اجتماعیکسب و کار ایرانیان

سریع ترین روش تهیه هدیه برای عزیزان را بشناسید

راهنمای خرید کادو و هدیه : کادو چی بخرم؟

 اگر مطلب «کادو و هدیه: تمام آن چیز که باید درباره خرید سبد گل اصفهان بدانید.» گل نیک راه را خوانده باشید، می‌دانید که ما انسان‌ها ذاتاً هدیه دادن را دوست داریم. هدیه از ابتدای تاریخ بشریت از فعالیت‌های انسانی رایج بوده است. ما به کسانی که دوستشان داریم هدیه می‌دهیم تا آن‌ها را خوشحال کنیم. و رابطه‌مان را با آن‌ها تقویت و تثبیت کنیم. در این مطلب به نحوه خرید کادو و هدیه می پردازیم. با رعایت این اصول سری بعدی که به خرید کادو و سفارش تاج گل ترحیم اصفهان اقدام می‌کنید، قطعاً می‌توانید به نتایج بهتری برسید. فرد موردنظر هم احتمالاً بیشتر سپاسگزار و قدردان تان خواهد بود.

افراد در هدیه دادن نیت‌های خوبی در سردارند. معمولاً هدفشان خوشحال کردن و ابراز محبت به دیگران است. اما ممکن است برای شما هم پیش‌آمده باشد که هدیه‌ای از دیگران دریافت کنید که چندان باب میلتان نبوده باشد. یا از آن‌سو هدیه‌ای داده باشید که بعدها متوجه شده باشید چندان گزینه مناسبی برای شخص موردنظر نبوده است. تصور می کنیم این موضوع برای همه از جمله شما خوانندگان محترم اتفاق افتاده باشد.

اصول خرید هدیه را در پایین به‌صورت موردی ذکر کرده ایم. و هرکدام را جداگانه توضیح داده‌ایم. این مطلب از چندین مقاله انگلیسی از وب سایت های معتبر روانشناسی و خرید کادو استخراج شده است. و به جرات یکی از کامل ترین راهنمای خرید هدیه هایی است که می توانید پیدا کنید. با رعایت اصول گفته شده بدون شک خواهید توانست تا هدیه مناسبی برای کسی که دوستش دارید تهیه کنید. بدیهی است این اصول کلی و عمومی بوده و می‌تواند بر اساس شخصیت، جنسیت و افراد تا حدی متفاوت باشد. در مطالب بعدی قصد داریم با جزئیات بیشتر به راهنمایی خرید هدیه برای آقایان،بانوان،همکاران و … بپردازیم.

·         برای خرید کادو دیر نکنید!

برای همه ما پیش‌آمده که متوجه می‌شویم دو هفته دیگر تولد یکی از دوستان صمیمی‌مان است. طبعاً برای شرکت در جشن تولد و خوشحال کردن دوست عزیزمان به هدیه‌ای نیاز داریم؛ اما مشکل ازاینجا شروع می‌شود که کادو خریدن را به دقیقه ۹۰ واگذار می‌کنیم.

این‌قدر دست رو دست می‌گذاریم تا یک آن متوجه می‌شویم که تنها ۲ روز تا جشن تولد فرصت داریم. باعجله و حیران به مغازه‌ها سر می‌زنیم و هیچ ایده‌ای نداریم. بقیه‌اش را خودتان بهتر می‌دانید. به‌احتمال‌زیاد درنهایت چیزی می‌خریم که چندان نه باب میل خودمان است نه موردعلاقه آن دوست عزیزمان قرار می‌گیرد. (هرچند به رویمان نمی‌آورد!)

راهکار: پیشنهاد می کنیم چند روز قبل از موعد تولد، هدیه‌تان مرتب و آماده باشد. بدین ترتیب نه استرسی لازم است بکشید و هم سر فرصت هدیه مناسبی تهیه کرده اید. به‌طور مثال اگر تابلوی گل نیک راه را برای کادو تولد سفارش می‌دهید بهتر است از یک هفته الی ده روز قبل اقدام کنید.

·         دنبال آفرهای شگفت‌انگیز و حراجی نباشید

هرچند بدیهی است شما خواننده محترم این عادت را ندارید اما باید به این نکته اشاره کنیم. بعضی افراد برای خرید هدیه به لیست تخفیف و حراجی فروشگاه‌ها (نظیر شگفت‌انگیز دیجی کالا) رفته و از بین موارد محدود ارائه شده گزینه‌ای را انتخاب می‌کنند. این کار نه‌تنها بازه انتخابی شمارا به‌شدت محدود می‌کند بلکه ممکن است با فهمیدن طرف مقابل، صورت چندان خوشی هم پیدا نکند.

راهکار: اگر بودجه محدودی دارید، کافی است سقف بودجه را مشخص کنید. سپس به انتخاب بهترین گزینه بر پایه بودجه تان بپردازید. همچنین می‌توانید کالای موردنظر را در اینترنت سرچ کرده و از فروشگاهی که با کمترین قیمت آن را عرضه کرده است خریداری نمایید. توجه داشته باشید که خرید کادو با بهترین قیمت اتفاقا تصمیمی هوشمندانه و معقول است. مشکل وقتی است که کادو صرفا از بین گزینه های محدود حراجی و آفری انتخاب شود.

·         راه ساده را انتخاب نکنید

معمولاً افرادی که تا شب تولد دست روی دست می‌گذارند، هدیه مناسبی پیدا نمی‌کنند. به همین دلیل به گیفت کارت‌ها و پول نقد رو می‌آورند. پول نقد هرچند گزینه مقبولی برای همگان است، ولی شور و هیجانی ندارد؛ و به شخص دریافت‌کننده می‌گوید که شما فکر و زحمتی برای تهیه کادو نکشیده‌اید.*البته راجع به این گزینه بهتر است روحیات شخص مقابلتان را در نظر بگیرید.

شاید برای یک دوست (به خصوص در دوران دانشجویی که اوضاع مالی چندان روبه‌راه نیست!)، پول نقد بهترین گزینه باشد. اما برای یک شریک احساسی که انتظار هدیه‌ای خاص از شما را دارد پول نقد نه‌تنها گزینه مناسبی نیست بلکه ممکن است باعث ناامیدی او نیز بشود.

راهکار: چندین هفته قبل از موعد هدیه دادن به روحیات و سلایق شخص مقابل فکر کنید؛ و با رعایت اصول اشاره‌شده در این مطلب هدیه‌ مناسبی تهیه کنید.

·         پرس‌وجو کنید، اطلاعات بدست آورید

گاهی ممکن است به جشن تولدی دعوت شوید که چندان با روحیات و علایق میزبان آشنا نباشید. در این مواقع اگر دوستان یا اطرافیان آشنای شما نیز به آن مراسم دعوت هستند راجع به سلایق شخصی که جشن تولد اوست پرس‌وجو کنید.

راهکار: اگر امکان پرس‌وجو از اطرافیان هم وجود نداشت، می‌توانید به صفحات شبکه‌های اجتماعی که فرد موردنظر در آن‌ها عضو است سر بزنید. سپس با توجه به مطالبی که به اشتراک گذاشته است سرنخ‌هایی به دست آورید. مثلاً شخصی که کتاب‌خوان است، احتمالاً مرتبط با کتاب و مطالعه مطالبی را منتشر کرده است. برای این شخص کتاب می‌تواند هدیه ایده آلی باشد.

·         بیش‌ازحد خرج نکنید

ممکن است هنگام کادو خریدن با گزینه گران‌قیمتی روبه‌رو شوید که ۳ برابر بودجه موردنظر شما قیمت دارد. بااین‌حال چون خوشتان آمده است آن را خریداری کنید. در این شرایط معمولاً حس شادمانی پیدا کردن یک هدیه مناسب بعد از چند دقیقه محوشده و جای خود را به پشیمانی و تفکر می‌دهد. چون شما بدون توجه به سطح درآمد و بودجه‌تان یک تصمیم احساسی آنی گرفته‌اید.به‌علاوه با این کار فرد موردنظر را نیز با یک هدیه گران‌قیمت احتمالاً به دردسر می‌اندازید. چون می‌بایست معادل آن را برای شما جبران کند؛ که شاید بالاتر از بودجه و توان وی باشد.

راهکار: حتماً و حتماً هنگام خرید هدیه، یک سقف بودجه در نظر بگیرید. با خود قراری بگذارید که حتی یک ریال بالاتر از این سقف صرف خرید کادو نمی‌کنید.

·         وارد هدیه های سلیقه ای نشوید

برخی موارد کاملاً سلیقه‌ای هستند؛ مثلاً در خرید لباس افراد علایق مختلفی را دنبال می‌کنند. کسی ممکن است رنگ زرد را دوست داشته باشد و دیگری از آن متنفر باشد. کسی ممکن است لباس رسمی بپوشد و دیگری اسپرت. خرید هدایایی که بسیار به سلیقه طرف مقابل بستگی دارند یک ریسک است. مگر کاملاً به علایق طرف مقابل آشنا و مسلط باشید. (که معمولاً هیچ‌وقت این‌طور نیست!)

راهکار: حتی اگر به هر دلیل برای خرید کادو به مواردی متمرکز می‌شوید که سلیقه‌ای هستند، از انتخاب گزینه‌های ریسکی‌تر خودداری کنید. به گزینه‌های عمومی‌تر رو بیاورید؛ مثلاً سرمه‌ای یا مشکی، رنگی است که همه در کمدهای خود دارند و می‌پوشند. ولی داستان راجع به سبز فسفری یا قرمز ماتیکی این‌طور نیست.

·         خیلی غیرشخصی و عمومی خوب نیست

هدایای فکر شده و اختصاصی، از دیدگاه دریافت‌کننده ارزش بیشتری دارد. از دادن هدایای خیلی عمومی نیز بهتر است پرهیز کنید؛ مثلاً یک کارت بانکی بیش‌ازحد کلی و خسته کننده است. ولی اگر روی همان کارت اسم طرف مقابل با پیامی حک شود ارزش آن چندین برابر می‌شود. بانک‌های زیادی هستند که این خدمات را ارائه می‌دهند. محصولات گل نیک راه را می‌توانید به‌صورت اختصاصی شخصی‌سازی کنید.

راهکار: حتی اگر جنس هدیه‌تان کلی و غیرشخصی است، می‌توانید آن را باکارت پستال، دست‌نوشته یا چیزی همراه کنید که رنگ و بوی از شخصی‌سازی به خود بگیرد. مثلاً هنگام هدیه دادن کتاب می‌توانید در صفحه اول با دست خط خود پیام تبریکی بنویسید.

·         دوباره هدیه ندهید!

ممکن است هدیه‌ای دریافت کرده باشید که چندان باب میلتان نباشد. با خود فکر می‌کنید که بهتر است آن را به شخص دیگری هدیه دهید. این تاکتیک معمولاً بازخورد و اثرگذاری خوبی ندارد و بهتر است از این کار اجتناب کنید.

راهکار: اگر دوباره هدیه دادن، تنها گزینه موجود شماست آن را با دقت انجام دهید. باید مطمئن باشید که شخص موردنظر بیش از شما از داشتن آن خوشحال خواهد شد.

·         در چارچوب‌ها بمانید

بدیهی است که هنگام خرید هدیه باید به سلایق فرد موردنظر فکر کنید. ولی این کافی نیست. شما باید به چارچوب‌ها و مرزهای اخلاقی نیز حساس باشید. گاهی دریافت یک هدیه ثابت از دو نفر، دو معنای متفاوت دارد. مثلاً دریافت روغن ماساژ معطر و شمع با طرح قلب از طرف همسر می‌تواند هدیه رمانتیکی باشد، ولی اگر همان از طرف همکار اداره‌تان تقدیم شود صورت خوشی نداشته باشد. برخی کادوها ذاتاً مربوط به جنبه های خصوصی زندگی هستند. و تنها افراد معدود در حریم معینی می توانند از این تیپ هدیه ها تبادل کنند.

راهکار: به رسوم و اعتقادات و چارچوب‌های اخلاقی و عرفی احترام بگذارید. جایگاه خودتان و افراد را در نظر داشته باشید. شما مجاز به خرید هر هدیه‌ای برای هرکسی نیستید.

·         خرید هدیه بر اساس سلیقه خود

گاهی این اشتباه پیش می‌آید که بر اساس سلیقه خودمان و نه شخص مقابل برای وی هدیه می‌خریم. مثلاً ممکن است عطر یا کتاب موردعلاقه‌مان را برای او تهیه کنیم. مشکل اینجاست که افراد متفاوت‌اند؛ و سلیقه‌ها نه‌تنها فرق می‌کنند بلکه گاهی در تقابل هم قرار می‌گیرند. درنتیجه هدیه شما حتی می‌تواند یک اهانت یا گستاخی تلقی شود. فرض کنید فرد موردنظر استقلالی باشد و به او لباس تیم پرسپولیس را هدیه بدهید چون پرسپولیسی هستید.

راهکار:  حین خرید کادو با خود مدام تکرار کنید که هدف از کادو دادن صرفاً خوشحال کردن طرف مقابل است. و سلیقه و دیدگاه شخصی شما اهمیتی ندارد. باید دنیا را از دریچه چشم او ببینید.

منبع: گل فروشی آنلاین نیکراه