علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

دلایلی که ویپ برای کودکان و نوجوانان ممنوع است

آیا والدین باید در مورد ویپ کشیدن نوجوانان خود نگران باشند؟

در حالی که اکنون بسیاری از کودکان از سیگارهای سنتی اجتناب می کنند، برخی از آن‌ها به پاد سیستم ایجیس نانو گیگ ویپ روی می آورند، به ویژه به این دلیل که بسیاری از کودکان دیگر از سیگار سنتی استفاده نمی کنند. ویپینگ در بین نوجوانان بسیار محبوب شده است، حتی اگر برای افراد زیر 21 سال غیرقانونی باشد. نظرسنجی ملی تنباکوی جوانان در سال 2018 نشان داد که بیش از 3.6 میلیون جوان از سیگارهای الکترونیکی استفاده کرده اند – این آمار بیشتر از سیگار است. در این مقاله قصد داریم به رفتار مناسب والدین در مقابل ویپ کشیدن نوجوانان عزیزشان بپردازیم.

با این حال، در حالی که ویپ به عنوان ایمن‌تر از سیگارهای قابل احتراق به بازار عرضه می‌شود، شواهد علمی واضح است و نشان می‌دهد که سیگارهای الکترونیکی مضر هستند و اعتیاد آور هستند. طبق یک گزارش انجام شده بر روی نوجوانی که دخانیات مصرف نمی‌کنند، از هر پنج دبیرستانی یک نفر ویپ می کشد. بنابراین، حتی اگر فرزند شما سیگار نمی‌کشد، آنها به احتمال زیاد بچه‌هایی را می‌شناسند که به طور منظم در مدرسه و یا بعد از مدرسه ویپ می‌کشند.

ویپینگ چیست؟

ویپینگ عمل استنشاق بخار تولید شده توسط سیگار الکترونیکی است. زمانی که مایعی به نام e-juice یا e-liquid گرم می شود باعث خواهد شد که بخار تولید شود. E-juice که در یک کارتریج عرضه می شود، معمولاً از گلیسیرین گیاهی و پروپیلن گلیکول (به عنوان شیرین کننده، تقویت کننده طعم و مواد نگهدارنده) و همچنین طعم دهنده های دیگر تشکیل شده است. تقریباً تمام مایعات الکترونیکی حاوی نوعی نیکوتین هستند. برخی از کارتریج ها به اندازه یک پاکت سیگار حاوی نیکوتین هستند.

اگرچه ویپ های متنوعی وجود دارد، اما بیشتر نوجوانان سیگارهای الکترونیکی را انتخاب می کنند. کیت های استارت دارای باتری، کارتریج هایی قابل شارژ مجدد و شارژر هستند. آنها به اندازه یک خودکار هستند و به راحتی در مدرسه یا خانه پنهان می شوند. یکی از گزینه های محبوب در میان نوجوانان، JUUL pod.6 است.

نگرانی ها در مورد ویپ کشیدن نوجوانان

والدین باید نگران مصرف سیگار و ویپ فرزندشان باشند زیرا این یک فعالیت ناسالم است. طبق گفته آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، “سیگارهای الکترونیکی خطرناک و اعتیادآور هستند.”

  مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بیان می کند که “استفاده از سیگارهای الکترونیکی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان مضر است.”

باورهای غلط در مورد ایمنی ویپ

برای والدین مهم است که حقایق مربوط به ویپ را بیاموزند و به فرزندان خود در مورد خطرات آن آموزش دهند. متأسفانه، تصورات نادرستی فراگیر در مورد ایمنی آن وجود دارد که ممکن است بچه ها را تشویق کند تا آن را امتحان کنند.

بررسی سن قانونی خرید ویپ در ایران و سایر کشورها

در سال‌های اخیر، شاهد رشد مصرف ویپ (سیگارهای الکترونیکی) در بین جوامع مختلف بوده ایم. این محصولات که به عنوان جایگزینی برای سیگارها معرفی شده اند ، با طعم‌های متنوع و ظاهری جذاب، محبوبیت زیادی، به خصوص در بین جوانان پیدا کرده‌اند. اما در کنار این محبوبیت، نگرانی‌هایی نیز در مورد تمایل نوجوانان به تجربه ویپ و عواقب احتمالی آن به وجود آمده است.

قانونگذاران و نهادهای ناظر برای دور نگه داشتن نوجوانان از ویپ، از استراتژی‌های مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از رایج‌ترین این استراتژی‌ها، تعیین سن قانونی برای خرید و استفاده از این محصولات است. همانند قانون منع مصرف الکل، تعیین سن قانونی برای ویپ نیز چالش‌های خاص خود را دارد. انتخاب سن مناسب، تعیین جریمه‌های متناسب برای متخلفان و نحوه اجرای قانون، از جمله مسائلی هستند که قانونگذاران باید به دقت به آن‌ها توجه کنند.

انتخاب سن نامناسب یا اجرای ناقص قانون، می‌تواند به نتایج ناخواسته‌ای مانند افزایش مصرف سیگار یا ویپ در میان جوانان و بزرگسالان، یا ایجاد بازار سیاه برای این محصولات منجر شود. در حال حاضر، قوانین مربوط به ویپ در کشورهای مختلف، تنوع زیادی دارد. در برخی کشورها، این محصولات به عنوان یک فرآورده تنباکو، در دسته کالای مصرفی مجزا و یا به طور کلی بدون هیچ نظارتی به فروش می‌رسند. در برخی دیگر نیز، ویپینگ به طور کامل ممنوع است.

در کشورهایی که ویپینگ را قانون‌گذاری کرده‌اند، سن قانونی خرید این محصولات معمولاً همان سنی است که فرد به عنوان بزرگسال شناخته می‌شود. این سن در بیشتر کشورها 18 سال است، اما در برخی موارد مانند ایالات متحده، سن قانونی  21 سال می باشد. متخصصان ویپ با اشراف کامل به ابعاد مختلف این موضوع، می‌توانند در زمینه‌های مختلف مانند ارائه اطلاعات دقیق، آموزش و مشاوره به افراد به خصوص نوجوانان، نقش موثری ایفا کنند. در این مقاله، به بررسی راهکارهایی برای جلوگیری از خرید ویپ زیر سن قانونی می‌پردازیم.

حداقل سن برای خرید ویپ چقدر است؟

همه ی شما می دایند که ویپ در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است؛ اما با این حال این محصول برای همه افراد مناسب نیست. تا چند سال پیش، افراد بالای ۱۸ سال می‌توانستند به راحتی ویپ بخرند و از آن استفاده کنند. اما از سال ۲۰۱۹ به بعد، سن قانونی مصرف ویپ در اکثر مناطق به ۲۱ سال افزایش پیدا کرد.

افراد زیر ۲۱ سال باید از مصرف ویپ خودداری کنند، حتی اگر ویپ بدون نیکوتین باشد، باز هم افراد زیر سن قانونی، حق خرید  و استفاده از آن را ندارند.  قوانین مربوط به سن قانونی مصرف ویپ در هر منطقه متفاوت است، بنابراین قبل از استفاده از ویپ، باید از قوانین محلی خود اطلاع پیدا کنید. این قانون شامل تمام انواع ویپ، پاد و جویس، حتی جویس‌های بدون نیکوتین می‌ باشد؛ و فرقی نمی‌کند به دنبال چه نوع ویپی باشید، این قانون برای همه ویپ ها یکسان است.

شاید با خود فکر کنید که این قانون فقط بر روی کاغد است و اگر گیر بیفتید مشکلی ندارد؟! اما واقعیت این است که این قانون برای حفظ سلامت خود افراد وضع شده است.

چرا محدودیت سنی برای ویپ وجود دارد؟

صنعت ویپینگ در حال رشد و توسعه است و قوانین مربوط به آن نیز به طور مداوم سختگیرانه‌تر می‌شوند. ما به عنوان یک فروشگاه معتبر ویپ، از این موضوع استقبال می‌کنیم. قوانین واضح و دقیق برای تولید ویپ و جویس، تجربه ویپینگ ایمن‌تر و قابل اعتمادتری را تضمین می‌کند. کنترل دقیق‌تر در مورد فروش تمام محصولات ویپ، از تولیدکنندگان، فروشندگان و مصرف‌کنندگان محافظت می‌کند و رضایت آنها را جلب می‌کند.

تمام محصولات ویپینگی که به فروش می‌رسند، باید ابتدا توسط سازمان غذا و داروی آن کشور تأیید شوند. این سازمان تمام مواد تشکیل دهنده موجود در جویس و ویپ‌های یکبار مصرف که به طور قانونی به فروش می‌رسند را تأیید می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از ابزار بررسی اصالت محصولات ویپ، مطمئن شوید که از محصولات اصل، ایمن و تأیید شده استفاده می‌کنید.

سن قانونی خرید ویپ در کشور های مختلف

در بیشتر کشورهای جهان، سن قانونی برای خرید ویپ همان سن قانونی برای بزرگسالی است، این قانون در همه جا یکسان نیست و در برخی کشورها مصرف و خرید و وفروش ویپ به طور کامل ممنوع شده است، در حالی که در برخی دیگر هیچ قانونی برای آن وجود ندارد.

ممنوعیت کامل: بحرین، بوتان، برزیل، کامبوج، قطر، ترکمنستان، امارات متحده عربی، هندوراس، اردن، لبنان، لیبی، عمان، فلسطین، سریلانکا، سوریه، تانزانیا، تایلند، تونس، ترکیه، اوگاندا، اروگوئه، ویتنام.

هیچ قانونی: آلبانی، الجزایر، آنگولا، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، بلیز، بوسنی و هرزگوین، بورکینافاسو، بوروندی، کامرون، کیپ ورد، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، کلمبیا، کومور، جمهوری دموکراتیک کنگو، جیبوتی، دومینیکا، گینه استوایی، اریتره، اتیوپی، گابن، گامبیا، گرجستان، غنا، گرنادا، گواتمالا، گینه، گینه بیسائو، هائیتی، هند، اندونزی، جامائیکا، کنیا، کیریباتی، کوزوو، قرقیزستان، لائوس، لتونی، لبنان و …بنگلادش، ایران، کویت (خرید و فروش غیرقانونی، استفاده قانونی)

محدودیت های سنی ویپ در سراسر جهان

  • ایالات متحده: سن قانونی برای خرید ویپ در ایالات متحده 21 سال است.
  • کانادا: سن قانونی برای خرید ویپ در سطح ملی 18 سال است، اما برخی استان‌ها مانند آلبرتا و منیتوبا سن 19 سال را تعیین کرده‌اند.
  • انگلستان: افراد زیر ۱۸ سال حق خرید و استفاده از ویپ را ندارند.
  • فرانسه: سن قانونی برای خرید ویپ در فرانسه 18 سال است.
  • آلمان: سن قانونی برای خرید ویپ در آلمان 18 سال است.
  • ژاپن: در این کشور استفاده از محصولات بدون نیکوتین محدودیت سنی ندارد، اما برای محصولات حاوی نیکوتین مانند جویس، باید ۱۸ سال یا بیشتر داشته باشید.
  • کره جنوبی: سن قانونی خرید ویپ ۱۹ سال است.
  • بلژیک: ابتدا سن قانونی خرید ویپ ۱۶ سال بود، اما به دلیل اعتراضات، به ۱۸ سال افزایش یافت.
  • استرالیا: برای خرید هرگونه محصول حاوی نیکوتین، به نسخه پزشک نیاز دارید.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.