علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

دلایل و فواید خود ارضایی

خود ارضایی از اعمالی است که معمولا ۱۰۰٪ مردان و ۷۵٪ زنان در طول زندگی خود آن را تجربه‌کرده‌اند. هنوز دلیل وجود ندارد که تاییدکننده‌ی این باشد که خودارضایی ارتباط مستقیمی با اختلالات روانی و به خصوص اختلالات جنسی دارد. اما در صورتیکه بیش از اندازه انجام‌شود و یا تحت کنترل نباشد، می‌تواند ناشی از اختلالاتی باشد و یا باعث ایجاد مشکلاتی شود.‌ خودارضائی را می‌توان از پرلذت‌ترین اعمال جنسی میان زنان و مردان دانست که توسط خودشان و یا پارتنر جنسی‌شان انجام‌می‌شود.

خودارضایی زنان نیز به اندازه‌ی خودارضایی پسران رایج است و هر دو جنس آن را به روش‌های متنوعی تجربه‌کرده‌اند. درصورتیکه می‌خواهید اطلاعات جامع و کاملی درباره‌ی خود ارضایی و ترک خودارضایی تضمینی بدانید و یا فرزندان شما در سن بلوغ هستند و نگران هستید که به چنین عملی مرتکب شوند و نمی‌دانید که واقعا برای آن‌ها مضر است یا اینکه خطری ندارد، بهتر است که با یک روانشناس مشورت کنید.

خودارضایی چیست؟

به لمس یا مالیدن قسمت‌ هایی از بدن توسط خود فرد برای ایجاد لذت جنسی و ارضای میل جنسی، خودارضایی گفته می‌شود. اما معمولا بخش اصلی خودارضایی با مالیدن آلت تناسلی همراه است و بیشترین لذت جنسی را برای فرد به همراه دارد. خودارضایی را می‌توان نوعی از رابطه جنسی (سکس) دانست که می‌تواند به تنهایی یا به همراه شریک جنسی انجام شود.

این فعالیت جنسی می‌تواند در هر جنسیتی با هر سنی صورت بگیرد؛ بنابراین هم دختران و هم پسران می‌توانند خود ارضایی داشته باشند. در گفتار عامیانه به خودارضایی مردان جق زدن (جلق زدن) هم گفته می‌شود که در متون اسلامی از آن با عبارت استمنا یاد می‌شود. خود ارضایی ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد که در ادامه به شرح آن‌ها و روش های ترک خود ارضایی می پردازیم.

خودارضایی به انگلیسی

خود ارضایی به انگلیسی masturbation می‌شود که توسط خود شخص یا طرف مقابل انجام‌می‌گیرد. این واژه در انگلیسی از فعل و عمل masturbate یا همان جق زدن (جغ زدن) می‌آید. این عمل در خلوت خصوصی و یا در حضور شریک جنسی می‌تواند طبیعی جلوه کند و ضرورتا سکس و یا رابطه‌ی جنسی نباید با دخول همراه باشد. در دوره‌ی بلوغ نیز، پسران و دختران، هر دو با لمس آلت تناسلی خود به لذت بالایی می‌رسند که خودارضایی علت آن است. از طرفی از masturbation برای درمان برخی اختلالات جنسی به کاربرده‌می‌شود. همچنین آشنایی با اندام‌های جنسی و شناختن بدن فرد،‌ تنها با لمس نقاط مختلف و کنجکاوی درباره‌ی آن امکان‌پذیر است.

خودارضایی باعث چه چیزی می‌شود؟

شاید از خود بپرسید که خودارضایی چه اثراتی دارد و باعث چه چیزی می‌شود؟ هدف اصلی از انجام خودارضایی، رسیدن به لذت جنسی و در صورت امکان ارگاسم است. اگر خودارضایي به درستی انجام شود، منجر به ارگاسم می‌شود. خود ارضایی در علم امروز ، یک رفتار جنسی بسیار معمولی و طبیعی در بین همه افراد محسوب می شود، حتی در میان افرادی که شریک جنسی دارند. بعضی از مردم در بزرگسالی اقدام به  می کنند و بسیاری نیز در طول زندگی خود به صورت همیشگی آن را انجام می دهند.در یک مطالعه ، 95٪ مردان و 89٪ زنان گزارش خود ارضایی کردند.خود ارضایی اولین اقدام جنسی است که توسط اکثر مردان و زنان تجربه شده است .

در کودکان ، خود ارضایی بخشی طبیعی از کاوش در حال رشد کودک از خود است.در ابتدا خود ارضایی به عنوان مسئله‌ای ممنوعه و نشانه‌ای از مشکلات ذهنی و روانی تلقی می‌شد ولی خود ارضایی در علم امروز و در علم سکسولوژی به عنوان یک رفتار جنسی نرمال، سالم،  لذت‌بخش، ایمن و قابل قبول تلقی می شود. خود ارضایی راهی برای تجربه لذت جنسی است و می‌تواند در سراسر زندگی انجام شود. اکثر ادعاهای مربوط به خود ارضایی، از علم پیروی نمی کنند. اغلب شواهد علمی  برای این ادعا ها وجود ندارد. سنت ها و فرهنگ ها باعث تصورات اشتباه و رایج در باره خود ارضایی شده است .

تصورات اشتباه در مورد خودارضایی

-خودارضایی باعث کاهش توان جنسی وبی میلی جنسی در بزرگسالی می‌شود

-خودارضایی از کمیت وکیفیت مایع منی می کاهد.

-خودارضایی مایع منی را رقیق‌تر و آبکی‌تر می کند.

-خودارضایی شما را نابینا می‌کند.

-خودارضایی منجر به اختلالات روانی می‌شود.

-خودارضایی شما را نابارور می‌کند.

-خود ارضایی باعث انقباض و انحنای آلت تناسلی مرد و یا بروز بیماری pyronie در آینده می شود.

موارد بالا جنبه‌ی عامیانه دارند و کاملا نادرست و غیر‌علمی هستند با توجه به رویکرد خود ارضایی در علم امروز به بررسی جزئی اثرات مثبت و منفی این رفتار در مردان و زنان می پردازیم.

اثرات مثبت خود ارضایی

با توجه به افسانه های تاریخی و اشتباهاتی که در باره اثرات منفی خود ارضایی وجود دارد . اغلب احساس گناه بعد از انجام این عمل ایجاد می شود . گاهی بیماران مراجعه کننده به قدری از عوارض خود ارضایی هایی که در گذشته داشته اند هراس دارند که نگران باروری خود هستند. در بعضی دیگر ترس از خود ارضایی های گذشته و افکار منفی با احساس گناه همراه شده و فرد را از یک رابطه زناشویی صمیمی و سالم محروم می سازد.  باید بدانید که خود ارضایی یک نیاز فیزیولوژیک است و بسیاری از افراد متاهل که در حال حاضر زندگی صمیمی جنسی دارند در دوران تجرد خود ارضایی داشته اند . خود ارضایی فوایدی برای بانوان و مردان دارد که به آن اشاره می شود.

اثرات مثبت خود ارضایی در علم امروز در بانوان

-کاهش نگرانی با جلوگیری از هرگونه باروری در رفتار جنسی

-کاهش استرس و فشار‌های جنسی

-افزایش آگاهی نسبت به مکانیسم‌های بدن خود

-افزایش سلامت دهانه رحم با دفع و کاهش شدید میزان باکتری‌های مضر مجرای تناسلی

-کاهش و تسکین گرفتگی عضلات شکم و پرینه (مجموعه نواحی زیر ناف) در دوران قاعدگی

درمان سریع‌تر عفونت‌های مجاری ادراری (UTI)-

-افزایش قدرت سیستم ایمنی -بهبود کیفیت رابطه‌‌ی جنسی

اثرات مثبت خود ارضایی در علم امروز در مردان

– افزایش کنترل فرد بر انزال و درمان زود انزالی

-کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات

-جلوگیری از اختلالات و مشکلات ماهیچه‌ای آلت تناسلی با قوی کردن عضلات ناحیه درگیر

-افزایش کیفیت اسپرم و افزایش تحرک سلول‌ها

-افزایش کیفیت رابطه با طولانی‌تر کردن مدت زمان مقاربت

-کاهش گرفتگی بینی در سرماخوردگی و ‌نفولانزا

-کاهش میزان استرس و افسرگی

-بهبود کیفیت خواب در افراد با اختلالات خواب (همچون اینسومنیا یا بی‌خوابی)

-افزایش آگاهی نسبت به سیستم‌تناسلی

اثرات منفی(مضر) اعتیاد به خودارضایی در علم امروز

عوارض خود ارضایی در بانوان

-ایجاد زخم و کبودی در صورت انجام نادرست

-می‌تواند با ایجاد حالت‌های وسواس‌گونه بر رفتار کلی فرد تاثیر بگذارد

عوارض خود ارضایی در مردان

-تحریک پاراسمپاتیک را افزایش می‌دهد که و منجر به تولید بیش‌ از‌ حد هرمون‌های جنسی و انتقال‌دهنده‌های عصبی دخیل در این مسیر می‌شود که برخی از عوارض این افزایش، از هوش رفتن، از دست دادن حافظه،ریزش مو،درد در کشاله ران و تاری دید است

-ایجاد رفتار وسواس‌گونه برای انجام دائمی ‌آن، به نوعی اعتیاد به خود‌ارضایی

-ایجاد سفتی پوست در ناحیه ‌آلت‌تناسلی

-ایجاد زخم و التهاب در صورت تحریک بیش‌ از حد

-بی‌حسی در پوست ناحیه تناسلی

-می‌تواند باعث نشت مایع منی به بافت‌های مجاور (بیضه‌ها) شود.

به طور کلی، جامعه پزشکی معتقد است که خود ارضایی در علم امروز بیان طبیعی و بی قید و شرط جنسی برای  مردان و زنان است. و باعث آسیب جسمی و یا آسیب به بدن نمی شود و می تواند در طول عمر فرد، به عنوان بخشی از رفتار جنسی طبیعی انجام شود. بعضی از کارشناسان معتقدند خود ارضایی واقعا می تواند سلامت و روابط جنسی را بهبود بخشد. با کشف بدن خود از طریق خود ارضایی می توانید تعیین کنید که چه چیزی برای شما خوشایند است و می توانید این موضوع را با همسرتان به اشتراک بگذارید.

 در مواردی ممکن است برخی افراد بیش از حد  به خود ارضایی میل داشته باشند که آنها را رویدادهای مهم اجتماعی دور نگه دارد ، عملکرد روزانه یک فرد را متوقف کند یا مسئولیت ها و روابط آنها را تحت تاثیر قرار دهد. در این صورت باید با یک متخصص سکس تراپی صحبت کند.یک پزشک یا مشاور، درمان مناسب را انجام می دهد و راه هایی را که  فرد بتواند رفتار جنسی خود را مدیریت کند پیشنهاد می کند.