علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

چه نوع پارچه هایی قبل از برش اتو می شوند؟

راهنمای اتو کشی انواع پارچه و لباس؛ با لباسهایمان مهربان باشیم

یکی از دغدغه های خانم ها و آقایان اتو کردن لباس هایشان است. زمانی که می خواهید لباس های خود را اتو بزنید باید تنظیمات اتو را طبق همان پارچه و لباس تنظیم کنید. اتو زدن انواع مختلف لباس‌ها و پارچه‌ها با یک دیگر متفاوت است. برای اتو کشیدن هر نوع لباس و پارچه باید تکنیک های خاصی را در نظر بگیرید.ما در این مقاله از آموزش خیاطی سورن قصد داریم اتو کشی انواع پارچه و لباس را به شما آموزش دهیم.

درجه ی حرارت برای انواع پارچه

قبل از اینکه دست به کار اتو زدن شوید باید جنس پارچه تان را مدنظر بگیرید که قابل اتو زدن است یا خیر؟ در صورتی که پارچه قابل اتو زدن بود جنس و ظرافت پارچه را زیر نظر بگیرید. هر چه جنس پارچه ضخیم تر باشد به حرارت و بخار بیشتری احتیاج دارد. قبل از اتو کشیدن نکات زیر از سری مقالات آموزش خیاطی فنی حرفه ای را رعایت کنید:

    پر کردن مخزن آب

برای اتو کشیدن باید مخزن اتو را با آب مقطر تمیز پر کنید. آب مقطر و یا آب تصفیه باعث می شود مخزن اتو رسوب نگیرد.

    تنظیم دما و بخار اتو

بر روی هر اتویی دایره ی چرخان وجود دارد. که با چرخاندن آن می توانید دمای اتوی خود را تنظیم کنید.

    NYLON  پلاستیکی

    COTTON   پنبه ای

    SiLK  ابریشمی

    WOOL   پشمی

    LineN کتان

انواع جنس پارچه

پارچه ها امروزه از منشا متفاوتی تهیه می شوند که به 4 دسته تقسیم می شوند:

  • پارچه هایی که منشا گیاهی دارند مانند کتان، پنبه، کنف و …
  • پارچه هایی که سر چشمه حیوانی دارند مانند ابریشم، خز طبیعی و …
  • پارچه هایی که سر چشمه ی معدنی دارند مانند آزبست ( پنبه ی نسوز ) و پارچه های شیشه ای
  • پارچه هایی که از سنتزهای شیمیایی به دست می آیند مانند نایلون، لاکرون و….

پارچه های گیاهی به 5 دسته تقسیم می شوند:

  • پارچه های الیاف طبیعی
  • الیاف میوه ای و دانه ای و پنبه
  • الیاف ساقه مانند کتان و کنف
  • الیاف برگی مانند سیسال
  • پارچه های نخی

چگونه بافت را بشوییم و اتو بزنیم؟

حتما برای شما هم این اتفاق افتاده است که لباس بافت خود را یک بار شست و شو داده اید شل و گشاد شده است. ظرافت و حساسیت شست و شوی این لباس ها بسیار است. بنابراین نباید بگذارید لباس های بافت شما بسیار کثیف شوند. در درجه اول توصیه می شود لباس بافت را با دست شستشو بدهید، تا بر اثر چرخش و جابجایی در لباسشویی گره های بافت آسیب نبیند.

برای شست و شوی لباس ها در داخل لباس شویی باید حرارت آب لباسشویی را کم کنید و لباس را با آب سرد شستشو دهید، تا هنگام آبکشی لباس ها گشاد نشوند.

خشک کردن لباس های بافت

نکته ی دیگر خشک کردن لباس های بافت است. هنگامی که لباس هارا شست و شو داده اید نباید لباس های بافت را روی بند آویزان کنید. این کار باعث می شود لباس هایتان گشاد شده و به اصطلاح وا بروند. برای خشک کردن لباس ها باید یک پارچه ی تمیز بر روی زمین پهن کنید و بافت را روی این پارچه قرار دهید تا خشک شود. برای بسیاری پاسخ به این سوال که چگونه بافت را اتو بزنیم بسیار مشکل است زیرا حرارت اتو ممکن است بافت لباس را شل کند

چگونه بافت را اتو بزنیم؟

برای اتو کشیدن لباس های بافت ابتدا دکمه های لباس را بسته و لباس را پشت و رو کنید. سپس لباس را روی یک سطح صاف پهن کنید که حرارت مستقیم، بافت پارچه را خراب نکند. جنس به کار رفته در بافت از پشم و ابریشم است که حرارت بالای اتو باعث میشود الیاف لباس آسیب ببیند.

در نتیجه یک پارچه بر روی بافت قرار دهید و آن را نم دار کنید رطوبت روی پارچه مانند یک عایق عمل می کند و نمیگذارد حرارت مستقیم به پارچه بخورد. بعد از اینکه قسمت های مختلف لباس را اتو کشیدید تا زمانی که بافت گرما دارد نباید لباس را تکان دهید این کار باعث شل شدن لباس و تغییر شکل آن می شود. برای اتو زدن لباس های بافت ابتدا باید آستینها را اتو بزنید و برای اتو کشی قسمت های مختلف لباس باید از سرشانه تا پایین را اتو بزنید.

اتو کشی لباس های کتان

این جنس لباس را با حرارت می توانید اتو کشی کنید. اگر پارچه و لباس کتان شما خشک است ابتدا باید اتو را روی حالت بخار قرار دهید و لباس را با یک اسپری نم دار کنید.

اتو کشیدن لباس های ابریشمی

برای اتو زدن لباس های ابریشمی ابتدا اتوی خود را روی گرم و خشک قرار دهید و اتو را به حالت پرسی روی لباس قرار دهید. اتو را به هیچ عنوان روی لباس های ابریشمی نکشید. برای اتو کشیدن این مدل پارچه و لباس ها اتو پرس بهترین انتخاب است. باید تنظیمات اتو را روی حالت بخار و گرمای متوسط تنظیم کنید.

اتو کردن لباس پنبه

برای اتو کشی این جنس لباس همانطور که در آموزش دوخت آستین مچی چین دار دکمه دار ذکر شد، می توانید اتو را روی حرارت بالا قرار دهید و زمانی که پارچه نم دار و مرطوب است دست به کار شوید. برای اتو کشی راحت لباس از بخار و اسپری آب استفاده کنید.

اتوکشی لباس کشمیر

لباس و پارچه های کشمیر را بهتر است اتو نکنید.  به دلیل جنس حساس این لباس و پارچه ها بهتر است آنها را  به خشک شویی بسپارید.

اتو کردن لباس توری

برای اتو زدن پارچه های توری باید لباس کاملا خشک باشد و برای اتو زدن باید یک پارچه ی تمیز را بر روی تور قرار دهید تا از لباس شما محافظت کند. برای اتو کشی لباس و پارچه ی تور باید حرارت اتو را پایین و با کمترین درجه و کمی صبر وحوصله بیشتر پارچه را اتو بزنید. نیازی به اتو کردن پارچه‌های حوله‌ای نیست، فقط کافیست از کمی نرم کننده در هنگام شستشوی آن‌ها استفاده کنید

اتو زدن پارچه های فیبر مصنوعی

چگونه استات را اتو کشی کنیم؟ دمای اتو را پایین آورده و از اتوی خشک و بدون بخار استفاده کنید.

چگونه پارچه و لباس های مخمل را اتو کشی کنیم؟

پارچه های مخمل معمولا فیبر استات نایلون و ابریشم مصنوعی دارند. در واقع لباس های مخملی نیاز به اتو زدن ندارند اما اگر مجبور به اتو زدن بودید باید اتو را روی حالت بخار قرار دهید و اتو را مستقیما به لباس های مخملی نکشید. با استفاده از بخار اتو و رعایت فاصله چروک ها را باز کنید.

اتو  کشیدن پارچه های مخمل کبریتی

برای اتو کشیدن این نوع لباس ها باید سطح لباس را صاف کنید و دمای اتو را کم کنید و اتو را روی حالت بخار قرار دهید. و برای اتو کشیدن این گونه لباس ها باید اتو را به حالت پرسی به لباس ها بزنید. بعد از اتو کردن لباس ها سریعا آن ها را آویزان کنید.

چگونه آکریلیک را اتو کشی کنیم؟

دمای اتو را روی حرارت پایین تنظیم کنید و اتو را در حالت خشک قرار دهید و از بخار استفاده نکنید. بهترین زمان برای اتو زدن پارچه های آکریلیک زمانی است که پارچه و لباس خشک است. جنس این گونه لباس ها بسیار ظریف و ملایم است و باید با احتیاط اتو شوند. استفاده از اتوی بخار برای این دسته از لباس ها به هیچ وجه توصیه نمی شود اما می توانید آب را روی آن اسپری کنید. لباس را موقع اتو پشت و رو کنید.

چگونه پارچه های نایونی را اتو کشی کنیم؟

برای اتو کشی این نوع لباس و پارچه ها به دلیل ظرافت و حساسیت بالایی که دارند باید دمای تو را پایین بگذارید. از اتوی خشک و بدون بخار استفاده نکنید برای صاف شدن چروک های روی لباس از اسپری آب در حین اتو کشی استفاده کنید. اگر اسپری آب عمل نمی کند برای تعمیر اتو اقدام کنید.

اتو کشی پارچه های پلی استر

اتوی این گونه لباس ها را زمانی باید انجام دهید که این لباس ها مرطوب و نم دار هستند. اگر لباس ها هنگام اتو کشی خشک بودند باید آن ها را با یک اسپری نم دار کنید و بعد اتو زدن را شروع کنید.

اتو کشیدن لباس های ترمه

جنس پارچه ی ترمه از پشم بز است به همین علت به مراقبت زیادی نیاز دارد زمانی که این جنس لباس را شسته اید نباید آن ها را مچاله کنید. بعد از شستن آن ها را روی یک سطح صاف بگذارید تا خشک شوند. اما اگر این لباس ها پس از شستن چروک و خطوط زیادی داشتند می توانید لباس ها را پشت و رو کنید و بعد اتو کشیدن را شروع کنید. دقت داشته باشید که روی این جنس لباس ها اگر لکه ای باشد بعد از اتو کشی این لکه روی لباس ماندگار می شود.

نکات مهم قبل از برش پارچه

برش پارچه یکی از مراحل مهم در طراحی و دوخت یک لباس است. زیرا اگر پاچه را به درستی برش نزنیم، امکان دوخت تمیز لباس را نخواهیم داشت. توجه به یک سری نکات به ما کمک می‌کند تا بتوانیم به شکل مناسبی پارچه را برش بزنیم.

10 نکته مهم قبل از برش پارچه

1- کیفیت پارچه

سعی کنید برای دوخت لباس از پارچه‌های با کیفیت استفاده کنید. اگر مشتری شما پارچه را خود تهیه می‌کند، به او نکات مهمی را درباره کیفیت پارچه و کارایی آن بگویید. پارچه‌های بی‌کیفیت نه تنها شما را در مراحل برش و دوخت لباس دچار مشکل می‌کنند بلکه خروجی کار شما را هم بی‌کیفیت نشان می‌دهند.

2- محاسبه میزان پارچه مورد نیاز

قبل از برش، به بررسی میزان پارچه مورد نیاز برای دوخت یک لباس بپردازید. محاسبه پارچه مورد نیاز، به شما کمک می‌کند تا در برش و دوخت دچار مشکل نشوید. سعی کنید برای دوخت لباس، پارچه زیادی را سفارش ندهید و البته متراژ پارچه را هم بسیار کم در نظر نگیرید تا دربرش دچار مشکل شوید. یک خیاط، به تجربه متراژ پارچه مورد نیاز برای دوخت انواع لباس را بدست خواهد آورد.

3- قبل از برش پارچه را اتو بزنید

هنگامی که یک پارچه را خریداری می‌کنیم و آن را به کارگاه خیاطی یا منزل می‌آوریم، پارچه چروک می‌شود. به همین دلیل بهتر است قبل از برش پارچه آن را اتو کنیم. اگر چروک پارچه قبل از برش و دوخت گرفته نشود، ممکن است در اندازه‌زدن‌های روی پارچه با اشتباه مواجه شویم یا بعد از دوخت لباس، شاهد لقی و فضای اضافه در لباس باشیم. همچنین در هنگام دوخت درزها ممکن است پارچه زیر پایه چرخ جمع شود و دوخت ما را خراب کند. اتوکشی قبل از برش پارچه به خیاط کمک می‌کند تا تار و پود پارچه را در جای خود ثابت کند.

4- حذف کناره‌های پارچه

قبل از اینکه پارچه را برش بزنیم، بهتر است که کناره‌های ترکی پارچه را ببریم تا سوراخ‌های موجود بر روی این کناره پارچه در هنگام دوخت بر روی لباس قرار نگیرد. همچنین برش کناره‌های پارچه از جمع شدن آن در هنگام دوخت ممانعت به عمل می‌آورد.

5- توجه به آب‌رفت پارچه‌ها

در پارچه‌هایی که آب‌رفت دارند، باید قبل از برش پارچه آن را در داخل ماشین لباس‌شویی بیندازید تا آب‌رفت آن قبل از دوخت مشخص شود. پارچه را با آب سرد بشویید تا آسیبی نبیند و سپس آن را اتو کنید.

6- مشخص کردن میزان رنگ‌دهی پارچه قبل از برش

بسیاری از پارچه‌ها (به خصوص پارچه‌های مشکی) رنگ می‌دهند. این رنگ دادن ممکن است در هنگام دوخت نیز خیاط را اذیت کند. به همین دلیل قبل از اینکه برش و دوخت پاچه را شروع کنید، قسمتی از پارچه را بر روی یک پارچه سفید بکشید. اگر دیدید که پارچه سفید به خود رنگ رفت، ابتدا پارچه را بشویید و سپس نسبت به برش آن اقدام کنید. باید توجه داشت که حتی پارچه‌های با کیفیت نیز ممکن است از خود رنگ پس بدهند. بنابراین برای اینکه رنگ لباس بعد از دوخت تغییر نکند، پارچه را با آب سرد شستشو دهید.

7- حذف استرینگ پارچه

در هنگام بافت پارچه‌ها شاهد گلوله شدن نخ هستیم، به این حالت استرینگ می‌گویند. این اتفاق در پارچه‌های ارزان قیمت بیشتر دیده می‌شود. ولی در پارچه‌های گران‌قیمت هم ممکن است اتفاق بیفتد. در هنگام خرید پارچه باید به استرینگ نبودن الیاف آن توجه کرد. قبل از برش پارچه، نیز همۀ سطح پارچه را به دقت بررسی کنید تا در صورت وجود استرینگ، الگو را طوری بر روی پارچه قرار دهید که قسمت‌های دارای استرینگ حذف شوند.

8- تهیه الگوی برش پارچه

قبل از اینکه برش پارچه را شروع کنید تمامی الگوهای قسمت‌های مختلف لباس را ترسیم و آماده کنید. سعی کنید الگوها را بر روی پارچه طوری تنظیم کنید که کمترین هدر رفت پارچه ایجاد شود. یک خیاط ماهر سعی می‌کند تا برای دوخت لباس کمترین میزان پارچه را استفاده کند. داشتن یک الگوی مناسب (نظیر الگوهای متد دیاموند) به شما کمک می‌کند تا بتوانید یک لباس اندازه با کمترین مصرف پارچه را بدوزید.

9- تهیه ابزارهای لازم برای برش پارچه

داشتن یک قیچی مناسب به شما کمک می‌کند تا بتوانید برش پارچه را به راحتی انجام دهید. استفاده از قیچی‌های کند یا لبه برگشته در برش پارچه باعث می‌شود تا بارش شما دقت کافی را نداشته باشد. به همین دلیل در خیاطی، قیچی مهمترین ابزار کار دست یک خیاط محسوب می‌شود. داشتن قیچی نخ‌چین یا قیچی زیگزاگ نیز به شما کمک می‌کند تا بتوانید نخ‌های اضافه متصل به پارچه را با کمترین آسیب به بافت آن قیچی کنید.

10- توجه به راه پارچه

هر پارچه از تار و پود تشکیل می‌شود. تار و پودها به صورت عرضی در یک دیگر بافته می‌شوند. تار و پود پارچه، بافت آن را شکل می‌دهد. هر پارچه‌ای دارای یک نوع بافت خاص است. در برخی از پارچه‌ها تشخیص رویه و پشت پارچه از یکدیگر ساده نیست به همین دلیل یافتن رویه پارچه و همچنین طول پارچه مهم است. برش پارچه از طول باعث می‌شود تا پارچه ما در هنگام برش و دوخت ریش نشود.

محتوای خبر مخفی کن