علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

تاثیر لیزر بر روی کدام مناطق بدن بیشتر می باشد؟

لیزر موهای زائد چیست؟

لیزر موهای زائد تهران روشی مطمئن و موثر برای کاهش موهای زائد بدن و صورت است. این روش فولیکول های مو را بدون آسیب رساندن به پوست شما، از بین می برد. چرخه زندگی و رشد مو به 3 قسمت تقسیم می شود. لیزر موهای زائد فقط روی فولیکول های مو در مرحله رشد تاثیر می گذارد. ممکن است برای رسیدن به اهداف خود به چندین مرحله درمان نیاز داشته باشید. توجه کنید که موهای ضخیم و تیره را می‌توان با درمان‌های کمتری نسبت به موهای نازک و روشن از بین برد.

لیزر موهای زائد برای نقاط مختلف بدن قابل استفاده است. مردم بیشتر برای رفع موهای زائد نواحی صورت، بازوها و پاها، زیربغل، پشت و سینه، شانه ها و منطقه بیکینی به مراکز و کلینیک های پوست و زیبایی مراجعه می کنند. میزان اثربخشی و تعداد جلسات درمان به ناحیه موردنظر بستگی دارد.

لیزر پاها

لیزر پاها در بیشتر مواقع با نتایج عالی همراه است. موهای پا ضخیم‌تر و تیره‌تر از موهای سایر نواحی هستند. به همین دلیل، اغلب می توانید نتایج شگفت انگیزی را در چندین جلسه درمان به دست آورید.

لیزر صورت

لیزر صورت تاثیر بسزایی در کاهش موهای زائد پوست دارد. موهای زائد صورت، نازک تر از موهای زائد پاها هستند. ممکن است برای از بین بردن آنها به تعداد جلسات بیشتری نیاز باشد. به همین علت لازم است تا کمی صبور باشید.

لیزر منطقه بیکینی

لیزر منطقه بیکینی باعث می شود تا افراد از شر موهای زائد این ناحیه خلاص شوند. موهای ناحیه بیکینی هم مانند موهای پا، اغلب ضخیم‌ و تیره‌ هستند و می‌ توانند به سرعت و به طور چشمگیری به لیزر موهای زائد پاسخ دهند. اکثر مراجعه کنندگان در عرض 4-6 ماه درمان، به نتایج قابل توجهی می رسند.

لیزر زیر بغل

لیزر زیر بغل مورد استقبال بسیاری از بانوان و آقایان قرار گرفته است. زیر بغل یک ناحیه درمانی محبوب برای لیزر موهای زائد است و حتی می تواند سایه تیره ای را که بسیاری از افراد پس از اصلاح یا اپیلاسیون مشاهده می کنند را کاهش دهد. برای کاهش دائمی موهای زائد زیر بغل، معمولاً 6 تا 8 جلسه درمان لازم است.

انواع دستگاه های لیزر موهای زائد

برای از بین بردن موهای ناخواسته ی بدن از دستگاه های مختلفی استفاده می شود که به تشخیص پزشک متخصص بستگی دارد.
پزشک با توجه به رنگ مو، نوع پوست، ضخامت مو و ناحیه درمان، یکی از دستگاه های زیر را مورد استفاده قرار می دهد:
• لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت
• لیزر تور پالسی بالا
• لیزر با استفاده از دایود
• از بین بردن مو های زائد با استفاده از لیزر روبی
• لیزر ND:YAG

 چند جلسه لیزر کافی است؟

این موضوع به چندین عامل از جمله حجم موهای زائد شما، این‌که هر چند وقت یک‌بار نیاز به اصلاح یا دارید، سن و سطح هورمون‌های بدن شما دارد. به صورت کلی هر چه مقدار موهای زائد شما بیشتر باشد، به جلسه‌های بیشتری هم نیاز پیدا می‌کنید. به طور معمول برای خانم‌ها، شش تا هشت جلسه لیزر کافی است. اما برای خانم‌هایی که رشد هورمونی مو دارند، ۱۰ تا ۱۲ جلسه ممکن است لازم باشد.

اما برای آقایان چند جلسه لیزر کافی است؟ برای مردان به صورت عادی هشت تا ده جلسه نیاز هست. اما در صورتی که حجم موها زیاد و متراکم باشند، این مقدار به ۱۰ تا ۱۲ جلسه می‌رسد. در عکس زیر می‌توانید تعداد جلسات مورد نیاز برای هر کدام از نواحی بدن را مشاهده کنید.

رشد مو مستقیما با هورمون‌ها و تحرکات ناشی از راه رفتن و حرکات روزانه در ارتباط است. نوسان هورمون‌ها و افزایش تستسترون، رشد مو را افزایش می‌دهند. همچنین باید بدانید که یکی از کارکردهای موهای زائد، محافظت از پوست در برابر اصطحکاک است. هنگام راه رفتن، لباس‌هایمان روی پوست ما ساییده می‌شود و این تحریک باعث افزایش جریان خون در نواحی ساییده شده می‌شود که می‌تواند باعث افزایش رشد مو شود. به عنوان مثال، شانه‌های مردان بیشترین اصطحکاک را از حرکت روزانه بدن، دریافت می‌کنند و این یکی از نواحی است که شاهد بیشترین رشد مو در مردان هستیم. این نواحی در خانم‌ها بیشتر نواحی صورت، بازو، زانو و پاهای فوقانی است.

لیزر صورت چند جلسه است؟

تعداد جلسات لیزر صورت به عواملی مانند میزان موهای زائد، سن و جنسیت بستگی دارد. لیزر صورت برای خانم‌ها حداقل جلسه و حداکثر ۱۰ جلسه است و برای آقایان حداقل ۶ جلسه و حداکثر ۱۲ جلسه می‌شود.

آن‌چه که شما باید درباره نوع و تیپ‌های پوست بدانید

در حال حاضر دستگاه‌های لیزر بسیاری وجود دارند. اما از تنها چهار نوع لیزر و یک سیستم دیگر به نام IPL برای لیزر موها استفاده می‌شود. برای هر نوع تیپ پوستی یک دستگاه لیزر ایده‌آل وجود دارد. استفاده از دستگاهی که مناسب پوست شما نباشد، می‌توان عوارض جانبی لیزر موهای زائد را افزایش داده و میزان اثربخشی لیزر را کاهش دهد. پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا متوجه شوید که چه نوع تیپ پوستی دارید و سپس به یک کلینیک لیزر معتبر که دستگاه لیزر متناسب با پوست شما را ارائه می‌کند، مراجعه کنید.

دستگاه لیزر الکساندرایت: مناسب برای تیپ‌های پوستی ۱ تا ۴

دستگاه لیزر دایود: مناسب برای تیپ‌های پوستی ۱ تا ۴

دستگاه لیزر ان دی یاگ: مناسب برای تیپ‌های پوستی ۵ و ۶

دستگاه لیزر IPL: مناسب برای تیپ‌های پوستی ۱ تا ۴

همانطور که مشاهده می‌کنید، برای انجام لیزر در تیپ‌های پوستی ۵ و ۶، فقط باید از لیزر  Nd: YAG استفاده کنید. این دستگاه از بی‌خطرترین نوع لیزر برای پوست‌های برنزه و سبزه است. شما با استفاده از دستگاه لیزر دیگری که مناسب پوست شما نیست، ممکن با عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد مواجه شوید.

به رنگ موها هم توجه کنید!

علاوه بر نوع پوست، رنگ موهای زائد را هم در نظر بگیرید. ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که «آیا لیزر روی موهای بلوند، قرمز یا خاکستری کار می‌کند؟» واقعیت این است که تا زمانی که موهای زائد شما رنگدانه داشته باشند، امکان از بین بردن آن‌ها با استفاده از لیزر، وجود دارد. برخی موهای بلوند ممکن است بسیار شفاف باشند و ممکن است توسط لیزر درمان نشوند. همینطور لیزر موهای زائد برای افرادی که موهای قرمز دارند، بسیار مشکل است. نتیجه حاصل شده به درشتی و رنگ مو هم بستگی دارد. معمولا پیشنهاد می‌شود که اگر نتیجه‌ای که انتظار دارید، به دست نیامد، درمان را متوقف کنید. همچنین موهای خاکستری به دلیل نداشتن رنگدانه به لیزر موهای زائد پاسخ نمی‌دهند.

مناطق حساس برای لیزر موهای زائد کدامند؟

انجام لیزر بیشتر از اپیلاسیون حساسیت ایجاد نمی‌کند. اما باید مطمئن شوید که این کار را در یک کلینیک لیزر با اپراتورهای متخصص انجام می‌دهید. اگر تا کنون از اپیلاسیون یا سایر روش‌های رفع موهای زائد استفاده نکرده‌اید، احتمالا با درد لیزر آشنا نخواهید بود و به آن عادت ندارید. درد لیزر موهای زائد کاملا قابل تحمل است. اما هر فردی، آستانه تحمل درد متفاوتی دارد. درد موهای زائد به مشابه یک کش لاستیکی است که با سرعت متوسط به پوست شما برخورد می‌کند.

البته برخی از قسمت‌های بدن بسیار حساس‌ هستند. برای خانم‌ها حساس‌ترین قسمت، نواحی لب فوقانی و بیکینی است. مناطق حساس برای مردان، جلوی گردن و قفسه سینه است. در صورتی که برای اولین بار لیزر موهای زائد را تجربه می‌کنید، می‌توانید برای کاهش درد و اضطراب، کارهای زیر را انجام دهید.