اقتصادیکسب و کار ایرانیان

پرسودترین سرمایه گذاری در ایران

عوامل اقتصادی و غیراقتصادی زیادی در یافتن یا شناسایی سودآورترین سرمایه گذاری در ایران و جهان نقش دارند. به طور کلی موقعیت هایی مانند املاک، سکه، خودرو، دلار و بورس از سرمایه گذاری های سنتی سودآور در ایران محسوب می شوند. از ابتدای سال 1401 تا اواسط پاییز آن سال، دلار با 40 درصد افزایش قیمت توانست بیشترین بازدهی را در بین سایر موقعیت های سرمایه گذاری به دست آورد. اما آیا باز هم می توان بازار دلار و ارز را به عنوان سودآورترین انواع سرمایه گذاری در ایران شناخت؟ قطعا نه.

در این مقاله  امروزه می خواهیم بدانیم با توجه به استراتژی های زمانی مختلف کدام جایگاه می تواند سودآورترین سرمایه گذاری در ایران باشد؟ هر سرمایه گذاری بر اساس موقعیت سرمایه، اهدافی که دنبال می کند و سطح ریسک، استراتژی زمان بندی خاصی را برای سرمایه خود در نظر می گیرد. مثلاً فردی می تواند چندین سال سرمایه خود را به بازار بدهد و نیازی به آن نداشته باشد. از سوی دیگر، سرمایه گذار دیگری به دنبال کسب سود از نوسانات بازار است و هدف خود را کسب سود در کوتاه مدت است. بنابراین یکی از مهم ترین عوامل در تعیین سودآورترین سرمایه گذاری در ایران، استراتژی شخصی سرمایه گذار است.

علاوه بر استراتژی سرمایه گذار، عوامل مهمی مانند نوع اقتصاد می تواند تاثیر مستقیمی بر سودآوری سرمایه گذاری داشته باشد. پس دو نکته بسیار مهم را در این مقاله به خاطر بسپارید. اول اینکه نمی توان به طور قطعی سودآورترین سرمایه گذاری در ایران را تعیین کرد. نکته دوم تلاش برای بررسی سودآورترین سرمایه گذاری در ایران بر اساس مهمترین استراتژی سرمایه گذاری یعنی استراتژی زمانی است. یعنی اینکه بگوییم کدام بازار در یک سال، کدام بازار در 5 سال و کدام بازار در ده سال می تواند برای ما بسیار سودآور باشد. در آینده به ما بپیوندید.

سودآورترین سرمایه گذاری در ایران و عوامل آن را بشناسید

با شناسایی عوامل تاثیرگذار در شرایط مختلف سرمایه گذاری می توانیم سودآورترین سرمایه گذاری در ایران را شناسایی کنیم. برخی از عوامل به طور کلی بر همه بازارها تأثیر می گذارد و برخی دیگر را فقط می توان در رابطه با یک بازار خاص و فرصت سرمایه گذاری مشاهده کرد.

مهمترین و رایج ترین عامل در تمامی شرایط سرمایه گذاری و بازارهای مالی، نوع مالی است. اقتصاد ایران در حال رونق است. در این اقتصاد، تورم به عنوان مهمترین ابزار کنترل اقتصاد شناخته می شود، تورم می تواند پول و مبادلات را در بازارهای مختلف کنترل کند. به عبارت ساده، یک موج مانند یک موج عمل می کند. این موج با گذر از روندهای اقتصادی و سرمایه گذاری باعث ایجاد رشد در آن روند می شود.

بنابراین در کشورهایی مانند ایران برای اینکه بتوانیم بهترین سرمایه گذاری را انجام دهیم باید با تورم آشنا شویم. در واقع باید بدانیم که تورم در هر دوره بر کدام بازار مالی یا موقعیت سرمایه گذاری تأثیر می گذارد. ما باید سرمایه گذاری خود را قبل از تورم شروع کنیم و سود خود را از سرمایه گذاری قبل از وقوع آن برداشت کنیم.

موضوع مهم دیگر این است که در اقتصاد تورمی، دولت بزرگترین خریدار و فروشنده در بازار است. دولت سعی می کند با قدرت مالی خود بازار مالی را رهبری کند. بنابراین تصمیمات دولت به عنوان عاملی غیراقتصادی و حتی غیرقابل پیش بینی در رابطه با وضعیت سرمایه گذاری تلقی می شود.

دولت می تواند قوانینی وضع کند یا برنامه هایی را اجرا کند یا با چاپ پول و بسیاری تصمیمات دیگر مسیر تورم و سرمایه را تغییر دهد. در چنین شرایطی قطعا وضعیت سرمایه گذاری تغییر خواهد کرد. همانطور که مشخص است یافتن پول سودآور در ایران کار آسانی نیست.

سودآورترین سرمایه گذاری در ایران در ده سال اخیر

بهترین سرمایه گذاری ها در ایران در حوزه های مختلف قابل آزمایش است. یکی از مهم ترین این دوره ها، دوره ده ساله است. بورس در ده سال گذشته توانسته است با رشدی نزدیک به 5500 درصدی خود را به عنوان یک سرمایه گذاری سودآور در ایران مطرح کند.

بازار سهام یکی از مهم ترین بازارهای مالی در هر کشوری است. این بازار مالی مبتنی بر جذب سرمایه های کوچک و بزرگ است. در این بازار سهام شرکت های مختلف دولتی و خصوصی خرید و فروش می شود. در این بین، سهام هایی وجود داشتند که در طول ده سال بیش از 5000 درصد سود ایجاد کردند و برخی از سهام که در این سال ها سود کمتر از هزار درصد را برای سهامداران خود به ارمغان آوردند. مهمترین عامل در تعیین سودآوری این بازار، شاخص کل آن است.

در واقع شاخص کل نشان می دهد که این بازار چقدر توانسته سرمایه جذب کند و بازدهی خوبی داشته باشد. بسیار مهم است که بدانید تورم در ده سال گذشته بیش از 600 درصد افزایش یافته است. بنابراین می توان گفت که بازار سهام ثابت کرده است که سودآورترین سرمایه گذاری در ایران در ده سال اخیر بوده است.

بله، به یاد داشته باشید که سکه ها 2200 درصد، دلار 2000 درصد و خودروها بیش از 1000 درصد در دهه گذشته افزایش داشته اند. بنابراین، نتیجه می گیریم که تمام سایت های سرمایه گذاری می توانند بازدهی بیش از نرخ تورم در یک دوره ده ساله داشته باشند.

اما همیشه عوامل دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال استهلاک خودرو، نگهداری و امنیت سکه و پیچیدگی بازار مسکن از جمله مواردی است که خرید و فروش در بورس را آسان می کند.

سودآورترین سرمایه گذاری در ایران در پنج سال گذشته

سوال مهم این است که آیا بورس می تواند جایگاه خود را در 5 سال گذشته حفظ کند؟ پاسخ بله است. در واقع، بازار سهام طی پنج سال گذشته بیش از 650 درصد رشد داشته است. تورم در 5 سال تقریبا 300 درصد افزایش یافته است اما این

با نگاهی به شاخص کل بورس، این بازار طی یک دوره 5 ساله توانسته جذب سرمایه و رشد نزدیک به 700 درصدی داشته باشد. اما در این میان بازار سکه و دلار تورم را کاهش می دهد. بازار سود 450 درصدی سکه و بازار سود 140 درصدی دلار نمی توانند سود کلانی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان بیاورند.

در بسیاری از اقتصادهای جهان، بازار طلا امن ترین بازار برای حفظ ارزش سرمایه است. معمولا سرمایه گذاران بزرگ و بزرگ دنیا بخش قابل توجهی از دارایی خود را به صورت طلا نگهداری می کنند. همانطور که می دانید، حمایت هر دولت نیز بر اساس میزان طلایی که دولت در اختیار دارد محاسبه می شود. اما آنچه در اقتصاد ایران می بینیم این است که بازار طلا نتوانسته با تورم مقابله کند و سرمایه گذاران در این بازار طی 5 سال اخیر همگام با افزایش تورم دچار کاهش ارزش سرمایه خود شده اند.

سودآورترین سرمایه گذاری کوتاه مدت در ایران

مهم ترین نکته این است که بسیاری از افراد بر اساس نرخ جذاب 5000 درصدی و بازدهی بالای بورس پس از 10 سال و بازدهی 700 درصدی این بازار پس از 5 سال برای سرمایه گذاری در این بازار انتخاب می کنند اما مشکل این است که رشد بازار سهام یک بار اتفاق افتاد. به زبان ساده، این بازار به صورت دوره ای (هر دو یا سه سال یکبار) سرمایه گذاران را جذب می کرد و رشد بالایی داشت. بنابراین سرمایه گذاری می تواند دو یا سه سال بدون سود در این بازار باقی بماند.

طبق آمار بازار از ابتدای سال 1400 تا اواسط پاییز 1401 کمتر از 10 درصد بوده است.به بیان ساده، شاخص کل این بازار طی یک تا دو سال حدود 10 درصد رشد داشته است. حتی اگر نرخ تورم در همان زمان حدود 90 درصد محاسبه شود.

اگر بخواهیم در این مدت کوتاه سرمایه گذاری سودآور در ایران را مشخص کنیم، می توان به بازار خودرو اشاره کرد. این بازار در این دوره می تواند 90 درصد رشد کند. این رشد تورم در دو سال است. این موضوع نکته جالب و پنهانی دارد.

در واقع این موضوع به خوبی نشان می دهد که تورم فعلی در یک تا دو سال گذشته در بازار خودرو بوده است. بنابراین کسانی که این جریان را شناسایی کرده اند می توانند ارزش سرمایه خود را در این مدت حفظ کنند. این در حالی است که بازار سکه با رشد 40 درصدی و دلار با رشد 50 درصدی همچنان از نرخ تورم عقب هستند.

حال اگر بخواهیم این مدت را به ابتدای سال 1401 محدود کنیم به ابتدای زمستان همان سال، متوجه می شویم که جریان تورم تغییر جهت داده و وارد بازار دلار شده است. در این مدت تورم 38 درصد افزایش یافت که دقیقاً با رشد بازار دلار برابری می کند. این جریان تورمی تا اواسط سال 1402 در بازار دلار ادامه داشت.

تامین مالی جمعی، بازدهی متناسب با ریسک

همانطور که تاکنون گفتیم سرمایه گذاری چیست، هر یک از بازارهای مالی در دوره های مختلف سرمایه گذاری، مزایای خاص خود را داشته اند. در مجموع می توان گفت که سودآورترین سرمایه گذاری در ایران در هر زمان بستگی به بازار مالی یا محل سرمایه گذاری دارد.

همانطور که مشخص است برای سرمایه گذاری های بلندمدت (5 تا 10 ساله) می توان سرمایه گذاری در بورس را سودآورترین سرمایه گذاری در ایران دانست. اما آیا سرمایه ای دارید که در حال حاضر به آن نیاز ندارید؟ از طرف دیگر، با سرمایه گذاری های کوتاه مدت باید بپذیرید که ریسک افزایش می یابد. مهمترین عامل ریسک نرخ تورم است. شما می توانید یک سالی که در بازار مسکن تورم وجود دارد در بازار طلا سرمایه گذاری کنید و این یعنی ارزش سرمایه گذاری شما کاهش می یابد.

اما راه دیگری برای کسب درآمد بیشتر از نرخ بهره کوتاه مدت وجود دارد که کمتر به تورم وابسته است. سرمایه‌گذاری جمعی برای سرمایه‌گذاران ریسک کمتری دارد زیرا به شدت به شاخص‌های اقتصادی از جمله تورم متکی نیست. به این ترتیب مردم سرمایه های خرد و کلان خود را در پروژه های مختلف اقتصادی و تجاری سرمایه گذاری می کنند. سرمایه گذاری برای مدت دو تا دوازده ماه امکان پذیر است.

نکته این است که برخی از این طرح ها پتانسیل کسب درآمد بیش از 40 درصد را دارند. بنابراین سرمایه گذاران می توانند با سود ثابت و اصل تضمین شده سرمایه گذاری کنند. اگرچه باید پذیرفت که این روش را نمی توان سودآورترین سرمایه گذاری در ایران دانست، اما به دلیل ریسک پایین و قطعیت سود سرمایه گذاری می توان به آن اطمینان بیشتری داشت. در ایران این روش توسط پلتفرم دونگی ارائه می شود. به سادگی برنامه های ارائه شده در این پلتفرم را بررسی کنید و یک سبد سرمایه گذاری متنوع برای خود ایجاد کنید.