علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

چرا به دستگاه تصفیه هوا نیاز دارم؟

 آیا من به یک دستگاه تصفیه هوا احتیاج دارم؟

وقتی صحبت از آلودگی هوا می‌شود مردم به شهرهای بزرگ مثل تهران، اصفهان، مشهد، اهواز و تبریز فکر می‌کنند. طبق اعلام سازمان حفاظت از محیط زیست، در شهرهای بزرگ و صنعتی، ممکن است هوای فضاهای داخلی آلوده‌تر از فضای باز باشد. از آنجایی که افراد نزدیک به ۹۰٪ وقت‌شان را در فضای بسته می‌گذرانند، بهتر است به فکر تهیه یک دستگاه تصفیه هوا باشید – مخصوصا اگر حیوان خانگی، آلرژی، یا مشکلات کلی تنفسی دارید. در این بخش به نقل از مشاوران شرکت به آبی؛ چند نکته برای انتخاب دستگاه مناسب شما ارائه شده است.

فیلتر هپا (HEPA) چیست؟

هپا مخف «فیلتر ذرات معلق هوا با راندمان بالا» است. یک فیلتر هپا تا ۷/۹۹٪  مواد آلرژی‌زا، پرز حیوانات خانگی، گرد و غبار و دیگر ذرات شناور در هوا را می‌گیرد.

تصفیه‌کننده‌های سطح بالا دائمی

این دستگاه‌ها به این شکل نیستند که آن را به برق وصل کرده و روشن کنید؛ آنها بخشی از سیستم تهویه مطوب هوا یا کولر گازی شما هستند. نصب این دستگاه‌ها ممکن است پرهزینه باشد، ولی یک تصفیه‌هوای سطح بالا هوای کل خانه شما را تمیز می‌کند، و بیش از ۹۵٪ ذراتی را که از سیستم تهویه مطبوع شما می‌گذرند فیلتر می‌کند.

دستگاه‌های کوچکتر می‌توانند خیلی مؤثر باشند

دستگاه‌های برقی کوچک‌تر هم می‌توانند به تمیز شدن هوای خانه شما کمک کنند. معمولاً این نوع دستگاه‌ها برای استفاده در یک اتاق طراحی شده‌اند و چندین فضا را پوشش نمی‌دهند.

بعضی از دستگاه‌ها اُزن تولید می‌کنند

درسته، اُزن. قبل از خرید روی جعبه را بخوانید. اگر بر روی آن نوشته شده «تصفیه هوای یونی»، این دستگاه هوا را به کمک  یک واکنش شیمیایی تمیز می‌کند که ممکن است تولید اُزن کند،‌ که برخلاف هدف دستگاه است. مطمئناً در میان گرد و غبار و یا پرز حیوانات خانگی نفس می‌کشید، اما تنفس در اُزن خطرناک است، مخصوصاً اگر آسم یا یک بیماری تنفسی داشته باشید. فیلترهای اُزن هم در حذف بو و جرم مؤثر نیستند.

تصفیه هوایتان را براساس چیزی که می‌خواهید فیلتر کنید انتخاب کنید.

برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا کاری بیشتر از فیلتر کردن انواع خاص مواد حساسیت زا انجام می‌دهند. حیوان خانگی دارید؟ دستگاهی پیدا کنید که برای فیلتر کردن پرز حیوانات امتیاز بالایی گرفته باشد. آلرژی دارید؟ به دنبال دستگاهی باشید که خاک، گرده و دیگر مواد آلرژی‌زا را نابود کند. کولر گازی‌ها نیز تقریبا کارایی همان تصفیه هوا را دارند.

دستگاه تصفیه هوا خانگی چیست؟

دستگاه تصفیه هوا، شاید اسم یه دستگاهیه که کمتر به گوش شما خورده یا خیلی اطلاعات کمی ازش داری، اما می دونی داری تو زمانی زندگی می کنی که هوای جالبی برای نفس کشیدن نداره ، دود ماشین ها و آلودگی کارخونه ها و ویروس و هزار تا چیز دیگه … که ما باید از تو هوا پاکشون کنیم. این دقیقا همون کاریه که این دستگاه براش ساخته شده یعنی تصفیه ی تمام ناخالصی های هوای دورو برمون.

مزایای استفاده از تصفیه هوا :

به طور کلی دستگاه تصفیه هوا از چهار روش هوای اطراف رو تمیز می کنه که تمامی این روش ها یجورایی مکمل همدیگه هستند و هر کدوم شاید یک آلودگی خاص رو از هوا حذف کنند. . در نهایت هوای مناسب نفس کشیدن رو برامون بسازند

 • فیلتر هپا
 • فیلتر کربن فعال
 • لامپ یووی فرابنفش
 • یون منفی

فیلتر هپا

دستگاه تصفیه هوا بوسیله فن داخلی ابتدا هوا را به سمت خودش مکش می کند و از فیلتر هپا ( فیلتر هپا در ویکی پدیا ) عبور می دهد. این کار باعث می شود آلودگی هایی که در هوا معلق هستند درون فیلتر حبس شوند، و هوای مناسب نفس کشیدن از طرف دیگر آن خارج می شود. نکته بسیار مهم در فیلتر هپا توانایی بالای آن در گرفتن ذرات تا ۰.۳ میکرون در هوا می باشد؛ که شامل گردوغبار، آلرژن ها، دودهای قابل مشاهده و باکتری ها است.

میکرون چیست؟

هر ۱ میکرون = ۰/۰۰۰۱ سانتی متر

فیلتر هپا چه آلودگی های را از بین میبرد؟

فیلتر هپا می تواند ۹۹.۹۷ درصد از ذرات معلق هوا با سایز ۰.۳ میکرون را جذب کند

استاندارد های فیلتر هپا

 • استاندارد های فیلتر هپا بصورت زیر می باشد
 • جذب ۹۴% ذرات تا ۰.۳ میکرون: H10
 • جذب ۹۸% ذرات تا ۰.۳ میکرون: H11
 • جذب ۹۹.۸% ذرات تا ۰.۳ میکرون: H12
 • جذب ۹۹.۹۷.% ذرات تا ۰.۳ میکرون: H13
 • جذب ۹۹.۹۹۵% ذرات تا ۰.۳ میکرون: H14

فیلتر کربن

دستگاه تصفیه هوای دارای فیلتر کربن فعال ( فیلتر کربن ویکی پدیا ) نیز ابتدا هوا را توسط فن به داخل دستگاه می کشد و با عبور از فیلتر کربن آلاینده ها و گازها را از بین میبرد. هرچند مواد فیلتر کربن کاملا با هپا متفاوت است و توانایی جذب ذرات متخلخل را دارد و می تواند فرمالدئید یا فرمالدهید و بو ها، بخارها و گازهایی که از خودرو ها ،اسپری، مواد شیمیایی رنگ ها و VOC ها ناشی می شود را حذف کند.

توجه داشته باشید که فیلتر کربن اکتیو یا کربن فعال به این معنی نیست که تصفیه هوا را تبدیل به دستگاه تصفیه هوای اکتیو میکند. تصفیه هوای غیراکتیو یا پسیو دستگاهی است که از فیلتر های هپا و کربن استفاده میکند و به صورت مکانیکی و فیزیکال به حذف آلودگی ها میپردازن.

یون منفی ( یونایزر )

یکی دیگر از راه های تصفیه ی هوا استفاده از یون منفی است ؛ اما یون منفی فیلتر پسیو (غیر فعال ) نیست بلکه نوعی فیلتر اکتیو یا فعال محسوب میشود. ژنراتور یون منفی بارهای منفی را منتشر می کند و این بارها به آلودگی های هوا (که بار مثبت دارند) می چسبد و باعث سنگین شدن این پیوندها شده و آنها را به سطح زمین نزدیک میکند. یون منفی می تواند تنوع بالایی از ذرات معلق در هوا  مانند گرد و غبار، آلرژن ها و ذرات دود را باردار کند تا مکنده تصفیه هوا بهتر و سریعتر بتواند آلودگی های محیط را به سمت خود بکشاند و توسط فیلتر های پسیو نظیر هپا و کربن از بین ببرد.

اما توجه داشته باشید که این ذرات همچنان وجود دارند تا وقتی که آنها را جارو کنید یا از روی وسایل پاک کنید یا دستگاه های تصفیه هوا با فن جذب کننده داشته باشید تا آلودگی را به داخل خود بکشد. در غیراینصورت حتی میتواند خطرناک باشد !! چون تمام آلودگی های محیط را سنگین کرده و در سطح زمین رسانده و کودکان یا افرادی که نشستند یا دراز کشیده اند تمام آلودگی ها را نفس میکشند. پس حتما باید از دستگاه تصفیه هوا فیلتراسیون استفاده کنیم.

در جریان باشید که یون منفی بعنوان مکمل برای این دستگاه است و استفاده از یونایزر به تنهایی فایده ندارد و حتی ممکن است ضرر هم داشته باشد.

لامپ یو وی ( فرابنفش )

لامپ UV یووی در صورت وجود در دستگاه تصفیه هوا، با تابش اشعه ماوراء بنفش با خاصیت ضدعفونی کنندگی بالا از بین برنده میکروارگانیسمهای موجود در هوا نظیر باکتریها، ویروسها و قارچها می باشد. لامپ یو وی، ویروسها را تا ۹۷.۶% حذف می کند. گاهی ممکن است در یک دستگاه تصفیه هوا از لامپ یو وی بصورت مستقل استفاده شود که در این حالت کارایی آن در زمینه میکروب‌زدایی و ضدعفونی خواهد بود و عمدتا چنین تکنیکی در مراکز بهداشتی و اتاق های عمل استفاده می شود.

لامپ UVc در دستگاه تصفیه هوا به گونه ای قرار میگیرد که در مسیر خروجی هوا یا بعد از فیلتر ها باشد و به هیچ وجه نباید در حالت استفاده توسط چشم دیده شود.

چرا باید دستگاه تصفیه هوا تهیه کنیم؟

دستگاه تصفیه هوای خانگی چه آلودگی هایی رو از بین می بره؟​

1.      حذف گرد و غبار و ذرات آلرژی زا

     دستگاه تصفیه هوا:

 • خیالتون رو از بابت حساسیت و آلرژی تو خونه راحت میکنه.
 • باعث میشه کمتر به تمیز کاری و غبار گیری نیاز پیدا کنید
 • به دلیل از بین رفتن ذرات اضافه در هوا اکسیژن راحت تر به شما میرسه

2.      محافظت از شما در برابر آلودگی هوا

 • جلوگیری از ورود ذرات و ناخالصی ها (2.5 pm )که عوامل سرطان زایی هستند و به سلامتی شما در بلند مدت و کوتاه مدت آسیب می رسانند

3.      کاهش بو ها و voc ها

 • جذب بوی غذا و بوی سیگار و بوهای بد در خانه

4.      نابودی ویروس و باکتری

 • جذب و نابودی ویرووس هایی که در هوای اطراف معلق هستند و باعث مریض شدن شما می شوند.
 1. کاهش مواد شیمیایی

     دستگاه تصفیه هوا:

 • آلودگی شیمیایی و همچنین گاز های مواد شوینده در خانه رو کاهش میدهد.
 • فرمالدئید و گازهای مضر موجود در هوا از بین میبرد
 • آزبست موجود در هوا را حذف میکند

6.      کمک به خواب بهتر در شب

    دستگاه تصفیه هوا:

 • ناخالصی های هوا عاملی هستند که موجب اختلال در خواب شبانه شما می شوند. تصفیه هوا با جذب آنها به کیفیت خواب شما کمک می کند
 • باعث آرامتر شدن اعصاب شما میشود و در کیفیت زندگی شما تاثیر محسوس دارند .

منبع : bissell