علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

دلیل چرب شدن شیشه اتومبیل چیست؟

علت چرب شدن شیشه ماشین از داخل چیست؟

چرب شدن شیشه جک از داخل علاوه بر مختل کردن دید راننده می تواند اذیت کننده باشد. به همین دلیل برای اینکه بدانید علت چرب شدن شیشه ماشین از داخل چیست و چگونه می توانید چربی شیشه را از بین ببرید، این مقاله به کار شما خواهد آمد.  اگر به چگونگی نصب دوربین دنده عقب اتومبیل نیز علاقمند هستید، به مقالات مرتبط مراجعه نمایید.

چرب شدن شیشه ماشین از داخل از جمله مشکلاتی است که می تواند دید راننده را مختل کند و باعث تصادف شود. این لایه روغنی یا چربی علاوه بر به خطر انداختن ایمنی، بسیار آزار دهنده است. پس بیایید “علت چرب شدن شیشه ماشین از داخل” و دلایل تعویض دوربین دنده عقب اتومبیل را بررسی کنیم و اینکه بدانیم چه کاری می توانیم برای تمیز کردن شیشه و جلوگیری از چرب شدن مجدد آن انجام دهیم.

دیدن سطح تمیز شیشه همیشه به این معنی نیست که شیشه های ماشین شما تمیز هستند. سطوح شیشه‌ای زمانی که خشک هستند تمیز به نظر می رسند، اما کثیفی یا چربی زمانی که شیشه ماشین زیر نور آفتاب قرار دارد، آشکار می شود. ممکن است فکر کنید که عملکرد نادرست برف پاک کن ماشین باعث این موضوع می شود، اما در اصل اینگونه نیست. عملکرد اصلی برف پاک این است که آب را از شیشه حذف کند و نه اینکه کثیفی ها را از بین ببرد. برخی از رانندگان با مشکل چرب شدن شیشه ماشین از داخل مواجه‌اند که دلایل رایج این موضوع عبارتند از:

آزاد شدن بوی پلاستیک داشبورد

بویی را که هنگام خرید ماشین جدید خود حس کردید را به یاد دارید؟ این بو به خاطر پلاستیک و سایر اجزای داخلی خودرو است. با گذشت زمان، آن ها آزاد می شوند و در داخل خودرو به دام می افتند و باعث ایجاد لایه چربی روی شیشه جلو می شوند. تلاش برای تمیز کردن این سطح چربی با استفاده از پاک کننده های روغنی وضع را بدتر می کند. محلول تمیز کننده تبخیر می شود و به لایه چربی تبدیل می شود که شیشه را می پوشاند، به خصوص در هوای گرم.

لمس بیش از حد شیشه ماشین

ما بیشتر از آنچه که تصور می کنیم دست هایمان را روی شیشه جلوی ماشینمان می گذاریم که بیشتر ناخودآگاه است. هربار که این کار را انجام می دهیم، کثیفی و چربی را از کف دست خود به شیشه ماشین منتقل می کنیم و باعث تشکیل یک لایه روغنی روی شیشه می شویم. همچنین اگر دوست دارید که پاهای خود را روی داشبورد قرار دهید، این کار به چرب شدن شیشه ماشین از داخل کمک می کند.

باز و بسته کردن درب ماشین

این احتمال وجود دارد که هر بار درب را برای ورود یا خروج از ماشین باز می کنید، آلاینده هایی از بیرون به داخل ماشین وارد شوند. در روزهایی که بادهای شدیدی می وزد، میکروب های هوای بیرون هر زمان که درب ماشین را باز و بسته می کنید به داخل خودرو راه پیدا می کنند که این موضوع می تواند علت چرب شدن شیشه ماشین از داخل باشد.

ممکن است تعجب کنید که چه مقدار آلاینده می تواند در چنین مدت زمان سریع وارد کابین شود، اما دقیقا سرعت ورود این آلاینده ها به داخل خودرو بسیار زیاد است. تصور کنید هر روز ۱۰ بار درب ماشین خود را باز و بسته می کنید، سپس آن را در تمام روزهایی که از ماشین خود استفاده می کنید ضرب کنید و اینجا دقیقاً متوجه می شوید که سرعت ورود این آلاینده ها چقدر زیاد است.

کثیفی فیلتر اتاق

شما قرار است آلاینده هایی که در داخل کابین خودرو وجود دارد را کاهش دهد، اما گاهی اوقات برعکس عمل می کند. هنگامی که فیلتر اتاق ماشین بسیار کثیف می شود، می تواند این آلاینده ها را روی شیشه جلوی ماشین شما پخش کند و باعث چرب شدن شیشه شود. حتی با پنچره های بسته، گرد و غبار می تواند از طریق دریچه ها یا سیستم تهویه مطبوع به داخل خودرو بیاید. به همین دلیل است که تمیز کردن فیلتر اتاق یا تعویض به موقع آن همیشه توصیه می شود. انجام منظم این کار از رسیدن ذرات گرد و غبار به دریچه ها و انتقال آن به شیشه های ماشین شما جلوگیری می کند. اگر در مناطق بسیار آلوده زندگی می کنید، تعویض فیلتر کابین خود را زودتر انجام دهید.

سیگار کشیدن

فضای داخلی خودرو محیطی ایده‌آل برای تشکیل لایه های چربی است که روی شیشه های ماشین تاثیر می گذارد. دود سیگار یا سایر منابع با رطوبت و گرد و غبار ترکیب می شود و این لایه چربی را ایجاد می کند. این لایه چربی در نهایت شیشه ماشین را می پوشاند و به دلیل سموم موجود در دود، خلاص شدن از شر آن سخت است.

نشتی ضد یخ در داخل کابین ماشین

اگر بوی تندی را در داخل ماشین خود حس کردید یا متوجه شدید که چربی روی شیشه رنگ آبی دارد، می توانید متوجه شوید که ضد یخ در داخل خودرو نشتی دارد. این نشت می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن لایه چربی روی شیشه جلو شود. نشتی را بایستی جدی بگیرید زیرا این ماده شیمیایی می تواند به سلامتی شما و همچنین ماشین آسیب برساند.

پایین نگه داشتن پنجره های ماشین

این دلیل کاملاً مشهود است، رانندگی با شیشه های پایین باد بیشتری را در داخل خودرو ایجاد می کند که به معنای احتمال بیشتر برای ورود کثیفی به داخل خودرو است. این وضعیت مشابه زمانی است که چندین بار در روز از خودرو خارج می شوید و درب خودرو را باز می کنید.

آب باران

گاهی اوقات، علت چرب شدن شیشه ماشین از داخل در اثر عوامل خارجی ایجاد می شود. به عنوان مثال، آب باران می تواند با مواد دیگر ترکیب شود و رسوبات کلسیم ایجاد کند. زمانی که آب به داخل خودرو نفوذ می کند، باعث یک لایه چربی در ماشین می شود. آب سخت، باران اسیدی و شیره درختان عوامل مشابهی در اینجا هستند.

رفع چربی شیشه ماشین از داخل

نحوه “رفع چربی شیشه ماشین از داخل” به میزان لایه چربی که با آن سر و کار دارید بستگی دارد. برای تمیز کردن چربی شیشه ماشین از داخل ممکن است لازم باشد بیش از یک بار تمیز کردن را انجام دهید. برخی از افراد از محلول های در دسترس مانند مخلوط آب و سرکه، الکل ضد عفونی کننده یا محصولات تمیز کننده شیشه استفاده می کنند. برخی دیگر همچنین گزارش می دهند که محصولاتی مانند فوم اصلاح به رفع چربی شیشه ماشین از داخل کمک می کند. به یاد داشته باشید که استفاده از ابزار تمیز کردن مناسب مهم تر از مخلوط کردن بسیاری از چیزهای آزمایش نشده است. در اینجا موارد زیر برای تمیز کردن ضروری است:

  • پارچه میکروفایبر یا میکروفیبر
  • محلول تمیز کننده
  • مالیدن الکل

مرحله اول : شیشه را تمیز کنید

داخل شیشه را با یک پارچه میکروفایبر خشک پاک کنید تا از آلودگی اضافی روی سطح آن خلاص شوید. اگر این مرحله را انجام ندهید شیشه ماشین شما تیره تر می شود، بنابراین حتماً این مرحله را اول انجام دهید.

مرحله دوم : از الکل ضد عفونی کننده استفاده کنید

استفاده از الکل ضد عفونی کننده قبل از استفاده از شیشه پاک کن به عملکرد بهتر پاک کننده کمک می کند. شما به مقدار کمی الکل ضد عفونی کننده نیاز دارید، بنابراین آن را با آب به نسبت مساوی مخلوط کنید. سپس آن را روی یک پارچه میکروفیبر تمیز بمالید و داخل شیشه را پاک کنید.

مرحله سوم : از محلول تمیز کننده استفاده کنید

محلول تمیز کننده‌ای که انتخاب کرده‌اید را روی یک پارچه میکروفیبر اسپری کنید و شیشه را پاک کنید. دقت داشته باشید که اسپری مستقیم آن روی شیشه می تواند منجر به پخش شدن چربی شود. از استفاده از مواد شوینده ظرفشویی خودداری کنید زیرا این مواد باعث می شوند که شیشه جیر شود. به جای آن یک محصول تخصصی را از یک فروشگاه لوازم یدکی خودرو یا فروشگاه های دیگر تهیه کنید.

مرحله چهارم : شیشه جلو را خشک کنید

مرحله آخر این است که شیشه را با یک پارچه میکروفایبر خشک کنید تا مایع کاملاً به داخل آن آغشته شود. همچنین قسمت بیرون شیشه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که لکه های آب وجود ندارد.

چگونه از چرب شدن شیشه ماشین از داخل جلوگیری کنیم؟

تمیز کردن روتین شیشه ماشین از چرب شدن آن جلوگیری می کند. در اینجا برخی اقدامات پیشگیرانه دیگر نیز وجود دارد:

  • محدود کردن یا اجتناب از استعمال دخانیات در خودرو: این عمل یکی از شایع ترین علل تجمع چربی روی شیشه ماشین است. اگر هنگام تمیز کردن شیشه ماشین خود متوجه یک رنگ زرد شدید، احتمالاً این لایه چربی در اثر سیگار کشیدن ایجاد شده است.
  • از فرمول تمیز کننده مناسب استفاده کنید: محصولات پاک کننده حاوی آمونیاک می توانند شیشه ماشین شما را خراب کنند. اطمینان حاصل کنید که محصولاتی را که به طور خاص برای تمیز کردن شیشه ماشین ساخته شده‌اند را خریداری می کنید.
  • استفاده از پارچه میکروفایبر یا همان میکروفیبر: شیشه ماشین خود را با استفاده از یک پارچه میکروفیبر پاک کنید. این نوع پارچه به دلیل بافت نرمی که دارد از ایجاد رگه ها جلوگیری می کند.

این نکات به شما برای رفع چربی شیشه خودرو از داخل کمک خواهد کرد. وجود چربی در شیشه های ماشین شما موقعیتی نیست که بخواهید از آن چشم پوشی کنید زیرا دید شما را محدود می کند. بنابراین امیدواریم هرچه سریعتر اقدامات لازم را انجام دهید.

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر تجربه‌ای راجع به علت چرب شدن شیشه ماشین از داخل و رفع چربی از شیشه دارید خوشحال می شویم دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.