارد دیسک خراب است، باید آن را تعویض کنید. همچنین، بهتر است از نرم‌افزارهای معتبر برای نصب و کنترل دوربین مداربسته استفاده کنید و تنظیمات دوربین را با دقت انجام دهید. در صورتی که مشکل برطرف نشد، بهتر است با کارشناسان و شرکت های نصب دوربین مداربسته معتبر تماس بگیرید.

عوامل موثر بر از کارافتادگی هارد دوربین مداربسته

یکی از علت های از کار افتادن هارد dvr مشکل پاور منبع تغذیه است. پاورهای سیستم های نظارتی در مدل های مختلفی طراحی شده است. لذا در بعضی مواقع پاوری که برای دستگاه dvr استفاده می شود ضعیف است و قادر نیست بیش از یک هارد را پشتیبانی کند.

در این مورد متخصصان توصیه می کنند از منبع تغذیه با ولتاژ 3 آمپر استفاده کنید تا توان الکتریکی کافی و لازم برای هارد دیسک را فراهم کند. بعضی از دستگاه های dvr ارزان از پاورهای 2 آمپر استفاده می کنند که قادر به پشتیبانی از 3 هارددیسک نمی باشد. لذا باید در هنگام خرید سیستم نظارتی به این مساله توجه خاص داشته باشید.

دلیل دیگر از کارافتادگی هارد دوبین، افزایش الکتریسیته ساکن و یا زنگ زدگی دستگاه است. لذا توصیه می شود سالانه dvr را بازکنید و با فرچه گرد و غبارها را پاک نمایید تا سیستم خنک تر شود.عموما دی وی ار های ارزان نمی توانند تصاویر با نرخ فریم های بالا را پشتیبانی کند. به همین دلیل با مشکل ضبط مواجه خواهیم شد.

تست نرم افزاری هارد

دستگاه های ضبط سیستم مداربسته قابلیت تست هارد دوربین مداربسته به صورت نرم افزاری را نیز دارند. تنظیمات و نحوه بررسی سلامت هارد دوربین در اغلب دستگاه های ضبط یکسان است. در ادامه نحوه بررسی سالم بودن هارد دوربین مداربسته را بررسی می کنیم.

 1. ابتدا وارد منوی دستگاه ضبط شوید. سپس بر روی گزینه Maintenance کلیک کنید.
 2. در مرحله بعد بخش HDD Detect را انتخاب کنید.
 3. برای ورود به قسمت تست هارد بر روی Bad Sector Detection کلیک کنید.
 4. از بخش Key Area Detection گزینه Full Detection را انتخاب کرده و بر روی Detect کلیک کنید.
 5. در مرحله بعد دستگاه شروع به بررسی سکتورها می کند. اگر هارد دارای بدسکتور باشد رنگ قرمز نمایش داده می شود. اما اگر هارد سالم باشد، رنگ سبز نمایش داده می شود.
 6. در قسمت status روند بررسی هارد دوربین مداربسته نمایش داده می شود. تا اتمام زمان کار دستگاه منتظر بمانید. زمانی که کار به پایان برسد، عبارت Complete در قسمت Status نمایش داده می شود.

علت صدای هارد دوربین مداربسته چیست؟

یکی دیگر از راه های تست سالم بودن هارد دوربین مداربسته، بررسی صدای هارد است. زمانی که هارد دوربین صدای غیر معمولی و ناهنجاری داشته باشد، نشان دهنده وجود مشکل در هارد است. هنگامی که دستگاه ضبط را روشن می کنید، هارد نیز روشن می شود. روشن شدن هارد با یک صدای بسیار ملایم همراه است.

اما به طور کل بی صدا بودن، نشان دهنده روشن نشدن هارد است. همچنین اگر صدای هارد غیر عادی باشد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از دلایل صدای غیر عادی هارد می توان به سوختن و یا خرابی برد هارد، سوختن برد هارد بر اثر نوسانات برق، وارد شدن ضربه به هارد اشاره کرد.

هنگام نوسانات برق، هد هارد متوقف شده و دوباره شروع به کار می کند. با تکرار این موضوع، هد هارد دچار آسیب می شود. همین موضوع می تواند باعث صدا دادن هارد به صورت غیر عادی شود. دوربین مداربسته دید در شب رنگی یکی از انواع دوربین‌های مدار بسته است که از تکنولوژی دید در شب رنگی استفاده می‌کند.

تعمیر هارد دوربین مداربسته

برای تعمیر هارد دوربین مداربسته و برطرف کردن مشکل آن ابتدا اتصالات و آداپتور را بررسی کنید. اگر آداپتور سالم و اتصالات به درستی انجام شده بود و هارد دوربین همچنان مشکل داشت، هارد را از محل نصب خود جدا کنید. سپس دستگاه ضبط خود را ریست کنید. سپس هارد را به دستگاه متصل کنید. توجه داشته باشید که هارد توسط دستگاه شناسایی شود.

راه حل دیگری که برای رفع مشکل هارد وجود دارد، فرمت هارد دوربین مداربسته است. برای اینکار ابتدا از تمام اطلاعات هارد یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا اطلاعات هارد از بین نرود. با فرمت کردن هارد، تنظیمات به حالت اولیه در می آیند. برای این کار ابتدا باید وارد منوی دستگاه ضبط شوید. سپس وارد قسمت HDD شوید. هارد مورد نظر را انتخاب کنید و بر روی گزینه Init کلیک کنید. فرمت هارد دوربین مداربسته شروع می شود. توجه داشته باشید که با فرمت هارد، تمام تصاویر هارد پاک خواهند شد.