عمومیکسب و کار ایرانیان

انواع سماور صنعتی

معرفی سماورهای صنعتی و مقایسه آن با سماورهای خانگی

احتمالا تا به حال سماور های خانگی را دیده اید. خیلی از این سماور ها با ظاهری زیبا و ظریف تولید شده اند و در استفاده های خانگی کاربرد دارند. اما در مقیاس صنعتی این سماور ها نمی توانند جوابگو باشند. به همین منظور سماور صنعتی گازی تولید شده است. بنابراین نیاز است از سماور هایی بزرگ تر و قوی تر از لحاظ گرمای تولیدی، ظرفیت، مقاوم بودن جنس بدنه و سایر ویژگی هایی که باعث می شود در مقیاس صنعتی قابل استفاده باشند، استفاده شود.

به این سماور ها، سماور صنعتی گفته می شود که نسبت به سماور های خانگی برتری هایی دارند. وجه مشترک اصل این سماور های با سماور های خانگی، درست کردن آبجوش و دم کردن انواع چای ها است. همچنین این سمار ها به دو دسته برقی و گازی تقسیم می شوند که همانطور که مشخص است، سماور صنعتی برقی در دسته بندی و  از منبع تغذیه برق و سماور صنعتی گازی از منبع گاز برای ایجاد حرارت استفاده میی کنند.

از برتری های سماور های صنعتی نسبت به سماور های خانگی می توان به بدنه ی استیلی مقاوم تر نسبت به حرارت طولانی مدت و ظرفیت مخزن آبجوش بالاتر اشاره کرد. از سماور صنعتی بیشتر در مکان هایی مثل حسینیه ها، مساجد، هیئت ها و شرکت ها استفاده می شود. مکانیسم های گرمایشی سماور های صنعتی در انواع مختلف آن، متفاوت است.

آشنایی با انواع سماور صنعتی

سماور صنعتی یکی از تجهیزات آشپزخانه های صنعتی است که در مراکز بزرگ، هتل ها، کارخانجات بزرگ، رستوران های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. سماورهای صنعتی با سماورهای خانگی هم از لحاظ بزرگی و هم از لحاظ ظرفیت تفاوت دارند. به این سماورها همچنین سماورهای بزرگ نیز گفته می شود. برخی از سماورهای صنعتی دارای قابلیت تنظیم دما هستند که به این سماورها ترموس گفته می شود. این سماورهای صنعتی با قابلیت تنظیم دما می توانند گرمای آب را در یک محدوده نگه دارند و این سماورها بسیار مناسب برای مجالس عروسی، مهمانی ها، مراسم ختم می‌باشند.

سماورصنعتی 10 لیتری

سماور صنعتی 10 لیتری ساخته شده از جنس استیل می باشد. این سماور دارای حجم و ظرفیتی در حدود 10 لیتر می باشد و می تواند برای 25 الی 30 نفر مناسب باشد. ابعاد این سماور صنعتی 33*27 سانتی متر می باشد. این سماور صنعتی از استیل ضد زنگ نگیر ساخته شده است و المنتی که در این سماور بکار رفته است 1000 واتی می باشد. سماور صنعتی دارای مخزن تفاله گیر نیز می‌باشد. این سماور همچنین دارای این قابلیت می‌باشد که بتواند دمای آب را نیز کنترل نماید. این سماور با استفاده از برق کار می‌کند.

سماور صنعتی 14 لیتری

سماور صنعتی در ابعادهای مختلفی تولید می‌گردد که یکی از این ابعادها سماور صنعتی 14 لیتری می‌باشد که دارای ظرفیت و حجم 14 لیتر می‌باشد و مناسب برای 35 الی 40 نفر است. جنس بدنه‌ای این سماور صنعتی از استیل ضد زنگ نگیر و مقاوم در برابر ضربه می‌باشد و همچنین جنس قسمت داخلی آن نیز از استیل ضد زنگ می‌باشد. این سماور صنعتی در واقع یک ترموس می‌باشد و می تواند دمای آب را کنترل نماید. این سماورها به شکل بشکه ای یا استوانه‌ای طراحی می شوند تا در برابر مصارف زیاد مقاومت داشته باشند.

سماور صنعتی 20 لیتری

سماور صنعتی 20 لیتری با استفاده از انرژی برق کار می‌کند. این سماور دارای قابلیت حفظ دمای آب در درجه‌های مختلف می‌باشد که به همین علت به آن ترموس نیز گفته می‌شود. استیلی که درساخت این سماور بکار رفته است دربرابر شرایط آب و هوایی مقاوم بوده و دچارزنگ زدگی نمی‌شود این سماور ازدولایه استیل ضد زنگ ساخته شده است که یکی قسمت داخلی را پوشش می‌دهد و دیگری قسمت بیرونی را و بین این دو ورقه استیل از پشم شیشه پوشیده شده است که باعث می‌شود گرمای آب را به طور طولانی مدت حفظ نماید.

سماور صنعتی 30 لیتری

این سماور یکی دیگر از سماورهای صنعتی بزرگ محسوب می شود که از استیل ضد زنگ نگیر ساخته شده است و مانند دیگر سماورهای صنعتی دارای دو لایه استیل و بین این دو لایه پشم شیشه می باشد. این سماور با این حجم و ظرفیت مناسب برای 55 تا 65 نفر می باشد. المنت بکار رفته در این سماور صنعتی 3000 واتی می باشد و باعث می شود که آب در مدت زمان کوتاهتری به جوش بیاید. و به دلیل ترموستات بودن این سماور می توان دمای آب را در هر درجه ی دلخواه تنظیم کرد.

سماور صنعتی 40 لیتری

این سماور صنعتی 40 لیتری دارای ظرفیت 40 لیتر می باشد و مناسب برای مجالسی که افراد زیادی در حدود 80 الی 90 نفر در آن شرکت کرده اند می باشد. این سماور با این حجم و ظرفیت می تواند با استفاده از گاز نیز کار کند و دارای قابلیت ترموکوبل می باشد یعنی اگر در مواقعی گاز قطع شود می‌تواند به طور خودکار سماور را قطع نماید و اجازه‌ی انتشار گاز را در محل نمی‌دهد. بدنه ای این سماور صنعتی از جنس استیل ضد زنگ نگیر می‌باشد و دارای مقاوت بالایی در برابر ضربات است.

 سماور صنعتی 50 لیتری

این سماور صنعتی یکی از بزرگترین سماورها می باشد و از جنس استیل ضد زنگ نگیر است و حالت دو جداره دارد و دو جداره بودن آن نه تنها باعث می شود که دمای آب پایین نیاید بلکه در مصرف انرژی نیز باعث صرفه جویی می شود. قطعاتی که برای ساخت این سماور بکار رفته است کاملا مرغوب می باشد و دارای ابعادی در حدود 37*75 سانتی متر می باشد. شیری که در این سماور بکار رفته است از جنس برنج می‌باشد و در برابر ضربات بسیار مقاوم می‌باشد. این سمار نیز مجهز به ترموستات می‌باشد.

سماور صنعتی 60 لیتری

این سماور صنعتی دارای بدنه استیل است.  دارای شیر استاندارد از جنس  برنج می باشد. این سماور در بالای خود یک جایگاه برای قوری می باشد که به دم کشیدن چای کمک شایانی می نماید. این سماور دارای دو عدد دسته از جنس چوب در سمت راست و سمت چپ می باشد که گرما را جذب نمی کنند. این سماور دارای کفی سنگین می باشد و این کفی باعث طول عمر زیاد این سماور می شود. این سماور بیشتر در مراسم هایی چون هیات ها، عروسی‌ها، عزاداری‌ها، هتل ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.

سماور صنعتی 70 لیتری

سماور صنعتی 70 لیتری  هم می تواند به صورت گازی باشد و هم می تواند به صورت برقی باشد. این سماور از جنس استیل نگیر ضد زنگ است. دارای دو لایه می باشد. قابلیت ترموکوبل می باشد در صورت قطعی گاز، گاز سماور را به طور خودکار قطع می کند و اجازه ی پخش گاز به محیط اطراف را نمی دهد. در حالت برقی دارای قابلیت تنظیم دمای آب تا درجه ی دلخواه را دارد و درکل ترموستات می باشد. این سماور دارای شیر از جنس برنج می باشد و دارای المنت 3500 واتی می باشد.

سماور صنعتی 80 لیتری

سماورصنعتی 80 لیتری مناسب برای مجالسی که دارای نفراتی درحدود 260 تا 270 نفر می‌باشند بسیار مناسب می‌باشد این سماور درداخل مخزن خود دارای جایگاهی برای تفاله‌ی چایی می‌باشد به این صورت که ما می‌توانیم به راحتی چایی را در داخل این سماوردم کنیم و نیازی به قوری نخواهیم داشت و نکته قابل ذکر این است که تفاله چایی به هیچ عنوان با چای قاطی نمی‌شود و این تفاله در داخل مخزن باقی می‌ماند. و درصورت عدم تمایل به استفاده ازمخزن داخل سماور برای دم کردن چایی می‌توانید از قوری‌های بزرگ برای این کار استفاه نمایید.

سماور صنعتی 90 لیتری

این سماور از جنس استیل و دارای لایه‌ی دوجداره که مابین این دو لایه پشم شیشه موجود می‌باشد برای نگه داری گرما و صرفه جویی در مصرف انرژی است. این سماوردر سمت های چپ و راست دارای دو عدد دستگیره‌ی محکم برای جابجایی وزن سنگین سماور می‌باشند. در بالای این سماور جایگاهی برای قوری‌های بزرگ وجود دارد. المنت واقع شده در این دستگاه به قدری قدرتمند است که آبی به حجم 90 لیتر را در نیم ساعت به جوش می‌آورد. این سماور نیز مانند دیگر سماورها می تواند دمای آب را به صورت دلخواه تنظیم نماید.

دسته بندی سماور صنعتی

سماور وسیله ای است فلزی که برای جوشاندن آب مورد استفاده قرار می گیرد و از دیرباز نیز در خانه های ایرانیان وجود داشته است.سماور متشکل از یک مخزن برای جوشاندن آب می باشد که از این آب برای درست کردن چای استفاده می کنند. تاریخ استفاده از چای در ایران به زمان شاه عباس بر می گردد تا قبل از آن به جای استفاده از چای قهوه به عنوان نوشیدنی مورد علاقه ی افراد سرو می شد ولی با وارد شدن چای این وابستگی کمتر شد. سماور صنعتی در عرض چند دقیقه آب را می جوشاند.

به دلیل رونق چای در بین مردم ساخت اولین سماورها نیز آغاز شدند که اولین سماور در کشور روسیه ساخته شد و بعدها به وسیله ی نوه ی نادرشاه وارد ایران شد و بعدها با تشویق امیرکبیر در شهر بروجرد ساخت آن آغاز گشت. سماور صنعتی از زمان تولیدشان تا به امروز در شکل ها و اندازه های متعددی ساخته شده اند که برای درست کردن چای از آنها استفاده می شود.در قدیم از سماورها در قهوه خانه ها استفاده می شد که در اندازه های بزرگی ساخته می شدند و بعدها در اندازه های کوچکتر برای استفاده در منازل طراحی شدند.

شرکت صنعتی استیل زرین با سابقه ی نیم قرن فعالیت به عنوان یکی از برترین طراح های سماورهای صنعتی می باشد که با بکارگیری تکنولوژی روز دنیا سعی در ارائه بهترین و با کیفیت ترین سماور صنعتی به بازار کرده است. این سماورها به دلیل استفاده از تکنیک های روز در ساختشان از سرعت بسیار بالایی در جوشاندن آب برخوردار می باشند و در عرض چند دقیقه آب را به جوش می آورند.

تمامی قطعاتی که در ساخت این سماورها استفاده شده با رعایت استاندارد و بهداشت ساخته شده اند و قابلیت تأمین آب جوش در هر ظرفیتی را دارند. استیل زرین این سماورها را در چندین مدل گازی و برقی در چندین ظرفیت متفاوت طراحی کرده است و شما می توانید با توجه به نیاز و مکان مورد نظرتان ظرفیت مناسب را انتخاب کنید. از سماور صنعتی به دلیل ظرفیت بالای آنها در محیط های بزرگ مانند مصلی ها و مساجد و دیگر اماکن بزرگ عمومی استفاده می کنند. شرکت استیل زرین در ساخت بدنه ی این سماورها از مرغوبترین قطعات استفاده کرده تا عمر سماور  بیشتر باشد.

انواع سماورها صنعتی استیل زرین

 • سماور گازی 120 لیتری
 • سماورگازی 90 لیتری
 • سماور گازی 60 لیتری
 • سماور گازی 30 لیتری
 • سماور صنعتی 20 لیتری
 • سماور برقی 50 لیتری
 • سماور برقی 30 لیتری
 • سماور برقی 20 لیتری
 • سماور برقی 10 لیتری

ماهیت سماور صنعتی گازی استیل زرین

سماور صنعتی شرکت استیل زرین  از با کیفیت ترین سماورهای گازی هستند که توسط مهندسین مجرب استیل زرین طراحی شده اند. بدنه ی این سماورها از استیل ضد زنگ ساخته شده است که دارای ضخامت بالایی می باشند و از سرد شدن سریع آب جوش جلوگیری می کند، استفاده از استیل باعث شده که بدنه ی این سماورها دچار زنگ زدگی نشود و در صورت جوشیدن آب از خود واکنشی نشان ندهد، همچنین استیل باعث شستشوی راحت سماور ها می شود. در سماور های صنعتی گازی از تنوره استفاده می کنند، تنوره ابزاری است لوله مانند که در وسط مخزن قرار می دهند، این تنوره باعث جوش آمدن آب داخل مخزن می شود.

از مزایای این تنوره این است که باعث به حرکت درآمدن هوا  از بالا به پایین می شود و موجب ایجاد حرارت یکنواختی داخل مخزن می شود و موجب به جوش آمدن هر چه سریعتر آب می گردد. استیل از جمله فلزاتی می باشد که در اثر حرارت بالا دچار سوراخ شدگی نمی شود و از دوام و مقاومت بالایی در برابر حرارت بالا برخوردار می باشد. در سماور صنعتی از یک شعله پخش کن چدنی استفاده می شود که باعث داغ ماندن سماور می شود و از خنک  شدن سریع آن بعد از خاموشی جلوگیری می کند.

ویژگی های سماورهای صنعتی گازی استیل زرین

 • نصب و راه اندازی این سماورها بسیار راحت و بدون دغدغه می باشد و می توانید با اتصال آن به گاز شهری و یا گاز مایع جهت جوشاندن آب استفاده کنید.
 • از ویژگی های بارز این سماورها وجود بخشی در بالای سماور است که برای قرار دادن قوری طراحی شده است، با استفاده از این بخش می توانید جهت خوب دم کشیدن چای داخل قوری استفاده کنید.
 • بر روی سماور صنعتی یک عدد شیر تعبیه شده است که عمدتا از جنس برنجی ساخته می شوند و جهت تخلیه آب داخل مخزن سماور مورد استفاده قرار می گیرند، این شیر تخلیه به دلیل برنجی بودن هرگز در برابر حرارت بالا و یا رسوب گذاری دچار سوراخ شدگی نمی شود.
 • این سماورها کاملا عایق بندی شده اند و از اتلاف حرارت داخل سماور جلوگیری می کنند و باعث می شوند که آب داخل سماور سریع به نقطه ی جوش برسد.
 • برای سهولت در جابجایی شرکت استیل زرین در دو طرف سماور از دستیگره هایی استفاده کرده که دارای پوشش چوبی می باشند و برای حمل سماور مورد استفاده قرار می گیرند، این دستگیره ها کاملا نسوز و مقاوم می باشند.
 • در سماور صنعتی از ترموکوپل استفاده می شود، ترموکوپل از مهمترین قطعاتی است که در تجهیزات گازی از آن استفاده می شود و موجب افزایش ایمنی در این تجهیزات می گردد.

ماهیت سماورهای صنعتی برقی هیموا

سماور صنعتی برقی نوعی دیگر از سماورهای صنعتی می باشند که در شرکت استیل زرین ساخته شده اند و به دلیل داشتن ظرفیت های بالا در اماکن عمومی و مراسمات بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. این سماورها دارای مخزن در ظرفیت های متنوعی هستند و می توانند جوابگوی نیاز شما در مراسمات باشند. انرژی که این سماورها برای به جوش آوردن آب استفاده می کنند نیروی برق می باشد. برق از جمله انرژی های کاملا پاکی می باشد که بدون ایجاد هر گونه آلودگی باعث کارکرد عالی دستگاه های مختلف می شود.

به دلیل اینکه برق دارای قدرت بالایی می باشد در عرض چند دقیقه باعث به جوش آمدن آب سماور صنعتی می شود. در ساخت بدنه ی این سماورها از استیل ضد زنگ نگیر استفاده شده که در تماس با آب دچار زنگ زدگی نشود و به راحتی بدون نگرانی از خرابی آن بتوان به راحتی مورد شستشو قرار داد. این سماورها را به راحتی و بدون نیاز به افراد متخصص می توان نصب کرد و تنها کاری که باید انجام داد اتصال پریز به دو شاخه برق می باشد.

ویژگی های سماور صنعتی برقی استیل زرین

 • سماور های برقی با استفاده از المنت های ویژه ای حرارت لازم برای به جوش آمدن آب را تأمین می کنند و از قدرت حرارتی بسیار بالایی برخوردار می باشند.
 • سیم هایی که در ساخت این سماورها استفاده شده از نوع سیم های با ضخامت بالا و کاملا نسوز می باشند و از پوشش عایقی کاملا مناسبی در رویه ی آنها استفاده شده است.
 • برای اینکه سماور صنعتی از سطح ایمنی بالاتری برخوردار باشند از کابل دو شاخه پرسی در ساختار سیم کشی آنها استفاده شده است که دارای استاندارد می باشند و از ایمنی بسیار بالایی برخوردار می باشند.
 • این سماورها به گونه ای طراحی شده اند که نظافت و شستشوی آنها بسیار راحت می باشد و بدون هیچ زحمتی می توانید در جهت شستشوی آنها اقدام کنید.
 • از ویژگی های بارزی که در مورد این سماورها می توان به آن اشاره کرد، وجود آب نما بر روی آنها می باشد که با استفاده از آن می توان سطح آب موجود در داخل مخزن را کنترل کرد و از سوختن مخزن در اثر نبود آب داخل آن جلوگیری کرد.

نکات کلیدی در مورد سماورهای برقی صنعتی

این سماورها مجهز به ترموستات هستند، ترموستات موجود در این سماورها برای کنترل دمای آب و همچنین تأمین ایمنی دستگاه بر روی سماورهای برقی نصب می شود و باعث افزایش راندمان و عملکرد عالی سماور صنعتی می شود. عایق حرارتی که در این سماورها استفاده شده دارای ضخامت دو اینچ می باشد و در حفظ حرارت داخل سماور و عدم اتلاف حرارت داخل آن بسیار مفید و ضروری می باشد.

موارد استفاده از سماور صنعتی استیل زرین

 • مصلی ها
 • مساجد
 • بیمارستان ها و بوفه های دانشگاه ها
 • رستوران ها
 • حسینیه ها و مراسمات عزاداری و عروسی ها
 • سفره خانه ها
 • قهوه خانه ها
 • هتل ها
 • بخش های فروش آب داغ

موارد ویژه در مورد سماورهای صنعتی

شرکت استیل زرین در طراحی و ساخت سماور صنعتی خود رعایت کیفیت را سرلوحه کار خود قرار داده و سماورهایی را راهی بازار کرده که از بهترین سماورهای صنعتی با سطح ایمنی بسیار بالایی هستند. بدنه ی سماورهای صنعتی به صورت دو جداره طراحی شده است تا عایق حرارتی بوده و مانع اتلاف انرژی شوند. این سماورها بهترین گزینه برای ارائه سرویس در مراسمات بزرگ می باشند.

مزایای سماورهای صنعتی استیل زرین

 • سطح ایمنی بسیار بالا
 • دارای عایق بندی دو جداره
 • قابلیت شستشو و عمر بالا
 • قابلیت تولید در ظرفیت های متنوع
 • تأمین آب جوش در کمترین زمان ممکن
 • استفاده از فناوری روز در طراحی و ساخت
 • قابل استفاده در اماکن عمومی و مراسمات
 • استفاده از استیل در ساختار بدنه ی این سماورها
 • مجهز به شیر برنجی بسیار مقاوم برای تخلیه ی آب داخل مخزن