علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

چگونه شکستگی بینی را درمان کنیم؟

شکستگی بینی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

بهترین جراح بینی در تهران با بررسی وضعیت ظاهری بینی می‌تواند شدت آسیب آن را تشخیص دهد. در کنار آن از آزمایش‌های رادیولوژی و تصویربرداری مانند سی‌تی‌اسکن بینی نیز استفاده می‌شود. گرفتن عکس قبل از جراحی بینی نیز احتمالا انجام خواهد شد. این عکس‌ها به شما کمک می‌کنند تا وضعیت بینی خود را قبل و بعد از جراحی با هم مقایسه کنید. معاینه فیزیکی و عکس رادیولوژی به تشخیص بینی شکسته کمک می‌کنند.  برای تشخیص دقیق شکستگی بینی ابتدا باید به مراجعه کنید و سپس با معاینه‌های لازم نوع شکستگی مشخص می‌شود؛

انواع شکستگی بینی

شکستگی قدامی بینی

در این حالت ضربه از سمت بالا به بینی و صورت وارد شده است و پل بینی دچار آسیب و فرورفتگی می‌شود.

شکستگی کناری بینی

در این حالت ضربه به یک طرف بینی وارد می‌شود، به همین دلیل یک طرف بینی فرو رفته و طرف دیگر برآمده می‌شود. این نوع شکستگی بینی بسیار شایع است.

علائم شکستگی بینی در اثر ضربه چیست؟

 • متورم بینی و اطراف آن
 • حساسیت بینی به لمس
 • خونریزی از بینی
 • ترک‌خوردگی، بدشکلی و چرخش بینی
 • انحراف تیغه بینی
 • مشکلات تنفسی
 • ترشح مخاط از بینی
 • انسداد در یک یا هر دو مجرای بینی

دلایل شکستگی بینی چیست؟

به طور کلی هرگونه ضربه باعث شکستگی بینی می‌شود. این ضربه می‌تواند به دلیل تصادف، دعوا و درگیری، ورزش، افتادن و … باشد. خونریزی، تورم و حساسیت به لمس از مهمترین علائم بینی شکسته هستند.

عوارض شکستگی بینی چیست؟

انحراف تیغه بینی

در این حالت تیغه میانی بینی به سمت راست یا چپ منحرف خواهد شد؛ یعنی یک از مجراها باریک‌تر از دیگری می‌شود. در موارد جزیی این عارضه با دارو درمان خواهد شد اما اگر انحراف تیغه زیاد باشد، عمل جراحی بینی بهترین روش درمان است.

شکستگی بینی و تنگی نفس

با انحراف تیغه بینی و گشاد شدن یکی از حفره‌ها نسبت به دیگری، هوا به درستی در ساختار بینی جریان نخواهد داشت، به همین دلیل بسیاری از بیماران از تنگی نفس نیز رنج می‌برند.

جمع شدن خون یا هماتوم سپتوم بینی

در این حالت ضربه باعث پارگی مویرگ‌های مخاط سپتوم بینی و خونریزی می‌شود. این خون بین مخاط و غضروف تیغه بینی تجمع شده و منجر به هماتوم سپتوم بینی می‌شود. منظور از سپتوم تیغه‌ایی است که بینی را به دو قسمت چپ و راست تقسیم می‌کند.

درمان شکستگی بینی چیست؟

درمان بینی شکستگه بدون جراحی

اگر شکستگی بینی خفیف باشد؛ یعنی باعث جابجایی تیغه بینی نشده باشد، معمولا نیازی به جراحی نیست. در این حالت متخصص استراحت و مراقبت‌های خانگی را توصیه می‌کند، مثلا ممکن است استفاده از کمپرس سرد برای کاهش درد و ورم بینی تجویز کند. همچنین صرف داروهای مسکن مانند استامینوفن را برای کنترل درد نیز رایج است.

گاهی شدت شکستگی به‌حدی خفیف است که می‌توان آن را در مطب پزشک درمان کرد. دراین حالت متخصص ابتدا از داروهای بی‌حسی استفاده می‌کند و سپس استخوان جابجا شده را جا می‌اندازد. پزشک برای ثابت نگه داشتن تیغه در محل اصلی خود از قالب‌های پلاستیکی، فلزی یا گچی استفااده می‌کند. این قلب معمولا یک هفته روی بینی می‌ماند. پس از آن باید برای بررسی‌های مجدد به پزشک متخصص مراجعه کنید.

شیوه‌های درمان بینی شکسته با جراحی چیست؟

وقتی ضربه به بینی شدید است، تیغه استخوانی آن به شدت آسیب می‌بیند؛ در چنین حالتی جراحی بینی شکسته به شیوه‌های رینو پلاستی،‌سیوپلاستی و جراحی باز به عنوان شیوه‌های درمان پیشنهاد می شوند.

رینوپلاستی؛ تکنیک بسته جراحی بینی شکسته

رینوپلاستی (Rhinoplasty) با توجه به شرایط بیمار چند روز یا حتی چند ماه پس از شکستگی بینی انجام می‌شود. کاهش تورم باعث می‌شود تا پزشک متخصص ظاهر و شرایط بینی را بهتر را بررسی کند. هدف اصلی این جراحی برگرداندن بینی به شکل اولیه خودش است، بنابراین جراحی زیبایی بینی به‌شمار نمی‌رود.

رینوپلاستی با هدف زیبایی بینی انجام می شود. در این تکنیک بینی برش نمی‌خورد و باز نمی‌شود. در واقع جراحی از طریق سوراخ‌های بینی انجام خواهد شد. این به آن معناست که هیچ برشی روی بینی دیده نمی‌شود. برای انجام آن معمولا از بیهوشی موضعی استفاده می‌شود. مدت زمان جراحی بسته بینی شکسته چیزی حدود یک ساعت است.

جراحی باز بینی؛ تکنیک باز جراحی بینی شکسته

گاهی اوقات شدت ضربه به بینی در حدی است که تیغه استخوانی آن در چندین ناحیه می‌شکند. در این حالت جراح از تکنیک باز جراحی بینی استفاده می‌کند تا دسترسی کامل و دقیق به ساختار بینی داشته باشد. برای انجام آن از بیهوشی عمومی استفاده می‌شودو مدت زمان جراحی چیزی حدود ۲ ساعت است.

جراحی سپتوپلاستی بینی چیست؟

این جراحی با هدف رفع انحراف بینی انجام می شود. با توجه به شرایط بیمار ممکن است از بیهوشی موضعی یا عمومی استفاده شود. مدت زمان آن چیزی بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه است. در طی آن جراح معمولا در یک طرف بینی شکاف ایجاد می‌کند تا به تیغه بینی دسترسی داشته باشد.

درمان خانگی شکستگی بینی چگونه است؟

شیوه‌هایی که برای درمان خانگی بینی شکسته معرفی می‌شوند؛ صرفا باعث کاهش درد و کنترل خونریزی هستند. برای درمان بینی شکسته لازم است با پزشک متخصص مشورت کنید:

 • از کمپرس سرد در قسمت بالای پل استفاده کنید.
 • برای کنترل خونریزی به سمت جلو خم شوید نه به عقب. اگر سر را به سمت عقب نگه دارید یا حتی دراز بکشید، خون به سمت گلو و نای هدایت می‌شود، به همین دلیل احتمال انسداد راه هوایی وجود دارد.زمانی که کمی به سمت جلو خم میشوید، قسمت نرم بینی را فشار دهید.
 • همزمان با گرفتن بینی، دهان خود را باز نگه دارید.
 • فین نکنید.
 • با پنبه و گاز حفره‌های بینی را پر نکنید.
 • از داروهای بدون نسخه‌ی ضد احتقان استفاده نکنید.

روش جا انداختن بینی چگونه است؟

جااندازی بینی شکسته به روش بسته، حدود ۷ تا ۱۴ روز پس از آسیب‌دیدگی، در مطب پزشک بصورت سرپایی انجام می‌شود. طولانی شدن این مدت زمان باعث می‌شود بینی به همان شکل شکسته جوش بخورد. در این تکنیک از شکستن مجدد استخوان‌ها و برش های وسیع خبری نیست. پزشک متخصص با ابزارهای خاصی استخوان‌های جابجا شده بینی را در محل اصلی خود قرار می‌دهد. برای کاهش درد، فقط از داروهای بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

سؤالات متداول شما

شکستگی بینی یک مشکل شایع در همه جوامع است. این مشکل اغلب بر اثر تصادفات به وجود می‌آید. در ادامه پرتکرارترین سوالات در رابطه با این عارضه را بررسی خواهیم کرد. اگر سؤالی دارید که در این مطلب پاسخی برای آن پیدا نکرده‌اید، لطفا سؤال خود را در انتهای این صفحه برای ما کامنت کنید تا کارشناسان دکترتو در اولین فرصت به آن پاسخ دهند.

ورم بینی نشانه شکستگی بینی است؟

ورم به تنهایی نمی‌تواند نشان دهنده شکستگی بینی باشد، به‌خصوص زمانی که ورم به سرعت از بین برود. شکستن بینی معمولا با مجموعه‌ای از علائم تشخیص داده می‌شود. در صورت داشتن موارد زیر همراه یا بعد از ورم بینی، ممکن است دماغ شما شکسته باشد:
۱. کبودی همراه با ورم
۲. خونریزی مداوم دماغ همراه با ورم
۳. کج یا نافرم بودن دماغ بعد از رفع ورم
۴. احساس مسدودی مجاری بینی.

آیا خون دماغ شدن از علائم شکستگی بینی است؟

همانطور که اشاره کردیم، علائم به تنهایی نمی‌توانند نشان دهنده شکستگی بینی باشند. اگر شما بعد از ضربه به بینی شروع شده باشد ممکن است نشان‌دهنده شکستگی بینی باشد. اما گاهی اوقات این خونریزی به دلیل پاره شدن مویرگ‌های داخل بینی است و محتمل است که بینی شما نشکسته باشد.

ممکن است بینی بشکند اما ما متوجه نشویم؟

بسیار نادر است که یک بینی شکسته بدون علائم باشد، اما غیرممکن نیست. گاهی اوقات بینی دچار شکستگی جزئی می‌شود و ممکن است شما تا زمان مراجعه به پزشک گوش و حلق و بینی متوجه آن نشوید.

برای متوقف کردن خونریزی بینی شکسته، چه باید کرد؟

اگر بینی شما خونریزی می‌کند، بنشینید و در حالی که از طریق دهان نفس می‌کشید به جلو خم شوید. به این ترتیب خون وارد گلوی شما نمی‌شود. در حالی که رو به جلو نشسته‌ای، نوک بینی خود را محکم فشار دهید و آن را حدود چند دقیقه نگه دارید. در صورتی که خون بند نیامد، باید به اورژانس مراجعه نمایید.

علائم شکستگی بینی در کودکان چیست؟

از آنجایی که کودکان در حال جمع آوری توده‌های استخوانی هستند، احتمال بیشتری دارد که بینی‌شان دچار شکستگی شود. علائم شکستگی بینی کودکان هیچ تفاوتی با بزرگسالان ندارد. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
۱. درد در بینی
۲. خونریزی بینی
۳. تورم صورت
۴. کبودی اطراف چشم
۵. کج شدن بینی
۶. حساسیت بینی هنگام لمس
۷. صدای تَرَک هنگام لمس بینی.

دیه شکستگی بینی چقدر است؟

دیه شکستن دماغ و استخوان آن، در صورتی که موجب فساد و از بین رفتن بینی شود، برابر با دیه یک انسان کامل است. از بین رفتن هریک از پره‌های بینی یا پرده میان دو سوراخ نیز برابر با یک سوم دیه کامل جان انسان است. در صورتی که شکستگی‌ بینی حتی باعث از بین رفتن بینی یا نوک آن نیز نشود هم برابر با دیه کامل یک انسان است.
توجه داشته باشید بحث دیه و شکستگی دماغ جوانب زیادی دارد و در این مطلب نمی‌توان آن را به صورت کامل پوشش داد.

برای کاهش ورم بینی شکسته چه می توان کرد؟

بهترین راه کم کردن ورم بینی، استفاده از یخ است. برای کاهش درد و تورم ناشی از شکستگی‌ بینی می‌توانید یک تا دو روز بعد از آسیب از یخ استفاده کنید. توجه داشته باشید نباید یخ را مستقیما روی پوست بینی قرار دهید و قبل از قرار دادن، آن را داخل یک پارچه بپیچید.

آیا می توان عمل زیبایی بینی را همراه با عمل شکستگی بینی انجام داد؟

رینوپلاستی بینی روشی است که در آن هم می‌توان انجام داد و هم می‌توان از آن به عنوان یک روش بهبود عملکرد بینی استفاده کرد. متخصصان معمولا از این روش برای ادغام شیوه‌های مختلف جراحی استفاده می‌کنند.
بسیاری از افرادی که دچار شکستگی‌ بینی شده‌اند و قبل از آن به مبتلا بوده‌اند، از روش‌ها ادغامی برای رفع این مشکلات استفاده می‌کنند.

شکستگی بینی باعث اختلال در تنفس هم می شود؟

بله؛ در صورتی که استخوان یا تیغه بینی در جهت خاصی حرکت کنند ممکن است مجاری بینی مسدود شوند. علاوه بر این موضوع، لخته شدن خون عوارض دیگری است که می‌تواند منجر به مسدود شدن بینی و مشکلات تنفسی شود.

عکس بینی شکست چطور است؟

شکستگی بینی به شکل‌های مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد و ظاهر نهایی هم ممکن است متفاوت باشد. گاهی در اثر شکستگی تغییری در ظاهر ایجاد نمی‌شود، اما گاهی هم باعث تغییرات زیادی در شکل بینی می‌شود. در زیر یک عکس بینی شکسته را می توانید ببینید.

اگر بینی من در رفته باشد چه اتفاقی می افتد؟

پزشک بینی دررفته را با بلند کردن و فشار دادن بینی در جای خود، درمان می‌کنند. با این کار استخوان‌های دررفته به جای خود بازمی‌گردانند.
جا انداختن بینی‌های در رفته در ۶۰ تا ۹۰ درصد مواقع موفقیت‌آمیز هستند. هنگامی که بینی شما در جای خود قرار گرفت، پزشک ممکن است از یک آتل خارجی برای تثبیت بینی شما در حین بهبودی استفاده کنند.

آیا جا انداختن استخوان بینی شکسته در منزل ممکن است؟

همانطور که اشاره کردیم، درمان بینی بدون عمل جراحی ممکن است. با این حال، این کار یک کار تخصصی است چرا که در صورت یک اشتباه کوچک ممکن است بینی کج شود.
بینی معمولا چهارده روز پس از شکستگی‌ شروع به ترمیم خود می‌کند، در صورتی که استخوان یا غضروف بینی در جای درست قرار نگرفته باشد ممکن است بینی به صورت کج در جای خود قرار بگیرد. این اتفاق ممکن است باعث مشکلات تنفسی در شما شود. بنابراین جا انداختن استخوان بینی شکسته در منزل به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

ترمیم شکستگی بینی چقدر طول می کشد؟

بینی شکسته بعد از گذشت دو هفته شروع به ترمیم می‌کند و معمولا فرآیند ترمیم حدود شش هفته به طول می‌انجامد.

قیمت عمل شکستگی بینی چقدر است؟

هزینه عمل شکستگی‌ بینی به فاکتور‌های بسیاری مثل میزان شکستگی بینی بستگی دارد. در ابتدای کار جراح بینی، بینی شکسته را بررسی می‌کند تا میزان شکستگی را مشخص کند. میزان شکستگی بینی در تعیین قیمت جراحی بینی شکسته تاثیر مستقیم دارد. اگر استخوان یا غضروف بینی دچار آسیب و شکستگی بیشتری شده باشند، انجام عمل بینی پیچیده‌تر می‌شود و زمان رینوپلاستی طولانی‌تر می‌شود اگر بیمار علاوه بر عمل شکستگی بینی در خواست جراحی زیبایی بینی یا عمل زیبایی بینی را همزمان بخواهد، هزینه جراحی بینی شکسته بیشتر می‌شود. پس از اعلام هزینه‌ای که بابت هزینه جراحی بینی شکسته دریافت می‌شود، بیمار باید هزینه‌های بیمارستان را هم در نظر بگیرد.
به‌طورکلی تعیین یک بازه قیمتی مشخص برای این نوع جراحی غیرممکن است و مبلغ این عمل برای هر فرد متفاوت است.

آیا بیمه از شکستگی بینی پشتیبانی می کند؟

بله. جراحی شکستگی بینی و انحراف بینی تحت پوشش بیمه هستند. توجه داشته باشید در صورت انجام عمل زیبایی همراه با شکستگی‌ بینی، بیمه پرداخت هزینه را قبول نخواهد کرد.

آیا شکستگی بینی را گچ می گیرند؟

بله، بعد از انجام جراحی بینی، گچ‌گیری انجام می‌شود. حدود یک هفته تا ده روز پس از انجام جراحی، گچ یا اسپلینت باید روی بینی باقی بماند تا بینی دچار انحراف یا تغییر ساختار نشود.

آیا باید سعی کنم بینی شکسته ام را خودم درست کنم؟

خیر، شما نباید سعی کنید بینی شکسته خود را درست کنید. ممکن است شکستگی‌ بینی شما در نگاه اول، یک آسیب جزئی به نظر برسد، اما در بسیاری موارد مشخص شده است که آسیب بسیار پیچیده‌تر از ظاهر بیرونی بینی است.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

بینی شکسته یک آسیب شایع است که می‌تواند در اثر هر ضربه شدید به صورت ایجاد شود. این عارضه در حالی که می‌تواند دردناک و ناراحت‌کننده باشد، گاهی فرد می‌تواند شکستگی‌ بینی را با مراقبت‌های خانگی ساده، مانند کیسه یخ و مسکن‌ها درمان کند. فقط توجه داشته باشید که نباید استخوان‌های بینی جا به جا شده باشند.

برای جلوگیری از بدشکل شدن بینی یا اگر علائم شدید است یا بعد از چند روز بهبود حاصل نشد، باید به دنبال درمان پزشکی باشند. اگر شکستگی‌ بینی منجر به مشکلات تنفسی یا خونریزی شدید شود و یا در صورت وجود نشانه‌هایی از ضربه به سر، باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

منبع : plasticsurgery.org