اجتماعیکسب و کار ایرانیان

چه فرقی بین انگشتر نشون نامزدی و حلقه ازدواج وجود دارد؟

تفاوت حلقه نامزدی و حلقه ازدواج ؟

همیشه تصورم بر این بود که این دو حلقه تفاوتی با یکدیگر ندارند اما در واقعیت و بر طبق رسوم و سنت‌ها، تفاوت مابین حلقه‌های نامزدی و ازدواج از زمین تا آسمان است. درهرحال مراسم کم و کوچکی نیست و پشت هر کدام از این انتخاب‌ها دنیایی خاطره و لبخند و هیجان قرار دارد. انتخاب حلقه نامزدی و ازدواج امری مهم محسوب می‌شود چون قرار است بقیه زندگی را با آن سپری کنید، پس باید در انتخاب محتاط بود و با در نظر گرفتن سلیقه‌ طرفین این انتخاب را انجام داد.

خاطرم هست در مراسم خواستگاری خواهرم وقتی حلقه نشان یا همان حلقه نامزدی را به خواهرم دادند، تعجب کرد که چرا این حلقه ساده و بی نگین است؟ مادر داماد با در نظر گرفتن موضوع سلیقه‌ها و انتخاب، یک حلقه ساده برای نشان آورده بود تا بعدها اگر عروس نپسندید، برای تعویض آن مشکلی نداشته باشد. این دوراندیشی اما به ذائقه خواهر من خوش نیامد. یک حلقه ساده و بسیار زیبا بود که من پسندیدم اما خواهرم نه!

برخلاف خواهرم برای من یک حلقه نشان پرطمطراق آوردند و من که عاشق حلقه‌های ساده بودم، کمی جا خوردم اما برعکس خواهرم پذیرفتم و در اولین فرصت به بهانه اینکه ممکن است نگین‌هایش جدا شوند آن را به یک حلقه ساده و یک سکه تبدیل کردم. به نظرم از همین‌جا به‌راحتی می‌توان تفاوت حلقه نامزدی و حلقه ازدواج را کاملاً تشخیص داد. برای مشخص‌شدن فاکتورهای این تفاوت در ادامه مقاله با ما باشید. جهت دیدن جدیدترین مدل های حلقه نامزید و گوشواره حلقه ای کوچک می توانید به گالری سایت پرسته مراجعه نمایید.

هدیه را شما انتخاب نمی‌کنید!

اولین موردی که باید به آن اشاره کنیم این است که حلقه نامزدی یک هدیه از طرف خانواده داماد برای نشان کردن عروس خانم است. این حلقه را در جلسه دوم خواستگاری و یا جلسه بله برون به عروس هدیه می‌دهند. اگر کمی زیرک باشید به‌راحتی می‌توانید سلیقه خود را برای خرید حلقه نامزدی به داماد و خانواده او منتقل کنید تا یک حلقه نامزدی با سلیقه و نظر شما خریده شود.

اما اگر توانایی انتقال نظر خود را نداشته باشید که تقریباً بدون درنظرگرفتن سلیقه عروس حلقه نامزدی خریداری می‌شود، می‌توانید بعد از ازدواج حلقه نامزدی را عوض کنید. اما در کل، ماجرا از این قرار است که این حلقه از طرف خانواده داماد برای خانواده عروس و با درنظرگرفتن پاسخ مثبت عروس به وی هدیه می‌شود. عروس با پوشیدن حلقه، نشان می‌دهد که آماده ازدواج با شخصی تعیین شده و مشخص است. این اولین تفاوت حلقه نامزدی و حلقه ازدواج بود.

ظاهر حلقه نامزدی و ازدواج اهمیت دارد!

دومین فاکتوری که برای تفاوت حلقه نامزدی و حلقه ازدواج بسیار اهمیت دارد ظاهر است. در حالت کلی حلقه‌های نامزدی زرق و برق بیشتری دارند و از یک نگین یا یک جواهر خاص و کوچک تشکیل می‌شوند. اما حلقه‌های ازدواج به‌طورکلی یک شکل بوده و البته چون زوجین حلقه‌هایی هم شکل دارند از یک حلقه ساده‌تر و متناسب استفاده می‌شود که البته این موضوع نیز امری شخصی و سلیقه‌ای خواهد بود.

 البته این اتفاق نیز ممکن است پیشامد کند که گاهاً زوجین تصمیم می‌گیرند حلقه‌هایی به شکل یکدیگر انتخاب نکنند. در این صورت شما می‌توانید حلقه‌ای با سلیقه و نظر خودتان انتخاب کنید که می‌تواند ساده و یا سنگین و پر نگین باشد. اما توصیه ما این است که چون حلقه ازدواج دائماً در دستان شماست، بهتر است حلقه‌ای را انتخاب کنید که به‌واسطه فعالیت‌های روزانه شما را محدود نکند.

جایگاه حلقه نامزدی و ازدواج

مورد بعدی که سبب ایجاد تفاوت میان حلقه نامزدی و حلقه ازدواج شده است جایگاه این دو حلقه است. به طور معمول از زمانی که خواستگاری انجام می‌شود تا روز برگزاری مراسم ازدواج، عروس حلقه را در دست چپ خود نگه می‌دارد و بعد از آن ممکن است در صورت تمایل به دست راست منتقل شده و یا در جعبه جواهرات نگهداری شود و تنها برای مراسم‌های خاص مورداستفاده قرار گیرد.

 اما حلقه ازدواج یک حلقه دائمی است و در تمام مراسم‌ها و حالت کلی زندگی به‌صورت دائمی در انگشت چهارم دست چپ قرار خواهد گرفت. البته نوع فعالیت شما ممکن است سبب شود که شما حلقه ازدواج خود را از انگشت خارج کرده که به همین دلیل ما به شما توصیه می‌کنیم از حلقه ازدواجی استفاده کنید که در مواقع فعالیت‌های روزانه مجبور به خارج کردن آن از انگشت خود نباشید.

فاکتور اصلی، ماهیت حلقه‌ها

این فاکتور نشان‌دهنده کم اهمیت بودن ارزش حلقه نامزدی نیست اما موردی مهم برای ایجاد تفاوت میان حلقه نامزدی و حلقه ازدواج محسوب می‌شود. حلقه ازدواج نشان‌دهنده ارزش معنوی آن بوده و اینکه این حلقه را به نشانه پیوند دائمی، عروس و داماد در دستان خود نگه می‌دارند. البته ملاک وفاداری به عشق و پایبندی به تعهد نمی‌تواند یک حلقه تنها باشد اما در حالت کلی این حلقه نشان از تعهد طرفین به یکدیگر دارد. فارغ از جنس حلقه که می‌تواند پلاتین، طلا و یا نقره باشد عمر آن اهمیت دارد که مهم‌ترین فاکتور برای زیبا ماندن حلقه در دستان شماست.

جنس حلقه‌ها و چند نکته کوچک

نکته مهم بعدی اینکه جنس حلقه خود را از یک متریال مرغوب و خوب انتخاب کنید. نقره با گذشت زمان درخشش و زیبایی خود را از دست می‌دهد و در برخورد کردن با مواد مختلف ممکن است تغییر رنگ داشته باشد. پلاتین نیز با اینکه فلزی جهانی، شناخته شده و با ارزش محسوب می‌شود نسبت به بقیه فلزات کشف شده واکنش‌پذیری کمتری را از خود نشان می‌دهد. اما قیمت بسیار بالایی دارد که امکان خرید و تهیه آن برای تمام افراد مقدور نخواهد بود.

در این بین طلا واکنش‌پذیری پایین، درخشش و زیبایی خاصی دارد که از گذشته‌های دور تا امروز در دسته رایج‌ترین فلزات در صنعت جواهرسازی قرار داشته و به دلیل بالا بودن ماندگاری آن، بهترین انتخاب از نظر جنس حلقه نامزدی و ازدواج محسوب می‌شود. طلا مانند نقره تغییر رنگ نخواهد داد و از قیمت پایین‌تری نسبت به پلاتین برخوردار است که امکان تهیه آن برای تمام افراد وجود دارد. جنس حلقه تأثیر فراوانی در تفاوت میان حلقه نامزدی و حلقه ازدواج ندارد اما می‌توان حلقه نامزدی را از جنس نقره نیز انتخاب کرد.

حلقه نشان نامزدی را روی کدام انگشت بگذارم؟

حلقه نشان نامزدی الماس صدها سال است که به‌عنوان بخشی از سنت‌های عروسی ردوبدل شده است. حلقه نشان نامزدی در سراسر جهان به‌عنوان نمادهای وعده، فداکاری و عشق ابدی شناخته شده‌اند. اما حلقه نامزدی و ازدواج شما باید روی کدام دست و انگشت باشد و چگونه در سراسر جهان استفاده می‌شود و تفاوت حلقه نامزدی و حلقه ازدواج چیست؟

انگشتر نشون در کدام انگشت باید باشد؟

با تمام بال زدن و هیجان یک نامزدی، ممکن است بپرسید: دست و انگشت مناسب برای پوشیدن انگشتر نشون و حلقه نشان نامزدی من چیست؟ پوشیدن حلقه نشان نامزدی در دست چپ یک سنت جهانی نیست. در روسیه، آلمان، نروژ و هند، حلقه‌های نامزدی در دست راست استفاده می‌شود؛ چراکه دست چپ را عده‌ای بدشانس می‌دانستند.

چند نکته برای انتخاب و نگهداری حلقه

در حالت کلی حلقه ازدواج دایره‌ای شکل است که با تبعیت کردن از روان‌شناسی فرم دایره، بر این موضوع تاکید می‌شود که عروس و داماد عشق و علاقه بی‌انتهای و ابدی نسبت به یکدیگر دارند. اما بهتر است سعی کنید که با در نظر گرفتن بودجه خود، خرید کنید. ما به شما توصیه می‌کنیم که از نگین‌های اصل استفاده کنید و اگر انگشتر شما نگین‌دار است دقت کنید که نگین‌ها به‌خوبی بر روی انگشتر سوار شده باشند تا بعد از مدتی از انگشتر جدا نشوند.

نکته بعد اینکه احتمال دارد شما بعد از ازدواج کردن افزایش وزن داشته باشید. توصیه ما این است که حلقه خود را به‌اندازه نیم سایز بزرگ‌تر انتخاب کنید تا در صورت افزایش وزن احتمالی، با مشکلی مواجه نشوید. فراموش نکنید که رنگ پوست شما نیز در زیبایی و جلوه حلقه انتخابی تأثیر فراوانی دارد. اگر رنگ پوست شما تیره است از طلای زرد و اگر یخی و سفید است از طلای سفید استفاده کنید. ضمن اینکه اگر انگشتان شما کشیده و باریک هستند سعی کنید انتخاب شما حلقه‌های پرنگین و درشت نباشد چرا که بر روی دست شما ظاهر خوشایندی نخواهند داشت.

یک حلقه و یک دنیا آرزو و امید

در این مقاله سعی کردیم تا صفر تا صد تفاوت میان حلقه نامزدی و حلقه ازدواجرا برای شما بازگو کنیم. در کشورهای غربی برای خواستگاری کردن از یک حلقه استفاده می‌شود که داماد با زانو زدن و تقدیم آن به عروس، جواب بله را از او می‌گیرد. اما در ایران ما با مراسم‌های زیاد و متنوعی روبرو هستیم که در هرکدام از آنها قطعه طلا و جواهری به عروس خانم هدیه می‌شود.

حلقه نامزدی نیز برای نشان کردن عروس مورداستفاده قرار می‌گیرد و در حالت کلی تفاوت‌هایی با حلقه عروسی دارد که ما ضمن اشاره به این فاکتورها سعی کردیم شما را در خرید یک حلقه عروسی و ناماکنون می خواهیم در مورد تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج صحبت کنیم. خرید انگشتر نشان معمولا با هماهنگی با خانواده عروس صورت نمی گیرد. خانواده داماد نشان را تهیه می کنند و به عنوان پیشنهاد به عروس هدیه می دهند.

این هدیه مشترک نیست یعنی فقط برای عروس این هدیه را در نظر می گیرند و برای رسمی شدن مراسم خواستگاری است. انگشتر نشان بله برون ساده تر و ارزان تر از حلقه نامزدی است. معمولا انگشتر نشون بله برون با قیمت پایین تر خریداری می شود. قیمت انگشتر نشان از کف 4 میلیون شروع می شود.

انگشتر نشون طلا در زمان و بله برون توسط خانواده داماد در دست راست عروس و حلقه نامزدی در جشن عقد توسط داماد در انگشت انگشتری و دست چپ قرار می گیرد. حلقه نامزدی به لحاظ مادی و معنوی ارزشمندی بیشتری نسبت به انگشتر نشون دارد زیرا زوجین خود انگشتر ها را در دستان یکدیگر قرار می دهند. لازم به ذکر است برای حلقه نامزدی، زوجین از قبل هماهنگی ایجاد می کنند و با انتخاب زوجین حلقه خریداری می شود.

انگشتر نشون نامزدی

حلقه نشون نامزدی انگشتری است که نشان می دهد که شخص صاحب حلقه متاهل است؛ معمولاً از انواع فلزات گرانبها مانند طلا، نقره و … به طور سنتی تهیه می شود. حلقه ازدواج اولیه مربوط به مصریان باستان است که معتقد بودند دایره نماد عشق ابدی است. این حلقه‌های اولیه از نی‌های بافته شده یا مواد دیگر ساخته می‌شدند و روی انگشت حلقه قرار می‌گرفتند، که به اعتقاد آنها رگه‌ای بود که تا قلب امتداد داشت، یونانیان باستان نیز بعد از چندین سال این سنت را پذیرفتند. طبق شنیده ها سنت تعویض حلقه‌ها و یا هدیه دادن حلقه‌ها به 3000 سال قبل باز می گردد، در حالی که اولین حلقه ازدواج الماس در وصیت نامه یک بیوه ثبت شد که در سال 1417 از دنیا رفت.

فرهنگ حلقه نامزدی

یکی از آداب و رسوم شرقی در ازدواج این است که را به عنوان هدیه به عروس می دهند؛ این رسم در روم باستان رواج داشت. بسته به فرهنگ، حلقه ازدواج به طور معمول بر روی انگشت حلقه سمت چپ پوشیده می شود.

فلسفه استفاده از طلا در حلقه های ازدواج

در کشورهای غربی، حلقه‌های ازدواج اغلب از طلا، پالادیوم، پلاتین، نقره آرژانتیوم، تیتانیوم، تنگستن یا اخیراً از سیلیکون ساخته می‌شوند. جاودانگی فلزات نجیب نماد ماندگاری ازدواج است. حکاکی های داخل حلقه شامل نام همسر یا تاریخ عروسی می تواند بسیار خیره کننده و جذاب باشد. در بسیاری از کشورها حلقه‌ ای که پیش از مراسم ازدواج به عروس هدیه می دهند ساده است در حالی که حلقه ازدواج عروس معمولاً جواهر است.

انگشتر نشون با پشت حلقه

همانطور که پیش تر گفتیم انگشتر نشون معمولا از ظرافت و سادگی خاصی بهره مند است. برای تزئین و زیباتر کردن جلوه نشون از انگشتر پشت حلقه استفاده می کنند. این ترکیب جلوه شیک و مجلل تری در دست دارد. خرید انگشتر نشون الزاما نباید با پشت حلقه صورت گیرد. شما میتوانید از انگشتری استفاده کنید که زیبایی کافی را دارد پس در این صورت نیازی به پشت حلقه نیست.

نماد حلقه ازدواج

حلقه های ازدواج نماد عشق و تعهد ابدی در یک رابطه هستند. این نشان عشق در روز عروسی بین دو نفر رد و بدل می شود و برای نشان دادن ازدواج آنها به دنیا از آن ها استفاده می شود. به طور نمادین زمانیکه زوجین حلقه های نامزدی را به یکدیگر هدیه می دهند، عهد می‌کنند که تا آخر عمر یکدیگر را دوست داشته باشند و به یکدیگر فداکار باشند.

انواع حلقه ازدواج

حلقه عروسی نیمه گرد

حلقه ازدواج نیم گرد یکی از انواع حلقه های ازدواج کلاسیک و سنتی است. قسمت بالایی این حلقه ازدواج گرد است. قسمت زیر حلقه می‌تواند صاف باشد.

حلقه های ازدواج الماس

حلقه های عروسی الماس، دارای الماس هایی هستند که کل حلقه را احاطه کرده اند. این نوع حلقه ازدواج بسیار زیبا و ارزشمند است و برای حلقه نامزدی بسیار زیبا و مناسب است. قیمت انگشتر حلقه الماس با توجه به ظرافت  و اندازه حلقه متغیر است و از 30 میلیون به بالا می‌توانند ارزش گذاری شوند.

حلقه های عروسی فانتزی

حلقه های عروسی که دارای طراحی منحصر به فرد، حکاکی، جزئیات چکشی و … هستند، در دسته حلقه های عروسی فانتزی قرار می‌گیرند. این نوع از حلقه‌های ازدواج اغلب دارای الماس یا سایر سنگ‌های قیمتی هستند.

حلقه های عروسی ساده

ظرافت و سادگی بهترین راه برای توصیف یک حلقه ازدواج ساده است. نوار پلاتین یا طلای زرد یک نماد کلاسیک برای عروس و داماد است، اما طلای سفید و سایر فلزات جایگزین نیز گزینه‌های محبوبی برای این نوع حلقه ها هستند.

حلقه های ازدواج با سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی رنگی مانند یاقوت کبود، آمیتیست و یاقوت می توانند مناسب برای تولد، سالگرد یا تولد کودک باشند. هنگامی که در یک نوار نازک روی حلقه عروسی قرار می گیرند، می توان آنها را به عنوان حلقه نامزدی استفاده کرد.