عمومیکسب و کار ایرانیان

برای نصب پکیج دیواری چه مواردی نیاز است؟

ممکن است به خود فکر کنید می توانید پکیج را در تمام قسمت های خانه خود حیاط یا محوطه بازی نصب کنید. این طرز تفکر کاملاً اشتباه است، به همین دلیل در این مطلب سعی می کنیم راهنمای نصب و دلایل عدم نصب پکیج در محیط باز را توضیح دهیم و بهترین مکان ها برای برپایی آن را به شما معرفی کنیم. شما می توانید در مکان های چون انبار، زیر پله، سرویس بهداشتی، گاراژ و… این محصولات را نصب کنید.

نکات مهمی که باید در هنگام نصب پکیج دیواری توجه کنید

با توجه به شرایط ساختمان باید دستگاه فن دار یا معمولی را انتخاب کنید. پکیج هایی که در بازار موجود هستند دو مدل دارند که می توان به مدل بدون فن و مدل فن دار اشاره کرد. ظرفیت های موجود در بازار متفاوت است و در ظرفیت های ۲۴، ۲۸ و ۳۲ کیلو وات عرضه شده اند. پکیج سیستم گرمایشی بوده که باید قبل از خرید آن باید محل نصب آن را مشخص کنید. در ابتدا باید مشخص کنید پکیج را در کدام قسمت خانه قرار است نصب کنید.

توجه کنید محل نصب پکیج باید بدون رطوبت و تراز باشد. پکیج شما باید به دودکش نزدیک باشد. توجه کنید قطر دودکشی که به پکیج نصب کرده اید نباید کوچکتر از قطر خروجی کلاهک مخروطی بالای پکیج باشد. دودکش حداقل باید ۱۵ سانتی متر باشد و حداقل چهار متر دودکش از محل نصب پکیج ارتفاع داشته باشد.

راهنمای نصب پکیج دیواری

در ادامه می خواهیم راهنمای نصب پکیج را بیان کنیم تا شما با راهنمای نصب آشنا شوید. در مرحله اول باید شابلون را بر روی دیوار نصب کنید و پکیج را بر روی دیوار بگذارید. مکانی که پکیج را نصب می کنید باید مطابق با نیاز دودکش شرایط لازم را داشته باشد. به روی هر کیلو وات توان پکیج به یک متر مکعب جا و مکان نیاز است. در مرحله بعد باید بر روی پکیج دو شلنگ ورودی آب سرد و خروجی آب گرم نصب کنید. همچنین دو شلنگ دیگر هم باید به منظور رفت و برگشت سیستم گرمایشی نصب کنید.

به نوع پکیج خود توجه کنید و دودکش مناسب با تهیه و نصب نمایید. با استفاده از شلنگ و رعایت اصول ایمنی گاز پکیج را نصب کنید‌. در مرحله بعدی باید پکیج را بدون روشن کردن به برق بزنید و شیر پرکن را باز کنید تا بار دستگاه با 1.5  برسد. در آخر پکیج را روشن نمایید. پیشنهاد می شود برای نصب پکیج حتما از خدمات متخصصانی چون نمایندگی های مجاز استفاده کنید، چرا که نصب پکیج کار هرکسی نیست.

محل مناسب برای نصب پکیج

پکیج دیواری باید یک الی دو متر با زمین فاصله داشته باشد. بهتر است پکیج دیواری در فضای بسته نصب شود و در فضای باز مانند حیاط و بالکن آن را نصب نکنید. قبل از نصب پکیج را بررسی کنید تا بتوانید به راحتی عملیات سرویس و تعمیر پکیج را انجام دهید. اگر قرار است پکیج را درون کابینت نصب کنید باید محیط اطراف پکیج ۱۰ سانتی متر از کابینت شما فاصله داشته باشد. برای بهتر سوخت رساندن بهتر است در نزدیکی انشعابات برق و لوله گاز پکیج را نصب کنید.

توجه کنید دودکش باید مجزا باشد، در غیر این صورت باید در یک فضای مناسب یک دودکش دیگری برای پکیج در نظر بگیرید. محیط نصب پکیج باید مناسب با پکیج لوله کشی آب داشته باشد. همچنین محیطی را انتخاب کنید که برای لوله کشی رادیاتور و شوفاژ با پکیج مشکلی برای شما ایجاد نکند.

در چه محل هایی نباید پکیج را نصب کرد؟

در مکان هایی چون بالکن، حیاط، تراز یا در کل محیط باز پکیج ها را نصب نکنید. در صورت تمایل به نصب پکیج در این مکان ها باید در اطراف پکیج یک کابین قرار دهید تا کابین در برابر وزش باد و باران مقاومت ایجاد کند. توجه کنید به هیچ عنوان پکیج دیواری را در محیط‌ های چون زیرزمین یا حمام نصب نکنید، چرا که این کار بسیار خطرناک بوده و این دو محیط مرطوب است که باعث ایجاد گاز گرفتگی می شود.

در  فضاهای کاملاً بسته به هیچ عنوان پکیج ها را نصب نکنید. فضا های که در و پنجره های دوجداره نصب شده‌ اند جزو فضا های کاملاً بسته می باشند. در فضا های کاملا بسته اکسیژن وارد محیط نمی شود، به همین دلیل افرادی که در این محیط زندگی می کنند آسیب می بیند. در نزدیک سیستم های گرمایشی و سرمایشی مانند کولرهای گازی، یخچال، کولرهای آبی و اجاق گاز و… به هیچ عنوان پکیج نصب نکنید، چرا که در کارکرد پکیج اختلال ایجاد می شود.

نصب پکیج در تراس و آشپزخانه

همانطور که گفتیم نصب پکیج در در تراس ممنوع است، چرا که ممکن است با وزش باد شدید پکیج خاموش شود. البته امکان دارد نور مستقیم خورشید به پکیج برخورد کند و باعث شود پکیج بیش از حد گرم شده و به آن فشار وارد شود. در فصل سرد مانند زمستان هوا بیش از حد سرد است و پکیج یخ می زند.  در نتیجه یخ زدگی موجب شکستگی لوله های پکیج و نشتی آن می شود.

یکی از بهترین محل برای نصب پکیج های دیواری آشپزخانه می باشد، چرا که امکان دسترسی سریع به پکیج برای شما فراهم می شود و شما می توانید به راحتی آن را تعمیر کنید. البته مشکلات دیگری چون یخ زدگی یا برخورد نور مستقیم خورشید وجود ندارد‌. همچنین به راحتی به انشعابات گاز، برق، آب و لوله کشی دسترسی دارید. در آشپزخانه شما می توانید به راحتی خطاها و فشارهای دستگاه را مشاهده کنید. البته اگر پکیج را در یکی از کابینت های آشپزخانه قرار دهید سر و صدا آن کم می شود.

جمع بندی

در این مطلب راهنمای نصب، پکیج های دیواری را بررسی می کردیم. نصب پکیج کار تخصصی بوده و باید توسط متخصصانی که مهارت کافی در نصب انواع پکیج های دیواری دارند انجام گیرد.