عمومیکسب و کار ایرانیان

نکات کاربردی که در هنگام نصب ایزوگام باید به آنها دقت شود

اجرای ایزوگام چندین نکته مهم دارد که در هنگام نصب ایزوگام باید به آنها دقت شود. اگر شما تازه کار هستید و یا به تازگی می‌خواهید شروع به کار کنید این مقاله برای شما بسیار مفید است.نشت رطوبت از فضای سقف و دیوار یکی از نگرانی های بزرگ‌مردم در هنگام است، به همین دلیل ساخت عایق های رطوبتی شروع شد.

یکی از این عایق های رطوبتی ایزوگام است، که از دو تا چند لایه متغییر است. ایزوگام از یک لایه قیر، یک لایه پلیمر تشکیل شده که هم لایه قیر فشرده و هم پلیمر نقش عایق را ایفا می کنند.

ورود و نشت آب به ساختمانها به جز از بین بردن زیبایی ظاهری و استحکام بدنه، موجب رشد انواع قارچ و باکتری می‌شوند و فضای آلوده ای را تشکیل می دهند.

همچنین نشت آب به سیم های برق ساختمان خطرات زیادی را به همراه دارد و ممکن است موجب برق گرفتی ساکنین و یا آتش سوزی شود. به همین دلیل افراد سقف و بدنه ساختمانهای خود را با ایزوگام عایق کاری می کنند.

نکات مهم در نصب و اجرای ایزوگام چیست؟

کیفیت جنس ایزوگام :

بالا بودن کیفیت ایزوگام یکی از موارد مهم در انتخاب ایزوگام و نصب آن است. نصب صحیح ایزوگام تا حد زیادی به جنس آن بستگی دارد، ایزوگام باید دارای نشان استاندارد و جنس مرغوب باشد تا به درستی نصب شود و چندین سال دوام آورد.

اگر به دنبال نکته عجیبی در اجرای ایزوگام می گردید سخت در اشتباهید، نکات ساده همانند جنس با کیفیت و مرغوب ایزوگام تاثیر بسیار زیادی در نحوه نصب و نصب صحیح ایزوگام دارند.

شما میتوانید با مراجعه به ایزوگام خلیج فارس کیفیت ایزوگام رو ببینید و لمس کنید.

نوع سطح زیرین ایزوگام :

سطح زیرساز ایزوگام در چگونگی نصب آن بسیار موثر است. سطوحی همانند فلز، چوب، سرامیک، به دلیل انقباض و انبساط دائم در سرما و گرما موجب ترک خوردگی و آسیب به ایزوگام می شوند. در نتیجه پس از مدتی سطح ایزوگام خراب شده و ایزوگام کنده می‌شود.

نوع سطح زیرین تاثیر بسزایی در استحکام و چسبندگی ایزوگام به سطح دارد. پس یکی از موارد مهم در اجرای ایزوگام، نوع سطح زیرین آن است که میزان چسبندگی را افزایش یا کاهش دهد.

صاف سازی سطح زیرین :

حالا که سطح مورد نظر را پیدا کردید باید بدانید که صاف بودن و تمیز بودن آن بسیار مهم است. پس ابتدا باید سطح را از هرگونه گرد و غبار پاک کنید و سطح آن را کاملا صاف کنید.

برای مثال اگر سطح زیرین سیمانی است، ابتدا باید سیمان کاملا صاف ، یکدست و تراز باشد، سپس سطح را از هرگونه چربی و گرد و غبار پاک کنید. در نتیجه می توانید ایزوگام را به بهترین شکل و با چسبندگی بالا نصب کنید.

نصب مناسب ناودان در سقف :

ناودان ها تنها عامل خروج آب از سقف هستند، پس نصب آنها در جهت خروج آب و شیب سقف بسیار مهم است. نصب صحیح ناودان ها از جمع شدن آب در سقف جلوگیری می کند. در اصل نصب صحیح ناودان یکی از عوامل مهم در نصب صحیح و افزایش طول عمر ایزوگام است.

زمانی که آب و برف و باران به راحتی از ناودان جاری شوند و روی سطح مرداب تشکیل ندهند، ایزوگام نیز دارای عمر طولانی تر و نصب بهتری خواهد بود.

استقرار صحیح لوله بخاری :

لوله‌های بخاری و هواکش نباید از وسط ایزوگام عبور کنند، بلکه باید در گوشه‌ای باشند که به انتهای کار ایزوگام برسند.

دورگیری این لوله ها بسیار کار دشواری است و پس از مدتی به دلیل بریدگی وسط کار، ممکن است ایزوگام از سطح جدا شود. پس نصب صحیح لوله‌های بخری و هواکش بر نصب تاثیر زیادی دارند.

دمای مناسب نصب و اجرا : ایزوگام باید با دمای بالا و گرمای شدید نصب شود، از همین رو جدا از مشعل مناسب بهتر است که در فصول گرما به تعمیر یا اجرا بپردازید.

موجب شکنندگی و ترک خوردگی سطح ایزوگام می شوند و دلیلش نیز سرد بودن سطح زیرین است. پس برای اجرای ایزوگام بهتر است در روزهای گرم و آفتابی اقدام کنید.

آیا شرکت یا پیمانکار در افزایش طول عمر مفید ایزوگام موثر است؟

و با استعداد یکی از مهم ترین عوامل نصب صحیح ایزوگام است. همانطور که دیدید برای نصب یک عایق رطوبتی، خرده کاری های فراوانی وجود دارد که باید رعایت شود، همچنین وجود نکات زیاد موجب سختی این کار می‌شود. پس وجود یک شرکت معتبر و نصاب های با تجربه، موجب می شود تا بهترین نصب اصولی ایزوگام را داشته باشید هرچند که رعایت کردن نکات گفته شده در نصب بسیار موثر است‌.

سخن آخر

نکات بسیار زیادی برای ایزوگام وجود دارند که ما در این مطلب فقط مقداری از آنهارا برای شما شرح دادیم. برای نصب بهتر، استخدام نصاب ماهر و با تجربه یکی از عوامل مهم در نصب صحیح و افزایش طول عمر مفید عایق است.

اگر سطح زیرین کار شما سرامیک، فلز یا چوب است لطفا هزینه خود را سوخت نکنید و از عایق های دیگری برای این سطوح استفاده کنید. ایزوگام به عنوان یک عایق رطوبتی برای این سطوح اصلا مناسب نیست.

در هنگام خرید به جنس ایزوگام توجه ویژه ای داشته باشید، زیرا جنس عایق مهمترین دلیل نصب صحیح است. اگر نمی دانید چگونه جنس های با کیفیت را تشخیص دهید در همین سایت مقاله را مطالعه کنید و نکات مهم تشخیص کیفیت ایزوگام را یاد بگیرید.

چرا در هنگام نصب ایزوگام درست گرفتن مشعل مهم است؟

زاویه گرفتن مشعل بسیار مهم است زیرا زاویه تابش گرما به ایزوگام و پخش شدن گرما در تمامی سطوح ایزوگام موجب نصب بهتر آن می شود.

ایزوگام با کیفیت بخریم یا ارزان؟

صرفا هر ایزوگام ارزان، بی‌کیفیت نیست اما خب بازهم می‌دانیم که از کیفیت پایین‌تری برخوردار است. اگر محل مورد نظر مهم و حساس است در نتیجه طول عمر مفید ایزوگام مهم خواهد بود. پس همیشه در خرید ایزوگام به کیفیت و برند ایزوگام توجه داشته باشید.

آیا میتوان در استخر روی ایزوگام کاشی نصب کرد؟

همانطور که گفتیم نصب ایزوگام روی کاشی یا سرامیک موجب کاهش طول عمر آن می شود. اما برخی کاشی ها وجود دارند که متحمل ایزوگام هستند و در برخی استخرهای شخصی از این نمونه عایق کاری استفاده می شود.