عمومی

آزادراه حرم تا حرم از اولویت‌های مهم دولت است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، حجت‌الاسلام رئیسی عصر امروز در دیدار با مدیران کشوری، استانی و دستگاه‌های خدمت رسان به زائران رضوی در تالار ولایت حرم مطهر رضوی افزود: ما به عنوان مسئول وظیفه داریم تدارک لازم برای انجام یک زیارت ارزان، آسان، دلنشین و سازنده را ببینیم و فراهم آوردن چنین زیارتی وظیفه ماست.

وی ادامه داد: دهه آخر صفر یکی از قله‌های زیارت است و همانطور که امروز مدیران ملی نیز برای این خدمت رسانی بسیج شده اند در سایر ایام اوج حضور زائران نیز باید چنین اقداماتی برنامه ریزی شود.

رئیس جمهور بر پیگیری مصوبات کارگروه ملی زیارت تاکید کرد و گفت: باید نیازهای مشهد و زائران را به درستی احصا و برای رفع آنان برنامه زمانبندی مشخصی داشته باشیم.

رئیسی یکی از این نیازها را احداث پارکینگ‌های جدید در مسیرهای منتهی به حرم مطهر دانست و اظهار کرد: برای احداث حداقل چهار پارکینگ در مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی یک بررسی فوری نیاز داریم. در استان کارگروهی تشکیل و مکان یابی لازم در یک فرصت یک ماهه انجام شود.

وی ابراز داشت: در این باره با تاکید بر حضور بخش خصوصی و پس از آن پای کار آمدن ظرفیت زمین‌ها و امکانات دستگاه‌ها، سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها، آستان قدس و شهرداری کار مکان یابی و سپس اجرای پروژه در دستور کار قرار گیرد.

رئیسی توضیح داد: مساله حمل و نقل برای تسهیل زیارت برای مردم دارای اولویت است و باید در حوزه ناوگان هوایی، ریلی و زمینی در مشهد ظرفیت‌ها تقویت شود. شهر فرودگاهی که استاندار خراسان رضوی درباره آن نکاتی را گفتند جزو نیازهای استان است و لازم است این کار تسریع شود.

وی خاطر نشان کرد: از نظر ما قطار سریع السیر تهران مشهد از اولویت‌های کشور است. استاندار خراسان رضوی پیگیری‌های خوبی دراین باره داشتند. پیگیری بودجه و اعتبارات آن انجام می‌شود ولی وزارت راه و شهرسازی آن را در چند جبهه باید پیگیری کند. این جزو کارهای ضروری است.

رئیس جمهور بیان کرد: همانطور که گزارش دادند بیش از ۸۰ درصد زائران مشهد از طریق جاده‌ها به زیارت مشرف می‌شوند و لزوم تسریع پروژه آزاد راه حرم تا حرم برکسی پوشیده نیست. همانطور که اقای نظری تاکید کردند این پروژه درصورتی که به نتیجه برسد می‌تواند بستر بسیاری از ترددهای زمینی باشد.

وی تاکید کرد: باید زمانبندی لازم انجام شود تا مأموریت بخش‌های مختلف در ارتباط با پیشبرد این پروژه نیز مشخص گردد. حتماً معاون اجرایی آقای منصوری زمانبندی پروژه را پیگیری کنند.