علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

تحصیل در حوزه پزشکی و دندان پزشکی به ایده آلی برای جوانان امروز تبدیل شده است. به این دلیل که به عنوان یک دکتر یا متخصص فرصت‌های شغلی بیش‌تری خواهند داشت و مشاغل پزشکی پرسودترین گزینه‌های شغلی موجود هستند. با اینکه داوطلبان ممکن است همه چیز در مورد دندانپزشکی و سایر رشته های پزشکی بدانند اما باید به این موضوع هم توجه داشت که پزشک یا دندانپزشک شدن به سالها تحصیل و کسب تجربه نیاز دارد. به عنوان مثال برای گرفتن دکترا و یا تخصص در رشته داروسازی و تاسیس داروخانه حداقل 5 الی 7 سال باید مشغول به تحصیل باشند.

با این حال بسیاری از دانشجویان برای تحقق رویاهای خود و با هدف تحصیل در رشته‌های پزشکی مانند دندانپزشکی تلاش ‌می‌کنند. در ‌دانشگاه های ترکیه می‌توان این رویاها را با کیفیت آموزشی بالا و زندگی مدرن محقق کرد.

اعتبار مدارک دانشگاه های پزشکی ترکیه چگونه است؟

مدارک ‌دانشگاه های ترکیه در همه کشورها به ویژه در کشورهای اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شده است و ترکیه یکی از کشورهایی است که در زمینه پزشکی، دندانپزشکی و سایر رشته‌های پیراپزشکی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. اکثر دانشکده‌های دندانپزشکی این کشور عضو ADEE-Association for Dental Education  هستند که برتری این دانشگاه‌ها را در سطح بین المللی نشان می‌دهد.

دولت ترکیه هر سال تعداد ثابتی ظرفیت برای دانشجویان خارجی در هر دانشگاه در رشته دندانپزشکی در نظر می‌گیرد، دانشجویان علاقه مند باید آنها را بررسی کرده تا شانس پذیرش خود را تخمین بزنند. هر چه تعداد ظرفیت در هر دانشگاه کمتر باشد، رقابت بالاتر است.

دانشجویان خارجی در صورت پذیرش از ‌دانشگاه های ترکیه باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. صدور ویزا با ارائه رونوشت از پذیرش دانشگاه و فرم درخواست ویزا به سفارت ترکیه حداکثر طی 2 ماه انجام ‌می‌شود. سهولت در اخذ ویزا و امکان سفر به ترکیه بدون ویزا می تواند یکی از مزایای تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور باشد.

دروس رشته دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته دندانپزشکی ‌دانشگاه های ترکیه پنج سال (ده ترم) طول می‌کشد، دانشجویان در سال اول و دوم دروس علوم پایه را مطالعه ‌می‌کنند. از سال سوم دروس دندانپزشکی مانند درمان ترمیمی دندان، درمان جبرانی دندانپزشکی، علوم بهداشتی و کاربردهای کامپیوتری و پرتودرمانی برای دهان و دندان را یاد می‌گیرند. دو سال آخر تحصیل در دانشکده دندانپزشکی بصورت عملی در کلینیک‌ها و آزمایشگاه‌هایی فعالیت ‌می‌کنند.

دانشجویانی که در حین تحصیل مدرک زبان ترکی خود را دریافت نکرده‌اند، یکسال بیشتر برای یادگیری زبان ترکی در نظر گرفته شده است. سال تحصیلی در اکثر ‌دانشگاه های ترکیه در ماه سپتامبر و ترم دوم دانشگاه‌ها در فوریه آغاز ‌می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش از دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه

بعد از یافتن برنامه تحصیلی مناسب و دانشگاه پزشکی معتبر، قدم بعدی ارسال مدارک برای پذیرش در دانشگاه مدنظر است. مدارکی که باید به دانشگاه تحویل داده شود عبارتند از: فرم درخواست پذیرش از دانشگاه، کپی دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی، کپی کارنامه دبیرستان با ترجمه به انگلیسی و ترکی، کپی گواهی مهارت زبان انگلیسی (IELTS , TOEFL) یا گواهی زبان ترکی(TöMER) ، همه مدارک باید توسط دارالترجمه رسمی کپی برابر اصل شده باشند.

هزینه‌های سالانه دانشگاه ترکیه

شهریه سالانه تحصیل در رشته دندانپزشکی بدون کنکور ترکیه در دانشگاه‌های خصوصی بین 10 هزار تا 30 هزار دلار است. میانگین هزینه ماهانه برای استفاده از خوابگاه‌های این دانشگاه‌ها، 100 تا 300 دلار است. سایر هزینه‌های زندگی در ترکیه حدود 600 دلار در ماه می‌شود.

خواندن این مقاله پیشنهاد می‌شود: پذیرش صندلی پزشکی

برخی دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه

دانشگاه‌ های دولتی ترکیه داشتن معدل بالای 75 درصد را مدنظر قرار می‌دهند در حالی که دانشگاه‌ های خصوصی این کشور به نمرات بالا نیاز ندارند. برخی دانشگاه‌های خصوصی که پذیرش در رشته دندانپزشکی بدون کنکور را ارائه می‌دهند عبارتند از:

1) دانشگاه Yeditepe Üniversitesi

2) دانشگاه Bezm-I Alem Vakif Universitesi

3) دانشگاه Başkent Universitesi

4) دانشگاه Istanbul Medipol Universitesi

5) دانشگاه Okan Universitesi

6) دانشگاه Istanbul Aydin Universitesi

7) دانشگاه Istanbul Yeni Yuzyil Universitesi

8) دانشگاه Altinbaş Universitesi

9)دانشگاه Birüny Universitesi

10) دانشگاه Beykent Universitesi