علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

حرکات آب درمانی برای گردن

آب درمانی گردن یا هیدروتراپی گردن برای دیسک

گردن درد، یکی از دردهای آزاردهنده است که برای تسکین آن، روش آب درمانی گردن پیشنهاد می‌شود. از نتایج معجزه‌آسای آب درمانی برای پارگی دیسک گردن و آب درمانی برای بیماری‌ های دیسک گردن، حتما شگفت‌زده خواهید شد. آب درمانی مخصوص گردن که به هیدروتراپی گردن همراه با تردمیل آبی نیز مشهور شده است، یکی از روش‌های پیشنهادی پزشکان ارتوپد برای تسکین و درمان مشکلات گردن به‌شمار می‌رود. با توجه به این که این روش با انجام ورزش‌ها و حرکات درمانی در محیط‌های آبی گرم یا سرد مانند استخر صورت می‌گیرد، یک روش درمانی غیرتهاجمی شناخته می‌شود. در این صفحه برای شما از آب درمانی گردن و نحوه انجام آن صحبت می‌کنیم.

آب درمانی گردن چیست و چگونه انجام می شود؟

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که آب درمانی گردن چیست و چگونه انجام می‌شود؟ بد نیست بدانید تاثیر حرکات آب درمانی برای گردن، خود را به‌صورت بهبود انعطاف ماهیچه‌ها و افزایش دامنه حرکت و قدرت آن‌ها نشان می‌دهد. ریشه دردهای گردنی می‌تواند دلایل پزشکی مختلفی داشته باشد که با آب درمانی، استحکام، بازسازی و بهبود عملکرد آن در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

شروع آب ‌درمانی به‌طور معمول از آب‌های کم‌عمق آغاز می‌شود و در نهایت به اعماق بیشتر منتهی خواهد شد. وقتی گردن داخل آب قرار می‌گیرد، فشار ناشی از درد تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و گویا وزن و فشاری که روی گردن است، کم‌تر شده است. این فرصت، یک فرصت طلایی برای افرادی است که در حالت عادی، قادر به تحمل تنش ناشی از ورزش‌های مختلف نیستند. مثلا آب درمانی، دیسک گردن شما را در حالت بی‌وزنی با کمترین فشار قرار می‌دهد تا با کمترین تلاش، عضلات خود را تقویت کنید و انعطاف از دست رفته را دوباره بدست آورید.

هیدروتراپی گردن برای درمان چه بیماری هایی کاربرد دارد؟

آب درمانی یا هیدروتراپی گردن تفاوت چندانی با فیزیوتراپی در آب ندارد. در این روش فشار روی عضلات و استخوان‌های بدن کاهش یافته و امکان انجام حرکات ورزشی برای افراد مبتلا به هر نوع گردن درد، فراهم می‌شود. حرکاتی که در آب درمانی انجام می‌شود، شامل حرکات کششی، قدرتی، استقامتی به منظور افزایش تعادل و تقویت عضلات بدن است. انجام حرکات کششی در آب درمانی، به آرام‌سازی عضلات و مفاصل، کمک چشمگیری خواهد کرد. هیدروتراپی یا آب درمانی گردن به‌عنوان یک روش موثر برای درمان اختلالات و بیماری‌های گوناگون به کار می‌رود. در ادامه به بررسی کاربرد‌های هیدروتراپی گردن می‌پردازیم:

آب درمانی برای گرفتگی گردن

با کمک گرفتن از آب درمانی، می‌توانید بسیاری از مشکلات و درد‌های ناشی از گرفتگی عضلات را از خود دور کنید، چرا که ریشه برخی از دردهای گردنی به گرفتگی عضلات یا رگ به رگ شدن آن‌ها برمی‌گردد. مزایای آب درمانی برای گرفتگی گردن:

 • کاهش درد مفاصل
 • تقویت عضلات
 • کاهش استرس
 • رفع تنش‌های بدن

آب درمانی برای آرتروز گردن

استفاده از آب، برای درمان بیماری‌های مربوط به آرتروز، تاثیرات چشمگیری دارد. با انجام حرکات اصلاحی و کششی، فشار روی گردن کاهش می‌یابد و باعث بهبود روند درمان بیماری آرتروز گردن می‌شود.

آب درمانی برای بهبود دیسک گردن

افراد بسیاری در دنیا برای کاهش درد دیسک گردن، از روش‌های آب درمانی در کنار فیزیوتراپی و درمان‌های دارویی بهره می‌برند. توصیه می‌شود آب درمانی برای بهبود دیسک گردن، در آب گرم انجام شود.

آب درمانی برای صدا دادن گردن

برای ریشه‌یابی صدا دادن گردن، حتما باید به پزشک مراجعه کنید؛ ولی شایع‌ترین دلیل آن، آرتروز ستون فقرات گردنی است. در این بیماری، غضروف بین مهره‌ها به هر دلیل دچار فرسودگی شده و برای افراد بالای 50 سال، صدا دادن گردن را به دنبال دارد. برای کاهش صداهای گردن، می‌توان از آب درمانی استفاده کرد.

روش های آب درمانی گردن

جالب است بدانید انواع آب درمانی دیسک گردن در روش‌های مختلف انجام می‌شود که پزشک یا فیزیوتراپیست با توجه به شرایط بیمار، مناسب‌ترین روش را توصیه می‌کند. در ادامه روش های آب درمانی گردن در ایکس بادی پاسداران را مشاهده خواهید کرد.

ورزش درمانی در آب

ورزش درمانی در آب به افراد مبتلا به آرتروز یا افرادی که در اثر افزایش سن دارای مشکلات حرکتی هستند، پیشنهاد می‌شود؛ چرا که در این روش با استفاده از تجهیزات مخصوص و با کاهش فشار روی مفاصل، باعث افزایش ضربان قلب و در نتیجه بهبود اثر در ماهیچه‌ها هستیم.

آب درمانی متناوب

آب درمانی متناوب یکی از روش‌های توصیه شده توسط پزشکان برای افزایش گردش خون بدن و کاهش علائم درد گردن است که معمولاً در استخرهای دارای آب سرد و گرم انجام می‌شود. تکنیک‌های این روش به شرح زیر هستند:

 • استفاده از حمام آب گرم و سرد
 • سونای خشک و مرطوب
 • استفاده از استخر سرد
 • استفاده از وان و غوطه‌ور شدن در آن

در این روش بیمار ابتدا وارد آب گرم و سپس وارد آب سرد شده و این روند به صورت متناوب تکرار می شود. در آب درمانی متناوب با توجه به توصیه‌های پزشک و شرایط بیمار، امکان تغییر تناوب و تغییر در تکنیک‌های گفته شده وجود دارد.

حمام با آب گرم

حمام با آب گرم را می‌توان به دو روش غوطه‌ور شدن در آب گرم و دوش گرفتن با آب گرم به منظور کاهش دردهای عضلانی، درمان استرس و رفع گرفتگی‌های عضلانی انجام داد. در روش غوطه‌ور شدن در آب گرم می‌توانید از یک وان بزرگ استفاده کنید و در آب آن، برای حصول نتیجه بهتر از ترکیباتی همچون نمک، روغن‌های گیاهی، گیاهان معطر و… استفاده کنید.

استفاده از سونا

افراد بسیاری در سراسر دنیا از اهمیت استفاده از سونا برای کاهش درد و بهبود علائم بیماری‌های عضلانی آگاه هستند؛ سونا به چهار دسته کلی شامل گرم، خشک، مرطوب و سرد تقسیم می‌شود. نوع سونا از لحاظ خشک یا مرطوب بودن و همچنین گرم و سرد بودن دمای آن، توسط پزشک و با بررسی شرایط بیمار تنظیم می‌شود.

مزایای آب درمانی گردن

آب را می‌توان به‌عنوان یک روش بسیار کم‌عارضه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها دانست. از دیرباز تاکنون آب درمانی به روش‌های مختلف اجرا شده و دارای مزایای بسیاری است. در ادامه به بررسی مزایای آب درمانی گردن می‌پردازیم:

 • افزایش سلامت بدن
 • کاهش دردهای عضلانی
 • افزایش گردش خون
 • تسریع روند بهبودی درد گردن
 • تقویت عضلات گردن
 • جلوگیری از تشدید درد گردن

عوارض و خطرات آب درمانی گردن

آب درمانی گردن یکی از روش‌های موثر برای کاهش درد، بهبود علائم و گرفتگی عضلات گردن است. چگونگی انجام آب درمانی گردن مهم است و در کنار مزایای بسیاری که دارد، برای برخی از افراد مناسب نیست و دارای عوارض و خطرات خواهد بود. در ادامه، عوامل منفی آب درمانی برای دیسک گردن و خطرات آب درمانی گردن را نام می‌بریم:

 • آب درمانی باعث درمان دیسک گردن نمی‌شود (تنها برای بهبود علائم مفید است).
 • برای بیماران دارای مشکلات قلبی و عروقی باید با مشورت پزشک باشد.
 • افراد دارای فشار خون بالا نباید از آب درمانی گردن استفاده کنند.
 • افرادی با سابقه بیماری‌های کلیوی باید قبل از استفاده از روش‌های آب درمانی با پزشک مشورت کنند.
 • افراد دارای ترس شدید از آب، کاندیدای خوبی برای آب درمانی نیستند.
 • بیماران پوستی باید با احتیاط بیشتر و مشورت با پزشک متخصص از روش‌های آب درمانی استفاده کنند.
 • استفاده از هیدروتراپی در کلینیک‌هایی که به رعایت بهداشت پایبند نیستند، می‌تواند برای شما مشکل‌ساز شود.

چنانچه شما هم یکی از بیماری‌های بالا را دارید، بهتر است برای حفظ سلامتی بدنتان از آب درمانی گردن پرهیز کنید. علاوه‌بر موارد بالا، افرادی که دارای بیماری‌هایی همچون دیابت و بیماری‌های پوستی هستند، نباید از این روش درمانی استفاده کنند. خانم‌های باردار نیز برای استفاده از هیدروتراپی ممنوعیت دارند.